logo logo

Best Buy Q1 2016, czyli jaki telewizor kupić w pierwszym kwartale?

źródło: plaisio.gr

Rok modelowy 2015/2016 powoli dobiega końca. Co to oznacza? Że już wkrótce telewizory z tej linii będą w krańcowych, a co za tym idzie – najniższych cenach. Jak co roku, wraz z nadejściem wiosny, nadchodzą najlepsze okazje telewizorowych zakupów. W związku z częstymi pytaniami w komentarzach, postaram się tu polecić kilkanaście modeli w różnych przekątnych ekranu. Nie będzie to lista najlepszych telewizorów, ale best buyów – sprzętów o najlepszym stosunku ceny do jakości. Nie pojawi się tu więc ani Samsung JS9500, ani Panasonic CZ950. W ramach bonusu, natomiast, pojawi się kategoria dla graczy. Zapraszam.

Best buy do 43″

Sony 43W755C. Jeśli nie zamierzamy korzystać z TV jako monitora, nie ma specjalnego sensu kupowanie telewizora do 43″ w UHD. Dlatego też za najlepszy zakup uznaję tu ten model Sony. W dniu pisania tego tekstu cena tego modelu oscyluje w granicach 2500zł. Za te pieniądze dostajemy szybką (120Hz) matrycę VA. Mamy więc zarówno bardzo dobre odwzorowanie ruchu, jak i bardzo dobry kontrast (3500:1). Czyli model dobry i do sportu, i do filmów. Input lag też jest ok, bo poniżej 40ms. Bolączką może być system Android TV, który wciąż sprawia nieco problemów. Sony dalej nie wypuściło aktualizacji dającej możliwość nagrywania ani obsługi podwójnych tunerów, a i często słyszy się narzekanie na zamulanie, zawieszanie, czy powolne uruchamianie się telewizora. System wymaga więc dalej dopracowania. Chociaż na pewno ma bardzo duży potencjał.

Alternatywa

Samsung 40J6200. Praktycznie bliźniak W755C. Tracimy wprawdzie trzy cale, ale zyskujemy stabilniejszy Smart TV (czyli samsungowy Tizen), wyższy kontrast i możliwość włączenia synchronizacji podświetlania z matrycą, co bardzo korzystnie wpływa na odwzorowanie ruchu, choć odbywa się to nieco kosztem jasności. Na dziś czterdziestocalowy J6200 to wydatek rzędu niecałych 2000zł.

Best buy do 50″

JU68xx to jeden z niewielu telewiozrów z matrycą 60Hz, który poprawnie odwzorowuje filmy 24p.

Tu już ciekawiej. Przy tej wielkości warto już brać pod uwagę UHD, zwłaszcza jeśli zamierzamy siedzieć w małej odległości od telewizora. I w tych przekątnych mamy też już większy wybór. Najlepszym wyborem w tej wielkości to moim zdaniem remis między Panasonic 50CX700 oraz Samsung 50JU6800/6872 (6872 ma dodatkowo tuner DVB-S, 6800 nie). Obydwa w tej wielkości mają świetny statyczny kontrast (jedne z najwyższych wartości w modelach UHD tej linii modelowej). Jednak tym, co najbardziej wyróżnia te modele pośród konkurencji, są technologie poszerzające paletę barw telewizora. Wprawdzie ustaliliśmy już, że wszystkie telewizory zasadniczo wyświetlają te same kolory palety rec.709, jednak należy pamiętać, że wchodzimy w erę UHD (pierwsze odtwarzacze BD-UHD w Europie zobaczymy już w marcu!). A dyski blu-ray UHD będą już obsługiwały poszerzoną paletę kolorów (stąd wymóg obsługi co najmniej 90% DCI-P3 dla certyfikacji UHD Premium). Dlatego też Samsung dał w tym modelu kropki kwantowe (nazywane przez nich nanokryształami), a Pansonic zastosował ulepszone fosfory na diodach podświetlających matrycę. Modele te różnią się jednak w paru zasadniczych kwestiach. Po pierwsze, CX700 ma matrycę 120Hz, natomiast model Samsunga „tylko” 60Hz. Dlaczego „tylko” w cudzysłowie? Ano dlatego, że jest to jeden z niewielu paneli 60Hz, które poprawnie odwzorowują 24p. Czyli dokładnie ten klatkaż, w jakim są dostępne wszystkie filmy na blu-rayach. Nie zapominajmy też, że Samsung jako jeden z niewielu producentów ma na tyle dobrą elektronikę, że był w stanie zaimplementować upłynniacz skutecznie działający na 60Hz panelu. Dlatego też obydwa modele, mimo różnic w odświeżaniu matryc, mają podobne odwzorowanie ruchu – do ok. 600 linii. Oznacza to, że dla treści wideo/TV możemy włączyć upłynniacze. Bo raczej mało kto chciałby robić sobie efekt teatru w filmach. Kolejną różnicą jest dostępność tunera DVB-S w JU6872, czego pozostałe modele nie mają. A tuner taki przydaje się zwłaszcza teraz, gdy mamy już kilka kanałów 4K FTA właśnie w telewizji satelitarnej. Oczywiście, z racji różnic między producentami, mamy inne platformy Smart TV. W Samsungu jest to Tizen, w Panasonicu Firefox OS. FxOS nieco szybszy, ale Tizen zdecydowanie bardziej rozbudowany, jeśli chodzi zarówno o możliwości, jak i ilość dostępnych aplikacji (zwłaszcza istotne ze względu na aplikacje VOD z UHD).

Alternatywa

Gdyby chcieć jeszcze pozostać przy Full HD, to wybór analogiczny jak w akapicie o ≤43″, czyli Sony 50W755C lub Samsung 48J6200/50J6200. Natomiast z budżetowych UHD warto spojrzeć na Samsunga JU64xx. To taki JU68xx bez podświetlania szerokogamutowego i wyświetlający filmy 24p w 3:2, więc oko wrażliwe na ruch może tu wyłapać pewne błędy.

Best buy do 55″

Sony 55X850xC. X85C (w zależności od sieci sklepów, może to być X8505, X8507, X8508 lub X8509) to jeden z najciekawszych modeli tego roku, gdyż ma zarówno dziesięciobitową matrycę i zapowiedzianą obsługę HDR, dobre czernie dzięki panelowi VA, poszerzoną paletę kolorów dzięki ulepszonym fosforom przy podświetlaniu, bardzo dobre odwzorowanie ruchu (do 900 linii), a także kapitalne wykonanie. W zasadzie widzę jedynie dwa minusy tego modelu. Android TV, który, jak pisałem wcześniej, wciąż pozostawia nieco do życzenia, nie wykorzystamy więc np. podwójnych tunerów, w które sprzętowo wyposażony jest telewizor. Drugi, to podświetlenie matrycy tylko na jednej (dolnej – najgrubszej) krawędzi, co może podwyższyć ryzyko wystąpienia niedoświetleń matrycy, aczkolwiek póki co nie widziałem jakichś strasznie zachmurzonych modeli. Nie każdemu będzie też odpowiadała powłoka w półmacie oraz stosunkowo niskie kąty widzenia. Dziś do dostania za ok. 5.5 tysiąca.

Alternatywa

Samsung 55JU7000. Lepsze odzworowanie ruchu (ok. 1200 linii), nieco szersze kąty widzenia, lepszy Smart TV, działające podwójne tunery, podświetlanie direct-LED zamiast krawędziowego oraz powłoka błyszcząca zamiast półmatu dają tu teoretycznie przewagę Samsungowi. Jednak musimy dołożyć niemal 500zł, a tracimy dziesięciobitowy panel na rzecz ośmiobitowego i dostajemy mniejsze pokrycie palety DCI-P3. Dlatego też musimy zdecydować, co jest tu dla nas ważniejsze. JU7000 lepszy do sportu. X85C lepiej przystosowany do obsługi BD-UHD.
Druga rozsądna alternatywa to, jak w 50″, Panasonic 55CX700. Najtańszy z wymienionych (obecnie nieco poniżej 5000zł). Mamy tu samsungową matrycę VA (PSA) o kontraście ok. 3500:1, 120Hz, poszerzoną paletę barw. Nie tak dobre odwzorowanie ruchu jak u wymienionych wyżej konkurentów, ale znacznie bardziej kuszący cenowo. Dodatkowo 55″, w przeciwieństwie do 50″, jest podświetlony od tyłu, co powinno dawać bardziej równomiernie podświetlony panel.

A best buy dla graczy?

Najlepszym wyborem dla graczy, czyli modelem z najniższym input lagiem przy niezłej jakości obrazu, jest Sony W705C. Wprawdzie matryca tylko 60Hz, ale konsole i tak nie wypuszczają więcej, a dostajemy absurdalnie wręcz niski input lag – 13ms. Dodatkowo bardzo wysoki kontrast, bo powyżej 4000:1. Należy też pamiętać, że W705C ma poprzedni system Smart TV Sony, nie Android TV, więc będzie stabilniejszy, ale mniej rozbudowany (moga np. wystąpić problemy z czytaniem niektórych formatów plików z nośników USB). Dostępny w 32″, 40″ i 48″.

 • Medard Buława

  Witam wszystkich.
  świetne porównanie przystępnie napisane generalnie dla każdego słabo znającego się w temacie a zamierzającego kupić tv.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Dzięki!

   • Medard Buława

    Witam raz jeszcze.

    • Krzysztof Hankiewicz

     Ja bym dalej obstawał przy CX700, zwłaszcza jeśli siedzisz bardziej na wprost. Lepszy kontrast => większa rozpiętość tonalna, więc jednocześnie lepsze czernie i jasności. A CX700 ma kapitalny samsungowy panel w wersji 55″. Hercami bym się nie przejmował, bo matryca i tak 120Hz, a to co sobie producent wymyśli, to można spokokjnie olać.
     Z ciekawości – co się stało z 720?

