logo logo

Jak dobrze ustawić telewizor? „Kalibracja” na oko

Ten sam obraz w trybie dynamicznym i poprawnie ustawionym kinowym

Często mówi się, że telewizor firmy X ma przejaskrawione kolory, a firmy Y, to ciemne są, itd. O odwzorowaniu koloru, o co chodzi z jasnością, kontrastem i innymi parametrami obrazu pisałem już wcześniej. Dziś będzie natomiast o tym, jak zadbać, by telewizor dawał nam obraz naprawdę dobry (przez dobry rozumiem wierny intencjom autorek i autorów filmu; zdarzyło mi się spotkać wśród klientów z opinią, że realistyczny obraz, to oni mają za oknem, dlatego lubią korzystać z telewizora w trybie dynamicznym, przejaskrawionym) obraz – kontrastowy, realistyczny, nieprzekłamany. I jak zrobić to bez żadnego dodatkowego sprzętu ani wzorców kalibracyjnych.

Odpowiedź na pytanie jak idealnie ustawić telewizor jest prosta. Należy zainwestować w profesjonalną kalibrację ekranu…

Profesjonalna kalibracja może jednak sporo kosztować. Jeśli uważasz, że na telewizor wydałaś/-eś już wystarczająco pieniędzy i wystarczy Ci obraz dobry, czytaj dalej. Pamiętaj jednak, że idealnego, bliskiego referencyjnemu obrazu nie uzyskamy bez pomocy wyszkolonego i wyposażonego w odpowedni sprzęt profesjonalisty.

Od czego zacząć?

Ustawianie telewizora najlepiej przeprowadzać w warunkach zbliżonych do tych, w jakich będziemy głównie z niego korzystać. Dla oglądania dziennej telewizji używać będziemy z pewnością innych parametrów jasności (a także np. ostrości i odszumiaczy), niż dla wieczornego delektowania się filmami wysokiej rozdzielczości. Przed rozpoczęciem pamiętaj też o wyłączeniu wszelkich trybów gry, PC i podobnych, gdyż te często wyłączają wiele ustawień. Warto też przywrócić tryb obrazu, nad którym będziesz pracować, do ustawień domyślnych, by mieć dobry start.

Tryb obrazu i ustawienia ogólne

Zwany też trybem AVtrybem oglądaniasceną itp. Zazwyczaj pierwsza opcja w ustawieniach obrazu w telewizorze. Większość telewizorów oferuje obraz najbliższy referencyjnemu w kinowych trybach. Producenci nazywają je różnie – FilmPrawdziwe kinoKino proEkspert itp. Czasem spotkać możemy tryby obrazu nazwane THX lub ISF, oznacza to, że producent wykupił certyfikację od tych organizacji (THX i ISF właśnie) i będą one najlepszą podstawą ustawień. Zasadniczo nie różnią się one niczym od siebie, jedynie brzmią bardziej profesjonalnie. Wybór którejś z tych opcji to pierwszy krok do uzyskania dobrego obrazu.

Aby uniknąć rozciągnieć, przeskalowań, przycięć – wybieramy też od razu dopasowanie ekranu/rozmiar ekranu. Stosujemy opcję pełen/dopasowany/oryginalny, w zależności od producenta sprzętu. Wyłączamy wszelkie funkcje eko/oszczędzania energii, typu czujniki jasności itp. Wyłączamy/ustawiamy na 0 funkcje takie jak „dynamiczny kontrast”, „poprawa czerni” – powodują one nadgorliwe wygaszanie podświetlania. Skutkuje to utratą detali w obszarach niskiej jasności oraz powoduje jej niestabilność. Choć rzeczywiście, pozornie poprawia czerń. W przypadku telewizorów podświetlanych krawędziowo, wyłączamy też wszelkie wersje pseudolokalnego wygaszania – micro dimming, local dimming, LED dimming, smart LED – natomiast w wypadku pełnego podświetlania z lokalnym wygaszaniem, ustawiamy je na „nisko”. Wszelkie tego typu „poprawiacze kontrastu” skutkują sztucznie rozjaśnianym i przyciemnianym obrazem.

