logo logo

2017. Co ciekawego w telewizorach przyniesie nowy rok?

Samsung Q9
QLED na CES 2017. Źródło: Biuro Prasowe Samsung Polska.

CES był już ponad miesiąc temu. Te jedne z najważniejszych branżowych targów przyniosły kilka ciekawych informacji o nadchodzących telewizorach. A z racji tego, że większość producentów zdradziła już więcej szczegółów na swoich późniejszych konferencjach, można zabrać się za opisanie najbardziej interesujących tematów na ten rok.

OLED, OLED i jeszcze raz OLED

W temacie OLEDów wreszcie zaczyna robić się ciekawie. Dotychczas telewizory w tej technologii pozostawiały trochę do życzenia. Były to jednak problemy wynikające w większości nie z samej technologii panelu, a z elektroniki – na co idealnym dowodem był jedyny dotychczasowy OLED nie pochodzący ze stajni LG – Panasonic CZ950. Mimo że zastosowany tam panel był także produkcji LGD, dzięki znacznie lepszej elektronice Japończyków, nie było w nim znanych z telewizorów LG problemów z gradacją czerni (tzw. black crush, zlewanie najciemniejszych partii obrazu w jedną czarną plamę), czy nierównomiernościami i efektem winiety, które spotkać można było zwłaszcza w OLEDach o przekątnych powyżej 55″.

Japończycy wchodzą w organiczne wyświetlacze

Na szczęście LGD poszło po rozum do głowy i postanowiło zacząć sprzedawać panele większej ilości producentów. Niedawno mieliśmy zapowiedź (a teraz i pierwsze testy) OLEDa TP Vision Philips. Natomiast na CES zobaczyć można było to, na co ja osobiście czekałem najbardziej – Panasonic EZ1000: telewizor OLED z panelem 3.5 generacji, z dużym zapasem spełniający wymogi Ultra HD Premium. Poza swoją kapitalną elektroniką, Panasonic zastosował na ekranie poprawiające czerń filtry – tak, aby przy świetle odbitym nie wpadały one, tak jak u LG, w fiolety. Coś mi mocno mówi, że będzie on najlepszym telewizorem 2017 roku, aczkolwiek pewnie będzie kosztował grube pieniądze – CZ950 startował z ponad 40000 zł. No i dostępny będzie jedynie w 65″ i 77″.

Coś mi mocno mówi, że Panasonic EZ1000 będzie najlepszym telewizorem 2017 roku

Na Panasonic Convention 2017 Japończycy pokazali także model niższy, EZ950 – będzie on oparty na tym samym panelu co EZ1000, jednak pozbawiony zaawansowanego zarządzania 3D-LUT, filtrów redukujących odbicia i soundbara – zamiast niego będą tu typowe głośniki 40W. To akurat dobra wiadomość, bo raczej większość użytkowników kupujących sprzęt tej klasy i tak ma już osobny sprzęt audio. EZ950 będzie dostępny w 55″ i 65″. Oby tylko Panasonic nie poszalał tu zbytnio z cenami.

Drugim japońskim producentem, który pokazał telewizor z organicznym panelem było Sony z modelem A1E. Tam również mamy panel od LGD (o czym Sony oczywiście nie wspomina i nie wspomni ani słowem). Będzie dostępny zarówno w 55″, 65″ i 77″, w przeciwieństwie jednak do EZ1000, będzie obsługiwał także format Dolby Vision. Jest to o tyle ciekawe, że Sony zawsze twierdziło, że oferuje najlepszą elektronikę sterującą panelami, natomiast zastosowanie DV oznacza oddanie przynajmniej części kontroli nad obrazem innemu procesorowi obrazu – takiemu, który działa w oparciu o algorytmy firmy Dolby. Wracając jednak do A1E – model ten będzie miał bardzo ciekawy design, nawiązujący trochę do starego wzornictwa Sony – będzie pochylony do tyłu i od frontu będzie czystą, gładką taflą, jak miało to miejsce np. w znanym i lubianym modelu HX850 sprzed paru lat. Niestety, Sony dalej trzyma się Android TV.

LG

LG z ciekawych rzeczy pokazało model W7, czyli wallpaper OLED – telewizor o grubości niecałych 3mm, który będzie można „przykleić” na ścianie. Nie wiem, po co, ale będzie można. LG chwali się, że obsługiwać będzie aż cztery formaty HDR – HDR-10, HLG, Technicolor oraz DV. Koreańczycy zapowiedzieli również, że nowe panele OLED osiągają szczytową jasność HDR na poziomie 1000 nitów, niestety – jedynie w koszmarnym trybie obrazu zwanym żywy. Dla kinowych trybów będzie to ok. 800 nitów.

Niestety, u LG zobaczymy też jeszcze więcej modeli LCD RGBW – w nowym roku modelowym dotrą one nawet do serii niby-premium – „Super UHD” SJ8000. I tu dygresja: LG wydaje się też dość mocno w tym roku inspirować Samsungiem w kwestii nazewnictwa – podstawowe modele otrzymają nazwy UJ (Samsung dwa lata temu używał numeracji JU), wysokie – SJ (serie premium Samsunga to JS), a ich nowa technologia podświetlania (nie wiadomo jeszcze, czy są to typowe fosfory na diodach, czy kropki kwantowe) nazwana została nano-cell (Samsung 2015 – nano-crystal).

„QLED” – o co chodzi?

