logo logo

Gdy chcesz kupić nowy telewizor…

zdjęcie z engadget.com
Zdjęcie za Engadget.com

Nie wiem, czy ktoś jeszcze ogląda telewizję, ale wiele osób korzysta z telewizora. Czy to jako ekranu do konsoli, czy do oglądania filmów z Blu-ray, ściąganych z sieci, czy streamowanych z coraz bogatszych serwisów VOD. Niestety, w zalewie producentów, marketingu, modeli oraz pojawiających się nowych technologii, ciężko coś wybrać. Wpis będzie aktualizowany wraz z pojawianiem się nowych modeli i interesujących nowych rozwiązań w telewizorach.

Dowiesz się tutaj, dlaczego ważny jest kontrast, o co chodzi z hercami, różnicach między rodzinami paneli LCD, czym różnią się technologie emisyjne od transmisyjnych, czym jest clouding, light-bleed i inne niedoskonałości podświetlenia, dlaczego 4K to nie 4K, co czeka nas w najbliższej przyszłości, dlaczego uważam, że z OLEDem należy poczekać, dlaczego telewizory przestają być płaskie, czym jest input lag, czy rzeczywiście niektóre telewizory nie pokazują wszystkich kolorów, dlaczego 3D mało kogo interesuje, co z awaryjnością i martwymi pikselami, dlaczego Smart TV nie oznacza machania do telewizora, co to są podwójne tunery i common interface oraz jakie dobrać akcesoria. Dodatkowo wyjaśnię temat kalibracji, dlaczego wszystkie HDMI są takie same oraz jak dobrać uchwyt na ścianę.

Kilka ogólnych porad

Przy zakupie telewizora, jeśli chodzi o jakość obrazu, istotne jest kilka czynników, przede wszystkim kontrast, częstotliwość odświeżania panelu, kąty widzenia. Problem w tym, że żaden producent, przynajmniej na naszym rynku, nie podaje żadnej z rzeczywistych wartości tych parametrów.

Kontrast

Plazma, niestety, umarła. OLED raczkuje. Co za tym idzie, zdecydowana większość telewizorów na rynku to telewizory LCD, aktualnie z podświetleniem LED. W przeciwieństwie do wymienionych na początku zdania, nie są to technologie emisyjne, a transmisyjne. Oznacza to, że wymagają podświetlenia, aby pokazywać obraz. Niestety, powoduje to też, że daleko im do niemal nieskończonego kontrastu plazm, czy nieskończonego kontrastu OLEDów. Najlepsze LED-LCD na panelach z rodziny VA potrafią wyciągnąć statyczny kontrast ANSI 5000:1. Dobry kontrast to już 2000:1. Słabo kontrastowe panele, IPS, rzadko kiedy są w stanie przekroczyć 1000:1. Statyczny kontrast ANSI to jednak nie wszystko, czego dowodzą dobre telewizory FALD, ale to temat na osobny tekst.

Częstotliwość odświeżania matrycy

Słynne herce. Producenci nieco przeginają w tych opisach, nie podając nigdy rzeczywistej częstotliwości panelu, jedynie własne, pozornie arbitralnie dobrane wartości. Generalna reguła jest taka – im więcej herców, tym lepiej. Niestety, nie są to wartości porównywalne między producentami. Przy hercach zawsze widzimy dopisek własnościowej technologii producenta. I tak, przykładowo, w przypadku Sony 55W829B, widzimy MotionFlow XR 800Hz, a np. w Samsungu 55H6400 zobaczymy 400Hz. Czy oznacza to, że Sony lepiej odwzorowuje ruch? Nie. W obydwu tych modelach umieszczono matryce 100/120Hz, zaś ‚herce z dopiskiem’ są wewnętrznym określeniem każdego z producentów. Nie oznacza to jednak, że herce nic obecnie nie znaczą. Dziś hercami określa się, w uproszczeniu, procesor obrazu. Mówi nam to, że model z ich większą ilością będzie lepiej radził sobie ze szczegółami, z głębią obrazu, z niezamazywaniem drugiego planu, że niedoskonałości sygnału poprawiał będzie tak jak powinien, a nie zbyt agresywnie. Jeśli zaś mowa o samym odwzorowaniu ruchu, na tę chwilę jedynie dwie firmy mają na tyle zaawansowane procesory obrazu, aby wyświetlać pełne 1080 linii ruchu – są to Sony oraz Samsung.