     • Medard Buława

      Witam i informuję ,że kupię tego CX700 to jeden z najjaśniejszych ekranów w 2015 roku .Sportu nie oglądam więc pozostałe jego ewentualne mankamenty nie będą mi przeszkadzać. Oglądam na wprost i w jasnym południowym pokoju na dodatek przeważnie w dzień a więc myślę ,że się nada do moich potrzeb doskonale. Pozdrawiam.

     • Medard Buława

      Już się pojawiły z powrotem te cxe720e i chyba wezmę tego bo ma drugiego pilota. Tylko zastanawia mnie że nie występuje on w wersji 65 cali tylko max55 a więc może ma gorsza matrycę? A jaką ma 55cali cx700 samsunga?Nigdzie nie ma info o tym cxe720. Matryca to kluczowa sprawa jak bedzie sprawował się tv.

     • Krzysztof Hankiewicz

      CX720 to taka lepiej wyposażona wersja CX700, jest tam ten sam panel z Samsung Display.
      No, matryca i procesor obrazu (ile robi dobra elektronika widać na przykładzie OLEDa Panasonica vs OLEDa LG, mimo użycia tych samych paneli).
      Nie odpowiedziałeś – w jaki sposób nawalił Twój pierwszy 720?

     • Medard Buława

      Witam jeszcze udało mi się znaleźć i zamówić dziś CX700 w sieci EURO RTV AGD a tamten CXE720 po prostu sam się wyłączył w trakcie oglądania i nie udało się go więcej uruchomić tzn włączyłem ale po sekundzie znowu sam się wułączył. Po wielu próbach wciąż ten sam efekt .Wyłączyłem z sieci na kilkanaście minut i nic po włączeniu pojawił się obraz i dźwięk na sekundę i ponownie się wyłączył. Kolor diody przy włączeniu był zielony by po sekundzie zamienić się na migający czerwony a potem zupełnie nic ne świeciła nawet dioda stanby. Nawet na drugi dzień było to samo. Tamten był z Media Expert i bez problemu po 7 dniach oddali kasę.Nawet kurier od nich przyjechał po 2 dniach.A tak przy okazji jaką polecił byś klawiaturę ale wolał bym coś większego niż pilot ale mniejszego niż pełno wymiarowa klawiatura najlepiej z touchpadem albo rolką. Czy coś takiego będzie działało z tym tv. http://allegro.pl/mini-klawiatura-bezprzewodowa-art-handy-trackball-i4787416751.html

     • Medard Buława

      Witam pana kupiłem już tego CX700 i jestem bardzo zadowolony jednak sterowanie w internecie dołączonym pilotem to masakra choć sam internet i wszystko z nim związane w tym tv. jest ok. Jaką polecił by pan klawiaturę przez USB czy BT. Kompletnie nie mam rozeznania a nie chciał bym kupować w ciemno. Pozdrawiam

     • Krzysztof Hankiewicz

      Z USB niezmiennie poleceń K400 Logitecha, aczkolwiek nie mam pewności jak z kompatybilnością z Panasonikiem. Klawiatura fajna, wygodna, z touchpadem z multitouchem.

     • Medard Buława

      W środę idę po zakup tego tx-55cxe720e Jak już chyba pisałem miałem tego cxe720 dwa dni w domu i nawalił więc szybko oddałem z powrotem. Nie zdążyłem zbytnio go przetestować ale jedno zauważyłem to szybkość działania tzn reakcja na komendy bardzo szybka np. zmiana programu na inny potem zaraz internet i telegazeta działa szybko i nie da się zaciąć. Filmy z youtuby ładują się prawie jak w komputerze. pilotem można dawać komendy głosowe które działają bardzo dobrze. Na minus dzwięk i trochę jakość obrazu z sd ale to chyba nie wina tv. lecz archaicznej jakości

 • Filip Fischer

  Panie Krzysztofie, czytam i czytam, nie muszę sie spieszyć…chciałbym 48cali, do domowego uzytku (bez gier) z to z YT(dzieci)…i nie wiem czy HD czymoże UHD…jakies sugestie w budżecie do 3,5tyś ? miejsce to duży salon ale odległość kanapa-tv to raptem ok 2,5metra i to na dodatek pod skosem(bo ściana na przeciwko kanapy jest nadmiernie zagospodarowana przez żonę;)

  • Krzysztof Hankiewicz

   W granicach 3.5tys. można dostać wymienione powyżej 50″ Panasonic CX700 i Samsung JU68xx, może to?
   Dużo sportu oglądasz?

   • Filip Fischer

    obecnie już nie…czasami seriale, trochę dokumentów jeśłi znajdę czas…zastanawiam sie nad UE48JU6400

    • Krzysztof Hankiewicz

     Fakt, CX700 ma nóżki po bokach. JU68xx ma podobną podstawę jak JU64xx, też centralną, rozchodzącą się na boki. Z tych dwóch wolałbym JU68xx, ze względu na poprawną obsługę 24p i szerokogamutowe podświetlanie.

 • Andrzej

  Panie Krzysztofie
  Planuje zakupić telewizor 55 w cenie do 5000 zł (ewentualnie max 5500) z matrycą 120 Hz, panel VA. Na telewizorze zamierzam oglądać sport oraz filmy, zarówno w dzień jak i w nocy (posiadam dekoder nc plus). Po przeczytaniu wielu Pana komentarzy cały czas zastanawiam, który telewizor wybrać. Obecnie w jednej z sieci ze sprzętem jest w promocji Samsung JU7000 (cena 4999). Ale czytałem na innych stronach internetowych, że ma on słaby kontrast i wymaga fachowej kalibracji.A może jednak zdecydować się na inny telewizor? Samsung wprowadził niedawno na nasz rynek model SUHD UE55KS7000S ale cena już wynosi 6,5 tyś. złotych.

  • Krzysztof Hankiewicz

   JU7000 to bardzo fajny sprzęt. Kontrast jest przyzwoity, ale nie jest to rzecz jasna poziom plazm, nie mówiąc o OLEDach. Rozsądną alternatywą byłby Sony X8505C (nie D!), nieco wyższy kontrast, 10-bitowy panel i szersza paleta kolorów, aczkolwiek nieco gorsze odwzorowanie ruchu, większa szansa na nierównomierności podświetlenia, no i Android TV, który dalej jest dość kulejącą platformą.
   Każdy telewizor wymaga kalibracji, jeśli chcemy uzyskać referencyjny obraz, choć z drugiej strony możemy uzyskać bardzo dobry obraz ustawiając TV w trybie filmowym/kinowym z ciepłą temperaturą kolorów i odrobinę manipulując ustawieniami kontrastu, jasności.
   KS7000 byłby telewizorem o klasę-dwie lepszym od dwóch powyższych modeli (kontrast, paleta kolorów, pełna certyfikacja UHD Premium), no ale jak sam zauważasz, na tę chwilę to jednak dość wysoka kwota wynikająca z tego, że model dopiero pojawił się na rynku.

  • krzyk

   Jeżeli można wiedzieć, która to sieć ? Ja byłbym ostrożny z obecnymi promocjami na 55JU7000 (w sprzedaży wysyłkowej). Generalnie pozostały resztówki, głównie modele ekspozycyjne a jedyna oferta na egzemplarze magazynowe jaka na razie znalazlem i potwierdzilem (choc przyznaje ze nie szukalem dlugo) to 5999 zł – i zejsc z tej ceny nie chca. Warto więc upewnić się, że nie kupujemy sprzętu z wystawy,.

 • krzyk

  Panie Krzysztofie – który z powyższych dwóch telewizorów (Sony 55X850 / Samsung 55JU7000) będzie najlepszym wyborem jako telewizor wykorzystywany głównie w roli monitora: podpiętego na stałe do PC (będzie to monitor do edycji tekstów, przeglądania internetu, obsługi arkuszy kalkulacyjnych itd.), czasem do gier (choć b. rzadko) i oglądania filmów (najchętniej emitowanych z poziomu komputera). Wahałem się między zakupem któregoś z dwu w/w więc miło było zobaczyć je jako dwie najlepsze pozycje na ostatni kwartał:) Sony sprawia lepsze wrażenie, ale ma, niestety, pewne niedociągnięcia w designie. Sprzedawcy wszystkich sieci jednogłośnie twierdzą natomiast, że jest lepszy od Samsunga (na tyle jednogłośnie, że im nie wierzę :) )

  • Krzysztof Hankiewicz

   X85C na papierze ma w sumie lepszą specyfikację – 10-bitowy panel, szersza paleta kolorów. Ale JU7000 ma bardziej równomierne podświetlenie, rozsądniejsze ustawienia fabryczne (Triluminous w Sony bez kalibracji potwornie przejaskrawia kolory), niższy input lag i stabilniejsze oprogramowanie. Ja osobiście raczej wybrałbym JU7000.

   • krzyk

    A czy coś lepszego w charakterze monitora – w tych przedziałach cenowych – jest jeszcze godne polecenia ?

    • Krzysztof Hankiewicz

     Nie, nie wydaje mi się. Chyba, że poczekać trochę i coś z nowych serii – np Samsung KS7000 – spadnie cenowo?

     • krzyk

      Paradoks polega na tym, że dzisiaj da się kupić KS7000 taniej, niż JU7000 (wiem, sprawdzałem :), chyba, że ktoś chce kupić JU z ekspozycji. Brałbym w ciemno gdyby nie srebrny kolor.
      W tej sytuacji bede szedl w kierunku Sony 55X8509C. Recenzje jako tv-monitor tez ma w sumie dobre (chooc do modelu 55 cali widzialem jakies krytyczne uwagi).

     • Krzysztof Hankiewicz

      X8509 też jest czarny z frontu, srebrny po bokach ;-) Ale to też świetny telewizor, jedyne poważniejsze uwagi dotyczą oprogramowania. Widziałeś KS7000 na żywo? Srebrne krawędzie są niemal niezauważalne przy patrzeniu na wprost, bo są tylko na zewnętrznej stronie i bardzo cieńkie.