Samsung natomiast dalej nie jest zainteresowany powrotem do OLEDów. Zamiast tego stawia na coś, co nazywa QLED. Niestety, nie jest to ten QLED, który obiecywano nam w ostatnich miesiącach – emisyjna technologia, koncepcyjnie zbliżona do OLEDa RGB, gdzie każdy subpiksel świeci sam. Prawdziwy QLED (albo, jak zaczęto go teraz nazywać, QD-LED – Quantum dot light emmiting diode) ma rozwiązać problemy OLEDa z żywotnością, być może z wypalaniem i ze stosunkowo niską szczytową jasnością. Ma to być matryca zbudowana z kropek kwantowych pobudzanych prądem – elektroluminescencyjnych – nie, tak jak obecnie, światłem – fotoluminescencyjnych. Na to przyjdzie nam jeszcze poczekać. W tym roku Samsung pod nazwą QLED sprzedawał będzie bardzo zaawansowane telewizory oparte jednak dalej na matrycach ciekłokrystalicznych – czyli dalej obraz generowany będzie transmisyjnie, nie emisyjnie. Otrzymujemy natomiast kompletnie nową strukturę subpikseli, prawdopodobnie inną konstrukcję poszczególnych warstw panelu i jeszcze skuteczniejsze filtry redukujące odbicia. Ma się to wszystko przełożyć na brak strat saturacji kolorów pod kątem i lepsze czernie. Najciekawszym przedstawicielem nowej linii będzie model Q9. Co ciekawe, mimo iż jest to flagowiec, nie będzie on oferował podświetlenia FALD, a zaawansowane podświetlanie krawędziowe – diody umieszczone będą na bocznych krawędziach, prawdopodobnie z czterema dyfuzorami, co ostatecznie dawać ma prawdopodobnie 64 32 strefy wygaszania. QLEDy oferować będą też wyższą jasność efektów HDR – 1500/2000cd/m². W QLEDach Samsung chwali się, że osiąga 100% color volume (po polsku nasycenie koloru), czyli 100% pokrycie palety DCI-P3 na wszystkich poziomach luminancji. Ma to dać referencyjne nasycenie zarówno przy najciemniejszych, jak i najjaśniejszych partiach obrazu. Zostało to zweryfikowane przez niemieckie VDE.

Do tego zobaczymy kolejne ciekawe rozwiązania poza obrazem – invisible connection, czyli nowy, przezroczysty przewód łączący telewizor ze skrzynką z wejściami, znanym od lat one-connect box. Prawdopodobnie można będzie też dokupić inną podstawę do telewizora, jeśli domyślna nie przypadnie nam do gustu – nie wiadomo jednak, czy będą one dostępne w normalnej sprzedaży.

HDR-10, HLG, Technicolor, DV…

Niestety, zaczyna się mnożenie formatów HDR. HDR-10 pozostaje głównym formatem, jeśli chodzi o nośniki fizyczne (jest wymaganym formatem Ultra HD Blu-ray). Dolby jednak dalej usiłuje forsować swoje Dolby Vision, z którym jednak nie wszyscy producenci chcą mieć do czynienia. I dwa formaty to nie byłoby jeszcze tak źle. Coraz częściej pojawia się też temat HLG, formatu HDR do nadawania w telewizji – to właśnie jego używają testowe kanały HDR. Dużym plusem HLG jest jego, podobnie jak HDR-10, otwartość. Daje to przede wszystkim możliwość zaimplementowania tego formatu w przyszłości, o ile pozwolą na to zastosowane w telewizorze procesory. I nawet jeden z producentów – konkretnie Panasonic – zapowiedział już, że telewizory z 2016 otrzymają aktualizację do HLG (oczywiście o konkretnych modelach i terminach ani słowa). Pojawił się także czwarty format HDR, od firmy Technicolor. Jest to kolejny otwarty format, więc jest szansa, że da się go dołożyć do telewizora z czasem.

HDR-10, natomiast, nie stoi w miejscu – prawdopodobnie w tym roku ma się pojawić aktualizacja tego formatu o dynamiczne metadane. Pozwoli to na przezwyciężenie największej przewagi DV nad tym formatem – skalowania efektu dla słabszych paneli, dzięki dostosowywaniu efektu HDR do poszczególnych scen. Aktualizacja: jest już format HDR-10+, czyli właśnie HDR-10 z dynamicznymi metadanymi. Jest to dalej otwarty format, opracowany głównie przez Samsunga, dostępny na razie w ich telewizorach i łatwy do bezpłatnego zaimplementowania przez każdego innego producenta. Na tę chwilę treści w HDR-10+ oferuje Amazon Video.

HDMI 2.1

Nowa wersja interfejsu HDMI – 2.1 – wprowadza parę istotnych usprawnień. Są to m.in.:

Do najważniejszych usprawnień HDMI 2.1 wystarczą dotychczasowe przewody high speed

Do wielu z tych rzeczy dalej nie trzeba będzie kupować nowych przewodów, podobnie jak miało to przy przejściu z 1.4 do 2.0x. Obecne przewody high speed spokojnie wystarczą do obsługi najważniejszych nowości, czyli 4k@120Hz, HFR, dynamicznych metadanych, eARC i Game Mode VRR. Jedynie dla wyższych (powyżej 4K@60Hz) rozdzielczości i wartości odświeżania będzie trzeba kupić nowe przewody 48Gbps. Jeśli producent telewizora odpowiednio przygotował się na przyszłość, będzie możliwe zaktualizowanie gniazda do 2.1 jedynie za pomocą nowego firmware’u, ale zależy to od tego, jak mocno do przodu planował producent telewizora.

Definitywny koniec 3D

Wiem wprawdzie, że zdarzają się miłośnicy obrazów stereoskopowych w telewizorze. Są oni jednak zdecydowaną mniejszością. W tym roku nie uświadczymy już niemal żadnego telewizora z 3D, a na pewno nie u głównych producentów. W ubiegłym roku temat odpuścili w 100% Samsung i Philips (przynajmniej europejski, robiony przez TP Vision; nie wiem, jak było na amerykańskim rynku, nie pamiętam nawet, kto ma prawa do ich znaczka w US). W tym roku natomiast ani Sony, ani Panasonic (z wyjątkiem EX780), ani LG nie oferują obrazu 3D w swoich telewizorach. Miłośnikom tej technologii pozostaje zakup projektora i chodzenie do kina. Ale może to i lepiej, bo dzięki większym rozmiarom ekranu daje to znacznie lepszy efekt, niż na telewizorze.

Koniec zakrzywienia

Jak to powiedział ostatnio ze smutkiem ktoś z Samsunga – rynek wybrał inaczej. Mimo paru niezaprzeczalnych (i paru dyskusyjnych) zalet zakrzywienia, modele te nie sprzedawały się tak dobrze, jak chcieli Koreańczycy. Wprawdzie dalej mamy dość sporo zakrzywionych modeli, natomiast jest ich zauważalnie mniej, niż w 2016 – przede wszystkim flagowy model Q9 występuje jedynie w wersji prostej; Q8 tylko zakrzywionej; Q7 w obydwu – Q7F i Q7C to odpowiednio proste i zakrzywione ekrany). No i w tym roku już tylko Samsung trzyma się zakrzywienia – zrezygnowała z niego nawet firma Sony, mimo że to oni pierwsi wprowadzili na rynek zakrzywiony telewizor LED-LCD. Trochę szkoda, bo tego typu ekrany miały swoich zagorzałych miłośników.