Matryce LCD występują w trzech częstotliwościach odświeżania: 50/60Hz, 100/120Hz, 200/240Hz. Zazwyczaj było tak, że modele z niskiej półki miały panele 50Hz, średniopółkowe – 100Hz, wysokie – 200Hz. Oczywiście, żeby nie było za łatwo, i to się zmieniło, wraz z wejściem Ultra HD (lub, jak niektórzy lubią to nazywać 4K, choć to nie do końca poprawne określenie). Obecnie na rynku nie ma żadnej matrycy Ultra HD w 200/240Hz. Nawet najwyższe modele największych producentów, jak Samsung HU8500, czy Sony X9005B, mają stuhercowe matryce. Nie powinniśmy ich jednak dyskredytować z tego powodu, gdyż w zdecydowanej większości 100Hz jest zupełenie wystarczającą ilością. Mało tego, dobrze sterowana matryca 100Hz może świecić lepiej, niż najlepszy panel 200Hz ze słabym procesorem obrazu. W modelach 2015 i późniejszych nie spotkamy już matryc 200/240Hz.

Prosta ściągawka z herców u największych producentów w modelach 2015/16:

W 2015 roku sytuacja zaczyna się nieco poprawiać. Wprawdzie producenci dalej nie podają rzeczywistej częstotliwości odświeżania panelu, ale Samsung przestał stosować herce jako jednostkę opisującą jakość obrazu. Zamiast tego stosuje równie enigmatyczny, ale choć w miarę jasno opisany Picture Quality Index, PQI. Oby inni producenci podchwycili ten trend, może uda się tę szaloną sytuację nieco opanować.

Kąty widzenia i typy matryc LCD

Każdy producent powie dziś, że jego sprzęt ma kąty widzenia zbliżone do 180˚ (najczęściej podają 178˚). I mają poniekąd rację, bo obraz pozostaje widoczny nawet przy ekstremalnych kątach. Problem w tym, że w technologii LCD wraz z odchylaniem się od patrzenia na wprost, pojawiają się zniekształcenia. Spada kontrast, biele ciemnieją, czernie szarzeją, kolory tracą nasycenie. Tu pojawia się zdecydowana przewaga paneli typu IPS – mają znacznie mniejsze straty przy szerszych kątach widzenia, choć odbywa się to kosztem słabej czerni i kontrastu, który nawet najsłabsze panele z rodziny VA mają znacznie wyższy. Generalnie straty na panelach VA zaczynają być widoczne przy odchyleniu ok. 30˚, zaś na panelach IPS – powyżej 45˚. Jak poznać jaki typ panelu mamy w jakim telewizorze? IPS rozpoznać łatwo, gdyż producenci lubią się tym z jakiegoś powodu chwalić – zdecydowana większość telewizorów LG ma panele IPS (właściwie chyba tylko poza dwoma wyjątkami – modelami w 50″ oraz 40UB800 – czyli ich podstawowy UHD). Panasonic zazwyczaj opisuje to na pudełku lub materiałach reklamowych wyświetlających się na telewizorach działających w trybie sklepowym. W przypadku braku opisu, panel IPS rozpoznać można po efekcie świecenia czerni na tego typu panelu przy kątach ukośnych – gdy odchylamy się jednocześnie w pionie i w poziomie. Mamy wówczas do czynienia z tzw. IPS glow. Samsung nie ma telewizorów na panelach IPS, wszystko stawia na, w większości swoje, matryce VA. Sony, natomiast, w większości modeli stosuje panele VA od różnych producentów, głównie AUO i Innolux, z wyjątkiem zawodzącego W955B (zawodzącego, bo jego numerowy odpowiednik z poprzedniego roku był jednym z najlepszych LED-LCD wszech czasów, a ten oferuje obraz gorszy od numerowo gorszego modelu, W829) oraz X8505B, które pracują na panelach IPS.