     • krzyk

      Widziałem na żywo, nawet robiłem sobie ostatnio zdjęcia. W porównaniu do poprzednika KS7000 to piękny sprzęt. Paski po bokach i u góry patrząc na wprost są rzeczywiście minimalne i prawie niewidoczne, wyraźnie widoczny jest natomiast srebrny pasek u dołu – no i oczywiście paski boczne (choć TV jest dość cienki). Wszystko samo w sobie wygląda pięknie, tylko niekoniecznie na czarnej scianie :)

 • Tomasz Popławski

  Witam Panie Krzysztofie. Świetne artykuły. Stoję przed wyborem TV 50cali bo max odległość od ściany z planowanym TV to jakieś 3-3,40m, wiec chyba 50 cali to dobry wybór aby oczy nie latały? Bardzo mi się podoba Panasonic CX680E ale podobno nie jest to najlepszy wybór ze względu na słabe wyniki w różnych testach. Czy potwierdza Pan te opinie? Myślałem też o Sony KDL-50W808C, wygląd ładny, parametry chyba tez niezłe ale nie przemawia do mnie Android. Poza tym pilot w Panasonicu jest moim zdaniem bardzo czytelny i lepiej mi się nim operuje. Czy może lepiej dołożyć do Panasonica 50CX700E mimo, że 3D mi nie potrzebne? Dodam, że nie pali mi się i może warto poczekać na nowe modele zamiast kupować stary za podobne pieniądze? Choć nie ukrywam, że cena CX680E jest atrakcyjna. TV głownie do telewizji naziemnej (DVB-T), film, czasem mecz + Smart tj. YouTube, przeglądarka. Ciekawy jestem Pana zdania w tym temacie. Pozdrawiam.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć,
   wybacz, musiałem przegapić ten komentarz. Moim zdaniem warto dołożyć do CX700/CXM710/720 – przede wszystkim wydaje się, że CX680 ma matrycę 60Hz (chociaż nie udało się potwierdzić tego na 100%). Sony W80C będzie miał lepsze odwzorowanie ruchu, ale ogólnie CX700 jest lepszą opcją – Ultra HD, szybciej działający (choć mniej rozbudowany) Smart TV, pokrycie szerszej palety kolorów.
   Jeśli Ci sie nie spieszy, może faktycznie lepiej poczekać, aż następca CX700, czyli DX780, spadnie cenowo? Ma już nawet częściową obsługę HDR. Albo może, jeśli rzeczywiście nie jest to tak szybka potrzeba, może warto pomyśleć o Samsungu 49KS7000? Wyższy kontrast, lepsze odwzorowanie ruchu, pełna obsługa HDR (97% DCI-P3, 1000 cd/m^2), szybki i rozbudowany smart.

 • Grzegorz

  Panie Krzysztofie, zacznę od podziękowań za rzeczowe i przystepne teksty. Mam pytanie: jak ocenia Pan nowe modele Panasonic.
  W artykule polecał Pan m.in. 50CX700E, a ten już się kończy w ofertach, za to pokazują się modele DX700. Np. taki TX-50DXU701. (co oznacza to U w symbolu) Szukam czegoś o przekątnej 50″ i myślałem, że skoro CX wypada to może ten DXU ?

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć, dzięki za miłe słowa ☺️
   Niestety, DX700 trudno nazwać następcą CX700, przede wszystkim z powodu zastosowania tam panelu 60Hz. Następcą CX700 będzie obecnie DX750/780.
   Nie udało mi się jeszcze ustalić, co oznacza U.
   D to 2016, X to UHD, rok temu M to był chyba pilot multimedialny w komplecie. Ale to U pierwszy raz się pojawia.
   Spieszysz się z tym zakupem? Jaki masz budżet?

   • Grzegorz

    Dzięki za szybką odpowiedź i wyjaśnienia. Co do zakupu – pośpiechu nie ma, ale i za długo czekać nie chcę, bo w starym Philipsie 9604 siada jeden głośnik. Budżet to raczej sprawa rozsądku niż limitu, bo telewizor to w końcu nie lokata kapitału. Cóż będę jeszcze trochę myślał i śledził tę stronę, a i innym polecąć będę.
    Pozdrawiam.

    • Krzysztof Hankiewicz

     Pytam o budżet i czy się spieszysz, bo świetną opcją jest Samsung KS7000 w 49″, ale raz, że dopiero wszedł, dwa, że jest obecnie bodajże za prawie 5000, a to sporo wyższa kwota, niż CX700, który pod koniec kosztował ok. 3.5 tysiąca.
     Ale za tę piątkę dostajesz telewizor spełniający wszystkie wymogi UHD Premium, czyli świetne czernie, kontrast, wysoką jasność, 10-bit, ok. 96% DCI-P3, czyli sprzęt jednak o dobrą półkę lepszy od CX700/DX750. No i świetny odświeżony Tizen, który mnie osobiście szokuje optymalizacją i przemyślanym interfejsem.

     • Grzegorz

      Dzięki raz jeszcze, przechodzę do praktyki – zwiedzania i oglądania. Samsung – jak najbardziej, bo sprawny „smart” też ma dla mne znaczenie.

 • Paweł Frankenberg

  Witam Panie Krzysztofie, mam pytanie o wybór tv 55″ 4K, do sportu, wieczornych filmów, odległość od kanapy ok 3,5 m. Zastanawiam się nad Samsungiem 55JU6800, Philipsem 55PUS6561, SONY KD55X8509 lub Panasonic TX-55CX700E. Telewizja będzie odbierana z Toya. Mógłby Pan coś polecić? Który tv oceniłby Pan najwyżej?

  • Krzysztof Hankiewicz

   Z wymienionych najlepiej w sporcie będzie sobie radził Sony X85C, dzięki matrycy 120Hz i dobrej elektronice. W filmach też dobrze, bo mamy szerokogamutowe podświetlanie, dobre czernie, w zasadzie jedynym większym minusem tego modelu jest oprogramowanie.

 • Paweł Kwiecień

  Panie Krzysztofie, planuje zakup TV w rozmiarze 50-60 cali. Do tego planuje dokupić dostawkę z Androidem np. Ferguson FBOX3. TV będzie więc w zasadzie tylko ekranem. Będę oglądał głównie mecze i filmy puszczane z Internetu, np. z IPLI. Podłączona będzie także naziemna TV. Jaki model będzie dla mnie najlepszy. Planowałem wydać jak najmniej, ale jestem dość elastyczny, tym bardziej, że jest promocja na 60 rat 0% :)

  • Jak zawsze wszystko zależy od budżetu ;-) W zasadzie w każdym podanym przez Ciebie rozmiarze polecałbym chyba najbardziej Samsunga z modelem KS7000, bo to świetny model. W 49″ ok. 5 tysięcy, w 55″ ok. 6.5 tysiąca, w 60″ ok. 7.5-8. Niemałe pieniądze, zwłaszcza te 60″, ale dostajesz telewizor bardzo przyszłościoodporny – spełnia wszystkie wymogi UHD Premium, czyli masz bardzo dobry kontrast, czernie, jasność, szeroką paletę kolorów, do tego świetne odwzorowanie ruchu, a jeśli wieszasz telewizor – one-connect box, czyli większość wejść wyprowadzoną na zewnątrz.
   Patrząc po dotychczasowych recenzjach, chyba ten model zastąpi Panasonica CX700 jako najlepszy stosunek cena/jakość tego roku :-)

  • Paweł Kwiecień

   z tego co już czytałem tutaj to pewnie zostanie mi polecony dla 50 cali j6200 lub ju6800…? tak w zasadzie to jakie są ich różnice…, który lepiej sprawdzi się jako „wyświetlacz” sygnału? czy może lepiej użyć funkcji screen mirroring i w ten sposób przesłać sygnał bezpośrednio z telefonu bądź tabletu a przy tym odpuścić sobie fbox’a? coś innego lepszego – tańszego ?? a dla 55 cali? ten sam zestaw do zastanowienia? Widziałem, też, że dobrym wyborem może się okazać 50W755C, ale boję się Androida w TV? Podobno wolno działa, dają do tych modeli mało wydajne procki, starsze wersje systemu, można naciąć się na aktualizowanie jak akurat chcemy korzystać itp.. dlatego stwierdziłem, że taka dostawka będzie lepsza, i można ją tanio wymienić :) Wypowie się Pan Panie Krzysztofie? Promocja na raty 0% się kończy :)

   • Krzysztof Hankiewicz

    Yyyy, odpisałem wczoraj, odpowiedź jest wyżej, chyba disqus miał jakąś czkawkę i dopiero teraz puścił.

    • Paweł Kwiecień

     Ok :) a tak w budżecie niższym… :) ?? i z tym Androidem? to co pisałem powyżej? zgodzi się Pan?

     • Krzysztof Hankiewicz

      W kwestii Android TV: największymi kłopotami tej platformy jest wciąż bardzo mała ilość aplikacji (praktycznie żadnego polskiego serwisu VOD, przykładowo; te, które są w Sony zainstalowane, to zewnętrzne aplikacje, spoza ATV), słaba optymalizacja (lubi przymulić, w czym na pewno nie pomagają dwurdzeniowe procesory media-tek, które Sony montuje w TV), brak jakiegokolwiek multi-taskingu (czyli wychodzisz z aplikacji i nie zapamiętuje np. pozycji wideo, tylko odtwarza od zera) i trochę rozdwojenie osobowości systemu – masz dwa światy, Android TV od aplikacji, menu telewizora od ustawień obrazu itd. Jak dwa systemy operacyjne.
      Dużym plusem na pewno jest spory potencjał na przyszłość (choć trudno powiedzieć, na ile, z tymi media-tekami), duże możliwości, jeśli poświęcisz parę godzin na konfigurację Kodi, integracja z Google Cast.
      Jeśli chodzi o bardziej przyjazny budżetowi sprzęt – może zobacz, jak z dostępnością Panasonica CX700/CXM710/720? A jeśli FHD, to Samsung J6200 lub W755c Sony, jeśli chcesz spróbować Android TV.