Kolory, gamma

Temperaturę/balans kolorów ustawiamy na ciepłą/ciepłą 2. Domyślne ustawienia to zawsze zimna temperatura, gdyż ludzkie oko postrzega niebieski jako jaśniejszy. A, jak ustaliliśmy wcześniej, obraz jaśniejszy wydaje się lepszy, ostrzejszy. Przestrzeń kolorów ustawiamy na auto/rec.709/standardową. Ustawienia typu „żywy color”, „poprawa kolorów” dadzą nam wprawdzie szersze pokrycie palety, ale obraz będzie wówczas przesadnie nasycony i niewierny źródłu. Jeśli telewizor na to pozwala, gammę ustawiamy na 2.2 lub 2.4, odpowiednio dla oglądania dziennego i nocnego/wieczornego.

Podświetlanie

Jasność podświetlania ustawiamy na ok. 50%, chociaż jeśli głównie oglądamy w dzień, przy silnym świetle, można rozważyć ustawienie wyżej. Znowu w drugą stronę, jeśli oglądamy głównie w zaciemnionym pomieszczeniu/wieczorami, możemy ustawić niżej, w granicach 30-40%. Często mamy dostępne osobne tryby obrazu do oglądania w dzień i w nocy – możemy wówczas ustawić podświetlanie wysoko w tym pierwszym, a nisko w drugim. Bądź też, po zakończeniu ustawień, włączyć czujnik jasności. Choć z mojego doświadczenia, ten zbyt mocno przyciemnia wieczorami dobrze ustawiony obraz.

Janość i kontrast

Warto tu skorzystać z jakichś gotowych wzorców na detale w prawie-czerniach (wyszukanie w Google near-black test patterns powinno coś zwrócić). Zasadniczo ustawiamy jasność jak najniżej, ale na tyle wysoko, aby widzieć detale w najciemniejszych prawie-czarnych obszarach (dla źródeł filmowo-telewizyjnych ustawiamy tak, aby odcinało czernie na 16; dla komputera – 0) widoczne by. Jeśli przesadzimy z obniżaniem jasności, pojawi się black crushing, czyli właśnie gubienie detali w cieniach.

Poniekąd przeciwieństwem ustawień jasności jest suwak od kontrastu. Ustawiamy najwyżej jak się da, ale na tyle nisko, by nie tracić detali w najjaśniejszych obszarach obrazu, czyli near-whites. Idealnie powinniśmy być w stanie rozróżnić biel o nasyceniu 234 od 235 dla źródeł filmowo-telewizyjnych, 254 od 255 dla komputera.

Kolory

Tu zasadniczo jest łatwo, bo trudnych rzeczy nie jesteśmy w stanie sami (bez sprzętu) zrobić. Dlatego w zasadzie nie zmieniamy tych ustawień, jeśli już na początku wybraliśmy dobry tryb obrazu. Nie mamy co ruszać szczegółowych ustawień nasycenia poszczególnych kolorów bez specjalnego osprzętowania. Jedyne co możemy zrobić bez niego to liczyć, że filmowy/kinowy tryb obrazu w telewizorze jest poprawnie wstępnie ustawiony.

Co z tą ostrością?

Większość tzw. „ulepszaczy” obrazu powoduje niestety jego degradację – tworzenie nieistniejących krawędzi, nienaturalny ruch, przesycone kolory itp.