LCD, LED, PDP, OLED?

Obecnie stosowane technologie wyświetlania obrazu dzielimy na transmisyjne i emisyjne. Te pierwsze wymagają podświetlania, aby pokazać obraz – mogą to być świetlówki bądź diody umieszczone za panelem. Drugie – świecą same z siebie, czyli każdy piksel jest indywidualnie świecącym punktem. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety, nie ma technologii idealnej.

Zdecydowana większość obecnie występujących telewizorów to te z ekranami ciekłokrystalicznymi – LCD. Są to wyświetlacze transmisyjne, wymagają więc podświetlania. Wcześniej były to świetlówki umieszczone za panelem – CCFL, czyli lampy fluorescencyjne z zimną katodą. Dziś niemal wszystkie wyświetlacze zamiast świetlówek stosują diody umieszczone albo za matrycą LCD, albo wzdłuż jej krawędzi. Na te z podświetleniem CCFL mówiło się po prostu LCD, natomiast po przejściu na diody, ekrany LED-LCD zaczęto skrótowo (oraz marketingowo, by brzmiało jak coś nowego) nazywać LEDowymi. Jest to jednak wciąż ta sama technologia, jednak inaczej podświetlana. LEDy umożliwiły nam uzyskanie głębszych czerni, lepszego kontrastu przy mniejszym zużyciu prądu, niestety spowodowały też pojawienie się niechcianych efektów takich jak clouding oraz wyciekanie podświetlenia, tzw. light-bleed.

Mamy wielu producentów paneli LCD, jednak zdecydowana większość tych dostępnych w telewizorach to produkty następujących firm: Samsung Display (w telewizorach obecnie tylko panele LCD typu VA, wcześniej PDP i OLED), AU Optronics (VA oraz IPS), LG Display (IPS, WOLED), Sharp (w telewizorach VA) oraz InnoLux (VA)

Jeśli chodzi o technologie emisyjne, zasadniczo mamy do czynienia z dwoma typami paneli – PDP, czyli plazmą, oraz OLED, czyli organicznymi diodami. Koncepcyjnie są to podobne typy wyświetlaczy, bo i tu i tu czerń nie świeci, i tu i tu jest teoretycznie równomierny panel (screen uniformity), i tu i tu każdy piksel jest indywidualnie świecącym punktem, niezależnym od żadnego podświetlenia. Największą zaletą tych paneli są idealne lub niemal-idealne czernie (a więc i lepszy kontrast), brak smużenia w ruchu, dzięki bardzo krótkiemu czasowi reakcji, szerokie kąty widzenia oraz równomierność wyświetlanego obrazu.

Plazma, niestety, de facto już umarła. Pojedyncze sztuki prawdopodobnie można jeszcze dostać w sklepach, ale będą to prawie na pewno wystawowe sztuki z powypalanymi elementami obrazu. I tu dochodzimy do istotnej wady technologii emisyjnych, czyli powidok (image retention, IR) i wypalanie (burn-in). Są to podobne, na pierwszy rzut oka nierozróżnialne problemy, które dokuczały zwłaszcza pierwszym plazmom oraz wciąż trapią OLED. Długo wyświetlany (zwłaszcza kontrastowy) obraz w jednym miejscu, taki jak logo stacji telewizyjnej, ‘żółty pasek’, elementy HUD-u w grach, czy w przypadku OLEDa nawet czarne pasy podczas oglądania filmu w proporcjach kinowych, 21:9 – mogły pozostać na ekranie i być widoczne przez długi czas. Wtedy mówimy o powidoku. Zazwyczaj jest on do zlikwidowania przez wyświetlanie zmieniających się obrazów bądź czarno-białych pasów (każdy telewizor PDP miał taką funkcję w ustawieniach), aż powidok się zatrze. Gorzej, jeśli mamy do czynienia z wypaleniem – ten jest permanetny, poza wymianą panelu nic nie pomoże. Powidoki i wypalenia są nieco demonizowane, dbając o sprzęt nie powinny się trafić, ale nie zmienia to faktu, że nieco trzeba uważać. Sam w ekranie Moto X mam wypalone dolne przyciski ekranowe i pasek powiadomień. Trzeba mocno się przyjrzeć, ale jest to zauważalne.

