logo logo

Nie wybieraj telewizora patrząc na Smart TV, czyli są rzeczy ważne i ważniejsze

Interfejs Tizena na Samsungu 55KS7000
Interfejs Tizena na Samsungu 55KS7000

Tizen. Android TV. Firefox OS. WebOS. Orsay. Każdy producent próbuje nas przekonać, że jego platforma jest lepsza, więc jego sprzęt jest lepszy. A ja uważam, że te wszystkie smarty na tę chwilę można potłuc o kant dupy. Telewizor ma świecić.

Praktycznie każdy telewizor, poza najniższymi seriami, oferuje obecnie mniej lub bardziej rozbudowane funkcje okołosieciowe. Czy to przeglądanie plików udostępnionych w sieci lokalnej, czy możliwość castowania, aplikacje VOD, muzyczne, przeglądarki internetowe. Swego czasu natknąć można się było nawet na aplikację PizzaPortal, czy Pudelek. Jedne z nich są bardziej przydatne (np. ogromna część dostępnych na polskim rynku treści Ultra HD to obecnie streaming), inne mniej (po co mi kominek w telewizorze?).

Systemy

Lata temu pojawiły się terminy takie jak Internet@TV, Connected TV, czy wreszcie Smart TV. Dopiero w 2013 roku, gdy LG zaczął licencjonować od Hewlett-Packard oparty na Linuksie WebOS, zaczęło się mówić o systemie operacyjnym w telewizorze. Co bardziej wtajemniczeni znali takie nazwy, jak Orsay w telewizorach Samsunga, jednak to LG jako pierwszy zaczął mówić o systemie operacyjnym telewizora. I to był skuteczny strzał – klienci zaczęli pytać o telewizory z webOS, nawet jeśli zasadniczo nie różnił się on od istniejącego wcześniej oprogramowania. Sklepy z aplikacjami już były, mniej lub bardziej przemyślane i ujednolicone interfejsy – podobnie.

Wybrać najlepszy?

Jasne, Tizen w telewizorach Samsunga ma największą ilość aplikacji VOD i najbardziej przemyślany interfejs.

Jasne, Android TV w Sony czy Philipsach pozwala najbardziej grzebać w systemie, czy jako jedyny pozwala na tak zaawansowane oprogramowanie jak Kodi.

Jasne, mój niegdyś (na smartfonach Palma) ukochany WebOS jest uroczo kolorowy i przyjazny dzieciom.

Jasne, Firefox OS w Panasonicu jest świetnie zoptymalizowany i szybki, nawet jeśli nie oferuje dużej liczby aplikacji.

Nie wybierać żadnego

Parę miesięcy temu na telewizorach zaczął pojawiać się komunikat mówiący, że wkrótce aplikacja Skype przestanie działać. Niedawno trafił mi się klient narzekający, że cztery lata temu kupili Bravię za dwanaście tysięcy, a teraz nie ma tam nawet YouTube’a. Z innej strony słyszę klientów mówiących, że nie chcą więcej LG, bo producent ten wyłączył im dostęp do tego czy innego serwisu VOD.

Wsparcie

W tym leży cały problem. Producent rzuca w nowym roku modelowym nową wersję oprogramowania, a stare – z wyjątkiem aktualizacji bezpieczeństwa – najczęściej porzuca. Jeszcze nie spotkałem się z sytuacją, aby starszy sprzęt dostał dużo zmieniającą aktualizację oprogramowania. W zasadzie największą aktualizacją, z jaką się spotkałem był update przez Samsunga interfejsu Orsaya z 2014 roku do takiego, jak w Tizenie z 2015.

Owszem, Sony zaktualizowało z ponad rocznym opóźnieniem swoje telewizory z 2015 roku do Marshmallow, ale na rynku istniał już wówczas Nougat. A ten wprowadził znacznie bardziej istotne zmiany, niż detale w 6.0.

Firefox OS jest już na przykład martwą platformą, więc w przyszłorocznych seriach Panasonica zobaczymy pewnie Android TV, albo powrót do starszego oprogramowania (które Japończycy zresztą wciąż stosują w niższych seriach).

Musimy także pamiętać, że wsparcie nie kończy się na producencie telewizora – Skype, przykładowo, wyłączony został przez Microsoft, który stwierdził, że nie opłaca im się trzymać infrastruktury sieciowej dla telewizorów, bo zbyt mało ludzi korzysta z ich aplikacji na tych urządzeniach.

Decisions, decisions

Przy zakupie telewizora nie sugeruj się więc tym, że na Samsungu wkrótce będziesz mógł korzystać ze Steam Link, czy już teraz synchronizować dane kalendarza w smartfonie; tym, że na Android TV możesz uruchomić Kodi, czy podpiąć do gier niemal dowolnego pada; na WebOS machać w przeglądarce pilotem, aby poruszyć kursorem, czy popatrzeć na skaczącego szczurokota.

Wybierz telewizor, który oferuje najlepszą jakość obrazu w założonym przez Ciebie budżecie

Wybierz telewizor, który oferuje najlepszą jakość obrazu w założonym przez Ciebie budżecie. Korzystaj ze Smart TV tyle, na ile producent pozwoli. A potem i tak, jeśli chcesz porządnie korzystać z funkcji multimedialnych, dokup zewnętrzne urządzenie. Kup nVidia Shield, jeśli chcesz grać. Jeśli siedzisz głęboko w ekosystemie Apple, kup Apple TV. Jeśli chcesz tanie przyzwoite urządzenie na Android TV, kup Nexus Playera lub poczekaj na jego następcę. Jeśli chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym – kup konsolę, na PS4 możesz zainstalować zarówno Plex, jak i Netflix, Filmbox itd. Albo jeśli masz trochę cierpliwości i pieniędzy, zbuduj sobie miniPC z jakąś mocno multimedialną dystrybucją Linuksa, albo nawet Windowsem.

Nie wybieraj telewizora smartem. Wybieraj jakością obrazu. Mój kilkuletni ST60 multimedialnie jest (i był od początku) dramatem. Netflix pojawił się ponad pół roku po uruchomieniu tego serwisu w Polsce. Wyświetlanie zawartości dysku w celu odpalenia jakiegoś pliku wideo zajmuje spokojnie kilka minut, do tego pokazywane jest jako losowo ustawiony worek z danymi, ignorując strukturę katalogów. Ale obrazowo, mimo że to „tylko” Full HD, robi wrażenie po dziś dzień. A multimediami zajmuje się podpięty do jednego z portów HDMI Nexus Player.

I jak zawsze zapraszam do komentowania i zadawania pytań.

 • Agnieszka

  Dziękuję za informację, przydatny wpis. Aktualnie wybieram telewizor i rozważania wokół smarta dokładają się do mojego bólu głowy. Mam tylko jedno pytanie – przy założeniu, że będę odtwarzać głównie filmy z dysku zewnętrznego z dodatkowym plikiem tekstowym, czy w dalszym ciągu wybór systemu nie ma żadnego znaczenia? Czy to smart czy właściwości samego telewizora decydują o możliwościach podłączania i dostosowywanie napisów (wielkość czcionki itp.)? Zastanawia mnie też, który z systemów szczególnie Tizen czy Android powinien nie mieć problemów z kompatybilnością z amplitunerem, blue rayem itp. Z góry dziękuję za odpowiedź (początkująca w dziedzinie telewizorów)

  • Krzysztof Hankiewicz

   Tizen, zwłaszcza w modelach Samsunga od KU64xx ma bardzo fajną opcję – pilota uczącego się obsługi innych urządzeń, więc tutaj fajnie może wypadać kompatybilność z urządzeniami. Aczkolwiek jeśli chodzi o przesył, czy jakiekolwiek współdziałanie – tutaj każdy sprzęt z gniazdem HDMI w wersji min. 1.4 będzie OK.
   Tizen będzie też lepiej od Android TV radził sobie z odtwarzaniem plików i obsługą napisów – skanowanie nośnika odbywa się znacznie szybciej, wszystko ponadto jest wbudowane w system, nie wymaga pobierania dodatkowych aplikacji do sensownego działania. Android TV to zawsze przebijanie się – to się odtwarza w VLC, to w domyślnej aplikacji w telewizorze, to znowu przez Kodi itd. Więcej się z tym trzeba bawić, choć potencjalnie ma i większe możliwości.

 • Bartosz Jankowiak

  Wróblokreta, a nie szczurokota 😁 przecież to od razu widać ze koło kota nie stało :)

  • Krzysztof Hankiewicz

   Bartosz, wiesz przecież, że żaden ze mnie specjalista-zoolog.

 • Piotr

  Szukanie telewizora trwa… SONY KDL-55W807C, SONY KD-55XD7005 czy może SAMSUNG UE55KU6450S? Ponieważ bardzo liczę się ze zdaniem prawdziwego eksperta, więc który z tych trzech Pan by wybrał? 🙂

  • Krzysztof Hankiewicz

   A podaj, co zamierzasz głównie oglądać – czy sport, czy filmy, czy raczej ogólnie wszystko. Filmy z USB? Będzie konsola? Jaka Dużo będziesz korzystał ze smarta?

   • Piotr

    I sport, i filmy (może być z USB, choć nie jest to jakiś priorytet). Konsoli nie przewiduję, podobnie jak specjalnie częstego korzystania ze smarta. O moim stosunku do gadżetomanii świadczy to, że – póki co – nie mam smartfona i dobrze mi się z tym żyje. 🙂 No, chyba, że coś mi się zmieni przy nowym telewizorze z jakimś „och i ach” smartem…

    • Krzysztof Hankiewicz

     Z tej trójki odpuściłbym XD7. Samsung ma wyższy kontrast i szeroką paletę kolorów, będzie więc lepiej sprawdzał się w filmach, w streamingu internetowym i blu-rayach Ultra HD. W80C będzie lepiej się sprawdzał w sporcie za sprawą matrycy 120Hz.
     Pytałeś, który ja bym wybrał – wolałbym KU64. Ale ja nie oglądam sportu.

     • Piotr

      Dziękuję za odpowiedź. I mam kolejne pytanie: czym różnią się SONY KDL-55W805C od 807 czy 809? Bo niektóre ceny atrakcyjniejsze od innych (od 3560 do 3840 PLN), a ja nie wiem, czy to kosztem okrajania wersji wyższej…

     • Krzysztof Hankiewicz

      Kosmetyka. Jeden ma jakiś srebrny element, inny czarny. W80C to wszystko to samo jeśli chodzi o specyfikację. Jeśli dobrze pamiętam – 5 to cały czarny, 7 – cały srebrny, 9 – czarno-srebrny, ale głowy nie dam sobie za to uciąć.