Co w smart TV?

Ustaliliśmy już wprawdzie że smart TV nie powinno być priorytetową sprawą przy wyborze telewizora, jednak w dzisiejszych czasach jest to temat, którego nie sposób uniknąć. I tak, wszyscy producenci w tym roku stawiają na ewolucję, nie rewolucję. Sony i Philips idą dalej w Android TV; Panasonic będzie miał Firefox-nie-Firefox, czyli kontynuacja tej platformy pod własną nazwą; Samsung dalej trzyma się Tizena, zaktualizowanego z 2.4 do 3.0 – stawia jednak na większą integrację z innymi urządzeniami; LG dalej trzyma się licencjonowanego od HP webOS, w tym roku w wersji 3.5.

Herce 2017

Udało się też zebrać już nieco informacji dotyczących natywnego odświeżania matryc w tym roku. U Samsunga będzie identycznie jak w 2016, czyli od modelu MU7000 włącznie zobaczymy 120Hz, w pozostałych – 60. U Panasonica podobnie – od EX780 w Ultra HD; prawdopodobnie także w ES600, ale to jeszcze nie na 100%. W Sony też podobnie jak w 2016 – 120Hz od modelu XE85 w górę.

Krótko mówiąc – będzie ciekawie.

Albo nie będzie. Na pewno interesujące jest to, że w telewizorach wreszcie widzimy mniej niepotrzebnych bajerów. Znika 3D, znika zakrzywienie, funkcje multimedialne stają się prostsze, bardziej przejrzyste, stawia się na lepszą integrację między urządzeniami. Myślę, że 2017 nie będzie jeszcze rokiem OLEDa, bo wydaje mi się, że japońscy producenci przesadzą z cenami. Prawdziwa rewolucja czeka nas raczej dopiero za rok – kiedy technologia jeszcze bardziej spowszednieje i będzie dostępna w bardziej przystępnych cenach. Cieszy na pewno też, że technologia LCD dalej sprawnie się rozwija. Może doprowadzi to rzeczywiście do powstania prawdziwego QLEDa? Zapraszam do zadawania pytań i wyrażania swoich opinii w komentarzach.

 • Tomasz

  Witam. Panie Krzysztofie, szukam TV do oglądania filmów z kablówki/platformy cyfrowej, streamingu, xbox one i czasem do oglądaniu meczów. Zastanawiam się nad takimi modelami Samsunga: UE50KU6000, UE50KU6072, UE49KU6100, UE49KU6172, UE49KU6640, UE49KU6670. Czy według Pana warto zainwestować w najwyższy model z tej listy, czyli 6670, czy może różnice między nimi nie będą zbyt odczuwalne? Czy może poleciłby Pan jednak inny? Pozdrawiam!

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej,
   KU6640 i 6670 to ten sam model robiony dla różnych sieci – może się różnić jakimiś drobnymi detalami kosmetycznymi. Na pewno jest to najmocniejszy z wybranych przez Ciebie modeli. Przede wszystkim dlatego, że – w przeciwieństwie do KU64XX – nie zdarzają się w nich IPS-y, zawsze jest VA. Jest parę istotnych różnic, przede wszystkim oferuje już poszerzoną paletę kolorów i wyższą jasność efektów HDR. I do tego jest ładniej zrobiony, ma bluetooth i pilota pozwalającego sterować innymi urządzeniami.

   • Tomasz

    Dziękuję za odpowiedź :) pozdrawiam!

 • Jakub

  Witam Panie Krzysztofie, postanowiłem napisać, bo mam niemały dylemat z
  kupnem telewizora i nie ukrywam,ze szukam fachowego doradztwa – a
  oglądając Pana recenzje, jestem przekonany, że zwracam się do
  specjalisty w tej dziedzinie. Zastanawiam się nad dwoma modelami
  Samsunga tj.: Samsung LED UE48J6370 -Obraz full HD, a drugi to
  model:Samsung LED 49KU6172 -obraz 4k,przyznam, ze obawiam się serii K-bo
  ponoć opinie są nienajlepsze(czy tak naprawde jest słaba seria i
  kiepski model?), pewnie stąd moj dylemat, wspomne jeszcze ze telewizor
  będzie służył głownie do oglądanie programów sportowych (mecze-źródło
  telewija nc+) i ogrywanie gier na konsoli Ps4, także istotą jest płynny
  obraz i matryca ,która sobie z tym bez problemu poradzi, pokój jest
  mały 15m2, do telewizora jest odległość około 1,5m-1,8, bęzie pewnie
  zamieszczony na ścianie; bardzo prosze o pomoc i fachową opinie na temat
  tych dwóch modeli i ku któremy by sie Pan skłaniał, z góry bardzo
  dziękuję za pomoc, pozdrawiam Jakub.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej. Seria K Samsunga jest jedną z najlepszych serii Samsunga, jakie widziałem. Właściwie na każdym pułapie cenowym poza najniższym wypadają świetnie w stosunku do ceny.
   Obydwa wymienione przez Ciebie modele to dość mocno różne telewizory. J6370 to 120Hz FHD, K6172 to 60Hz UHD. Pierwszy poradzi sobie lepiej ze sportem, drugi z konsolą – ma m.in. niższy input lag. Kontrast w obydwu będzie podobny. 6172 to też sprawniej działające oprogramowanie.

 • Gregor

  Witam, wykorzystując Pana szeroką wiedzie w temacie TV ośmielam się
  prosić o wsparcie w doborze odpowiedniego TV. Mianowicie upatrzone mam
  trzy egzemplarze Samsung 50JU6872; Panasonic 50DXU701 oraz Samsung
  UE49KU6470S. Telewizor będzie głownie służył do oglądania tv naziemnej i
  filmów, mniej do grania na xbox’ie oraz czasami do oglądania sportu.
  Który z tych wymienionych TV poleciłby mi Pan do zakupu?
  Z góry bardzo dziękuję za pomoc i poświęcony czas.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Ja bym wybierał między JU6872 a DXU701. Jak już wspominałem tu parę razy, niestety KU64xx w 49″ to duża loteria panelowa – często zdarza się w nim IPS.
   Między JU6872 a DXU701 – Samsung to na pewno wyższa jasność efektów HDR, natomiast kontrast i szeroka paleta kolorów będą podobne (Samsung używa kropek kwantowych, więc kolory powinny być nieco czystsze). W Samsungu na pewno też więcej aplikacji w smart tv. Aha, jeśli chodzi o granie – też Samsung lepiej, bo oferuje niższy input lag w trybie gry.