Pozornie wydaje się, że ostrość powinniśmy ustawić jak najwyżej. Jednak, jak w przypadku wszystkich polepszaczy, i ten powinniśmy mieć wyłączony/ustawiony na zero, ewentualnie, dla źródeł niskiej jakości – mocno skompresowanych, bądź niskiej rozdzielczości – na stosunkowo nisko (nie poleca się ustawiać ostrości powyżej 20% skali). Funkcje te odpowiedzialne są za sztuczne wyostrzanie, tworzenie nieistniejących krawędzi, konturów, a dodatkowo zawsze skutkują artefaktami i dodatkowym szumem. Dobrze widać to w sklepach na telewizorach pracujących w trybach demonstracyjnych pokazujących na podzielonym ekranie działanie tych polepszaczy (np. Sony z ich X-Reality). Z jednej strony widzimy słaby obraz, jaki oferują sklepy na swoich demonstracjach, z drugiej – wyostrzony zazwyczaj do granic możliwości poprawiony obraz. Jeśli spojrzymy jednak na obszary np. otaczające litery, mamy masę artefaktów, szumów ze sztucznego wyostrzania. Generalnie te 20% ostrości to maksimum, gdzie widzimy poprawę ostrości bez stucznego konturowania i zbędnych szumów. Dlatego wszystkie opcje typu „poprawianie krawędzi”, „super rozdzielczość”, „tworzenie rzeczywistości” oraz „redukcja szumów MPEG”, „redukcja szumu cyfrowego” także wyłączamy.

Polepszacze ruchu

Tutaj już dużo zależy od konkretnego contentu oraz osobistych preferencji. Przede wszystkim musimy pamiętać, że ruch wyraźny i płynny to dwie różne rzeczy. Zasadniczo dla filmów powinniśmy wyłączyć wszystkie upłynniacze i, jeśli nie będzie nas raziło migotanie (nie wszyscy je zauważają), możemy włączyć wstawianie czarnych klatek do obrazu. Obniży to jasność, ale znacząco poprawi ostrość wyświetlanego ruchu, gdyż obraz będzie wówczas resetowany co klatkę, w efekcie niwelując smużenie. Jeśli nie chcemy przyciemniać obrazu, dobrym rozwiązaniem jest też ustawienie redukcji rozmyć wysoko, redukcji drgań nisko, aczkolwiek to trzeba dostosować metodą prób i błędów.

Przy oglądaniu sportu możemy przesunąć suwak płynności na wyższe wartości, ponieważ tutaj ruch powinien być bardziej gładki niż w filmach.

Gotowe ustawienia znalezione w sieci

Niestety, stosowanie takich gotowców z różnych miejsc nie jest najlepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim, często w danym modelu telewizora trafić można na różne panele, a i nawet dokładnie ten sam panel może się inaczej zachowywać przy podobnych ustawieniach. Nawet jeśli trafimy na ustawienia do modelu przewidzianego na ten sam rynek, w którym kupiony był nasz egzemplarz, czyjeś ustawienia nie muszą być odpowiednie dla nas. Na swoim ST60 sprawdzałem kilka gotowych ustawień z sieci i żadne nie były tak dobre, jak te, które zrobiłem sam. Nawet znalezione ustawienia po kalibracji z polskiej sztuki w tym samym rozmiarze powodowały np. silne gubienie detali w cieniach.

Co jeśli nasz LCD ma niski natywny kontrast lub zauważalny clouding?

Bez obaw, i z takiej sytuacji jest wyjście. Nazywa się bias lighting i polega na umieszczeniu podświetlenia za telewizorem w celu oszukania oczu i zwiększenia pozornego kontrastu. Najlepiej wykonać to za pomocą diód na taśmie a zasilanie wziąć z portu USB telewizora – w ten sposób nasze oświetlenie będzie uruchamiało się wraz z telewizorem, nie będziemy musieli włączać go ręcznie.

Na koniec

Pamiętajmy też, że większość telewizorów pozwala przypisać osobne ustawienia obrazu do poszczególnych wejść, nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby dla telewizji ustawić niektóre parametry inaczej, niż dla źródeł dobrej jakości (np. odtwarzacza Blu-ray). Tak warto zrobić np. ze wspomnianą wyżej ostrością. Możemy też, po zakończeniu ustawiania, włączyć ponownie potrzebne nam funkcje eko, aczkolwiek, jak pisałem wyżej, taki czujnik jasności lubi się brzydko zachowywać i przesadzać z przyciemnianiem obrazu wieczorami.