     • Piotr

      Tylko kolor? Bo na displayspecification.com jest coś takiego: „Interpolation measurement unit – XR”. I dalej – KDL-55W808C – XR 1000; KDL-55W807C – XR 900; KDL-55W805C – XR 800. Co to takiego?

     • Krzysztof Hankiewicz

      I tu i tu i tu matryca jest 120Hz, marketingowe herce nic nie znaczą.

     • Agnieszka

      Dzień dobry, Włączę się do dyskusji, bo sama rozważałam te same modele. SONY KD-55XD7005, bo ma matrycę LED Direct, SAMSUNG UE55KU6450S, bo ma szybciej i sprawniej działający system operacyjny (i można go sparować Bluetoothem ze słuchawkami – w przeciwieństwie do telewizorów Sony), SONY KDL-55W807C, bo mimo, że to starszy model ma szybszą matrycę. W tym momencie jestem najbliżej SAMSUNG UE55KU6450S, bo będę go używać głównie do oglądania filmów. W związku z tym zastanawia mnie, jak długo „ładuje się” film z dysku i czy niezbędne jest łącze USB 3.0 czy 2.0 jest wystarczające? Panie Krzysztofie, co pan sądzie na ten temat? Z informacji, jakie znalazłam wynika, że we wszystkich trzech modelach jest tylko USB 2.0, więc jeśli jest to istotne musiałabym rozpocząć ponownie poszukiwania, jakiegoś innego modelu.. Dobrze też Pana zrozumiałam, że jeśli chodzi o jakość wyświetlanego obrazu jest lepsza w Samsungu?(mimo, że to chyba Sony słynął z najwierniejszego odwzorowania kolorów?) I czy zaleca Pan profesjonalną kalibrację dla tego modelu? Czy tryb ‚Film’ ma odpowiednie parametry? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

     • Krzysztof Hankiewicz

      USB 2.0 z tego co sprawdzałem spokojnie dobrze działa. Nie testowałem wprawdzie bardzo dużych dysków, ale zasadniczo wszystko bardzo dobrze śmigało (poza pierwszym podłączeniem, ale to zawsze trwa dłużej, bo musi sobie strukturę katalogów przeskanować). A sprawdzałem nawet ciężkie pliki, więc żaden problem.
      KU64xx to bardzo fajny telewizor, z racji wysokiego kontrastu oraz szerokogamutowe podświetlania. Zawsze polecam profesjonalną kalibrację. Wprawdzie u każdego producenta tryby kinowe/filmowe/ISF/THX to najlepsze możliwe fabryczne ustawienia, ale tylko kalibracja z użyciem odpowiedniego sprzętu da Ci pewność, że wszystko jest tak, jak powinno: http://kjhank.pl/jak-dobrze-ustawic-telewizor-kalibracja-na-oko/

 • TomeG2kc

  Krzysztofie, liczę, że jeszcze i mnie odpowiesz.
  Przeglądałem fora, oglądałem recenzje i oczywiście tak jak większość laików jestem w kropce przy chęci zakupu odpowiedniego do moich potrzeb telewizora.
  Czytałem kilka Twoich wpisów, również ten o matrycach RGBW i się zastanawiam… Aktualne mam starą plazmę od Panasonica TH-37PV80p. Teoretyczne jestem z niej nadal zadowolony, TV ma „tylko” 720p, sygnał mam z kablówki Orange, skalowanie i czerń są świetne. Jednak odnowiłem w sobie pasję gracza/miłośnika grafiki komputerowej i kupiłem Xbox One i zamierzam kupić PS4 Pro i je wykorzystywać. Telewizji już prawie wcale nie oglądam, jedynie filmy z VOD lub HDD. Ale zamierzam grać, grać i grać ;). I tu oczywiście wchodzą pieniądze. Co zapewne jest oczywiste, chcę wydać jak najmniej ale osiągnąć swój cel – TV do gier z HDR. Po twoim wpisie o inwazji fałszywych UHD pomyślałem sobie, że to jest szansa. Mając do tej pory 720p oraz mając świadomość, że gry na dzisiejszych konsolach najlepszą jakość osiągną maksymalnie właśnie w 1080p (tu małe wyjaśnienie: true 4K w PS4 Pro to marketing, jak na razie wszystko oprócz jednej gry działające w tej rozdzielczości są sprytnie, bo sprytne, ale skalowane w górę – po prostu zawarte w tej nowej konsoli procesory nie są w stanie płynnie pociągnąć 4K) chciałbym kupić telewizor z HDR ale Full HD. Ale takich nie ma – tak w każdym razie myślałem do przeczytania Twojego wpisu. Jaki model byś mi poradził jeśli chodzi o wspomniane przez Ciebie LG i w kontekście co to napisałem?
  Z powyższego również wynika, że żadne Smart mnie nie obchodzi, obie konsole zrobią wystarczającą dla mnie robotę.
  Oczywiście ostateczną decyzję podejmę po „spróbowaniu” danego tv dzięki możliwości zwrotu przy zakupie przez Internet, ale chciałbym tego uniknąć – zrobić taki jeden, celny strzał, również dzięki Twojemu doświadczeniu.
  ==
  Pozdrawiam
  Tomasz

  • Krzysztof Hankiewicz

   Unikaj matryc RGBW jak ognia, mają one ogromne problemy z poprawnym odwzorowaniem barw, trudno je nawet poprawić kalibracją. LG poza OLEDami nie nadaje się do HDR, bo to w UHD wszystko matryce IPS, czyli matryce o niskim kontraście. Do HDR konieczny jest wysoki kontrast, więc samo już to eliminuje je. A te RGBW kontrast mają niższy od większości IPS-ów, bo ok. 500:1 (pozostałe to ok. 1000:1, lepsze 1200:1). Przykładowo, matryca VA średniej klasy to statyczny kontrast 2500:1. Aby uzyskać więc rozsądny HDR w niedużych pieniądzach, najlepiej wybrać coś z Panasonica (np. DX700/701) bądź Samsunga (np KU6400/6450/6470) – dostajesz już kontrast ok. 5000:1, do tego ważną rzecz w HDR, czyli szeroką paletę barw, no i jak na ten budżet niezłą jasność w HDR – w okolicach 500cd/m^2. Zdecydowanie bardzo, bardzo mocno odradzam cokolwiek z RGBW.

 • Marcin P

  Witam Panie Krzysztofie.
  Zwariować można przy wyborze nowego TV, zwłaszcza w okolicach Black Friday.
  Bardzo uprzejmie poprosiłbym o pomoc w wyborze.
  Moje kryteria to:
  -43″
  -bardzo dobre odwzorowanie kolorów
  -FullHD [ale czy jest sens taniego UHD?]
  -cena do powiedzmy 3500

  Znam Pana opinię o Smart ale planuję używanie nowego TV do oglądania:
  -standardowej kablówki UPC
  -trochę filmów z PC ale raczej mała szansa 4K
  -przeglądanie „otwartego” Internetu – tak, dobre kolory to podstawa- taki tablet na całą ścianę- stąd myśl o AndroidTV
  -minimum grania, sportu raczej też niewiele (a może F1?)

  Kandydaci
  1) Sony kdl-43w809c / kdl-43w755c (to chyba ten sam?)
  2) Philips 43pus6401-12 (tak, UHD ale skoro ma „micro dimming” i ambilight)
  3) Philips 43pfs5301-12
  4) SAMSUNG UE43KU6072U (hm, znów UHD)

  Z góry dziękuje
  ==
  Marcin P

  • Krzysztof Hankiewicz

   Kolory praktycznie w każdym telewizorze (poza tymi z matrycami RGBW) będziesz miał odwzorowane poniżej postrzegalnego błędu w trybach filmowych/kinowych, więc tym się nie martw.
   Ja bym z tej czwórki brał albo Sony W80C/W75C (jedyna różnica to 3D, które w W80C jeszcze występuje), jeśli zdołasz je jeszcze gdzieś dorwać – ma wysoki kontrast, pozwalającego na wiele (choć niestabilnego i wybrakowanego) smarta, a to dla Ciebie ważne. Na drugim miejscu postawiłbym KU60xx – też wysoki kontrast, matryca wprawdzie 60Hz, nie 120Hz, jak w tamtych Sony, ale dla Twoich potrzeb (mało sportu) nie jest to istotne. Dużym jednak problemem panelu w KU60xx są kąty – są wąskie nawet jak na matrycę VA. No i jest to już telewizor UHD, może więc okazać się bardziej przyszłościowy (osobną kwestią jest jednak, na ile jest to zauważalne na tej wielkości matrycy z przeciętnej odległości oglądania).
   Samsung smartowo wypada pod jednym względem lepiej (ilość dostępnych sensownych aplikacji, zwłaszcza VOD), jednak Android TV w Sony ma większy potencjał – możesz zainstalować w nim Kodi i zrobić niezły multimedialny kombajn.

 • Adrian Szumilas

  Witam Panie Krzysztofie
  Kupiłem telewizor Panasonic ds400e. Nie jest to wysoka półka myślałem, że mi wystarczy. Okazało się, że jest słaby obraz niewyraźny tak jakby za mgłą. Sygnał z dvb-t oraz kablówki cyfrowej. Starszy Samsung 37″ u rodziców mający już 5 lat lepiej odbiera. Chcę go oddać. Tylko co kupić w zamian tak do 1900zł więcej nie mogę.
  Myślałem o Panasonicu TX-40DS630E LED albo Samsung eu40k5600 itp.
  Oglądanie to naziemna lub kablówka cyfrowa. Prosiłbym o pomoc w tej sprawie bo już nie mam pojęcia co wybrać zakup będzie na długi czas. Pozdrawiam Adrian

  • Krzysztof Hankiewicz

   DS630 będzie lepszym wyborem. Wyższy kontrast, no i na pewno jest to 120Hz, natomiast w J6240 w 40″ są pewne wątpliwości co do odwzorowania ruchu. DS4 to niestety niezbyt udana seria.