     • Paweł Kwiecień

      TX-55CXM710 jest w MediaMarkt za 3799 zł.. to chyba dobra cena… widzę że 50 cali w tym modelu mają za ponad 4tys… dziwne.. a ten vs JU6800 w 55 cali i w 50? androida odpuszczę, wolę zastosować inną dostawkę…

     • Krzysztof Hankiewicz

      JU6800 warto brać w 50″, w 55″ nie, bo jest w nim panel o znacznie niższym kontraście/gorszych czerniach. Odwzorowanie ruchu mają podobne, mimo że JU6800 ma 60Hz. Ma za to krótszy czas reakcji i jest w stanie wyświetlić więcej kolorów, dzięki kropkom kwantowym. No i niższy input lag, jeśli zamierzasz na nim grać.
      Ale w 55″ lepiej łapać Panasonica.

     • Paweł Kwiecień

      SAMSUNG UE50J6200 – 2549 zł
      SAMSUNG UE50JU6800 – 3299 zł
      SAMSUNG UE49KS7000S – 4998 zł

      PANASONIC TX-55CXM710 – 3799 zł
      SAMSUNG UE55KS7000S – 6498 zł

      Jeszcze tak się zastanawiam odnośnie JU700… bo trochę taniej od KS7000

      SAMSUNG UE55JU7000L – 5299 zł
      SAMSUNG UE48JU7000L – 4199 zł

      Pytanie czy ta spora różnica w cenie pomiędzy najtańszym modelem, a najdroższym z tych tutaj jest aż tak mocno widoczna, i czy warto tyle zapłacić?
      Przypomnę, głównie mecze z IPLI, albo z neta przez KODI, pewnie naziemna TV będzie podłączona, bajki dla dzieci z YOUTUBE, lub CDA

     • Krzysztof Hankiewicz

      KS7000 to półka sporo wyżej od JU7000. 10-bitowy panel zamiast 8, HDR, szeroka paleta kolorów, odświeżony Tizen, znacznie ładniejszy design i wykonanie. Osobiście uważam, że jeśli możesz sobie pozwolić na dołożenie do KS7000, to warto, bo to najmocniejszy model z wymienionych przez Ciebie.

     • Paweł Kwiecień

      Byłem obejrzeć wspomniane wyżej modele na żywo… bawiłem się też z puszczaniem z IPLI, a także ze screen mirroring, nadal się zastanawiam, bo co do jakości tych materiałów, które puszczałem to na każdym wyglądały podobnie, oczywiście w modelu KS7000 kolory jakby żywsze i obraz bardziej doświetlony, co do j6200 i ju6800 to rzuciły mi się nie doświetlone narożniki na białym tle.. pytanie czy płacić aż dwa razy więcej za 50 cali KS7.. mocno zastanawiam się nad 50 cali w wersji J6200.. a jak mi się znudzi, to pewnie za 3-4 lata będą koło 3 tys chodziły TV z jakością podobną do dzisiejszych KS700.. bo tak nie bardzo w sumie wiem za co 800 zł różnicy w cenie J6200 i JU6800..? Może napisze Pan Panie Krzysztofie co te kolejne wymienione przeze mnie modele mają więcej wraz ze wzrostem ceny..? i czym się różnią?

     • Paweł Kwiecień

      wczoraj odpaliłem ferguson 3box z tunerem dvbt na starym TV 32 cale FHD, – polecam. Obejrzałem cały mecz na IPLI i jakość w 720 była ok, muszę powiedzieć, że lepiej wyglądało niż przez naziemną. Testowałem do tego mysz i klawiaturę na bluetootha i było ok. Ekran tylko mały i literki słabo widziałem, ale jak zamienię te 32 na 50 to powinno być dużo lepiej. Co raz bardziej dojrzewa do mnie myśl, żeby wybrać wariant minimalistyczny, czyli J6200. Jeszcze tylko jedno pytanie – za co trzeba więcej zapłacić ponad 700 zł w JU6800 względem J6200?

     • Krzysztof Hankiewicz

      Jeśli oglądasz dużo sportu, lepiej wziąć j6200, ma matrycę 120Hz. JU68xx byłby lepszy pod filmy, bo wyższy kontrast i szersza paleta barw, do tego bardziej przyszłościowy, bo UHD.

     • Krzysztof Hankiewicz

      Przegapiłem ten komentarz, wybacz.
      J6200 – 120Hz, FHD.
      JU6800 – 60Hz, UHD, szerokogamutowe podświetlanie.
      KS7000 – 120Hz, UHD, szerokogamutowe podświetlanie, ale przede wszystkim – HDR: http://kjhank.pl/co-to-jest-hdr/
      Ponadto w KS7000 dostajesz lepsze wykonanie, one-connect box, nowszy, szybszy Tizen.
      No ale za sporo wyższą kwotę.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Jak zawsze wszystko zależy od budżetu ;-) W zasadzie w każdym podanym przez Ciebie rozmiarze polecałbym chyba najbardziej Samsunga z modelem KS7000, bo to świetny model. W 49″ ok. 5 tysięcy, w 55″ ok. 6.5 tysiąca, w 60″ ok. 7.5-8. Niemałe pieniądze, zwłaszcza te 60″, ale dostajesz telewizor bardzo przyszłościoodporny – spełnia wszystkie wymogi UHD Premium, czyli masz bardzo dobry kontrast, czernie, jasność, szeroką paletę kolorów, do tego świetne odwzorowanie ruchu, a jeśli wieszasz telewizor – one-connect box, czyli większość wejść wyprowadzoną na zewnątrz.
   Patrząc po dotychczasowych recenzjach, chyba ten model zastąpi Panasonica CX700 jako najlepszy stosunek cena/jakość tego roku :-)

   • Paweł Kwiecień

    z tym one connect box, to w sumie to tak jakby właśnie kupić sobie fergusona 3box albo Ferguson FBOX 4K (http://www.ferguson-digital.eu/pl/odtwarzacze-hd/527-ferguson-fbox-4k.html).. teraz muszę się zastanowić jeszcze nad rozmiarem.. w sumie mam szerokość pomieszczenia 295 cm, biorąć pod uwagę wstawienie kanapy.. to pewnie odległość to będzie około 2,5 m więc może poprzestać na 50 cali..

    • Krzysztof Hankiewicz

     Ja mam 50″ na 2.5m, czasem żałuję, że nie wziąłem 55″. Ale ja nie oglądam w ogóle telewizji, unikam źródeł niskiej jakości. Tylko blu-ray, streaming, ciężkie pliki z netu.

 • Marek Grudowski

  Witam
  mam dylemat miedzy trzema tv, wszytkie 3 to samsungi i potrzebuje opinii fachowaca. Ogólnie oglądam przeważnie filmy i czasem sport tak jak teraz euro , wiec okazyjnie.
  Model ue48ju7000 w euro jest dostepny w cenie 3990 zł ( mankament to ze jest to sprzet wystawowy).
  Model ue50ju6800/6872 cena przyzwoita
  Model UE49KU6450S jaka jest tutaj matryca
  Proszę o pomoc Pozdrawiam

  • JU7000 lepszy do sportu (120Hz), JU68xx lepszy do filmów (wyższy kontrast, szeroka paleta kolorów). Jeśli boisz się wystawki, godziny w Samsungu możesz zobaczyć w trybie serwisowym – przy wyłączonym telewizorze naciskasz na pilocie po kolei info, menu, mute, power. Tam wchodzisz w SVC, następnie SVC info i masz „panel display time”, czyli ile minut był włączony telewizor. Moim zdaniem jeśli nie jest to powyżej trzech-czterech tygodni (28 dni * 12 godzin przeciętnego działania w sklepie * 60 minut = 20160), nie ma się czego bać.
   49KU64xx to taki ulepszony JU64xx. Trochę wyższy kontrast, cal więcej, szersza paleta kolorów (ale nie za pomocą kropek kwantowych, jak w wyższych modelach, a ulepszonych fosforów, czyli jak u japońskiej konkurencji), tuner DVB-S i usprawniony Tizen.
   Ja z tego brałbym JU68xx w 50″, ale ja nie oglądam w ogóle sportu.

  • Krzysztof Hankiewicz

   JU7000 lepszy do sportu (120Hz), JU68xx lepszy do filmów (wyższy kontrast, szeroka paleta kolorów). Jeśli boisz się wystawki, godziny w Samsungu możesz zobaczyć w trybie serwisowym – przy wyłączonym telewizorze naciskasz na pilocie po kolei info, menu, mute, power. Tam wchodzisz w SVC, następnie SVC info i masz „panel display time”, czyli ile minut był włączony telewizor. Moim zdaniem jeśli nie jest to powyżej trzech-czterech tygodni (28 dni * 12 godzin przeciętnego działania w sklepie * 60 minut = 20160), nie ma się czego bać.
   49KU64xx to taki ulepszony JU64xx. Trochę wyższy kontrast, cal więcej, szersza paleta kolorów (ale nie za pomocą kropek kwantowych, jak w wyższych modelach, a ulepszonych fosforów, czyli jak u japońskiej konkurencji), tuner DVB-S i usprawniony Tizen.
   Ja z tego brałbym JU68xx w 50″, ale ja nie oglądam w ogóle sportu. Z drugiej strony, ostatnio oglądaliśmy na kilku sprzętach jednocześnie mecz i nie było widać kolosalnych różnic w ruchu między 120 a 60Hz, przynajmniej na tym sygnale, jaki u nas dają.