 • Piotr

  Panie Krzysztofie, czy jest Pan w stanie podać szczegółowe dane do kalibracji telewizora SAMSUNG UE55JU7000L, chodzi mi o dane dotyczące ustawienia obrazu FILM oraz ustawienia balansu bieli 2 i 10 punktowego oraz ustawienia

  • Krzysztof Hankiewicz

   Nie ma takiej możliwości, niestety – jedynie profesjonalna kalibracja za pomocą odpowiednich przyrządów pozwoli dobrze ustawić balans bieli. I nie polecam korzystania z czyichś ustawiać znalezionych w sieci, bo każdy panel jest inny i w efekcie możesz nawet uzyskać gorszy obraz od fabrycznego.

 • Łukasz Pałubiński

  Witam,
  Mam pytanie odnosnie kalibracji do modelu panasonica 50dx700. Chodzi mi o jak najlepsze ustawienie ostrosci. Co mam poprawic a co wylaczyc ? inteligent frame creation on jest odpowiedzialny za ostrosc ? Czy wiesz jaka ten model ma rozdzielczosc dynamiczná ile wyswietla linii ? bo to tez jest wazne chyba za szczegolowosc obrazu …?

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej,
   ostrość dla źródeł niskiej jakości, jak sygnał telewizyjny – maksymalnie na 20% suwaka. Dla źródeł dobrej jakości – uhd blu-ray/blu-ray/streaming/gry – na zero.
   IFC to upłynniacz ruchu, ale na 60Hz panelu jest on bardziej odpowiedzialny za upłynnianie, niż wyostrzanie. Rodzielczość dynamiczna jak to w Panasonicu 60Hz – max. 450 linii przy włączonym clear motion (ale ze spadkiem jasności i migotaniem). Unikałbym używania IFC poza sportem, a jeśli już w filmach – maksymalnie na „low”.

   • Łukasz Pałubiński

    sygnal to kablowka multimedia i ustawione na 1080i. wlasnie sie zastanawialem dlaczego clear motion jak uruchomie to ciemnieje obraz -tak musi byc. CZyli tych linii to panasonicki nie maja zbyt duzo ? panel 100 hz w dx750 cos by pomogl zapewne ? tylko mi chodzi o tresci filmowe jak seriale publicystyka rozrywka bo w sporcie to wiem ze kolosalna roznica jest.

    • Krzysztof Hankiewicz

     Do filmów itd. jest to spokojnie wystarczająca wartość. 120Hz wymagane jest jedynie do sportu.

 • Gis Lan

  Witam.
  Mam pytanie w sprawie telewizora Thomson 55UA9806. Ma on tzw kropkę kwantową. Poszerza ona przestrzeń barwową. I teraz w opcjach tego TV mam – włączone rozszerzenie kolorów na „duże” oraz przestrzeń kolorów na „automat” i wydaje się, że kolory są naturalne. Natomiast jak dam w przestrzeni kolorów na „natywne” to mam wrażenie jakby kolory eksplodowały. Czy to jest ta poszerzona przestrzeń barwowa? Czy ona już działa na automacie?

  • Krzysztof Hankiewicz

   Przy ustawieniu natywnej przestrzeni barw na natywną, telewizor będzie poszerzał kolory z treści do swoich maksymalnych możliwości – da to bardziej nasycone, ale nienaturalnie odwzorowane barwy. Jeśli zależy Ci na naturalnych kolorach, nie włączaj tego przy treściach w rec.709.

   • Gis Lan

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Czyli tryb ten najbardziej będzie nadawał się do nagrań w tym trybie np hdr lub w poszerzone palecie barw rec. 2020. Czyli nie prędko :)

 • Łukasz Pałubiński

  jeszcze raz odnosnie modelu dx700. Otoz w opcji jest taka nazwa 1080p pixel by 4 pixels ale niestety niedostepna . Gdzies wyczytalem ze poprawia to ostrosc kanalow hd. W jakis sposob ja aktywowac bo tak jak wczesniej pisalem posiadam sygnal z kablowki multimedia i tam jest max rozdzielczosc 1080i ustawiona.

  • Krzysztof Hankiewicz

   To jest zasadniczo wyłączenie upscalingu dla treści 1080p – telewizor zamiast interpolować obraz, mapuje jeden piksel do czterech. Nie będzie działać przy sygnale 1080i.