LED-LCD, choć nieco demonizowany przez rozgoryczonych śmiercią plazmy wideofilów, również ma liczne zalety. Przede wszystkim są to panele jaśniejsze, niesprawiające problemów podczas oglądania w słoneczny dzień (latem muszę zasłaniać żaluzje, by komfortowo oglądać coś na mojej plazmie 50ST60 Panasonica), z bielszymi bielami, nieco niższym zużyciem prądu. Ponadto, nie wypalają się, a przynajmniej trzeba się naprawdę mocno postarać, aby to zrobić.

Clouding, light-bleed, efekt halo

Czyli nierówności podświetlenia. Z racji tego, że zdecydowana większość telewizorów obecnie to sprzęty na matrycach LCD, czyli technologii wymagającej podświetlenia, dość istotny temat. Ciekły kryształ nigdy nie zamyka się w pełni, nawet najlepsze panele typu VA przepuszczają nieco światła. Dlatego przy podświetlaniu, zwłaszcza krawędziowym, występuje tzw. clouding, czyli jaśniejsze i ciemniejsze “chmury” wynikające z nierównomernego rozprowadzenia podświetlenia za matrycą. Niestety, jest to nieodłączna cecha podświetlanych LED-owo ekranów LCD i nie ma reguły, jak mocno będzie widoczny. U każdego producenta, niezależnie od typu panelu, czy to IPS, czy VA, clouding ma takie same szanse pojawienia się. To samo z tzw. light-bleedem, czyli wyciekaniem podświetlenia. Jest to efekt polegający na jaśniejszym świeceniu obszarów krawędzi i narożników panelu. Stosuje się różne, czasem mniej, czasem bardziej skuteczne metody walki z cloudingiem. Jedni przecierają mocno ekran ściereczkami z mikrofibry, w innych przypadkach mówiło się, że serwis przyjeżdża, po stwierdzeniu cloudingu delikatnie poluzowuje śrubki z tyłu telewizora i potrząsa nim, aby wyrównać ułożenie rozprowadzającego podświetlenie dyfuzora. Kolega próbował tej drugiej metody na swoim LG LA690, skończyło się jedynie uwaleniem gwarancji, a clouding pozostał. Jedyną metodą na LED-LCD bez cloudingu jest użycie lokalnie wygaszanego pełnego podświetlania tylnego, czyli FALD.

FALD, full-array local dimming, to metoda podświetlania panelu od tyłu, z zastosowaniem lokalnego wygaszania – czyli, gdy panel wyświetla czarny, diody za panelem wyłącza się całkowicie – pozwala to na uzyskanie czarnej czerni oraz zniwelowanie cloudingu. Najlepsze LED-LCD w historii, takie jak niedostępne na naszym rynku Sharp Elite, Sony X950B, czy wchodzący obecnie na rynek Samsung JS9500, to właśnie telewizory FALD. Oczywiście, i tu są problemy. Po pierwsze, FALD jest znacznie droższą technologią. Porównywalne parametrowo modele w 55” mogą kosztować nawet dwukrotnie więcej od odpowiedników z krawędziowym podświetlaniem. Drugim problemem jest tzw. efekt halo, czyli poświaty, łuny wokół podświetlanych elementów. Wynika to z tego, że stref wygaszania jest zwykle zbyt mało, aby było to wystarczająco precyzyjne – przykładowo, Sony X950B miał, jeśli mnie pamięć nie myli, 110 stref wygaszania. Przy 65” ekranie daje nam to dość duże plamy. Jest to więc lepsze rozwiązanie od podświetlania krawędziowego, ale też niepozbawione jest wad. Warto też zaznaczyć, że choć statyczny kontrast w przypadku FALD może wypaść nisko przy pomiarze szachownicą, to dobrze wykonane pełne podświetlenie będzie dawać znacznie lepsze efekty, niż nawet najlepsze LEDy krawędziowe. Nawet jeśli odbędzie się to kosztem efektu halo. Po zobaczeniu na żywo JS9500 Samsunga zaczynam rozumieć, dlaczego Trusted Reviews nazwało go najlepszym telewizorem, jaki kiedykolwiek oceniali.