   • Gregor

    No i wszystko jasne… Bardzo dziękuję za wsparcie!!! Pozdrawiam :)

 • Jakub

  ..i jak na tle tych dwóch modeli prezentuje się samsung
  KU6400,porównując go głownie do 49KU6470 firmy samsung, bardzo proszę o
  pomoc, który model pan preferuje z powyższych: SAMSUNG ku6400,
  KU6470?,tak jak napisałem głownie oglądnie meczy i granie na konsoli
  PS4, źródło sygnału to nc+

  • Krzysztof Hankiewicz

   KU6400 i 6470 to ten sam telewizor, jeśli chodzi o obraz, różnią się jedynie pilotem i odrobinę designem.

 • Jakub

  Witam,dziekuję za odpowiedz,a porównując modele samsung 49ku6470 a 49ku6172,czy jest jakiś cichy faworyt?, no i czy podczas ogladania meczy piłki nożnej będzie az tak widzoczme to 60hz? i bedzie drazniło oko; osobiście bardziej skłaniam sie ku modelowi ku6470-prosty ekran bez efektu curved.

  • Krzysztof Hankiewicz

   KU64xx jest lepszy od tyle, że oferuje już poszerzoną paletę barw, wyższą jasność w HDR I do tego bluetooth. Może natomiast w 49″ trafić się z matrycą IPS.

 • Jakub

  Witam ponownie Panie Krzysztofie, prosze wybaczyć ,ze tak czesto marudze,ale mam coraz wiekszy mętlik w glowie, dzisiaj byłem w sklepie i odradzono mi model samsung 49 ku6470-pokazał mi Pan sprzedawca jakość wykonania i odstające fragmenty, a polecił LG 49UH6507-mowiąc ze tu jest matryca 120Hz, proszę o pomoc i fachową opinie na temat tych dwóch modeli? (tak jak pisałem wczesniej telewizor do sportu i graniu na konsoli)- z gory dziękuje za szybką odpowiedź…wstrzymuje decyzje kupna,ale ile mozna….fukncjonować bez dobrego obrazu:)

  • Krzysztof Hankiewicz

   No to sprzedawca nieźle Ci naściemniał. Po pierwsze, jest to matryca 60Hz, co w połączeniu z elektroniką LG daje, delikatnie mówiąc, nie najlepsze efekty, jeśli chodzi o odwzorowanie ruchu. Po drugie, jest to telewizor z matrycą pseudo-4K, o których więcej możesz przeczytać tutaj: http://kjhank.pl/inwazja-falszywych-ultra-hd-czyli-3k-w-natarciu/ W skrócie: koszmarne odwzorowanie barw, niski kontrast nawet jak na IPS, bardzo duże problemy z pokazaniem szczegółów zwłaszcza w rozdzielczości UHD.
   KU6470, nawet jeśli trafi się z IPS-em, będzie dużo lepszym wyborem. Z konsolą też dobre lepiej poradzi – dużo niższy input lag.

 • Mariusz

  Witam Panie Krzysztofie prosze o porade sugestie.Zamierzam kupic nowy telewizor raczej niedrogi FHD wielkosc to raczej 40(przy 43 z kanapy ogladalo sie niekomfortowo ok 2m od telewizora, 48/49 calkowicie odpada jak dla mnie zbyt mocno widoczne niedoskonalosci obrazu-kiepski sygnal z kablowki?).Co do producenta to nienastawiam sie na konkretna marke lecz na dobry obraz i mozliwosc odtwarzania filmow przez port USB, zgadzam sie z Panem ze na dzisiaj Smart to taki kulawy Smart-niewarto doplacac!
  Sugerowalem sie tymi testami(http://www.chip.de/bestenlisten/Bestenliste-Fernseher-32-bis-43-Zoll–index/index/id/1023/ )
  Mialem w domu nowe z Media.M.(z rynku niemieckiego)ustawienia obrazu normalne/standardowe i wlasne wedlug pana porad:
  1.SAMSUNG UE40K5579- Krzywa z duzymi szparami ramka wokol matrycy! Z tylu kratka ktora oddycha elektronika,Niezly obraz, Super dzwiek!Menu telewizora wolne(denerwujace).
  Najwiekszy Problem odtwarzanie materialow przez usb po podlaczeniu zewnetrznegu dysku 1.5tb telewizor sam automatycznie go sformatowal!!! Pozniej sie dowiedzialem ze dane mozna juz tylko odczytac na tym telewizorze!
  Jak dla mnie Dyskwalifikacja!

  2.SONY KDL-40RD455-Obudowa ramka ladnie spasowana,z tylu Niema kratki ktora oddycha elektronika!!Swietny obraz ale czasem w niektorych miejscach na ekranie obraz byl taki mleczny,zamglony(czy to tzw.clouding?),ciemne-czarne elementy obrazu(np.osoba ubrana w marynarke-niewidac klap czy kieszeni), dzwiek srednio-slaby po prostu jest.

  3.PANASONIC TX-40DSW504-Obudowa ramka niezla ale z lewej strony spora szpara miedzy ramka a matryca,z tylu kratka ktora oddycha elektronika, Dobry obraz ale kolory takie blade,wyprane, dzwiek nawet dobry,menu obsluga przyjemna,denerwujace sa wyswietlane informacje w ramkach w pelnych nieprzezroczystych kolorach.

  4.SONY KDL-43WD755-Obudowa ramka Super wykonane,z tylu kratka ktora oddycha elektronika, Obraz na pierwszy rzut oka Super po 30 minutach bola oczy, po 1godzinie boli glowa-ruch na telewizorze wyglada jak gra komputerowa ktora ma za malo klatek animacji(szarpany rwany obraz) TRAGEDIA ZA 500€
  Dyskwalifikacja!!!