   • Adrian Szumilas

    Dziękuję serdecznie za odpowiedź.
    Pozdrawiam Adrian

 • Dariusz Banaszewski

  Witam Panie Krzysztofie
  Pytanie dotyczy telewizora Samsung UE49KU6470S czy jest to dobry wybór?.Głównie korzystam z filmów z Usb ,streaming,tv nc+,konsola PS3 ,sport(mecze),czyli wszystko po trochu.Planuję streaming uhd vod .Jak się ma w tym modelu HDR ?Obecnie korzystam z modelu samsung UE40D6000
  Pozdrawiam Darek

  • Krzysztof Hankiewicz

   Problem z KU64xx w 49″ jest taki, że większość z nich póki co to matryce IPS, a w wypadku tych – HDR jest dość mocno ograniczony. Dlatego bardziej polecałbym tu Panasonica 50DX700 – także oferuje szeroką paletę kolorów, ale przede wszystkim znacząco wyższy kontrast. Niestety, multimedialnie będzie sporo uboższy.
   Albo możesz próbować liczyć, że trafi Ci się 49KU64 z matrycą VA.
   Albo zaszaleć, wziąć 55″ i mieć na 100% VA ;-) Zwłaszcza, że chyba jeszcze trwa cashback Samsunga na 55″+ UHD, więc różnica cenowa się zaciera.

   • Dariusz Banaszewski

    Dziękuję za odpowiedż
    Pozdrawiam Darek

 • Michał

  Panie Krzysztofie a co by Pan polecil z tych telewizorów: Samsung 55ku6450s, Philips 55pus7101, Lg 55uh6507, Lg55uh668v?

  • Michał

   Tv raczej do ogladania filmow, ale mecze tez od czasu do czasu

   • Krzysztof Hankiewicz

    Te LG odpuść, bo to RGBW/pseudo-UHD. Samsung lepiej sprawdzi się w filmach i przy konsoli, również ze smartem, natomiast Philips powinien sprawniej radzić sobie z ruchem w sporcie (aczkolwiek słyszałem ostatnio sporo o artefaktach wprowadzanych przez upłynniacze Philipsa). Ja bym wybrał tego Samsunga, ale najlepiej przejdź się do sklepu ze swoim materiałem i sprawdź, czy odwzorowanie ruchu w KU64 będzie dla Ciebie ok.

 • Karolina Majewska

  Witam Panie Krzysztofie.Zwracam się z prośbą o poradę w wyborze TV.Zastanawiam się nad Samsungiem seria KU 55 cali 6400,6450S,6470,6072 LUB SONY BRAVIA KDL 55W809C,KDLW805C,KDL W755C.Czy wszystkie tv posiadają matrycę VA i ile ma HZ?Wizualnie bardziej odpowiada mi SAMSUNG.Służyć ma do codziennego ogladania i od czasu do czasu korzystania ze SMART TV.Bardzo proszę o pomoc,bo głowa pęka :)

  • Krzysztof Hankiewicz

   Te Sony będą lepsze w sporcie, ze względu na 120Hz panele. Samsungi natomiast – w pozostałych aspektach: wyższy kontrast, smart, a w modelach KU64xx – szeroka paleta kolorów.
   Ja bym z tych modeli brał KU6450/70 – w porównaniu do KU6400 dostajesz jeszcze pilot z mikrofonem/obsługą głosową.

 • Zbigniew

  Witam Panie Krzysztofie,
  Już drugi dzień siedzę na necie w poszukiwaniu jakiegoś ciekawego rozwiązania jeśli chodzi o TV. Trafiłem oczywiście również i tutaj, sporo poczytałem i niestety wiem jeszcze mniej niż wcześniej. Przeczytałem większość Pana dyskusji, opinii i porad jednak nie pomogły na tyle by podjąć jakąś decyzję, dlatego pozwoliłem sobie do Pana napisać z prośbą o dobór jakiegoś sensownego telewizora. Nie będę podawał swoich dotychczasowych wyborów bo co chwila się zmieniały. Budżet to + – 5000 zł, wielkość to 55-60″ myślę o UHD TV – 4K, nie zależy mi na opcjach Smart TV a przede wszystkim na jakości obrazu, oglądam głównie TVN24 i Filmy czyli NC+ przez dekoder a filmy głównie z pendriv’a. Oczywiście przy możliwościach 4K pewnie pojawią się też opcje oglądania filmów w tym formacie. Dodatkowo sporadycznie mecze – może kilka razy w roku, youtube, muzyka. Mój obecny sprzęt to plazma Panasonic TX-P46S10E. Ważną kwestią jest też jakość mierzona bezawaryjnością, z moim obecnym TV nie miałem nigdy problemów. Zauważyłem, że często polecane i wymieniane są TV Samsung – ale tu mam duże wątpliwości gdyż jednemu znajomemu Samsung padł po 3 latach, a drugi po 4 miał awarię. Nie wiem czy obecnie coś się zmieniło z jakością w Samsungu ale dotychczasowe opinie nie skłaniają do zakupu. Natomiast osoby z mojego kręgu, które używają Panasonic, Sony czy LG cieszą się długowiecznością tych sprzętów. Oczywiście są to TV sprzed kilku lat więc obecnie nie musi wcale tak być.
  Bardzo proszę o pomoc w wyborze właściwego sprzętu, ewentualnie zasugerowanie 2, max 3 opcji do wyboru.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej,
   telewizory to jest elektronika użytkowa, wszelka awaryjność to zawsze kwestia losowa – żeby nie być gołosłownym, w mojej najbliższej rodzinie poza telewizorem moim, wszystko to Samsungi – jeden ma prawie dziesięć lat, dwa mają pięć i wszystkie od początku działają bez najmniejszego zarzutu. A i ostatnio miałem klienta, który całe życie miał Panasoniki i były wszystkie bezawaryjne, po czym po 26 miesiącach (a więc dwa miesiące po gwarancji) padł bodajże AS640 – i też się obraził na Panasonica i stwierdził, że więcej nie kupi. Zmierzam do tego, że tego typu przypadki nie są powiązane ani z producentem telewizora, ani matrycy, ani żadnej z tego typu rzeczy – niestety, jest to kwestia szczęścia. Pamiętaj też, że Samsung ma w Polsce dużo większy udział, niż którykolwiek z pozostałych producentów, więc statystycznie – siłą rzeczy częściej trafi się ktoś z usterką. Ale to dygresja, która zajęła większość wpisu ;-)
   Jeśli nie chcesz Samsunga, w tym budżecie może Ci się udać wyrwać DX750 w 58″ – bardzo udany model Panasonica. Wysoki – jak na LCD – kontrast, 120Hz, szeroka paleta kolorów, przyzwoite odwzorowanie HDR, niezły design, szybkie oprogramowanie.

   • Zbigniew

    Dzięki za odpowiedź.
    A jeśli Samsung to który model? No i pomijając już kwestię ewentualnej usterkowości – pod potrzeby opisane wcześniej (czyli głównie filmy i często z napisami przez dysk) to Panasonic czy Samsung?

    • Krzysztof Hankiewicz

     Najczęściej polecany tu model, czyli KS7000 – w 55″ obecnie ok. 5 tysięcy.
     W porównaniu do Panasonica DX750/780 – wyższy kontrast, lepsze odwzorowanie HDR (wyższa jasność i kropki kwantowe), wyższa rozdzielczość ruchu. Z odtwarzaniem plików z USB też powinno być lepiej u Samsunga (chociaż to się ostatnio u Panasonica mocno poprawiło, jak tak porównuję do swojego obecnego modelu).

 • Wlodi

  Witam,
  Interesuje mnie zakup telewizora do 50” i 2500 pln. tv bede uzywal glownie do ogladania nc+ ale w przyszlosci zamierzam kupic konsole. Stawiam raczej na mocne fhd, matryce VA najlepiej 120hz (raz na jakis czas liga mistrzow) i dosc ciekawe oprogramowanie. Prosze o pomoc i fachowe doradztwo.
  Pozdrawiam

  • Krzysztof Hankiewicz

   Panasonic 50DS630 – 120Hz, VA, FHD. Input lag nie jest najniższy, ale ale nie powinien przeszkadzać w normalnym graniu. Jedynie oprogramowanie pozostawia nieco do życzenia.

   • Wlodi

    A moze cos z sony ewentualnie by sie znalazlo? Rozwazalem tez samsunga k6300, ma nowego tizena i chyba tez 120hz tylko ten zakrzywiony ekran:/

    • Krzysztof Hankiewicz

     Sony nie robi telewizorów FHD na 120Hz. Chyba, że uda Ci się złowić jakieś W75C/W80C z 2015. X-kom jeszcze niedawno miał jakiś stock tych modeli.
     K6300/6370 to matryca 60Hz.

   • Adam Krysiński

    Witam Panie Krzysztofie. Potrzebuję dość pilnie kupić tv i z Pana artykułu „Best Buy Q1 2016” wybrałem sobie Samsunga UE50JU6800. Jego cena w tej chwili to ok. 3600 zł. Mam tylko pytanie, czy jest już następca dokładnie tego modelu i czy jego też by Pan polecił jako alternatywę dla tego JU6800? Powodem pytania jest lekkie zmartwienie czy ten JU6800 z Pana artykułu to nie jest już „za stary” model… Pozdrawiam

    • Krzysztof Hankiewicz

     Teoretycznie jest następca – KU64xx (6400/6450/6470), ale w interesującym Cię rozmiarze, 49″, to niestety loteria panelowa, czy trafi się IPS, czy VA. Dlatego lepiej wybrać Panasonica DX700/DXU701. A jeśli w Samsungu, poniżej czterech tysięcy dostaniesz już KU64xx w 55″ – tam już są same VA. Może warto pomyśleć o większym?

     • Adam Krysiński

      Preferowałbym nawet mniejszy.. 49-50″ to już totalnie max.. A czy UE40KU6450S byłby dobrym wyborem? Najchętniej wolałbym coś bliżej 40″ niż 50″.. TV ma służyć w 90% do filmów – Blu-Ray lub poprzez HDMI z PCta.

 • Adam Krysiński

  Panie Krzysztofie, witam ponownie i dziękuję za odpowiedź. Korzystając z Pana artykułu i komentarzy, mniej więcej zdecydowałem się już na zakup TV – przedział cali wyłącznie 40-50 i bez 3D. Mam tylko ostatni mętlik w głowie, czy kupować coś bliżej 40″ (wówczas pytanie czy z lub bez Ultra HD), czy 50″ (wtedy koniecznie z Ultra HD). TV będę wykorzystywał w 90% do oglądania filmów w następujący sposób: BluRay, Netflix, poprzez HDMI z PC’ta lub z USB z twardego dysku zewnętrznego. Pozostałe 10% to oglądanie ogólnie telewizji i sportu – raz na ruski rok. W gry nie gram w ogóle i nie planuję. Jeśli chodzi o TV 50″ to myślę o PANASONIC TX-50DX700E – czy to dobry wybór (polecał Pan taki tylko bez E na końcu)? Samsunga z serii KU64XX odrzuciłem, bo pisał Pan, że tam przy 49″ panel jest losowo montowany IPS lub VA. Pytanie co by Pan polecił z TV bliżej 40″ do mojego typu używania i czy z UHD czy tylko FullHD. Może jacyś następcy modeli Samsung 40J6200 i Sony 43W755C bez UHD? Z góry dziękuję za pomoc.