   • Piotr Wyrzycki

    Ciekawi mnie czy ta kombinacja przycisków info, menu,mute,power itd to dzialanie z każdym tv? Ciekawe to to! :)

 • Sławomir Wasielewski

  Witam Panie Krzysztofie, podziwiam wiedzę i dziękuję za wyczerpujące i rzeczowe porady.
  Interesuje mnie TV Samsung UE55K5600AWXXH – widziałem w sklepie, cena ok., ale nie mogę znaleźć w necie żadnej recenzji, opini… Nie szukam UHD a właśnie Full HD… Czy to dobry wybór spośród tylu modeli na rynku? TV ma być uniwersalny – bez specjalnych preferencji typu sport czy inne. Warto??? Pozdrawiam

  • Krzysztof Hankiewicz

   Seria K dopiero się pojawiła, poza tym modele z samsungowych niższych serii od szóstej rzadko się recenzuje. K5600 to następca J5500/5600, więc przyzwoity model podstawowy. Dobre czernie i kontrast, ale matryca 60Hz. Niestety, znaleźć obecnie Samsunga w 55″ z panelem 120Hz jest trudno, bo J6200 chyba zupełnie się już skończyły. W zasadzie w ogóle znaleźć jeszcze 55″ w 120Hz u jakiegokolwiek producenta będzie coraz trudniej. Warto byłoby wziąć pod uwagę może Sony W8? Wprawdzie smart jak to Android TV, dalej pozostawia nieco do życzenia, ale dostajesz natywnie 120Hz, więc lepsze odwzorowanie ruchu. Ale to też sporo wyższa kwota, bo dopłacasz za aluminiową ramkę i tzw. podatek od logo Sony.

   • Sławomir Wasielewski

    Jednak skłaniam się ku Samsungowi bo podoba mi się jego wzornictwo – szczególnie tego własnie modelu… Martwi tylko PQI 400. Czy to wystarcza do normalnego użytkowania/oglądania??
    Obecnie mam plazmę, też Samsunga, i jestem zadowolony, choć to tylko HD Ready. Wymienić muszę bo ta plazma nie ma optyka i nie mogę podłączyć playbara Sonosa, ale nie chciałbym wymienić obrazu na coś gorszego…

    • Krzysztof Hankiewicz

     Moim zdaniem będzie lepiej od starszej plazmy, ale najlepiej weź ze sobą jakiś film, czy mecz, coś gdzie jest dynamiczny ruch, i zobacz, czy nie przeszkadza Ci on na panelu 60Hz. Ostatnio oglądaliśmy mecz na wielu telewizorach na raz i trudno było zauważyć różnicę między 60 a 120Hz.
     Kolorami itd. się nie przejmuj, bo to wszystko i tak inaczej będzie wyglądało w domu i inaczej w sklepowych światłach w koszmarnym trybie dynamicznym.

 • Paweł Krysiak

  @kjhank:disqus – I need your help :) Na wstępie szczere gratulacje za bloga. Google organic search pozytywnie mnie dziś zaskoczyło! Za 2 tyg. się przeprowadzam, więc stoję przed dylematem zakupu TV (docelowo na lata). Myślałem, że jestem ogarnięty w zakresie nowych technologii lecz dezinformacja ze strony producentów skutecznie mnie z tego stanu świadomości wybiła :)

  Do rzeczy:
  Chcę kupić TV 4K 55″ na pełnej matrycy RGB, najlepiej z panelem 100/120 Hz.
  Planowałem nie wydawać więcej niż 5000 zł. (to możliwe?). Na początku poszukiwań byłem oczarowany możliwościami Android TV, więc rozważałem zakup PHILIPS 55PUS6561 (genialny Ambilight) lub SONY X85C, jednak opinie użytkowników na temat stabilności tego systemu skutecznie mnie zniechęciły. Jak nie Android TV to co? Jedyną sensowną alternatywą wydaje się Tizen OS. Zainteresowałem się więc najnowszymi SAMSUNG-ami UE55KU6400S / 6450S / 6470S o których w Internetach niestety nic poza news-ami nie piszą. Po wizycie w znanym markecie z elektroniką, promotor zaczął mnie namawiać na LG 55UH7707 z matrycą IPS Quantum Display jako coś o wiele lepszego niż wszystko z niższych serii i gorąco zachęcał do dopłaty 1000 zł do planowanego budżetu. Nie uśmiechało mi się to zbytnio i nie jestem też przekonany do WebOS 3.0 z którego korzysta LG (może niesłusznie). Zakładając dopłatę, alternatywą do wspomnianego wyżej LG jest SAMSUNG SUHD UE55KS7000S z panelem Quantum Dot oraz certyfikatem UHD Alliance lecz dopłata wyniosłaby tutaj już 1,5 k zł. co przestaje mi się już powoli podobać :) Początkowo nie chciałem przekraczać 4k zł…

  TV będę używał głównie do filmów (Net/VOD), grania na Xbox 360 / PS4 Neo (jak wyjdzie) oraz czasami do meczy piłki nożnej. Marzy mi się również kolekcja Star Wars na Blu-Ray 4K :) Jesteś w stanie mi coś doradzić? Wiesz może które z powyższych modeli mają pełne panele RGB a nie są jedynie 3K TV? Informacje o realnej szybkości matryc też ciężko znaleźć. Naprawdę warto rozszerzać budżet do 6-6,5 tys. zł. by zobaczyć wyraźną różnicę? Łeb mi już pęka od tego wszystkiego :D Nie chcę przegiąć pałki – cenię zdrowy rozsądek.

  Z góry dzięki za Twój punkt widzenia.

  • Paweł Krysiak

   @kjhank:disqus
   W wyniku procesu selekcji odrzuciłem modele:

   PHILIPS 55PUS6561 – Matryca IPS, 120Hz, RGB -> ze względu na matrycę IPS
   LG 55UH7707 – Matcyca IPS, 120Hz, RGB -> ze względu na IPS i cenę
   SAMSUNG SUHD UE55KS7000S – Matryca VA, 120Hz, RGB -> ze względu na cenę

   Na placu boju pozostały więc:
   1) SAMSUNG UE55KU6400S / 6450S / 6470S – Matryca VA, 60Hz, RGB
   2) SONY KD-55X8505C – Matryca VA, 120Hz, RGB.

   Sony ma 10 bitową matrycę i natywne 120 hz, więc na papierze wydaje się wygrywać.
   Samsung ma z kolei najnowszego Tizena na pokładzie, który jest wielowątkowy, szybki i dopracowany – jest oceniany obecnie wyżej niż Android TV pod względem stabilności działania.

   O tym Sony jest w necie bardzo dużo informacji, o Samsungach z najnowszej serii KU – pustka :(
   Masz jakieś przemyślenia co do porównania tych modeli? Widziałeś już może te najnowsze Samsungi na żywo?

   Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia.
   Nie korzystam z kina domowego, więc mam klasyczny wzmacniacz stereo.
   Zauważyłem, że zarówno Sony jak i Samsung nie mają już na pokładzie analogowych wyjść audio a dodatkowo Samsung, nie ma nawet wyjścia słuchawkowego (?!). Jak zatem podłączyć takiego TV do wieży? Oba modele mają na pokładzie bluetooth. Może da się wyprowadzić dźwięk za pomocą przystawki bluetooth takiej jak np. Philips AEA2700?

   Testowałeś może takie połączenie TV ze sprzętem hi-fi?
   Z góry dzięki za opinię.

   • Krzysztof Hankiewicz

    Cześć, dzięki za miłe słowa, staram się jak mogę, a dobre wyniki w Google też cieszą, gdy człowiek nie bawi się w cudowanie z SEO, a i tak udaje się go znaleźć :-)
    Wybacz, że dopiero teraz odpisuję, byłem ostatnio bardzo zajęty. Odpowiem od razu na drugi komentarz, skoro odfiltrowałeś już kilka modeli z pierwszego.
    W kwestii KU64xx vs X85C – na pewno Sony ma mocniejszą specyfikację ze względu na 120Hz i 10-bitowy (albo, bardziej prawdopodobne, 8-bit + FRC) panel. Trochę trudno porównywać te modele, bo to dwie zupełnie różne półki – X85C to druga najwyższa seria Sony z 2015, KU64 to tylko seria step-up, czyli typowa średnia półka na 2016. Bliższym porównaniem patrząc na serie byłby wspomniany przez Ciebie KS7000, ale ze względu na rocznik, jest to sprzęt sporo droższy od X85C. W tym momencie jedyną przewagą KU64 jest oprogramowanie. Jeśli chodzi o kontrast czy pokrycie palety kolorów, będzie podobnie, bo u Samsunga w tym roku właśnie od tego modelu zaczyna się szerokogamutowe podświetlenie (choć kropki kwantowe dopiero od KS7000).
    Żaden z dwóch porównywanych telewizorów nie będzie w stanie poprawnie wyświetlić HDR, bo mają zdecydowanie zbyt niską szczytową jasność. Obydwa będą rozumiały sygnał HDR.
    Pytanie, na ile Ci się spieszy. KS7000 jest już ok. miesiąca na rynku, niedługo powinien mu częściowo odpaść tzw. podatek od nowości. Trudno mi niestety powiedzieć, na ile mógłby zejść z ceną. A do tego czasu X85C mogą już się skończyć, bo jeśli dobrze się orientuję, jest ich już teraz mało, a następca – XD85 – wypada znacznie słabiej.
    Jeśli chodzi o Android TV. Jest już nieco lepiej, niż było na początku, ale ja dalej jestem sceptycznie nastawiony do niego, po pierwsze ze względu na znikomą ilość aplikacji (zwłaszcza serwisów VOD), po drugie przez jego kapryśną naturę (ten sam model z tej samej serii w jednym przypadku może chodzić bez zarzutu, w drugim koszmarnie niestabilnie, nawet gdy nie używasz smarta, a po prostu TV) – nie pierwszy raz, gdy okazuje się, że procesory MediaTek pozostawiają sporo do życzenia.

    W kwestii audio – nie wiem jak Sony, ale Samsung na pewno obsłuży adapter BT. Bardziej sensownym rozwiązaniem wydaje mi się jednak konwerter cyfrowo-analogowy, czyli urządzenie, które przyjmuje na wejściu sygnał cyfrowy (w tym wypadku najlepiej optyk), wypuszcza analog, najczęściej dwa wyjścia RCA.