   • Łukasz Pałubiński

    hmm to powiedzmy ze na konsoli ps4 bedzie to dzialac, Jestem w stanie zmienic zrodlo sygnalu ktore telewizje oferuja 1080p ?

    • Krzysztof Hankiewicz

     To chyba nie ma sensownego zastosowania poza podłączaniem komputera.
     Nie ma telewizji 1080p.

 • Marcin

  Mam LG 60uh 615 kolory nie są zbyt wyraźne biel jest szarości. włączyłem wszystko co sądziłem że jest ok ale za bardzo nie pomogło. poza tym na krawędziach ekranu widać przy ciemnych scenach I przy ciemnym ekranie jasne odcienie ponoć to nie jest wadą Ale mi osobiście przeszkadza czy da się coś z tym zrobić ?

  • Krzysztof Hankiewicz

   Niestety, te modele pseudo-4K są bardzo trudne (a w wielu przypadkach nawet niemożliwe) do poprawnego ustawienia (zwłaszcza w kwestii kolorów i kontrastu).

   • Marcin

    Już się go pozbylem wymieniłem na Sony 55xd8005 i tutaj jest dużo lepiej już w standardzie.

    • Krzysztof Hankiewicz

     Super, to znacznie lepszy wybór.

 • Arek Lewandowski

  Witam.
  Mam pytanie szukam telewizora od 43 do 50 Cali z 4K i HDR do 4000 zł i dokładnie ma służyć jak do oglądania filmów i seriali NC + i do Konsoli Xbox One S / Scorpio albo do PS4
  Proszę o szybką odp z Góry Dziękuję ;).

  • Krzysztof Hankiewicz

   Z LG unikaj wszystkiego poniżej modelu UH77 (a i w wyższych poza OLEDami jest, delikatnie mówiąc, średnio). DX700 to znacznie lepszy model – prawdziwe Ultra HD, nie pseudo-4K, jak w UH65. Więcej o tym tutaj: http://kjhank.pl/inwazja-falszywych-ultra-hd-czyli-3k-w-natarciu/
   DX700 to też znacznie wyższy kontrast, lepsze odwzorowanie kolorów, lepsza elektronika – wszystko ;-)
   A jeszcze lepiej – 49KS7000 Samsunga zdarzają się coraz częściej w cenach poniżej 4500. To będzie najlepszy telewizor dla Twoich potrzeb, zarówno jeśli chodzi o HDR, jak i granie. Bardzo wysoki kontrast, 120Hz, znacznie lepszy HDR (chwilowa jasność nawet do 1400cd/m^2), input lag ok. 20ms nawet w HDR – idealnie pod Xbone S/Scorpio/PS4 Pro.

   • Arek Lewandowski

    Dziękuje za Odp i na pewno skorzystam jeszcze raz bardzo dziękuję za szybką odp i pozdrawiam ;).

   • zbyszek

    Witam Panie Krzysztofie.

    Co pan powie o takim tv
    Lg oled 55 EG910v
    Godny uwagi.

 • zbyszek

  Zamierzam kupić Lg 55oled EG910v
  Proszę o opinie i czy warto.
  Jeśli nie to jaką polecacie alternatywę.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Nie jestem miłośnikiem starych generacji OLEDów – fakt, że czerń jest rewelacyjnie smolista, jednak reszta rzeczy pozostawia nieco do życzenia przy tym pułapie cenowym. Duże gubienie detali w czerniach, często duże przebarwienia (część ekranu wpada w zieleń, część w róż – widoczne zwłaszcza w bielach/szarościach), odstające od konkurencji odwzorowanie ruchu, szybko pojawiające się powidoki (choć na to pomaga wyłączanie co jakiś czas telewizora). Większość z tych problemów wynika bardziej nie z samej technologii panelu, co z mniej zaawansowanej elektroniki, niż u konkurencji z Japonii, czy Samsunga. W obecnej generacji już część z tych problemów zostało poprawionych, ale to znowu już tylko modele UHD, sporo droższe.
   Osobiście bardziej polecałbym wysoki model UHD, od OLEDa FHD – np. DX780 Panasonica, czy KS7000 Samsunga (ze wskazaniem na ten drugi).