 • Łukasz

  Witam. Na chwilę obecną mały jest wybór telewizorów 100hz do oglądania sportu i filmów głównie u mnie z platformy nc plus. Proszę Pana o poradę czy kupić Panasonic tx 50ds630e czy tx 50cx700? A może Samsung 50hz z modeli 64.. czy 66..Pan mi poleci? Budżet mam Max 3500tys. Dziękuję

  • Krzysztof Hankiewicz

   Obydwa modele Panasonic to bardzo dobry wybór, pytanie jednak, jak z ich dostępnością – CX700 już raczej będzie dostępny tylko pokekspozycyjny. Jeśli oglądasz dużo sportu, dobrze się trzymać 100Hz.

   • Łukasz

    Dziękuję Panu za odpowiedź. Proszę jeszcze o podpowiedz czy jakiś model obecnie dostepnych Samsungów 50hz ze wspomagaczami odświeżania ujdzie do oglądania sportu: 49K6370, 49K6300, 49K5572, 49KU6640, 49KU6470, 49KU6450,
    49KU6172, 50KU6072,50KU6000. Dziękuję

    • Krzysztof Hankiewicz

     Moim zdaniem dobrze sobie radzą ze sportem – porównywaliśmy z niejedną 100Hz matrycą i było dobrze, ale najlepiej przejdź się do sklepu z materiałem, który znasz na USB, poproś o pilota i sprawdź sam, jak to wygląda. Tylko pamiętaj, że 40KU6450/70 to może być IPS, więc raczej odpuść ten model w tym rozmiarze. Ale może przy odrobinie szczęścia uda Ci się złowić go w 55″ – ostatnio widziałem poniżej 3800. A 55″ w Samsungu to najczęściej najwyższy poziom kontrastu.

     • Piotr Łebek

      Witam serdecznie właśnie się zastanawiam nad modelem SAMSUNG UE50KU6072 co był u Pana Łukasza wymieniany. I nie wiem czy go brać. Generalnie potrzebuje do oglądania tv ( sportr, filmy itp) i do PS4. Generalnie ma 50 Hz z tego co wiem ale nie wiem czy nie będzie tragedii w piłce nożnej :-) i grach na ps4 Wiadomo nie jest to wysoki pułap samsunga ale budżet mi blokuje coś lepszego. Patrzałem jeszcze LG 49UH603V ale jak włączyło się telewizję naziemną w sklepie to obraz wstępnie mnie skłonił na samsung jaśniejszy i ostrzejszy. Proszę o pomoc i radę czy warto w tym przedziale cenowym samsunga. Pozdrawiam Piotr

 • Łukasz

  Wracając do mojego wcześniejszego zapytania wyjaśniam chodziło mi o samsung modele serii ku ale może być i serii k. Czytając różne opinie skłaniam się zostać przy dobrym full hd np. Panasonic tx 50ds630e ,ale może być jakieś Uhd oraz curved. Proszę o pomoc i podpowiedz dobrego modelu do 50cali do oglądania sportu i filmów. Zależy mi głównie na jakości obrazu. Dziękuję

 • daniel wro

  Witam, czy tx 40ds630e ma taka samą matryce jak zachwalany 50ds630e ? Co by pan wybrał między tx 40ds630e a eu43ku6000.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Tak, będą podobne. Pewne różnice w kontraście mogą być, ale na pewno nie ogromne.

 • Dominik

  Witam Panie Krzysztofie. Od dwóch godzin jak trafiłem na tą stronę czytam i czytam i jestem pod wrażeniem Pańskiej wiedzy i chęci pomocy niesienia nam laikom =) Otóż stoję przed dokonaniem wyboru i nie wiem co wybrać.. Proszę o pomoc czy wybrać rekomendowany przez Pana Samsung UE40K5500 czy może Panasonic TX-40DSU401 (lub podobny). Telewizor ma służyć w niewielkim pomieszczeniu 4x3m głównie do DVB-C, DVB-T. Z góry dziękuję za informację !

  • Krzysztof Hankiewicz

   Ja bym brał 40K55xx – wyższy kontrast, wyższa ostrość ruchu, lepszy smart TV.

   • Dominik

    Dziękuję, za odpowiedź ! Zakupiłem UE40K5500 (jest to mój pierwszy samsung w życiu) i jestem naprawdę zadowolony. Ładny obraz, a smart działa aż miło – nie zawiesza się i działa płynnie. Do tej pory kupowałem same Telewizory Panasonic, i muszę przyznać że ten samsung to strzał w 10 przy niskim budżecie jaki przeznaczyłem. Jeszcze raz serdecznie dziękuję. Pozdrawiam Domink

 • Maciej Wardzyński

  Witam,
  2 dni temu kupiłem LG 55uh668V i nie był to dobry wybór, potrzebuję telewizora do oglądania piłki nożnej i filmów. Budżet 4 tysiące, ewentualnie do 5 tyś. LG zamierzam zwrócić. Biorę pod uwagę zamianę na Samsunga ue55ku6450 lub KS7000. Rozważam również Full HD w 55-60 cali ale nie wiem czy w takim rozmiarze jest jakiś model godny polecenia…zależy mi także na szybkim działaniu smart tv. A może coś od Sony lub Panasonica? Czy moge prosić o Pańską rekomendację. Z góry dziękuję

  • Krzysztof Hankiewicz

   Unikaj wszystkiego z LG poniżej serii UH77: http://kjhank.pl/inwazja-falszywych-ultra-hd-czyli-3k-w-natarciu/
   KS7000 to na pewno najlepszy wybór, moim zdaniem wart dołożenia różnicy w kwocie. Sony w tym segmencie trudno polecić. Dobrą opcją z Panasonica będzie DX750/780, ale ja bym brał KS7000 – wyższy kontrast od Panasonica, lepszy HDR, kilka fajniejszych rozwiązań poza jakością obrazu – bardziej rozbudowane oprogramowanie, lepiej poradzi sobie z odbiciami w pokoju, one-connect.

   • Maciej Wardzyński

    Dziękuję za odpowiedź. Dzisiaj oddaję LG i chyba jednak dołożę te 1k zł i wezmę KS7000, w końcu telewizor to zakup na lata. Pytanie tylko czy warto decydować się na przedłużenie gwarancji na 5 lat za dodatkowe 350 zł…czy raczej powinno być wszystko w porządku z takim sprzętem…Jeszcze raz dzięki.

    • Krzysztof Hankiewicz

     Trudno odpowiedzieć na to pytanie – różne sieci oferują różne warunki przedłużonych gwarancji/ubezpieczeń.

 • Piotr

  Polecam LG 42LF652V, kupiłem w sierpniu 2016. Nie wiem czy jeszcze są dostępne, to dość stary model ale bardzo udany.
  Matryca 100Hz , świetny obraz, nie smuży podczas oglądania dynamicznych scen, np. sportu. Webos 2,0 wystarczy zupełnie .
  Oglądam praktycznie tylko Netflix (od samego początku) , sport na naziemnej cyfrowej jedynce – i do tego nadaje się idealnie.
  Cena mocno promocyjna była (1900). Nie wszystko co LG i niedrogie jest złe.
  Pozdrawiam

 • chris

  Witam.
  Zamierzam kupić 49ku6470 i chciałbym sprawdzić przed zakupem czy jest matryca VA. Jak to sprawdzić? Jest jakis sposób, aby ustrzec się IPSa? Ewentualnie kupię wtedy moze 55 cali ale nie wiem czy przy odległości 2.1m od ekranu to nie będzie za duza przekatna. Budżet 3500. Tv do xbox one, plus do oglądania netflix, rzadko dekoder od upc.
  Może macie/ma Pan jakąś propozycje?
  Z góry dzięki.
  Pozdrawiam serdecznie ;)

  • Krzysztof Hankiewicz

   Moim zdaniem 55″ będzie ok na tę odległość – zwłaszcza jeśli korzystasz głównie z konsoli i streamingu. Ja w tej chwili mam 50″ FHD na 2.3m i gdybym obecnie kupował telewizor – brałbym właśnie 55″.
   Najprostszą metodą na sprawdzenie typu matrycy w sklepie (gdzie jest zbyt mocne światło, by dobrze ocenić czerń) jest delikatne stuknięcie w nią palcem – VA zauważalnie mignie po stuknięciu – zwłaszcza w ciemne obszary obrazu. IPS może też odrobine mignąć, ale zazwyczaj nie reaguje w ogóle. Można też przeciągnąć palcem po matrycy – na VA będzie wyraźny, długi ślad; na IPS nie.

   • chris

    Dziękuję bardzo za profesjonalną odpowiedź! Ta wiedza na pewno się przyda ;) pozdrawiam

 • Piotr Łebek

  Witam serdecznie właśnie się zastanawiam nad modelem SAMSUNG UE50KU6072 co był u Pana Łukasza wymieniany. I nie wiem czy go brać. Generalnie potrzebuje do oglądania tv ( sportr, filmy itp) i do PS4. Generalnie ma 50 Hz z tego co wiem ale nie wiem czy nie będzie tragedii w piłce nożnej :-) i grach na ps4 Wiadomo nie jest to wysoki pułap samsunga ale budżet mi blokuje coś lepszego. Patrzałem jeszcze LG 49UH603V ale jak włączyłem telewizję naziemną w sklepie to obraz wstępnie mnie skłonił na samsung jaśniejszy i ostrzejszy. Proszę o pomoc i radę czy warto w tym przedziale cenowym samsunga.
  Alternatywnie jeszcze modele Samsung UE49KU6450 UE50KU6000,49K6300AW, LG 49UH668V i 49UH610V lub może w tym przedziale Panasonic ? Pozdrawiam Piotr

  • Krzysztof Hankiewicz

   Z wymienionych przez Ciebie modeli KU60xx to najrozsądniejszy wybór. Podane przez Ciebie LG to dużo gorsze modele – przede wszystkim ze względu na zastosowane w nich matryce pseudo-4K, które poza bardzo złym odwzorowaniem barw oferują bardzo, bardzo niski kontrast, nawet jak na IPS: http://kjhank.pl/inwazja-falszywych-ultra-hd-czyli-3k-w-natarciu/
   KU60xx oferuje bardzo dobry kontrast, niski input lag, dobrą samsungową elektronikę, fajny smart TV. Z budżetowych modeli Ultra HD to chyba najlepszy obecnie wybór – LG odpada przez RGBW, Sony i Panasonic w podstawowych modelach (odpowiednio 49XD70 i 49DX6) to też IPS, a co za tym idzie – niższy kontrast niż w Samsungu.
   KU64xx w tym rozmiarze bym unikał, właśnie też ze względu na ryzyko dostania IPS-a.