    • Paweł Krysiak

     Hej,

     Dzięki za obszerny komentarz z Twojej strony! Na luzie – rozumiem co to znaczy być pochłoniętym różnymi tematami :) Nie do końca wiem jak mam zinterpretować Twoja słowa. Z jednej strony tak jak piszesz, Sony to zupełnie inna półka i obecnie znajduje się już w najtańszej cenie podczas swojego cyklu życia (4990 zł) a wspomniany Samsung to typowy średniak u koreańskiego producenta. Teoretycznie więc Sony powinno być dużo lepsze pod względem parametrów obrazu. W swoim poście sugerujesz jednak, że kontrast, kolory i HDR będą podobne a jedyną różnicą powinien być soft. Dobrze rozumiem? W czym w takim razie będzie lepszy Sony oprócz płynności związanej z większą prędkością matrycy? Jest coś w czym może wyraźnie pobić tego Samsunga czy to mimo wszystko bardzo podobne do siebie modele pod względem jakości obrazu?

     Telewizor muszę kupić do końca tego miesiąca bo na nowym mieszkaniu nie będę miał niczego a chcę już 10 Lipca obejrzeć u siebie finał EURO 2016 :) Nie chcę więc czekać (niewiadomo ile) aż KS7000 potanieje bo może to mimo wszystko trochę potrwać. Te Sony X85C już się kończą, więc wiem, że to ostatnia szansa na jego zakup. Słyszałem, że od wprowadzenia na rynek soft w tym Sony przyspieszył i uległ poprawie. Jest również zapowiedź producenta co do dalszych update-ów, w tym do Android 6.0. Może więc nie będzie tak źle? Co do VOD to w Sony z tego co wiem jest zarówno Vod.pl, Player, vod.tvp.pl i Netflix – brakuje jakiegoś istotnego gracza na rynku VOD?

     Sony ma wyjście słuchawkowe, więc od biedy można się wpiąć kablem Jack2Cinch, choć wiem, że wyjścia słuchawkowe w telewizorach zazwyczaj wołają o pomstę do nieba :) Adapter bluetooth (dobrej jakości) wydaje się więc rozwiązaniem zapewniającym lepsze brzmienie. Obawiam się jedynie braku synchronizacji obrazu z dźwiękiem. Pisząc o konwerterze cyfrowo-analogowym masz na myśli jakieś konkretne rozwiązania? Ile kosztuje jakieś przyzwoite jakościowo rozwiązanie tego rodzaju? Nie myślałem o tym w ten sposób. Jeżeli adapter bluetooth nie sprawiałby problemów to takie rozwiązanie wydaje się bardziej uniwersalne.

     • Krzysztof Hankiewicz

      120Hz to nie tylko płynność ruchu, ale np. poprawne odwzorowanie klatkażu filmowego, czyli 24Hz. Nie każde oko to wychwytuje, ale niektórzy widzą artefakty ruchu wynikające z wyświetlania 24 klatek na panelu 60Hz. Ponadto panel 10-bit, czy tam 8-bit z FRC będzie przy dobrych treściach dawał płynniejsze przejścia tonalne. X85C możnaby bardziej porównać do ubiegłorocznego JU7000, którego odpowiednika w tym roku nie ma. KS7000 to znacznie mocniejsza specyfikacja od JU7.
      Jeśli się spieszysz, bierz X85C, to naprawdę porządny kawał telewizora. W zasadzie obrazowo jedyną większą wadą jest półmat, a nie połysk na matrycy. Ale dla niektórych to może być zaleta.
      VOD – owszem, Player, ipla itd. są, ale nie są to natywne aplikacje ATV, a aplikacje wciśnięte przez Sony niejako poza systemem, w ramach Bravia Internet Video, czy jak to się nazywa, czyli takiego kawałka starego softu, który wcisnęli niejako „obok” ATV. Widać to w kompletnie innym zachowaniu aplikacji – interfejsie, reakcji na pilota itd. Netflix i TVP są jak najbardziej natywnymi aplikacjami. Kiedy pojawi się nowszy Android, to pewnie nikt nie wie. Marshmallow jest na Nexus Playerze od dobrych ośmiu miesięcy, zaraz zobaczymy N.

      Nie podam Ci żadnego konkretnego DAC-a do podłączenia TV ze wzmacniaczem, bo sam jedynie korzystam z tego typu sprzętu do wyprowadzenia analogu z komputera, więc USB => RCA. Używam do tego Audiotrak Prodigy Cube.
      Generalnie chodzi o coś takiego (pierwszy wynik z Google, nie wiem jak ten konkretny model się sprawdza): http://allegro.pl/konwerter-optyczny-toslink-coaxial-dac-2xcinch-rca-i6210045218.html
      Jack słuchawkowy na RCA to już ostateczność, bo jak sam zauważyłeś, jakość w tym wypadku pozostawi sporo do życzenia.

     • Paweł Krysiak

      Hej,

      Jeszcze raz dzięki.
      W takim razie zdecyduje się na tego Sony X85C i będę się modlił by mój egzemplarz działał sprawnie i nie miał wad a producent nie zapomniał o update do Android 6.0 :) Obecną ofertę należy traktować w kategorii okazji.

      Orientujesz się może jak wygląda sprawa VOD w TV Philips na Androidzie? Tam również producent oferuje swoje wersje aplikacji poza marketem Google Play? Ciekawe zagadnienie.

      Dzięki za wskazanie rozwiązania połączeniowego – spróbuję przetestować adapter bluetooth, pożyczając go od kolegi a jak będzie coś nie tak to spróbuję z takim konwerterem jak wskazałeś.

      Pozdrawiam,
      Paweł

     • Krzysztof Hankiewicz

      W Philipsach wygląda to dokładnie tak samo, bo po prostu jeszcze nie ma wersji tych aplikacji dostosowanych do Android TV. Sprawdzałem nawet Player od TVN, instalując go z pobranego APK na Nexus Playerze, to nawet nie dało się go obsłużyć pilotem. Dlatego do momentu pojawienia się natywnych aplikacji, trzeba polegać na tych aktualnych wersjach.

     • Paweł Krysiak

      Krzysiek – jeszcze Cię chwilę pomęczę ale jestem już naprawdę blisko :D Orientujesz się może jakie są istotne różnice techniczne/jakościowe pomiędzy modelem Sony X85C, którym to jestem zainteresowany a wyższymi/nowszymi seriami w postaci X90C/X91C oraz XD85? Na stronie Sony ciężko jest wyłapać co usprawiedliwia wyższe ceny tych modeli w rozmiarze 55″

     • Krzysztof Hankiewicz

      X9C i XD85 to przede wszystkim IPS, więc niższy kontrast/gorsza czerń. X9C ma panel w połysku, X85/XD85 są w półmacie. No i X9C jest już legendarny przez clouding i przebijające światło z krawędzi i narożników. IMO najsłabszy wysoki model od lat, u jakiegokolwiek producenta.
      X85C lepiej wypada, jeśli nie przeszkadza Ci półmat.

     • Paweł Krysiak

      Thx man!

 • Michał W

  Ja mam takie pytanie czy samsung z serii j6872 jest naprawdę taki beznadziejny do sportu czy jednak daje on radę.Bo cena jak na 50 jest bardzo atrakcyjna.Albo co pan powie na model sony x 83 warto czy nie warto.Jeszcze mnie męczą takie tv Panasonic dx700,Samsung ks7000;no i jaszcze jeden sony ale full HD czyli model 50w809c.Wiem że rozbieżności cenowe są duże ,ale chce wybrać dobry tv

  • Krzysztof Hankiewicz

   Absolutnie JU68xx nie jest beznadziejny do sportu. Jak pisałem w artykule, Samsung nawet na 60Hz panelu ma skuteczny upłynniacz, a sam panel ma bardzo krótki czas reakcji (to, co odpowiada za smużenie obrazu), z tego co się orientuję jeden z najlepszych wyników z ubiegłej linii modelowej. Ale dotyczy to 50″ wersji, nie 55″. X83C to wprawdzie natywne 120Hz, ale 1) IPS, więc znacznie słabszy poziom czerni, 2) nie ma (w przeciwieństwie do X85C i właśnie JU68xx) poszerzonej palety barw. Ja z tych dwóch wybrałbym Samsunga.
   Swoją drogą, ostatnio porównywaliśmy na wielu telewizorach odwzorowanie ruchu w meczach, i nie widziałem jakichś ogromnych różnic między 60Hz a 120Hz. No, ale warunki sklepowe, a warunki domowe, to zupełnie inna sprawa. Jeśli boisz się 60Hz, zrób to co polecałem innym w komentarzach – wrzuć jakiś film lub nagrany mecz na pendrive i pójdź z nim do sklepu. Poproś pracownika o pilota lub pomoc i sam oceń, czy odwzorowanie ruchu jest zadowalające.
   Pozostałe telewizory to kompletnie różne półki jakościowe i cenowe.
   W80C to prawdopodobnie najmocniejszy obecnie model FHD (w momencie, gdy Samsungi J6200 są już na wykończeniu w rozmiarach powyżej 48″).
   DX700 to UHD z częściową obsługą HDR, ale na 8-bitowym 60Hz panelu.
   KS7000 to z pewnością najmocniejszy gracz z wymienionych przez Ciebie telewizorów – 120Hz, pełna obsługa HDR (spełnia wszystkie wymogi, o których piszę tutaj: http://kjhank.pl/co-to-jest-hdr/ ), 10-bitowy panel. Moim zdaniem będzie to best-buy na rok modelowy 2016/17. Ale na tę chwilę jest jednak dość drogi.