  5.SONY KDL-40WD655 Obudowa ramka ladnie spasowana,z tylu Niema kratki ktora oddycha elektronika!
  Niezly obraz,sporadyczna mgielka/mleczko na ekranie(clouding?)ciemne elementy obrazu bez szczegolow!
  Problem z wbudowanym tunerem cyfrowym-moja telewizja kablowa oferuje sporo programow mam pakiet sredni wiec polowa kanalow jest zakodowana po ustawieniu zakodowaniu i po usunieciu zakodowanych programow z listy(tak bym mogl przelaczac tylko miedzy programami odkodowanymi co trzecie przelaczenie miedzy kanalami(programami)wskakuje kanal(program zakodowany ktory usunalem)strasznie denerwuje gdyz przelaczanie miedzy programami trwa ok 2sekundy.Dyskwalifikacja!

  6.LG 43LH510V, LG 43LH570V i LG 43LH604V mialy dla mnie zbyt intensywne kolory i zbyt ciemny obraz w porownaniu do poprzednich telewizorow.

  Brak mi juz ochoty i sily by isc po nastepny TV(znajomy mi powiedzial by poczekac na nowe modele ktore wejda w tym roku i od razu kupic bo te z zeszlego to przewaznie ze zwrotow lub pousterkowe z serwisow-w niemczech kupujacy ma prawo do zwrotu w ciagu 2 tygodni bez zadnego ale lub 4 tygodnie na zamiane lub wymiane na inny towar!)
  Dowiedzialem sie ze Sony w 2017 w swoich TV FHD bedzie mialo HDR czy warto na nie poczekac?

 • Marcin

  Dzień dobry Panie Krzysztofie. Z komentarzy widać, że ma Pan szeroką wiedzę z zakresu technologii wykorzystywanych w telewizorach. Czy mógłby mi Pan doradzić co byłoby lepszym wyborem pomiędzy następującymi modelami: Sony 55XD8005 oraz Samsung 55KU6400 (a moze powinienem zwrócić uwagę na coś innego w przedziale cenowym do 4000)? Pomijam płynność działania Androida na tv od Sony (bo znam już Pańskie opinie na ten temat ;)). Niewielkie znaczenie ma dla mnie jasność w HDR. Zależy mi przede wszystkim na kontraście i czerni, ponieważ filmy oglądam zwykle nocą, przy zgaszonym świetle (za dnia TV rzadko jest wykorzystywany).
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej,
   widzę, że zanim odpowiedziałem, sam sobie odpowiedziałeś ;-) Gdyby nie różne rodzaje matryc, XD80 i KU64 byłyby bliźniaczymi modelami – obydwa to typowa średnia półka Ultra HD – 60Hz, szeroka paleta kolorów, prawdziwa rozdzielczość Ultra HD, natomiast właśnie główna różnica sprowadza się do technologii matrycy – IPS w Sony, VA w Samsungu. I co do Twojego postscriptum – nie spotkałem się z IPS w 55″ w tym modelu, ani też nigdy nie słyszałem o takim przypadku.

   • Marcin

    Wielkie dzięki za odpowiedź!
    Ostatecznie postanowiłem nieco poszerzyć budżet i zdecydowałem się na KS7000 :)

 • KrystianT

  Panie Krzysztofie

  Ostatnio postanowiłem zakupić nowy telewizor w rozmiarze około 48” – 50”. Budżet raczej skromny, bo między 2500 a 3000 złotych. W tej cenie UHD nie znajdę, więc rozglądam się w Full HD i jak na razie Panasonic TX-50DS630E to jedyne, co wydaje się być sensownym wyborem. Czy jest jeszcze coś z oferty innych producentów, na co można zwrócić uwagę?

  Pozdrawiam

  Krystian

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej,
   dużo oglądasz sportu? Jeśli tak, DS630 jest chyba najlepszą opcją. Bardzo dobrą alternatywą jest Samsung K5500/5572/5600/5672 w 49″ – wprawdzie jest to 60Hz matryca, nie 120Hz, jak w Panasonicu, ale jest to tak czy inaczej bardzo udany model FHD – oferuje wyższy kontrast/poziom czerni, lepszy smart tv, tuner satelitarny i lepszą obsługę multimediów z USB.

   • KrystianT

    Witam

    Bardzo dziękuję za pomoc. Obejrzę te Samsungi i porównam z Panasonikiem.

    Pozdrawiam

    Krystian

    • Mariusz

     Czesc Krystian.Porownales juz tego Panasonica z Samsungiem bo tez jestem w trakcie szukania czegos dla siebie FHD 40, ja bralem jeszcze pod uwage 2modele Sony i Panasonika TX-40DSW504.

     • KrystianT

      Cześć,

      Nie, jeszcze nie miałem możliwości. Muszę odłożyć zakup na około miesiąc. Jak się nic nie zmieni w dostępnych modelach, to pewnie wezmę Samsunga.

      Pozdrawiam

      Krystian

 • Mariusz

  Dzien dobry Panie Krzysztofie zamierzam kupic telewizor(40” – 43”), wiem ze za kwote ktora zamierzam przeznaczyc(do 2500PLN) niemoge oczekiwac cudow i tez nieoczekuje niemniej chcialbym by doradzil mi Pan sposrod jakich modeli warto wybrac.Na niemieckim chip.de w dziale test&kaufberatung-bestenlisten znalazlem takie oto modele:
  nr.3 Panasonic TX-40DSW504nr.4 Samsung UE40K5579

  nr.5 Sony KDL-43WD755
  nr.6 LG 43LH570V
  nr.7 Sony KDL-40WD655
  Czy warto poczekac na modele FHD Sony z 2017 z HDR?

  • Krzysztof Hankiewicz

   Nie warto czekać na te modele z HDR, bo będzie to taki sam HDR, jak w większości tanich modeli UHD obecnie, czyli HDR bez HDR-u – niska jasność, brak szerokiej palety barw, brak 10-bitowych paneli itd.
   Ja bym wybierał między Sony WD75x a Samsungiem K55xx. Sony wyższa jasność i lepsze wykonanie, natomiast Samsung to wyższy kontrast i lepsze oprogramowanie.