 • Łukasz

  Chcialbym kupić telewizor samsunga 49KS7000 który kosztuje około 4.5tys. Mam pytanie czy ten model będzie tańszy jak poczekam z zakupem miesiąc- dwa? Jakie są tendencję Pan zdaniem. Dziękuję

  • Krzysztof Hankiewicz

   Trudno przewidzieć. Jest końcówka roku modelowego, lada chwila zaczną pojawiać się nowe serie, mamy więc teraz schyłkowy okres jeśli chodzi o ceny. Ale ile, i czy w ogóle jeszcze stanieje – nie da się tego przewidzieć.

 • Wlodi

  Ponownie zwracam sie z prosba o pomoc. Tym razem tv 49″ do 2200 pln. Wiadomo ze nie ma co wymagac cena niezbyt wygorowana a rozmiar nie najmnieszy. Czy da rade w tym przedziale zlowic cos interesujacego?

  • Krzysztof Hankiewicz

   K5500/5572/5600/5672 Samsunga. Jeden z najfajniejszych obecnie modeli FHD.

   • Christian

    ale przecież model K5500 posiada matryce 60 Hz czy to na pewno warto?

    • Krzysztof Hankiewicz

     Moim zdaniem warto. Fakt, że np. Panasonic DS630 ma 120Hz, natomiast ogólnie K55 to lepszy model – oferuje wyższy kontrast, lepszego smarta, niższy input lag (wg testu na bodajże tvtest.pl ok. 17ms).
     Tak, jest to matryca VA, i to bardzo udana – kontrast ma wyższy od niejednego droższego modelu.

     • Christian

      60 Hz ale kosztem płynności ? Ja rozumiem, że przy statycznym obrazie będzie ok, ale przy scenach dynamicznych matryca 50/60 Hz to przepaść! Tego nie da się oszukać, nawet przy pomocy komputerowych upłynniaczy, szczególnie w sporcie, albo filmowych scenach dynamicznych… Zdaje sobie sprawę, że przeciętny oglądacz TV nie musi być tak spostrzegawczy, ale jeśli naprawdę zobaczy różnice pomiędzy matrycami to nigdy nie kupi tej wolniejszej 60 Hz. Natomiast niższy input lag jest odczuciem czysto subiektywnym i ma to znaczenie jedynie w opcji grania na konsoli czy PC, ale moim zdaniem to margines błędu, co do smart TV, wolałbym kupić porządny wyświetlacz, a za resztę zbudować sobie htpc albo kupić jakiegoś dongla z androidem.

     • Krzysztof Hankiewicz

      Dobrze sterowany panel 60Hz może pokazywać ruch lepiej, od przeciętnie sterowanego 120Hz. Często powołuję się na przykład Samsunga JU6872, który wisiał u nas obok LG LF652 – pierwszy na 60Hz, drugi na 120Hz, a ten pierwszy znacznie lepiej pokazywał ruch w meczu piłki nożnej – zachowywał wyższą ostrość obrazu w ruchu. Jeśli koniecznie chcesz 120Hz, bierz DS630.
      Input lag jest 100% obiektywny, bo jest czystym pomiarem.
      W kwestii smarta – słusznie.

     • Christian

      Panasonic DS630 to dobry TV ale niekoniecznie dla graczy… ja osobiście mam Sony KD49X8305 ekran IPS ale 100 Hz, IPS w tym wypadku, ponieważ często oglądam w nasłonecznionym pokoju i IPS wypada pod tym względem lepiej (szczególnie pod kątami) niż wcześniejszy model Sony KDL 50W755

   • Wlodi

    Jaki jest input lag i czy matryca w tym modelu to VA?

 • Grzegorz Dończyk

  Panie Krzysztofie co Pan sądzi o telewizorze Samsunga 49UE49KU6400 i jak dobrze go skonfigurować?

  • Krzysztof Hankiewicz

   Kłopot z KU64xx w 49″ jest taki, że trafiają się tam różne matryce. Natomiast jeśli chodzi o dobre ustawienia – tryb filmowy, trochę zabaw suwakami od jasności i kontrastu. Więcej pisałem tutaj: http://kjhank.pl/jak-dobrze-ustawic-telewizor-kalibracja-na-oko/

   • Grzegorz

    Dziękuję za odpowiedź. Co Pan sądzi o matrycach SVA, ponoć w tym modelu telewizora jest taka zainstalowana? Proponowałby Pan wymienić telewizor na inny model? Pozdrawiam.

    • Krzysztof Hankiewicz

     Jeśli masz na panelu VA, to dobrze – lepszy poziom czerni, niż na IPS-ach, które zdarzają się w 49″ w tym modelu. Clouding zawsze może się zdarzyć przy matrycy LCD z podświetlaniem LEDowym – taki niestety urok technologii, że dyfuzor może nie do końca równomiernie rozprowadzać światło za panelem. Natomiast jest to w 100% zależne od konkretnego egzemplarza, nie od typu matrycy, czy modelu. Rozsądnym wyborem w podobnym budżecie jest też Panasonic 50DX700/DXU701.

     • Grzegorz

      Panie Krzysztofie oprócz sposobu, który Pan umieścił na forum na sprawdzenie jaką mamy matrycę, jest jakiś inny? Zna może Pan program, który można uruchomić z portu USB telewizora i sprawdzić tv?

     • Krzysztof Hankiewicz

      Możesz wejść do trybu serwisowego i zobaczyć oznaczenie panelu, ale wejście do tego trybu teoretycznie wiąże się z ryzykiem utraty gwarancji. Do wejścia do trybu serwisowego będziesz potrzebował tradycyjnego pilota – ten mały tegoroczny nie ma wszystkich wymaganych przycisków.

     • Grzegorz

      Nie będę ryzykował. Dziękuję za wszystkie przesłane informacje. Jest Pan super fachowcem 😀

 • Grzegorz

  Ponawiam pytanie?

 • Łukasz

  Witam. Chciałbym zapytać się Pana który model telewizora full hd jest lepszy do sportu i filmów. Tj. Sony kdl 50w756c czy Panasonic 50ds630e? Wiem że oba są 120 hz i matryca va. Ale jak w rzeczywistości z jakością obrazu i funkcjonalnością? Dziękuję

  • Krzysztof Hankiewicz

   Obrazowo będą podobne. Panasonic powinien oferować lepsze odwzorowanie kolorów w fabrycznych ustawieniach trybu kinowego. I ma mniej frustrujące (choć mniej rozbudowane) oprogramowanie.
   Sony będzie miał niższy input lag.

   • Łukasz

    Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie co do wysokiego u Panasonica input laga czy to uniemożliwi jakiekolwiek granie na konsoli/playstation?
    Caly czas gdybam. Mam też jeszcze pytanie bo są dostępne Sony 55w808c i 55w809c za 4 tyś. i w moim przypadku telewizor będzie oddalony 3m od kanapy. Czy lepiej kupić wiekszy Sony full hd czy droższy samsung 49ks7000? Czy da się dostrzec różnicę obrazu przy oglądaniu sportu/filmów.

    • Krzysztof Hankiewicz

     Grasz w sieci? Ja gram tylko w singlu i input lag w mojej ST60 (trochę powyżej 50ms) w niczym nie przeszkadza.
     Trudny wybór. KS7000 to niezaprzeczalnie lepszy telewizor od W8 i to pod każdym względem, aczkolwiek 49″ na 3m to jednak mało. Ja mam 2.3m od telewizora i teraz brałbym 55″.

 • Jacekk44

  Witam. Szukam tv 49-50 cali w cenie do 3000 (tv i filmy z upc, dvd, usb, sport sporadycznie) po lekturze wcześniejszych wpisów na „polu walki” pozostały dwa modele – Panasonic TX-50DXU701 i Samsung UE49KU6470S. Który z tych dwóch Pan poleca bardziej? Ewentualnie jakaś inna propozycja? Z góry serdecznie dziękuję.

  • Krzysztof Hankiewicz

   W tym rozmiarze bardziej bym stawiał na Panasonica. Masz pewność, że jest tam VA, nie loteria jak w wypadku KU64xx. Ogólnie są to podobne telewizory, ale w Samsungu niestety nie ma pewności, jaka matryca trafi się przy tym modelu.

   • Jacekk44

    Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Pozdrawiam.

 • Adam Mizerny

  Panie Krzysztofie a czy mógłby Pan coś podpowiedzieć jeśli chodzi o tv bez żadnych funkcji smart w rozmiarze 43-50. Telewizor dla teściowej (więc seriale i sporadycznie dvd) i teścia (sport i filmy) więc cudów nie potrzeba. No i najlepiej do 2000 ale im taniej tym lepiej.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Trudno o coś sensownego w tym rozmiarze bez smarta. Może Panasonic DS500/DSU501 w 49″? Jest obecnie poniżej 2000. Ma wprawdzie smarta, ale jest duży i bardzo przyzwoity obrazowo.

   • Adam Mizerny

    Dziękuję za odpowiedź, ale mam dalsze pytania. Panasonic ma matrycę IPS i tego smarta który i tak nie będzie wykorzystany. VA ma chyba Philips 49PFS5301 i Samsung UE49K5100 czy na nie wcale nie warto patrzeć?

 • Jakub

  Witam Panie Krzysztofie, postanowiłem napisać, bo mam niemały dylemat z
  kupnem telewizora i nie ukrywam,ze szukam fachowego doradztwa – a
  oglądając Pana recenzje, jestem przekonany, że zwracam się do
  specjalisty w tej dziedzinie. Zastanawiam się nad dwoma modelami
  Samsunga tj.: Samsung LED UE48J6370 -Obraz full HD, a drugi to
  model:Samsung LED 49KU6172 -obraz 4k,przyznam, ze obawiam się serii K-bo
  ponoć opinie są nienajlepsze(czy tak naprawde jest słaba seria i
  kiepski model?), pewnie stąd moj dylemat, wspomne jeszcze ze telewizor
  będzie służył głownie do oglądanie programów sportowych (mecze-źródło
  telewija nc+) i ogrywanie gier na konsoli Ps4, także istotą jest płynny
  obraz i matryca ,która sobie z tym bez problemu poradzi, pokój jest
  mały 15m2, do telewizora jest odległość około 1,5m-1,8, bęzie pewnie
  zamieszczony na ścianie; bardzo prosze o pomoc i fachową opinie na temat
  tych dwóch modeli i ku któremy by sie Pan skłaniał, z góry bardzo
  dziękuję za pomoc, pozdrawiam Jakub.