   • zbyszek

    Ok dziękuję za odpowiedź.
    A jaki teraz Oled jest ok 55 cali ( mam uprzedzenie do samsunga, 2 tv i zaraz po gwarancji klapa) Pan by polecił albo z lg 55 4k nie oled.

    • Krzysztof Hankiewicz

     LG odpuść w LCD, bo to wszystko matryce IPS. Jeśli budżet pozwala – wybierz OLEDa 55B6 (ok. 9-10 tysięcy).
     Jeśli jesteś uprzedzony do Samsunga, rozważ tego Panasonica, o którym pisałem – DX750/780 (58″) – wysoki kontrast, szeroka paleta kolorów, 120Hz, bardzo dobre odwzorowanie kolorów w fabrycznych trybach obrazu.

     • zbyszek

      Eg920v 4k, to nie to co?

     • Reginald Korona

      Heh. Ja mam EG920. Właśnie wpadłem poczytać o kalibracji na oko.

 • Marcin Czulak

  Witam.
  Co Pan powie o Sony 55sd8505?

  • Krzysztof Hankiewicz

   Na pewno lepszy od XD85, bo panel VA. Natomiast w podobnej cenie masz obecnie 55KS7500, który jest lepszym telewizorem pod względem jakości obrazu – przede wszystkim w HDR, fabrycznym odwzorowaniu barw, czy poziomie czerni. Lepiej też poradzi sobie z odbiciami światła, no i multimediami.
   Niestety, w tym roku z Sony trudno polecić tak 100% szczerze cokolwiek poniżej XD93.

 • Wyszu

  Prośba o pomoc. Kupiłem Samsung UE55KU6640 i mój problem polega na tym że oglądając filmy w TV HD, DVD, Blu ray, mam wrażenie jakbym oglądał teatr telewizji…obraz jest dla mnie zbyt rzeczywisty. Można to jakoś skonfigurować ? Cz ten TV pełnię swoich możliwości będzie pokazywał tylko na filmach UHD K4 ? Czy można go jakoś ustawić pod HD ?Bardzo proszę o pomoc.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Pobaw się suwakiem od motion plus w ustawieniach obrazu – im wyższa wartość, tym wyższa płynność/nadpłynność ruchu.

   • Wyszu

    Dziękuję W ustawieniach eksperckich obrazu jest opcja „Auto Motion Plus”, o to chodzi ? W standardzie jest ustawiona na auto. Mam ją wyłączyć ? i ustatwić redukcję drgań poniżej standardu ( standard to 3 w skali 1 -10 ) ? Pojawia się również opacja wyrażny ruch(LED) włączyć ją czy wyłączyć ?

    • Krzysztof Hankiewicz

     Ustaw tak, żeby odpowiadało Ci odwzorowanie ruchu 😉 WRLED powinien podnosić ostrość ruchu bez nadmiernego upłynniania, ale przyciemni obraz i może być widoczne migotanie, więc to nie jest opcja dla każdego.

     • Wyszu

      Dziękuję bardzo pomogło :) cholera mnie brała jak puszczałem film a oglądało się go jak Klan ( bez obrazy nikogo). Nawet niezłe efekty specjalne wyglądały bardzo słabo…zbyt naturalnie.

     • Rafał Rychtyk

      Zbyt naturalnie?? One wyglądają kur…sko sztucznie! Wszystkie te „ulepszacze” nadają się do wyłączenia zaraz po rozpakowaniu TV.