 • Wojtek

  Cześć,

  Zamierzam kupić telewizor 55″, budżet do 5 000 zł. Rozważam dwa modele: samsung UE55KS700 oraz PHILIPS 55PUS7101. Samsung miałem okazję oglądać wyłącznie w sklepie, wrażenia pozostawił bardzo dobre, dodatkowo był mocno polecany przez sprzedawcę.Natomiast philipsa używałem w sumie już kilka dni. Wbrew obiegowym opiniom android nie wieszał się, natomiast funkcja ambilight robi różnicę (oglądanie filmów mniej męczy wzrok, wizualnie zwiększa obraz).
  Czytając o Samsungu w większości ma pozytywne opinie, jednak na temat marki philips spotykam się ze skrajnymi poglądami: ktoś je wychwala pod niebiosa lub miesza z błotem. Masz jakieś sprawdzone opinie dotyczą philipsa lub sam miałeś z nim do czynienia?
  W tematyce tv jestem laikiem mogę jedynie oceniać aspekty wizualne itp, stąd prośba o pomoc w wyborze. Który model byś polecił z tej dwójki lub inny w tej półce cenowej. Od tv oczekuję trwałości (jeżeli takie pojęcie w elektronice jeszcze istnieje), dobrego kontrastu oraz nasycenia kolorów. Używać będę głównie do oglądania kanałów, odtwarzania filmów online, xbox.

  Pozdrawiam,
  Wojtek

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej,
   zdecydowanie bardziej polecam KS7000. Przede wszystkim ze względu na lepszą jakość obrazu – dużo wyższy kontrast wynikający z innej technologii matrycy (VA w Samsungu, IPS w Philipsie), do tego dużo wyższa jasność HDR (poniżej 300cd/m² vs. powyżej 1400cd/m²), sporo wyższe pokrycie palety barw DCI-P3 (ok. 85% vs ok. 96%), lepsza technologia podświetlania matrycy – kropki kwantowe, które dają lepsze światło.
   Do tego podczas grania na konsoli Samsung oferuje niższy input lag – ok. 21ms, a także moim zdaniem fajniejsze oprogramowanie – więcej istotnych aplikacji, sensowniejszy interfejs.
   W kwestii Ambilight – wiele osób uważa, że pogarsza on odbiór kolorów na ekranie, przy poprawnie ustawionym obrazie. Dla zmniejszenia zmęczenia wzroku polecam umieszczenie diód za panelem – neutralne białe światło 6500K, ok. 500 lumenów. Nie dość, że daje wrażenie wyższego kontrastu, to właśnie jeszcze dzięki temu mniej męczy się wzrok.
   Trwałość – to jest niestety elektronika, nie ma tu żadnych reguł, czy sprzęt tego czy innego producenta szybciej padnie.

 • Adriansky

  Witam.
  Chciałbym się poradzić w zakupie nowego tv.
  Od 3 dni chodzę po sklepach,oglądam trochę czytam i powoli dostaje zadyszki;)Dlatego bardzo proszę o nakierowanie mnie na dobry tor.
  Telewizor 65 cali kwota 11000zł
  Tv do ps4 pro filmy 4k z gopro polsat cyfrowy:P
  Interesuje mnie pare modeli mianowicie:
  Sony xd93 ale wczoraj miałem okazję zobaczyć całą nową serie sony i spodobał mi się nowy model xe90.
  Natomiast wczoraj udało mi się trafić na soniaka o którym zawsze marzyłem jest to model juz nie dostępny x9305C ten z wbudowanymi głośnikami jest to nowy tv w kartonie z gwarancją producenta w dobrej cenie 7800zł tyle że 55cali ale mogę go kupić bez vat czyli wyjdze 6000zł
  Który z tych modeli sonego będzie numerem one według ciebie:)
  Z drugiej strony dziewczyna marudzi żeby kupić oleda LG ale powiem szczerze że boję się trochę tej matrycy.Chodzi mi głownie o to żeby nie padł po 2 latach tym bardziej jakoś firma LG nigdy do mnie nie przemawiała.
  Ewentualnie który z modeli oleda możesz polecić jeżeli da radę kupić jakiegoś do 11tyś
  W chwili obecnej narazie sony wypuscił nową serie za chwile zapewne reszta dołączy. I teraz bardzo się zastanawiam czy może poczekać jeszcze trochę i zobaczyć co konkurencja pokaże w moim przedziale cenowym.Pozdrawiam

  • Tomasz

   z tego co się orientuję to sony mają matryce od LG, nie wiem czy te konkretne modele co masz na oku ale sprawdź jak nie chcesz panelu od LG.
   W jakim sklepie widziałeś już nowe modele sony?
   Pozdro

   • Krzysztof Hankiewicz

    W tych modelach nie ma paneli LG, bo są to modele na VA, nie IPS-ach. Matryce do tych modeli dostarcza AUO i chyba w niektórych przypadkach dalej Samsung Display (na pewno było tak jeszcze w serii C).

  • Krzysztof Hankiewicz

   X930C odpuściłbym już, bo mimo wyższego kontrastu i niższego smużenia od nowych modeli, nie oferuje tak dobrej rozpiętości tonalnej, więc z sygnałem HDR. Głośniki X93C IMO ten telewizor bardzo szpeciły, zdecydowanie lepiej dokupić soundbar – bo z tamtych, jak to określano na forach, słonich uszu, i tak nie dostaniesz basu, a do tego do słuchania muzyki będziesz musiał za każdym razem włączać TV.
   Jeśli OLED, to poczekajcie na EZ950/EZ1000 Panasonica, ewentualnie A1 Sony.
   Większość nowych modeli będzie kosztowała zdecydowanie za dużo na początek, lepiej brać teraz coś z serii 2016.

 • tvorek

  Witam Panie Krzysztofie,

  Również chciałbym się poradzić Pana, a mianowicie zamierzam kupić telewizor 55-58”, VA najlepiej 100-120 Hz a mój budżet do 5.500 zł (chociaż z miłą chęcią mniej, ale jeśli to zasadne dopłacę).