   • Michał W

    Czyli Panie Krzysztofie Samsung ju6872 z czystym sumieniem za cenę 3290 zł można kupić.A może pan ma jeszcze jakieś typy w tych granicach cenowych.Aaa i jeszcze super blog.pozdrawiam

    • Krzysztof Hankiewicz

     Wydaje mi się, że w tym przedziale cenowym nie znajdziesz nic lepszego. Ewentualnie możesz rozejrzeć się za Panasonic CX700/CXM710/720, ale z jego dostępnością już raczej krucho.
     Dzięki za miłe słowa!

     • Michał W

      Mam ostatnie pytanie.Natrafiłem jeszcze na jeden taki tv TCL serii s7 9 cityline.Na papierku wygląda rewelacja bo matryca 120 Hz przetwornik 10 bit no i tak dalej.Niby 3 producent matrycę.Tylko jak to wygląda w rzeczywistości czy miał pan to przyjemność testować tego chińczyka

     • Krzysztof Hankiewicz

      Ja póki co mam ograniczone zaufanie do TCL, z moich dotychczasowych doświadczeń raczej wynika, że elektroniką mocno odstają od Samsunga czy Japończyków, a przy słabej elektronice nawet najlepszy panel pozostawiał będzie sporo do życzenia.

 • bubble

  A jest jakiś 50′ ze 100/120 hz matrycą UHD za cenę powiedzmy do 3,500 ?

  • Krzysztof Hankiewicz

   Możesz spróbować dorwać 50CX700 Panasonica, ale nie wiem czy jest jeszcze dostępny.

   • bubble

    dzięki za turbo-szybką odpowiedź! Rozumiem że z Samsungów nic nie znajdę (chodzi mi o dobry smart) i albo wezmę 60 z UHD albo 120 bez UHD ? I serdeczne pytanie – która z tych opcji wypada rozsądniej ?

    • Krzysztof Hankiewicz

     Z Samsunga to dopiero KS7000 to UHD i 120Hz, ale to prawie 5 tysięcy.
     Moim zdaniem upłynniacze są teraz na tyle dobre, że trudno naprawdę zauważyć drastyczne różnice między 60 a 120Hz. Chociaż to mocno indywidualna sprawa, jedni widzą to bardziej.

     • bubble

      a JU7000 ? wychodzi że ma UHD i 100Hz.
      Byłam prawie zdecydowana na JU6200 jako dobry kompromis to znaczy FHD ale 120 Hz, dopóki nie naczytałam się fatalnych opinii o przestarzałym Smart Tv na którym akurat mi zależy.
      Mam czas do grudnia może KS700 stanieje ;-)

     • Krzysztof Hankiewicz

      IMO Tizen jest bardzo fajną platformą. Fakt, że wersja 2015 nie jest tak szybka, jak 2016. JU7000 zapakowany już nie do dostania. Tizen w J6200 i JU7000 jest taki sam.
      KS7 już zaczęły tanieć (na razie 55″), do grudnia na pewno niemało spadną.

 • Joa

  Witam. Proszę o pomoc w wyborze telewizora 4k 55″. Chodzi mi o dobry obraz po prostu (matryca 120Hz, dobra czerń i kontrast) Wybór padł na Philips 55pus6561, Panasonic 55CXM710 lub Panasonic 55dx600u. Który z nich lub jakaś alternatywa??

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej,
   przepraszam, że trochę trwało, zanim odpowiedziałem, ale jestem ostatnio zawalony pracą.
   Z tej trójki – zdecydowanie CXM7, jeśli uda Ci się go jeszcze dostać. Philips, o którym piszesz, to matryca IPS, więc słaba czerń (kontrast poniżej 900:1). Nowszy Panasonic, DX600/601, to znowu 60Hz. CXM7 to wprawdzie ubiegłoroczna seria, ale ma samsungową matrycę VA, dzięki czemu poziom czerni będzie znacznie lepszy niż w Philipsie, jednocześnie jest to panel 120Hz, więc lepsze odwzorowanie ruchu od nowego DX6. Może warto rozważyć jeszcze Sony X85C? Też VA 120Hz, do tego 10-bitowy panel i lepsze odwzorowanie ruchu niż Panasonic (sprawniejsza elektronika).

 • Joa

  panasonic 55dxu601

 • Joa

  Dziękuję za pomoc. Też stawiałam na CXM7 ale mąż uparł się na Philipsa ( i weź coś zrób człowieku). Przeczytał opinie na hdforum ( http://www.hdtv.com.pl/forum/philips/125727-philips-55pus6561-test-hdr-schodzi-pod-strzechy.html) i jest zachwycony. Obywatel HD pisze już mniej optymistycznie ale też nieźle. Najgorsza bolączka tego tv to matryca IPS, a co za tym idzie słabsza czerń i kontrast. Panel w Philips ma ponoć 120Hz czyli ok. Sony jest super ale zbyt drogi niestety. Panasonic dxu6 odpada ze względu na 60 Hz. Czy ten Philips na prawdę taki zły? :-(

  • Krzysztof Hankiewicz

   Szczerze mówiąc, osobiście wolałbym zrezygnować z matrycy 120Hz, niż z VA (ale ja nie oglądam sportu). Kontrast poniżej 1000:1 oznacza, że obraz będzie pozbawiony głębi. Dodatkowo w Philipsie masz Ambilight, którego jestem sporym przeciwnikiem, jeśli zależy Ci na wiernym obrazie – zaburza odbiór koloru na ekranie.
   DX6 to też IPS.
   Unikałbym raczej tego forum, które linkujesz. Z polskich źródeł warto czytać przede wszystkim hdtvpolska.com, ewentualnie właśnie Obywatel HD, aczkolwiek Szymon raczej nie zajmuje się profesjonalnym ustawianiem itd.

 • Joa

  Dziękuję za profesjonalną poradę. Spróbuję przekonać męża na tego Panasonica. Na hdtvpolska też wypada lepiej głównie właśnie za sprawą matrycy VA. Dzięki i pozdrawiam

 • Mateusz

  Wiedziałem jaki chcę TV, później już nie wiedziałem, za chwilę znów wiedziałem, a teraz znów nie wiem, zatem pytam. Tak, moje męskie ego cierpi z tego powodu, ale cóż zrobić, gdy oglądać komfortowo się chce. Zastanawiam się nad Samsungiem SUHD UE55KS7000S. Pytanie czy to w ogóle sensowny wybór za tę cenę (5699). To będzie jedyny tv w domu, zatem będzie do wszystkiego – seriale z jakiegoś pakietu netii i inne programy, ale też sporo sportu i konsola PS, kusząca jest też wizja netfixa. Będzie używany tak za dnia, jak i po zmroku, ale raczej nie w warunkach pełnego zaciemnienia. oglądanie z reguły na wprost, baaaardzo rzadko jakieś nieduże kąty patrzenia na TV, do tego dojdzie pewnie jakiś sound bar. A teraz pytanie – brać samsunga czy może jest jakaś alternatywa?

  • Krzysztof Hankiewicz

   KS7000 byłby tu idealnym wyborem (jest to zresztą chyba najlepszy w tym roku stosunek cena/jakość na całym rynku). Raz, że obrazowo bardzo dobry telewizor – w niektórych testach kontrast wypada nawet powyżej 7000:1; ma 10-bitowy panel, szczytową jasność rzędu niemal 1500cd/m^2, 96% pokrycie DCI-P3, spełnia więc wszystkie rygorystyczne wymogi certyfikacji UHD Premium; referencyjne odwzorowanie ruchu (i bogate możliwości konfiguracyjne upłynniaczy). Dwa, że ma parę bardzo fajnych rozwiązań poza jakością obrazu: filtry na ekranie odbijające znacznie mniej światła niż wcześniej, one-connect box do mądrzejszego porządkowania przewodów; szybkiego i rozbudowanego smarta; najniższy input lag ze wszystkich producentów (20-21ms). Większość testów chwali też równomierność podświetlenia, więc powinien nawet w bardzo słabym świetle dobrze sobie radzić.
   W zasadzie jedyny minus to to, że trzeba dokładnie obejrzeć swoją sztukę po otwarciu, bo mówi się o rochodzących się ramach, co wynika z tego, że Samsung postanowił zrezygnować ze śrubek na rzecz trzymania ramy na zatrzaski. Ja sam widziałem taką jedną sztukę, ale na dziesiątki, jeśli już nie setki, które sprzedałem, nie wydaje się to być zbyt powszechnym problemem.
   Alternatyw mógłbyś więc szukać, jednak trudno będzie w tym budżecie znaleźć coś porównywalnego, a co dopiero lepszego.

 • Piotr

  Cóż, od 10 lat mam na ścianie Sony Bravia 40″ FHD i przyszedł czas na
  zmianę. Przymierzam się do zakupu TV do 65″. Jestem zdania, że należy
  (pomimo szybkiego postępu technologicznego) inwestować w sprzęt „na
  zapas”, czyli HDR, 4K itp, mimo, iż dostęp do tych treści jest mocno
  ograniczony. Jednak jak wynika z moich doświadczeń, gdy kupowałem Sony
  Bravię, treści Full HD też prawie wtedy nie było jednak po roku, dwóch
  dostęp do nich zwiększał się lawinowo. Po przeczytaniu wielu artykułów i
  postów mam mętlik w głowie. Dlatego chciałbym zebrać wszystko w jednym
  miejscu i wysłuchać waszych rad, zwłaszcza osób , które praktycznie
  znają sprzęt o który pytam.
  Mam 3-4 faworytów:
  Sony KD-65XD8505 (matryca IPS ale podobno programowo kontrast zwiększony,)
  Sony KD-65X8505C (ten jest obecnie w bardzo atrakcyjnej cenie 6999, ale ma podobno clouding)
  Samsung UE65KS7000S lub wersja 60″ (mam wątpliwości do trwałości matryc samsunga)
  Philips 65PUS7101
  Budżet jaki chcę przeznaczyć to ok. 8000 zł, oglądam z ok. 4 m, światło z tyłu i z boku, obecnie mam PC ale niedługo chciałbym przejść na TV z internetu od Evio.