 • Łukasz

  Witam Panie Krzysztofie ja mam mała sprawę do Pana zakupiłem w Lipcu tv Samsunga,pierw miałem 65ks 7500 ale po małej reklamacji,(odchylenia ramki z tv potem kąty widzenia i cieniowane pasy w pionie,)w koncu zamieniłem na sony bo dreczył mnie gosc w sklepie.euro,,ale jak zobaczyłem ten obraz w domu porównując do samsunga to niebo a ziemia9oczywiscie na korzyść Samsunga).az wkoncu na drugi dzien znowu zajechałem do sklepu i przystałem przy modelu Samsunga ks8000,jedynie co mnie boli to ze nie mam tego Curved..ale do rzeczy jak oglądam jakiś program a wszczegolność mecz to dynamizuje mi obraz tak jak by przycina przy szybszych,dynamicznych scenach,przycina tak jak by nawet dzwoniłem w tej sprawie do Samsunga i zapewnia mnie gośc ze to napewno nie jest wina telewizora,a raczej wyświetlacza jak to nazwał..tylko wina nadawanego sygnału z dekodera i chciałem własnie sie dowiedziec czy faktycznie to jest prawda,,?!aa i jeszcze jedna wazniejsza rzecz jak gram na konsoli Ps4 w Fife17 to co jakis tam czas nagle zaczyna sie psuc obraz przez pare sekund tak jak by ktos telewizor namagnesował cały obraz sie tak elektryzuje i tak przez 3,4 sekundy..i dzieje sie tak co jakas godzine czasami rzadziej..i własnie nie wiem o co z tym chodzi,,był bym wdzięczny za jakąś pomoc..Z Góry Dziękuje..Pozdrawiam

 • zbyszek

  Witam. Kupiłem wreszcie po kilku dniach i opiniach kolegów (Krzysztof) 55 oled b6j
  Mega tv.
  Hdr extra mam tylko ten tv więc nie ma go z czym porównać.
  Mam pytanie o listę kanałów sat , jak i skąd ją wgrać.
  Polskie fta i 4K fta H/A 2 satelity

 • DVB-S2X

  Witam serdecznie!

  Jak ustawić obraz na samsung tv 40 j5100, czy użyć 16:9 , czy dopasowany i ustawienia dynamicznego obrazu jak powinny wyglądać, bo jednak trundo to ustawić .

  • Krzysztof Hankiewicz

   Najlepiej wybrać „dopasowany”.
   Jeśli chodzi o resztę – tryb filmowy i to, co masz napisane w tym wpisie artykule.

   • DVB-S2X

    Dziękuję bardzo!

 • Marek Xmark

  Jest jakis tv z 4k w ktorym mozna zmieniac rozdzuelczosc wyswuetlania na nizsza ale nie ze zrodla tylko kanaly tv. Jak wygladaja stare filmy z nizsza rozdz na oledach?

  • Krzysztof Hankiewicz

   Nie ma możliwości zmiany rozdzielczości, telewizory mają sztywną rozdzielczość i nie ma tu co zmieniać. Telewizor pokazuje, w jakiej rozdzielczości pokazuje sygnał (np. 1080i, 720p) i wyświetla w swojej natywnej (2160p w wypadku ekranów Ultra HD).
   Typ matrycy nie ma wpływu na skalowanie słabszego sygnału, czy sygnału niższej rozdzielczości – za to odpowiada elektronika. A ta, z racji tego, że większość OLEDów to telewizory LG, nie jest najlepsza. Natomiast czy to będzie OLED, czy LCD, czy PDP, nie ma znaczenia – znaczenie ma elektronika, która zajmuje się upscalingiem, czyszczeniem szumów itd.

   • Marek Xmark

    Zastanawiałem się jaka jest różnica między upscalingiem w słabszych tv a remasteringiem? Bo np 55ks8000 czy panasonic dx750 mają w ustawieniach opcję remastering. Czyli oledy odpadają z reszta do LG ja nie mam przekonania. Miałem jakiś bd i była wielka tragedia. Natomiast sprawę rozdzielczości rozwiązałem w ten sposób, że ustawiłem na sztywno rozdzielczość 720p z bluraya k8500. I teraz tv 55ku6072 mi pokazuje natywna 1280×720 i stare filmy i te z niską rozdzielczością dvd wyglądają bardzo dobrze.