  Zależy mi na dobrej czerni, odwzorowaniu kolorów, wysokim kontraście ale przede wszystkim na idealnym podświetleniu – więc bardzo chciałbym się Pana poradzić, licząc na Pańskie doświadczenie i udzielenie odpowiedzi w tym zakresie.
  Głównie oglądam na wprost (lub niemal, ca 20’) w salonie o średnim natężeniu światła, z przewagą wieczorów i weekendy. Materiał to głównie TV SAT oraz Streaming z Komputera, więc zależy mi na świetnej jakość materiału z dekodera oraz możliwości streamowania z komputera po Wifi/Kablu (Repeater) oraz płynnym bez przycinek Youtube.
  Byłem posiadaczem Philipsa PUS7101 (zwróciłem), jednakże nigdy więcej IPS z takim cloudingiem, bandingiem, i niestabilnością.
  Obecnie zastanawiam się nad kilkoma modelami: Samsung 55KS7000 (ale słyszałem o rozklejaniu oraz martwych pikselach, sporo uwag na forach), Sony 55XD9305 (ale czy warto aż tyle dopłacać do tego modelu, czy cena jeszcze spadnie po wejściu seri 2017 roku), Panasonic 58DX750 (ale raczej graniczy z cudem jego dostępność, w przypadku nowego). Czy jest jakaś recepta na wybór modelu z pośród tych trzech modeli, lub alternatywny wybór Bardzo proszę o pomoc w wyborze właściwego Telewizora. Dziękuje!

  • Krzysztof Hankiewicz

   KS7000 w większości wypadków wypada lepiej od XD93. XD93 ma wprawdzie teoretycznie lepszy system wygaszania, jednak w praktyce często powoduje on więcej problemów z nierównomiernościami, niż jednokrawędziowy KS7000. Obudowy się nie rozklejają, bo nie są klejone – są na zatrzaski. I owszem, zdarzały się sztuki, którym w transporcie zatrzaski puszczały, dlatego należy te telewizory dokładnie sprawdzać przy zakupie. Ja jednak od wielu miesięcy nie widziałem żadnej sztuki z rozchodzącą się obudową. Tak samo jak w XD93 zdarzały się często na początku roku modelowego pogięte ramy telewizorów. Martwe piksele to już tym bardziej kwestia losowa – jakiś czas temu musieliśmy klientowi otwierać trzy sztuki telewizora pod rząd, bo dwa w tym samym modelu miały po kilka martwych pikseli (któryś Sony, bodajże XD85). Nie bez powodu KS7000 jest tutaj jednym z najczęściej polecanych telewizorów – ma świetny stosunek cena/jakość, ze swoim bardzo wysokim kontrastem, kropkami kwantowymi, HDR-em itd.
   EG910 odpuść, jeśli OLED do od tej ostatniej generacji, czyli B6. A i tak z OLEDem wolałbym poczekać na Panasonica, ewentualnie Sony.

   • tvorek

    Bardzo dziękuje za odpowiedź. Zatem jak sprawdzić KS7000 aby wybrać dobre podświetlenie oraz brak pikseli, poprawną obudowę – w sklepie (gdzie warunki oświetlenia nieco przeszkadzają)?
    Dlaczego powinienem odpuścić sobie OLEDA EG910 (czy dlatego,iż np. FHD lub niesprawdzona technologia)?? Nowsze Oledy, wtym Panasonica czy Sony – są pewnie poza moimi budżetem, niestety.
    Czy w tym budżecie (5500 za 55 cali) rzeczywiście 55KS7000 to jedyny godny TV, tylko należy „szukać właściwej sztuki?

    • Krzysztof Hankiewicz

     910 to dużo problemów z winietowaniem, z przebarwieniami, z gubieniem detali w niemal-czerniach (tzw. black crush), z odwzorowaniem ruchu – wszystko wynika bardziej z procesorów obrazu, które stosuje tam LG, niż z samych paneli.
     Większość sklepów przede wszystkim daje możliwość zwrotu towaru, już nie tylko przy zakupie internetowym, a łowienie martwych pikseli jest łatwe w każdych warunkach oświetleniowych – bierzesz ze sobą na sklep pendrive z białą planszą, ewentualnie z podstawowymi barwami – czerwonym, zielonym i niebieskim, odpalasz je z gniazda USB w telewizorze i oglądasz. Albo odpalasz to: https://www.youtube.com/watch?v=emnTTyN1Mdc Coraz więcej sklepów oferuje obecnie stanowiska lub stojaki, na których można to bezproblemowo sprawdzić, niektóre sieci mają nawet obowiązek sprawdzania sprzętu przy wydaniu. Obudowę bez najmniejszego kłopotu sprawdzisz – jedyne, co odchodziło, to plecki, więc wystarczy obejrzeć telewizor z góry i boków, czy nie ma szpar.

 • Pawel Labaj

  Witam Panie Krzysztofie. Po wielu poszukiwaniach pomocy w sprawie mojego Lg 65uh668v znalazłem Pana stronę i myślę że może mi Pan pomóc więc objaw w moim Lg jest taki że co parę minut przycina/ klatkuje obraz. To są kilku sekundowe momenty w których obraz nie jest płynny tylko tak jak by się spowalniał wyostrzał i klatkował najlepiej to widać przy szybszych fragmentach filmu albo meczy gdzie jest jakaś szybsza akcja lub np na końcowych napisach filmu gdzie
  napisy lecą płynnie a na kilka sekund się przycinają i tak jest na każdym kanale tv. Obraz jest ok. i nie przycina tylko na statycznych momentach programu. Próbowałem już wszystkich ustawień i jest to samo. Kontaktowałem się również z LG i mi napisali że mam wgrać nowe oprogramowanie, tylko że żadnego nowego nie ma i zresetować tv do ustawień fabryczny tak też zrobiłem i w dalszym ciągu jet to samo, do tego zauważyłem pionowe cieniowane pasy ale nie wiem czy to może mieć jakiś związek z moim głównym problemem, dodam jeszcze że obraz jest lepszy i mniej zacinający sie oglądają program bezpośredni z internetu lu z przenośnego dysku.
  Z poważaniem Paweł Labaj.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej,
   z matrycami 60Hz u producentów z nienajlepszą elektroniką tak już bywa, że upłynniacze obrazu mogą się rozjeżdżać, zwłaszcza przy treściach TV, które są nadawane z przeplotem. Możesz poszukać w TV ustawień odpowiedzialnych za odwijanie przeplotu (coś z „tryb film” może?), ewentualnie wyłączyć ustawienia TruMotion, bo u LG one i tak bardziej przeszkadzają, niż w czymkolwiek pomagają. O odwzorowaniu ruchu możesz poczytać w teście tego telewizora: http://www.tvtest.pl/lg-55uh668-test/

 • Pawel Labaj

  Witam ponownie dziękuję za szybką odpowiedź. Włączyłem tryb kino i wyłączyłem trumotion jest lepiej ale w dalszym ciągu są skoki tak jakby drżenie obrazu jest to strasznie denerwujące ponieważ wcześniej miałem pazme Samsunga 50cali 100hz i takiego problemu nie miałem.Kupując tego LG65uh668v kierowałem się tym samym żeby miał minimum 100hz i sprzedawca poinformował mnie że on ma te 100hz więc widząc obraz i czytając opinie innych użytkowników zdecydowałem się na jego kupno. Wybierając tego LG myślałem również Sony 65 cali o bardzo podobnych parametrach, teraz się zastanawiam czy to nie był błąd wybierając LG ale teraz to już musztarda po objedzie jest LG i tyle, tylko jeszcze się zastanawiam czy może to być jakaś wada fabryczna tego telewizora. Kontaktowałem się z LG i napisali mi że mogą wysłać serwisanta żeby to obejrzał, z góry dziękuję.
  Pozdrawiam Paweł.