  Byłbym wdzięczny za uwagi.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Z wymienionych przez Ciebie modeli warto patrzeć na X85C oraz KS7000. Od XD85 trzymałbym się z daleka – kontrast rzędu maksymalnie 1200:1 jest IMO nieakceptowalny w telewizorze z tej półki. Szczytowa jasność na poziomie 400cd/m^2 nijak ma się do marketingowych twierdzeń Sony o HDR.
   O trwałość się nie bój, bo u każdego producenta będzie taka sama – losowa. Nieistotne, czy będzie to matryca Samsunga w TV Samsunga, czy matryca AUO czy Samsunga w telewizorze Sony (nie pamiętam już którego producenta w którym rozmiarze stosuje Sony; zresztą nie ma to specjalnego znaczenia w większości wypadków, jeśli jest to matryca spełniająca odpowiednią specyfikację); czy będzie to matryca IPS od LG, jak w XD85, czy matryca VA Sharpa w 60KS7000.
   X85C to był jeden z najlepszych modeli z ubiegłorocznej linii modelowej – bardzo wysoki kontrast, szeroka paleta kolorów, 120Hz i świetna elektronika Sony jeśli chodzi o odwzorowanie ruchu. W zasadzie jedyną większą wadą związaną z obrazem była matryca w półmacie, zamiast połysku. Zwłaszcza, że Android TV nie jest już tym dramatem, jakim był na początku (choć wciąż mało tam aplikacji; te najważniejsze, jak Netflix, Youtube itd. są). O ile uda Ci się jeszcze go dostać, w cenie ok. siedmiu tysięcy, nic lepszego nie dostaniesz w tej wielkości.
   Jeśli możesz wydać jednak więcej pieniędzy, KS7000 oferuje znacznie lepsze parametry zarówno kontrastu, jak i odwzorowania HDR (zwłaszcza HDR masterowanego do 4000cd/m^2; Samsung jako jedyny producent na tę chwilę poprawnie „skaluje” jasność, zamiast obcinać te poziomy, których nie jest w stanie wyświetlić). Do tego lepiej radzi sobie z odbiciami, ma matrycę w połysku, oferuje sprawniejszego smarta. Unikałbym jednak wersji 60″, gdyż – jak zdecydowana większość matryc 60″ – jest to panel Sharpa, według wielu użytkowników wypada słabiej zarówno w kwestii kontrastu, jak i równomierności, efektu brudnego ekranu itp.
   Wszystko jak zwykle rozbija się o budżet – jeśli chcesz wydać bliżej siedmiu tysięcy, bierz X85C, to świetny telewizor;
   KS7000 to lepszy sprzęt, ale sporo droższy.

 • kikimasterfan

  Panie Krzysztofie, a co Pan myśli o Samsung’u UE55JS9000 z 2015 roku, koszt od 5000-7000zł, czy ma mniej zalet od wad? Jest chwalony w sieci!!

  • Krzysztof Hankiewicz

   Bardzo fajny telewizor, aczkolwiek serie KS moim zdaniem wypadają lepiej. Mają lepsze czernie/kontrast, wyższą jasność przy HDR, mniejsze ramy, generalnie bardziej równomierne podświetlenie (choć do zawsze zależy od sztuki), mocno usprawnione oprogramowanie, lepsze filtry antyrefleksyjne na panelu.
   Ale JS9000 to z ubiegłorocznych modeli jeden z najmocniejszych graczy na rynku – np. jeden z niewielu potrafiących dobrze pokazać HDR (choć jasność szczytową miał na poziomie ok. 600cd/m^2). Do tego miał jeszcze 3D i diody umieszczone na krótszych, a nie dłuższych krawędziach, więc np. przy filmach 21:9 mógł wyłączać diody na górze i dole (Samsung nazywał tę opcję cinema black).

 • Wojciech KMKM

  Witam Panie Krzysztofie. Postaram się krótko. A mianowicie planuje zakup tv w cenie około 5000 zł w 55-58′ co automatycznie odrzuca mojego faworyta ks 7000(nie mogę czekać aż cena spadnie). TV ma być głównie do oglądania filmów i meczy chętnie też skorzystam z możliwości połączenia tv z smart fonem no i netfix. Ostatnio rozważam bardzo poważnie nowe modele Panasonica (niestety starszy cx700 już nie do dostania jak i ju 7000 samsunga) tylko nie bardzo wiem jaka różnica pomiędzy dx700 a dx701 ( różnica około 600 zł czy warto dołożyć do 701??) no i ten TX-58DXE720E oraz TX-58DXM710 czy warto dopłacać?? Reasumując po przeczytaniu wszystkiego co dałem rade stawiam na 58dx700 cena około 4800 (martwi mnie jedynie to 60Hz gdzieś coś czytałem ale nie wiem na ile to jest problem ) ale wydając takie pieniądze chce mieć pewność czy nie warto ciut dołorzyć?? A może Sony lub niższa półka samsunga (6…)??

 • slavko

  Witam.
  Panie Krzysztofie od ładnych kilku lat jestem użytkownikiem Samsunga LE46A656. Jestem z tego telewizora zodowolony, ale że korci mnie cos nowego. Przyglądam się Panasonicowi 55CX700, czy zmiana na taki model będzie wyraźnie odczuwalna? Telewizor służy mi głównie do oglądania filmów i programów tematycznych, podłaczony jest do dekodera NC+, rzadziej konsola Xbox.

  • Piotr Wyrzycki

   Na bank, kupiłem ten model. Jest mega! :)

 • Mariusz Wójcik

  Witam Panie Krzysztofie ! Szczerze powiem,ze po przeczytaniu pana artykulu jestem w rosterce ,bo prawie bylem zdecydowany na zakup Sony KD-55SD8505 lub plaski odpowiednik KD-55XD8505 ale wydaje mi sie iż troszke Pan te modele zganił:) w swym artykule. Co móglby Pan polecić z serii Sony w tym samym przedziale cenowym co wspomniany przeze mnie wyzej model czyli okolo 5000-6000 ?
  Za odpowiedz z góry dziekuje i pozdrawiam.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej,
   SD85 to znacznie lepszy model, gdyż oferuje dużo wyższy kontrast, co powinno dać lepszy efekt HDR. Niestety, trudno znaleźć informacje o jasności w HDR w tym modelu. Jeśli koniecznie ma to być Sony, to w 55 calach jest to jedyny sensowny wybór poza XD93 (a ten to sporo większy wydatek).

   • Mariusz Wójcik

    Dziękuję Panie Krzysztofie za mega:) szybka odpowiedz i raz jeszcze pozdrawiam.

    • Krzysztof Hankiewicz

     O jasna dupa, zupełnie przegapiłem to pytanie, wybacz. SD85 to 120Hz VA, dlatego wypada lepiej od XD85, który – choć także 120Hz – jest na IPS-ie.

     • Mariusz Wójcik

      Dziękuje Panie Krzysztofie za cenne dla mnie info. Nie zawracam juz gitary:) .

 • Mariusz Wójcik

  Witam Panie Krzychu ponownie:). Mam pytanie ,choć nie z mojej strony już ,tylko osoby ,która czyta tutaj Pana artykuły i zapewne będzie na szpilkach siedzieć i czekać na Pana odpowiedź :) . . . . i niech czeka , bo dupa nie balon przecież:) ,więc do rzeczy.
  Chodzi o porównanie dwóch telewizorów UE55KS7000S oraz Sony KD-55SD8505.
  Który ma co lepsze a co gorsze ,bo cena jest porównywalna tych dwóch egzemplarzy.
  Za odpowiedz z góry dzięki i wszystkiego dobrego .

  • Krzysztof Hankiewicz

   KS7000 to sporo lepszy model. SD85 to przede wszystkim niższy kontrast (poniżej 3000:1; KS7000 w najgorszym wypadku uzyskuje ok. 4000:1, w niektórych testach nawet pod 7000:1), ponad trzykrotnie niższa jasność efektów HDR (ok. 430cd/m² vs. ponad 1400cd/m²), matryca w półmacie (KS7000 połysk i świetne filtry redukujące odbicia), bardziej frustrujące oprogramowanie, wyższy input lag (SDR ok. 35ms vs. ok. 20ms; HDR w granicach 100ms vs. ok. 20ms). Do tego Samsung da nieco wyższą rodzielczość dynamiczną, aczkolwiek to już nie są tak duże różnice. I mniej frustrujące oprogramowanie.

   • Mariusz Wójcik

    Jakoś nie moge sie do koreańskiej firmy przytulić i nie wiem czemu. Może dlatego ,że zawsze Sony stało na stoliku w salonie. Krzychu a model SUHD UE55KS7500S Curved ? Wiem ,że ide znów w krzywego ale tak sobie ubzdurała moja żona:). I co ja mam biedny żuczek :) zrobic ?

    • Krzysztof Hankiewicz

     Pamiętaj, że to elektronika, tutaj nie ma miejsca na przyzwyczajenia, szkoda przez nie przegapić lepszy produkt. Ja, na przykład, mam obecnie Panasonica, jestem bardzo zadowolony ze swojego Panasonica, ale teraz w budżecie, na który patrzę – nie wziąłbym Panasonica.
     KS7500 to dokładnie to samo co KS7000, tylko zakrzywione. I droższe ;-) Zakrzywienie ma sens, pod warunkiem, że siedzicie przed TV raczej na wprost i w niezbyt dużej odległości (dla 55″ – poniżej 3m).

 • Piotr Wyrzycki

  To ile lini wyświetla panas cx700?
  I jak to jest w końcu z tym podświetlaniem w tym modelu? 50″ krawedziowe a 55″ direct (z tyłu? Co to znaczy??)
  Dziękuję bo jak pan wie, mam 55″ i szukam wszelakiego info na jego temat a gdzieś tu czytałem, że ogólnie ten model cx700 ma krawedziówkę, no ale to już wiadomo że ten sam model w tych dwóch rozmiarach różni się…czekam tylko na potwierdzenie za co już z góry dziękuję. Pozdrawiam.