 • Łukasz

  Mam do Pana pytanie podłączyłem panasonika 50ds630e do wifi Premilumboxa + kablem hdmi i wyświetla mi na ekranie ze jakość obrazu 1080i 50Hz. Telewizor jest 120 Hz. Czy to wina kabla hdmi, czy dekoder przesyla tylko 50Hz.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Telewizor podaje, jaki sygnał dostaje, nie jaki wyświetla. Dekoder będzie wysyłał właśnie sygnał w 50Hz.

 • Łukasz

  Wramach uzupelnienia w dekoderze w funkcji hdmi wyswietla sie 1080i 50 Hz z przeplotem. Ponadto w funkcji obrazu hd jest też rozdzielczość 1080 p np. do ustawienia. Jaka jest różnica.?

  • Krzysztof Hankiewicz

   W niektórych przypadkach telewizor usuwa przeplot lepiej niż dekoder, w innych odwrotnie. Jeśli widzisz jakieś problemy z ruchem na kanałach 1080i, możesz spróbować zmienić to ustawienie. Jeśli jest ok, zostaw. Najczęściej to telewizor lepiej sobie z tym radzi, więc zostawiłbym 1080i na wyjściu.

 • Przemek Dudzik

  Witam Panie Krzysztofie!
  Kupiłem dziś „Telewizor LG LED 55UH6507” i mam pytanie, właśnie będę się bawić w ustawianie, więc ten artykuł na pewno się przyda, ale czy jeszcze zwrócić na coś uwagę przy ustawieniu?

  Pozdrawiam i wesołych świąt!

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć. Matryce pseudo-4K/RGBW trudno zmusić do poprawnego pokazywania obrazu, nawet przy profesjonalnej kalibracji z odpowiednim sprzętem, więc nie jestem tu w stanie wiele doradzić.

   • Przemek Dudzik

    Heh, tak też stwierdziłem jak czytałem niżej komentarze :) Jak ten padnie to wtedy zagłębie się bardziej w temacie. No ale, chcąc mieć coś dobrego to wydatek pewnie 10k+?
    Dla zwykłego zjadacza chleb to i ten jest „fajny” po przejściu z 37′.

 • Łukasz

  Witam. Mam do Pana pytanie czy konwerter może mieć wpływ na jakość, ostrość obrazu? Wymienilem na konwerter abovio qautro do multirooma i obraz jakby był taki ziarnisty stracil na ostrości. Na ciemnych scenach widac lekkie powidoki. Czy jakości sygnału wyświetlanego na pasku dekodera premiumbox ma wpływ? Bo zmienia mi sie 45% pomarańczowy raz do 50% zielony.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Może na przykład dawać za słaby sygnał. Może większy talerz? Bo właśnie jakość (siła) sygnału ma wpływ.

 • SoundChaser

  Witam.
  Czy może Pan polecić dobre 43” ? Planowałem LG 6507 ale już mnie Pan wyleczył :)
  Najlepiej w cenie do 2500zł

  • Krzysztof Hankiewicz

   Może Samsung 43KU6400? Szeroka paleta kolorów, prawdziwe Ultra HD, fajny smart, niebrzydki design.

   • SoundChaser

    Byłem już prawie zdecydowany na 43KU6000. Myśli Pan,że warto dołożyć te kilkaset złotych? Czym one się tak naprawdę różnią. Z internetu ciężko to wywnioskować, na reklamy na stronie producenta nawet nie chcę patrzeć.

    • Krzysztof Hankiewicz

     KU6000 nie ma szerokiej palety kolorów i ma niższą jasność, do tego KU64 ma ładniejszy, subtelniejszy design. A, i jeszcze ma bluetooth, więc da się słuchawki podłączyć.

     • SoundChaser

      Zatem 6400 pewnie będzie.

 • TomBlu3

  Pytanie odnosnie samsunga l32te310 tv/monitor. Jakie ustawienia by pan sugerowal? Nie moge sobie dac rady a widzialem ze kiedys ktos pisal ze pptrafi miec lepsza jakosc niz tv za 1500/1600 zljest to tv full hd led bez smarta.obecnie Najczesciej uzywam do konsoli ps4