 • Jakub

  …i jak na tle tych dwóch modeli prezentuje się samsung KU6400,porównując go głownie do 49KU6470 firmy samsung, bardzo proszę o pomoc, który model pan preferuje z powyższych: SAMSUNG ku6400, KU6470?,tak jak napisałem głownie oglądnie meczy i granie na konsoli PS4, źródło sygnału to nc+

 • Marios Sztyber

  Witam.
  Zastanawiam się nad zakupem Panasonic TX-58DXU701 cena 4200zł. Proszę o radę, co pan myśli o tym modelu? A może ma pan inną propozycję w podobnym zakresie cenowym?
  Pozdrawiam.

  • Krzysztof Hankiewicz

   To chyba najrozsądniejsza opcja. Duży, dobry kontrast, szeroka paleta kolorów. Wprawdzie HDR znikomy, bo ma niską jasność, ale szeroka paleta kolorów robi nieźle część roboty. O tak duży telewizor w podobnej cenie i równie dobrych parametrach trudno.

  • Marios Sztyber

   Dziękuję za pomoc w podjęciu decyzji

 • Michał Botwinowski

  Witam,
  Chciałbym kupić TV Full HD, 49″ +-1″. 4K odpada, ostatnio zwróciłem LG 49UH661V (efekt teatru jest drażniący). Który z producentów oprócz LG stosuje matryce IPS (oglądam o różnych porach, więc matryce VA z lekka odpadają). Jak sprawdzić jaki rodzaj podświetlenia matrycy jest zastosowany (edge, direct czy full led) i czy ma to jakiekolwiek znaczenie przy codziennym użytkowaniu?
  Pozdrawiam.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Głównym problemem UH661 jest koszmarna matryca RGBW, czyli pseudo-4K, przez co nie jest on w stanie poprawnie odwzorować kolorów, oraz niski kontrast, nawet jak na IPS – ok. 500:1. Więcej przeczytasz o tym tutaj: http://kjhank.pl/inwazja-falszywych-ultra-hd-czyli-3k-w-natarciu/ Efekt teatru natomiast można zlikwidować zmieniając ustawienia upłynniaczy (u LG jest to TruMotion).
   Panele VA nie sprawdzają się w żaden sposób źle w zróżnicowanych porach, jedynym przypadkiem, w którym bym je odradzał, są szerokie kąty oglądania telewizora – jeśli siedzimy w różnych kątach pokoju, a nie mniej lub bardziej na wprost. Jeśli natomiast siedzimy bardziej na wprost, VA jest znacznie lepszym rozwiązaniem, gdyż oferują po prostu lepsze parametry obrazu – wyższy kontrast, co przekłada się na lepsze czernie i lepszą ekspresję kolorów.
   Dobrym modelem Full HD na IPS jest Sony 49XD759. Wprawdzie smart TV jest tam słabe, ale telewizor jak na IPS nieźle świeci, do tego jest bardzo fajnie wykonany. W tej wielkości każdy telewizor będzie miał podświetlanie krawędziowe. Full LED/Direct LED z lokalnym wygaszaniem to telewizory w tym roku 58″+.

   • Michał Botwinowski

    Witam,
    Raczej różne kąty oglądania wchodzą w rachubę – niestety coś za coś :) Obecnie stoję przed dylematem:
    – sony kdl-wd755 lub 9
    – samsungiem 49k5600 lub 48j5600 (k ma bodajże odświeżanie 50hz, a j 100hz)
    – lg 49lh6??? tylko nie wiem, który model bo każdy ma coś czego niema poprzednik.
    Zakładam, że wszystkie modele 2015 są bardziej dopracowane full hd, niż 2016 gdzie mamy boom na 4K. Napisał pan 49xd759, nie chodzi o 49wd?
    Pozdrawiam.

    • Krzysztof Hankiewicz

     Jasne, chodziło o WD759.
     Obydwa wymienione przez Ciebie Samsungi to panele 50Hz. Seria K oferuje natomiast wyższy kontrast. Jednak jeśli mowa o różnych kątach, IPS może faktycznie być lepszym rozwiązaniem – i tu wymieniony wcześniej Sony będzie najrozsądniejszą opcją, przede wszystkim ze względu na lepszą elektronikę odpowiedzialną za obróbkę obrazu, niż ma to miejsce w telewizorach LG.

     • Michał Botwinowski

      Czyli decyzja chyba zapadła :) Dziękuję pięknie za pomoc.
      Choć mam jeszcze jedno pytanie. Jaki soundbar byłby dobry do tego modelu – łączymy sony do sony czy cokolwiek do sony?

     • Krzysztof Hankiewicz

      Nie ma znaczenia – podstawowa kontrola (włączanie/wyłączanie + głośność) powinna i tak działać przez HDMI-CEC. Sensowną opcją w niezłych pieniądzach jest K550 Samsunga – chyba najlepszy stosunek cena/jakość w soundbarach w tym roku. Bardzo się poprawiło w audio Samsunga, odkąd podkupili inżynierów z Harmana (a teraz całą grupę Harman ;-)).

     • Michał Botwinowski

      k550/hw-k550 znalezione, wygląda obiecująco.
      Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc :)
      Pozdrawiam.

     • Michał Botwinowski

      Jednak nie koniec. Mam problem z wyborem modelu. kdl-wd750/5/7/8/9 to modele 2016. Gdyby na końcu było b lub c to byłyby to modele 2014 lub 2015. Znalazłem natomiast 759 z końcówką BAEP i zgłupiałem. IPS będzie w każdym modelu 2016 wd75x? Z tego co się orientuję to dopiero w 2016 dogadali się na IPS-y z LG.

     • Krzysztof Hankiewicz

      Wszystkie WD7 w 49″ i 32″ mają IPS (43″ to VA). Czyli te 2016/17. Wcześniej była inna kolejność numerów – W705C, W705B itd. Te BAEP i inne po numerze modelu to jakieś nic nieznaczące oznaczenia.
      IPSy Sony stosuje od lat, ale faktycznie seria siódma wcześniej miała VA.

     • Michał Botwinowski

      Czyli KDL-WD75X można brać śmiało. WD759 jest niedostępne prócz sztuk ekspozycyjnych, więc będę polował na inny model.

     • Krzysztof Hankiewicz

      Tak na szybko spojrzałem – Euronet dalej ma 49WD759 dostępne, MSHP mają WD755 WD757, czyli dokładnie to samo w różnych wariantach kolorystycznych.

     • Michał Botwinowski

      Dziękuję :-) Czym tak naprawdę się różnią od siebie WD750/5/7/8/9?

     • Krzysztof Hankiewicz

      Jeśli dobrze pamiętam – końcówka 5 lub więcej oznacza wbudowany tuner satelitarny, natomiast poszczególne cyfry powyżej – warianty kolorystyczne. Zazwyczaj 7 to był srebrny, pozostałe natomiast – wariacje na temat czerni.

     • Michał Botwinowski

      Podsumowując WD750/5/7/8/9 to jest to samo ale w różnych kolorach bądź z dodatkowym tunerem. No u mgła sie podniosła i umysł jaśniejszy. Dziękuję. Dam znać na czym skończył się zakup.
      Pozdrawiam.

     • Michał Botwinowski

      No i sony kdl-49wd757 w drodze :) Pozostaje tylko rozgryźć problem z napisami z usb i będzie super :)

 • Arek

  Witam Panie Krzysztofie,

  będę wdzięczny za radę.

  Chcę kupić telewizor dla całej rodziny:
  – 43 cale,
  – który ma służyć głównie do oglądania filmów na Netflixie, innych serwisach VOD, bajki YouTube
  – w miarę bezproblemowego odtwarzania treści video z USB.

  Po żmudnych poszukiwaniach zastanawiam się nad:
  – Sony WD 750
  – Samsung KU6400
  – ewentualnie Sony 8309c (czy w tym rozmiarze będzie duża przewaga w obrazie do WD 7550?)

  Chciałbym aby smart działał szybko, stabilnie, bezproblemowo i … jak najdłużej:)
  Obraz i płynność również powinny być co akceptowalnym poziomie.

  Pozdrawiam,

  • Krzysztof Hankiewicz

   Ja bym chyba z tego brał WD75. Inwestowanie w Ultra HD w tej wielkości raczej nie ma sensu. WD75 wprawdzie nie ma przeglądarki, ale najważniejsze aplikacje są – Netflix, Youtube itd., z filmami z USB też nie powinno być problemu. Obrazowo to bardzo udany telewizor – matryca VA (w tej wielkości; w pozostałych rozmiarach to IPS), przyzwoity czas reakcji, świetna elektronika Sony. Do tego bardzo ładnie wykonany telewizor – aluminiowa rama itd.

 • MrKilun

  Witam Pana.
  Mam prośbę o doradztwo w wyborze pomiędzy Sony KDL-55W809C a Sony KD-55X8509C.
  Zależy mi przede wszystkim na jakości obrazu. Głównie TV kablowa, transmisje sportowe i filmy czasami gry x-box.
  Z góry dziękuję za odpowiedz.
  A może poleciłby Pan coś innego w okolicy 4000zł (55cali) ?

  • Krzysztof Hankiewicz

   55x85c to sporo lepszy wybór – szeroka paleta barw, wyższa rozdzielczość, lepszy procesor obrazu. Natomiast może być trudno już go dostać w kartonie. A absolutnie nie należy brać jego następcy, XD85.

   • MrKilun

    Bardzo dziękuję za odpowiedz. Faktycznie nie ma już ich (poza egzemplarzami wystawowymi) w sprzedaży. Jest następca, którego zdecydowanie Pan odradza. Pomoże Pan w znalezieniu jakiegoś alternatywnego modelu?

    • MrKilun

     Chciałbym ponowić prośbę o doradzenie w zakupie TV 55” w okolicach 4000zł (może być nieznacznie więcej). Preferuję Sony i Samsunga.

     • Krzysztof Hankiewicz

      Z Sony będzie trudno, bo zarówno XD80 jak i XD85 to matryce IPS, chociaż obydwa oferują już szeroką paletę kolorów. Z Samsunga najrozsądniejszą opcją w granicach 4000 będzie 55KU64xx (6400/6450/6470) – VA o dobrym kontraście, szeroka paleta kolorów.

     • MrKilun

      Bardzo dziękuję za odpowiedź. A jak będzie sobie radził on, ten Samsung z odświeżaniem przy transmisjach sportowych?