  • Krzysztof Hankiewicz

   UH668 nie ma 100Hz, tak samo, jak nie ma prawdziwej rozdzielczości Ultra HD. Dawno kupowałeś? Może mógłbyś powołać się na niezgodność towaru z umową.
   Możesz próbować z serwisem, ale nie sądzę, aby to coś dało.

 • Agnieszka Młynarska

  Witam, Panie Krzysztofie od jakiegoś czasu szukam telewizora 65″, oczywiście nie za miliony. Telewizor ma służyć głównie do oglądania TV, podłączamy też Xboxa. Z innymi możliwościami nie miałam okazji, typu netflix.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć! „Nie za miliony” to mało precyzyjnie określony budżet. Jesteś w stanie określić jakieś widełki cenowe?

   • Agnieszka Młynarska

    ok 5-6tys

    • Krzysztof Hankiewicz

     To w zasadzie pozostawia dwa rozsądne modele – Panasonic EX600 oraz Samsung MU61xx (6102/6172) – obydwa to panele VA, więc oferują dobrą czerń i kontrast, niezłe fabryczne odwzorowanie kolorów, do tego Samsung to lepsze odwzorowanie ruchu, lepszy smart i w wypadku 6172 wbudowany tuner satelitarny, ale też wyższa cena.

     • Agnieszka Młynarska

      czyli Samsung, a myślałam że to marka mocno przereklamowana. A gdyby kilka stówek dołożyć?

     • Krzysztof Hankiewicz

      Nie, to bardziej można powiedzieć o Sony – zwłaszcza w średniej półce.
      Dopiero gdybyś dołożyła do kwoty ok. ośmiu tysięcy, byłoby wyraźnie lepiej – wtedy pojawiają się takie modele, jak Sony 65XE85 i Samsung 65MU70.

     • Agnieszka Młynarska

      dzięki wielkie za pomoc

     • Krzysztof Hankiewicz

      Proszę uprzejmie i miłego oglądania!

     • Agnieszka Młynarska

      Witam ponownie. Już, po sugestiach byłam zdecydowana na ale spojrzałam na Samsung SUHD UE65KS7000S i Samsung SUHD UE65KS8000L. CO o tym myślisz już w porównaniu z tym 6472?

     • Agnieszka Młynarska

      WItam, i jak w temacie?

     • Krzysztof Hankiewicz

      KS7 i 8 to na pewno lepsze modele, bo to ubiegłoroczne niemalże flagowe serie. Ale trudno będzie już je dostać w dobrym stanie/zapakowane. O KS7000 pisałem tutaj: http://kjhank.pl/best-buy-q1-2017-czyli-co-wybrac-pod-koniec-roku-modelowego-201617/

     • Agnieszka Młynarska

      po wrzuceniu do euro rtv agd znalazłam jeszcze 200zł droższy od 6172 model Samsung UE65MU6472

     • Krzysztof Hankiewicz

      Do MU6472 warto dołożyć – dostajesz szeroką paletę kolorów i wyższą jasność, więc lepiej poradzi sobie z HDR, do tego lepsze wykonanie – cieniutka rama, smuklejsza konstrukcja.

 • Kinga Bielawska

  Witam , proszę o radę zastanawiam się nad tymi modelami : Sony 55 xe7005 , Sony 55xd8005, Panasonic 55ex620e. Nadmienie że szukam czegoś na wymianę po nieudanym modelu( bardzo duży coulding) Samsung 55MU6402.Bardzo proszę o podpowiedz

  • Krzysztof Hankiewicz

   Wszystkie te telewizory to matryce IPS, więc będą bardziej podatne na nierównomierności podświetlenia od VA. Może Panasonic EX700? Tam masz VA.
   Z trojga złego – XD85 to najmocniejsza propozycja. 120Hz, szerokogamutowe podświetlanie. Ale też nieszczęsny Android tv.

   • Kinga Bielawska

    Oglądałam już wiele modeli do 4000 zł i jestem „zielona”, Samsung mnie bardzo zawiódł choć na niego stawiałam ale przy zgaszonym świetle nie da się go oglądać porażka .Już nie wiem na co zwracać uwagę….

   • Kinga Bielawska

    Panie Krzysztofie a czy sa jakies normy dla tego cloudingu bo ja już go widzę w drugim Samsungu i myślę że mam może zbyt wyczulony wzrok 😎

   • Kinga Bielawska

    A na szybko co by było lepsze Sony KD55xe8096 lub Samsung UE55MU7052 albo nie dopłacać i wziąć Samsunga UE55KU6400

    • Krzysztof Hankiewicz

     MU7 będzie miał najmniejsze szanse na clouding że względu na to, że to po pierwsze wyższa seria, po drugie matryca o najwyższym kontraście (a więc i najlepszej czerni) z wymienionych.
     Musisz jednak pamiętać, że w kompletnie wyciemnionym pomieszczeniu każdy LED-LCD będzie miał widoczne niedoskonałości podświetlenia.

 • Jankesd

  Jankesd
  Panie Krzysztofie od tygodnia użytkuje TV Sony KDL-40WE660 nowość 2017 Moje pytanie dot. funkcji
  Motionflow 400Hz jak to jest w tym modelu tj.
  -automatycznie jest włączona i monitoruje obraz
  -w menu TV nie mogę znaleźć takiej opcji
  -czy istnieje możliwość ustawienia tej funkcji
  -czy funkcja ta jest po prostu fikcją w tym TV i tylko reklama jest
  -kto ma rację Sony, czy użytkownicy