     • MrKilun

      Czy ewentualnie dochodząc do max. 5000 zł można znaleźć większą różnicę na +?

     • Krzysztof Hankiewicz

      Za niecałe 5000zł masz obecnie KS7000, który jest moim ulubionym telewizorem tego roku – najlepszy stosunek cena/jakość, bo to i 120Hz, i pełen HDR (ok. 97% DCI-P3 dzięki kropkom kwantowym, szczytowa jasność do niemal 1500cd/m²), i matryca lepiej radząca sobie z odbiciami, i fajniejszy design.

     • MrKilun

      Dziękuję bardzo za opinię. Pozdrawiam!

     • Krzysztof Hankiewicz

      Dzisiejsze przyzwoite matryce 60Hz dobrze radzą sobie z ruchem. Jasne, zawsze 120Hz będzie lepsze, natomiast 60Hz dziś i 60Hz parę lat temu to zupełnie inna bajka. Dobrze sterowana 60Hz dobrze pokazuje ruch.

 • Michał Mi

  Witam Panie Krzysztofie,
  Mam pytanie. Szukam telewizora do oglądania filmów. Waham się między PANASONIC TX-50CX700E a SAMSUNG UE49KU6400. Co by Pan polecił? A może jakiś inny tv do 3500zł?
  Pozdrawiam,
  Michał

  • Krzysztof Hankiewicz

   CX700 już raczej jest nie do dostania. Jego następcą teoretycznie jest DX700, który ma wprawdzie 60Hz, nie 120, ale świeci bardzo dobrze – wysoki kontrast, szeroka paleta kolorów, jedynie jasność HDR pozostawia nieco do życzenia. Znowu KU64xx poradzi sobie lepiej z HDR, ale niestety zdarzają się sztuki z matrycami IPS, nie VA. Dlatego rozsądniejszą opcją, ze względu na większą pewność, co do zamontowanego w telewizorze panelu, będzie Panasonic.
   Z drugiej strony, poniżej 3700zł masz już 55KU64xx, który na 100% ma VA, więc może warto to rozważyć?

   • Michał Mi

    Dziękuję za szybką odpowiedź! Na stronie internetowej pewnego dużego dostawcy RTV, którego nie będę wymieniał z nazwy (dodam tylko, że jego nazwa składa się z rozwinięcia dwóch liter M) SAMSUNG UE55KU6450S tylko nie wiem co oznacza to S na końcu bo cena jest 3399 a więc 300 zł taniej niż w innych sklepach.
    Pozdrawiam,
    Michał

    • Krzysztof Hankiewicz

     S nic nie oznacza, to jakieś wewnętrzne oznaczenia. 6450 i np. 6470 to te same modele, różnią się drobnymi detalami kosmetycznymi.

   • Piotr Wyrzycki

    Co pan sądzi o modelu LGUH49620V ?

    Pewnie matryca IPS itp.(?)
    Kosztuje tylko 420 funtów z 600′

    Chcę sprzedać swojego Panasa CX700 zaoszczędzić (wciąż) trochę kasy, kupić tego lg (pewnie słabszy) i dołożyć do narożnika…niestety… :(
    Pocieszam się że minął rok i ten lg może być nawet lepszy? Piszo że „4k” i hdr Pro… :D
    Z gory dziękuję za pomoc i najlepiej na wczoraj bow klient ma być popołudniu ;)

    Ps.jakby co to ja wciąż mam na sprzedaż CX700! :p

 • dzino2

  Witam
  Szukam TV 49-50” do 2500 zł. Wyczytałem że lepiej wziąć dobry FullHD niż kiepski 4k w tej cenie.Zastanawiam się nad Samsungiem UE49K6370,który kosztuje ok 2400 zł. Pytanko czy sprzęt warty zachodu czy może coś innego? Nie chciałbym się napalać na zakrzywiony ekran, ale nie ukrywam że mi się podoba i kusi. Także może coś Pan doradzi od strony technicznej.
  Pozdrawiam
  Zdzisław

  • Krzysztof Hankiewicz

   Zakrzywienie w niczym nie przeszkadza, więc jeśli Ci się podoba, jak najbardziej może być fajną sprawą. Tylko generalnie jest tak, że sprawdza się raczej w małych odległościach, więc taka 49″ na ~2.5m byłaby ok. Natomiast jego prosty odpowiednik – K5572/5500/5600/5672 jest teraz dostępny w podobnej cenie, więc w sumie wybór należy do Ciebie ;-) Ogólnie jest to bardzo udany model FHD w sensownej cenie – oferuje dobry kontrast, przyzwoite odwzorowanie ruchu, bardzo dobrego smarta i fajny design. Jedyna różnica między nimi to właśnie zakrzywienie.

 • Michał Mi

  Witam Panie Krzysztofie,
  Mam jeszcze pytanie odnośnie Philipsa 55PUS6561/12, czy poleciłby Pan ten telewizor? Matryca podobno jest 100 Hz.
  Pozdrawiam,
  Michał

  • Krzysztof Hankiewicz

   Jest 100Hz, ale jest to IPS i ze stosunkowo niskim pokryciem DCI-P3, więc z HDR bez rewelacji. Dalej bym bardziej polecał tamtego Samsunga, o którym pisałem parę postów niżej.

 • Kamil

  Wczoraj znalazłem ten artykuł i teraz na maxa jestem w kropce. Chciałabym kupić telewizor jednak od trzech tygodni czegoś szukam i już zdurnuałem. Być może pomoże mi pan w wyborze. Potrzebuję tv 50 fajniej by było nawet 55cali. Jednak mam kiepski budżet. Tak do 2900. Myślałem o samsungu. 6072 55cali. Jednak ostatnio czytałem że jest kiepski ja widziałem w sklepie i nie było źle. . Co czytam różne strony każdy pisze co innego. Proszę o pomoc :-). Dodam że mam od kanapy do tv aż 5metrow. Dlatego myślę że 55″ było by lepsze. Pozdrawiam

  • Kamil

   Dziś oferowali mi telewizor J6240. Lub tańszy lg 615 v Może to? …proszę o ppdpowiedz

   • Krzysztof Hankiewicz

    Ja bym do 3000 polecał Samsunga K55xx w 55″, obecnie np. model 5572 dostępny jest za 2899. 6072 to przyzwoity telewizor, aczkolwiek 55xx poza rozdzielczością wypada lepiej – oferuje wyższy kontrast, ładniejszy design, bluetooth. 6072 to w swojej cenie dobry produkt – jasne, że są lepsze modele, ale są wtedy też z oczywistych względów droższe. Do trzech tysięcy lepszych 55″ od tych dwóch modeli raczej nie znajdziesz.

 • Dawid Jakubcewicz

  Witam.
  Chciałbym kupić telewizor służący przede wszystkim do grania na nowo zakupionym Playstation 4 Slim oraz PS3, które już posiadam.

  1.Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor – ~20m2
  2.Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? – ~1,5-2m
  3.Ile osób zasiada przed telewizorem? 1 osoba
  4.Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu ? – na wprost
  5.Telewizor ma stać czy ma wisieć? Jeszcze nie postanowiłem
  6.Jak słońce świeci w pokoju? Od lewej strony w niewielkim stopniu-są zasłony
  7.Jaki masz obecnie telewizor? Był monitor Samsung 23″
  8.Co chcemy aby telewizor posiadał? dobrą jakość obrazu, matryca przystosowana do grania, USB, HDMI, raczej rozdzielczość 4K, niski Input Lag, mile widziana obsługa HDR
  9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora? z konsoli PS4, PS3, z laptopa MSI GP70, z czasem telewizja kablowa Toya
  10.Jakie urządzenia ? jak wyżej
  11.Ile godzin dziennie ma pracować telewizor? 3-4h, w weekend więcej.
  12.Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? – nie znam się
  12.Czy zdarza się że przez kilka godzin oglądasz tylko jeden program ? tak
  13.Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? filmy, mecze, boks
  14.Czy zamierzasz serfować po internecie ? – nie koniecznie przy pomocy tv
  15.Czy zamierzasz grać w gry – jeśli tak to ile % dziennie? Tak, głównie gry. 90%
  16.Preferencje co do marki? Jakaś sprawdzona marka. Samsung i Sony przypadł mi do gustu.
  17.Preferencje co do wielkości ? minimum 42 cale
  18.Co Cię denerwuje w telewizorach? Złe odwzorowanie kolorów, kiepska jakość obrazu, problemy z obsługą tv(wieszanie itp), awaryjność, szeroka ramka
  19.Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień? Wieczorami
  20.Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? – 2000zł . w grę wchodzi sprzedaż ratalna z pierwszą wpłatą 500zł.
  21.a) Jak często wymieniasz telewizory w domu ? nie wymieniam. pierwszy własny telewizor.
  21.b)Czy telewizor ma mieć 3D – jeśli tak to jakie ? – nie

  Telewizor niekoniecznie musi posiadać jakieś rozbudowane Smart TV. Ważnym parametrem będzie możliwie jak najniższy Input Lag. Mile widziana jak najlepsza jakość obrazu dla oka.

  Jak na razie zastanawiam się nad Samsungiem UE43KU6000/UE43KU6072, ewentualnie coś sensownego, 49 calowego NIEWIELE przekraczającego budżet.

  znalazłem:
  [URL=”https://www.sferis.pl/tv-43-led-samsung-ue43ku6072-1300hz-4k-ue43ku6072uxxh-p474922″]https://www.sferis.pl/tv-43-led-samsung-ue43ku6072-1300hz-4k-ue43ku6072uxxh-p474922[/URL] cena 1918,80zł

  [URL=”https://www.sferis.pl/tv-43-led-lg-43uh6507-4k-p441877″]https://www.sferis.pl/tv-43-led-lg-43uh6507-4k-p441877[/URL] cena 1943,40zł

  jest jeszcze LG 49UH603V [URL=”https://www.sferis.pl/tv-49-led-lg-49uh603v-4k-1200hz-p444029″]https://www.sferis.pl/tv-49-led-lg-49uh603v-4k-1200hz-p444029[/URL]
  cena 2054,10zł

  Chciałabym kupić telewizor jednak od dwóch tygodni czegoś szukam, przeglądam oferty i już zdurniałem.
  Proszę o sugestie, rady i propozycję. Dziękuję z góry za komentarze.

 • Grzegorz Żero

  Witam Panie Krzysztofie. Mam pytanie i potrzebuje dobrej rady. Szukam telewizora 55 cali do ok. 4000 zł. Na oku mam Samsung 55 ku 6450. Mój poprzedni model to ue42f5000. Praktycznie reasumując przesiadam się z telewizora 100hz na 60hz. Jak się to będzie miało przy oglądaniu telewizji cyfrowej, sportu czy filmów Blu Ray. Proszę mi jeszcze powiedzieć czy w/w telewizor wart jest swojej ceny, ponieważ czytałem kilka opinii negatywnych na temat cloudingu.
  Dziękuję
  Pozdrawiam

  • Krzysztof Hankiewicz

   F5000 miał 60Hz matrycę (w linii F 120Hz zaczynały się od F6100), tak jak KU64, więc z ruchem na pewno nie będzie gorzej. Powinno być nawet lepiej, bo elektronika odpowiedzialna za odwzorowanie ruchu poszła do przodu od tego czasu. KU64 i Panasonic DX7 to bardzo podobne modele, obydwa oferują podobny kontrast, szeroką paletę kolorów, przy czym Samsung ma trochę wyższą jasność HDR, natomiast Panasonic jest większy. Samsung to na pewno lepszy smart tv, w Panasonicu jest nieco bardziej błyszcząca matryca.
   Clouding zdarzyć się może i tu i tu, tak niestety działa technologia LED-LCD.
   Obudowy się nie rozklejają, bo nie są klejone. Samsung zrezygnował ze śrubek w obudowach, są one obecnie mocowane na zatrzaski. Osobiście od bardzo, bardzo dawna nie widziałem żadnego Samsunga z otwartą obudową. Właściwie w tym modelu nie widziałem tego ani razu – tylko w K63xx i KS7000.

   • Grzegorz Żero

    Proszę mi jeszcze powiedzieć czy oba telewizory zbudowane są na matrycach va? Pomoc techniczna na infolinii Samsunga twierdzi, że sami nie mają informacji jaki model zbudowany jest na jakiej matrycy. Dziwi mnie to trochę bo powinna to być podstawową informacją w specyfikacji każdego telewizora.
    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

    • Krzysztof Hankiewicz

     Tak, jest VA, stąd wysoki kontrast (słyszałem o przypadkach IPS-ów w tym modelu, jednak sam widziałem je jedynie w 49″). Infolinie zarówno sieci sklepowych jak i producentów/importerów pełne są ludzi czytających scenariusze, nie mających rzeczywistego pojęcia o sprzęcie, którym się zajmują, tym więc się nie przejmuj.
     W roku modelowym 2013/14 Samsung stosował jeszcze „Clear Motion Rate”, którego jednostką były teoretycznie herce, jednak – jak zawsze w przypadku tych dziwnych numerów, nie mają one przełożenia na natywne odświeżanie matrycy. W serii F stuhercowe matryce zaczynały się od CMR 200Hz (w kolejnym roku, w serii H, od CMR 400Hz). W 2015 r. Samsung zrezygnował z CMR, przeszedł na PQI – Picture Quality Index – którego już nie określa hercami, bo to i tak od dawna nijak miało się do rzeczywistego odświeżania matrycy. Dlartego przy hercach zawsze pojawiał się jakiś dopisek (CMR u Samsunga, MotionFlow u Sony, BMR/IFC u Panasonica itd.)

     • Grzegorz Żero

      Dziękuję serdecznie za wyczerpującą odpowiedź. Szkoda tylko, że producenci nie podają w specyfikacjach ważnych informacji jak rodzaj matrycy czy rzeczywiste odświeżanie tylko kryją się swoją marketingową numerologią. Cieszę się, że poruszyłem wątek bo pewnie dalej żyłbym w przeświadczeniu że posiadałem 100hz telewizor. Reasumując spytam jeszcze czy wybrał by Pan w/w Samsunga czy Panasonica?
      Raz jeszcze dziękuję
      Pozdrawiam

 • Paweł Fuerst

  Witam Panie Krzysztofie. Prosze o utwierdzenie badz zaniechanie mojego wyboru. Duzo czytalem i postawilem w koncu na Philipsa 43PUS6401/12, mam natomiast kilka niejasnosci: Czy wystepuje w nim matryca Direct Led, poniewaz niektore zrodla podaja informacje ze tak, zas sprzedawca byl zdziwiony i powiedzial ze tylko krawędziowy Led, czy warto postawic na androida w ktorym podobno wystepuja problemu ze „zwieszaniem” systemu czy lepszym rozwiazaniem okazalby sie Tizen samsunga i ostatnie pytanie: czy na androidzie wystepuje fabrycznie apilkacja HBO GO, jesli nie to czy jest mozliwosc instalacji jej, poniewaz na forach dowiaduje sie ze sa problemy z wlasciwym dzialaniem tej apki na androidzie. Pozdrawiam i prosze o pomoc

  • Krzysztof Hankiewicz

   Na moje to krawędziówka, przy tej grubości raczej tylnego podświetlania tam nie ma. Zresztą, direct-led bez wygaszania efektywnie niczym się nie różni od krawędziowego. Głównym problemem tego modelu będzie matryca IPS, czyli bardzo niski kontrast.
   Teoretycznie da się zainstalować HBO Go. W sklepie oczywiście go nie znajdziesz, natomiast możesz zrobić tak:
   -pobierasz .apk z apkmirror (aplikacja HBO Go Polska, czy jakoś tak) na pamięć USB
   -w ustawieniach Android TV w zakładce „security” włączasz „unknown sources”, które pozwala instalować aplikacje z niebezpiecznych źródeł
   -instalujesz ze sklepu jakiś menadżer plików
   -nawigujesz w nim do nośnika, na który pobrałeś wcześniej plik .apk
   -instalujesz, potwierdzając instalację z niebezpiecznego źródła

   I jest. Ponieważ nie jest to aplikacja dostosowana do telewizora, nie uruchomisz jej normalnie z głównego interfejsu Android TV, więc albo będziesz musiał zainstalować alternatywny launcher, albo uruchamiać przez inną aplikację, bądź z menadżera aplikacji w ustawieniach systemu.
   No i oczywiście z tego samego powodu nie da się jej obsłużyć pilotem, więc musisz dokupić klawiaturę z touchpadem lub myszkę do telewizora.

   W kwestii stabilności Android TV też pozostawia nieco do życzenia: http://kjhank.pl/dlaczego-nie-lubie-android-tv-czyli-krotka-historia-obrazkowa/

   • Paweł Fuerst

    Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz :) mialbym dodatkowe pytanie: czy samsung ue43ku6400 bylby lepszym rozwiazniem, bądź jaki model moglby mi pan polecic w podobnych zakresach parametrow i cenie do 2500zl

    • Krzysztof Hankiewicz

     KU64 to będzie sporo lepszy wybór, zarówno pod względem jakości obrazu (VA, więc wyższy kontrast; do tego szeroka paleta barw i lepsza elektronika sterująca ruchem) jak i smarta – Tizen działa szybciej, stabilniej i jest ogólnie mniej frustrujący.

     • Paweł Fuerst

      Dziekuje za podpowiedz :) pozdrawiam.

 • Leszek Wysokowski

  Witam Panie Krzysztofie, zastanawiam się nad zakupieniem PanasonicTX-50DS630E lub Philips 43PUS6501- co Pan sądzi o tych telewizorach?

  • Krzysztof Hankiewicz

   Panasonic to lepszy wybór – wprawdzie niższa rozdzielczość, ale dużo wyższy kontrast, lepsze fabryczne ustawienia kolorów, lepsze odwzorowanie ruchu. No i większy zawsze lepszy.

 • Krzysztof

  Witam Panie Krzysztofie
  Od jakiegoś czasu czytam opinie, testy, itp; a sprawa dotyczy wyboru telewizora 4k ( w pewnym stopniu HDR ). Moje typy to Panasonic 58DX780 i Samsungi 55KS7000 lub 55MU7002 , najważniejsze dla mnie to czerń, kontrast i oddanie barw bez wykonywania kalibracji. Co by mi Pan podpowiedział ?

  • Krzysztof Hankiewicz

   Samsung KS7000 z tej trójki najlepiej wypada – ma zarówno najwyższy kontrast, więc i głębszą czerń, lepsze odwzorowanie barw w fabrycznych ustawieniach. Pytanie jednak, czy uda Ci się go jeszcze gdzieś dorwać.

   • Krzysztof

    Dziękuję za odpowiedź, moje wątpliwości względem Samsunga wzbudzają liczne uwagi odnośnie jakości wykonania, martwych pikseli oraz znacznym rozrzutem jakościowym poszczególnych egzemplarzy

    • Krzysztof Hankiewicz

     Temat był tu poruszany wielokrotnie – martwe pijawkę zdarzają się z podobną częstotliwością wszędzie. Pamiętaj, że KS7000 był jednym ze zdecydowanie najpopularniejszych TV ubiegłego roku – im więcej sztuk, tym większa szansa, że coś będzie nie tak.
     Problemy z wykonaniem zdarzały się faktycznie na początku roku modelowego. Nie widziałem żadnej sztuki z kłopotami z obudową przez wiele miesięcy, a sprzedałem bardzo wiele sztuk tego telewizora.
     Dla przykładu z drugiej strony – Sony XD93 trapiła plaga pogiętych obudów (do tego stopnia, że żartowało się o zakrzywionym falowo flagowcu Sony), jednak model ten, ze względu na sporo niższą popularność, nie okrył się tak złą sławą, jak KS-ka.

 • zbyszek

  Witam serdecznie.
  Ks7000 czy B6v oled.
  Proszę o radę.

 • tede tede

  Witam.
  Panie Krzysztofie prosze o rade w zakupie tv.Czytajac poszczegolne watki na Pana stronie nie napotkalem sie na opinie np. o tv Samsung UE60J6240 .Stary model fhd nagle pojawil sie u kilku sprzedajacych za ok.3000 zl.Ma on matryce 120 hz i panel va/tak bynajmniej doczytalem.Czy wart jest on uwagi czy moze inny model.Napisze ,ze jestem ograniczony budzetowo do ok.3000-3500zl.Sygnal jaki podlacze do telewizora to na najblizsze pare lat kablowka Upc.Z racji na odleglosc z jakiej ogladam,to te 55″ mysle,ze minimum.Siedze ok.3/3,5 m od tv.Ogladam/potrzebuje telewizor przede wszystkim do sportu i filmu.Bardzo prosze o wskazowki co zakupic.Bede wdzieczny za odpowiedz.
  Pozdrawiam

 • Krzysiek Kuzborski

  Panie Krzysztofie, a co Pan sądzi o telewizorze Samsung model ue50j6240. Właśnie taki zakupiłem za około 2 tyś ostatnie sztuki/wyprzedaż w Euro. Z przeznaczeniem na filmy i konsole. Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam
  Krzysiek