Ultra HD

Czyli to, co niektórzy nazywają 4K. Na początek krótkie wyjaśnienie – Ultra HD to określenie rozdzielczości w telewizorach, w tym wypadku 3840×2160 pikseli, czyli dokładnie czterokrotnie więcej, niż w przypadku Full HD, gdzie mamy 1920x1080px. 4K, a właściwie DCI 4K, to rozdzielczość kinowa, gdzie mamy 256px więcej w poziomie – 4096×2160. Zasadniczo określenia te stosuje się zamiennie, niemniej – UHD jest bardziej poprawne.

Jednak nie to jest najważniejsze. Istotniejszym pytaniem jest, czy warto obecnie kupować UHD? I tak i nie, wszystko zależy od budżetu. Treści, wbrew temu, co często się spotyka, jest już niemało, a będzie ich coraz więcej. Po pierwsze, producenci, chcąc zachęcić nas do kupna sprzętu, oferują coraz więcej filmów UHD wraz ze sprzętem. Sony daje nam pięć filmów na dysku, LG ok. trzydziestu w streamingu, najbogatszą zaś na tę chwilę ofertę ma Samsung, z czterdziestoma filmami UHD w streamingu. Oczywiście, taki streaming wymaga dość szybkiego łącza – minimalnie 20Mbit/s. A i część z filmów tam dostępnych to jedynie remastery w UHD. Druga opcja, to YouTube – coraz więcej dużych i małych treści dostępnych jest w 2160p i na pewno ilość ta nie będzie malała, zwłaszcza, że coraz więcej urządzeń mobilnych potrafi filmować w tej rozdzielczości. Największy boom natomiast nastąpić powinien pod koniec roku, gdyż wtedy pojawiać się będą pierwsze płyty Ultra HD Blu-ray – oferujące nie tylko wyższą rozdzielczość, ale też szerszą paletę barw, HDR itp. I tu dochodzimy do jeszcze jednej istotnej sprawy…

HDR, DCI, WCG, quantum dots, nanocrystal, Rec.709, Rec.2020, palety barw

Aktualizacja: w międzyczasie pojawił się osobny wpis o HDR.

W 2015 roku producenci wreszcie stawiają nie tylko na więcej pikseli, ale, co ważniejsze, na lepsze piksele. Coraz częściej słyszymy takie tajemniczo brzmiące terminy, jak kropki kwantowe, nanokryształy, DCI itp. O co w tym wszystkim chodzi?

Standard kolorów dla HD wyznacza rekomendacja Rec.709. Niestety, jest to rekomendacja z czasów kineskopów. Paleta barw, którą ona opisuje, jest stosunkowo mała – jest to 8 bitów na każdy podstawowy kolor, co daje nam niecałe 17 milionów kolorów. W 2013 roku Sony pokazało coś, nad czym wszyscy pracowali od lat – kropki kwantowe. Były to nanocząstki umieszczone na diodach podświetlenia, które pozwalały uzyskać szerszą paletę barw. I faktycznie, czerwienie były bardzo czerwieńsze, zielenie zieleńsze, niebieski był bardziej niebieski od sierpniowego nieba. Niestety, wtedy nie mieliśmy żadnych treści, które potrafiłyby wykorzystywać tę technologię. W 2015 roku wreszcie pojawia się taka możliwość. Ultra HD przewiduje szerszą paletę barw, a nowe telewizory potrafią pokryć nawet 97% kinowej palety DCI.

Nazewnictwo jest tutaj nieco pomieszane. Zasadniczo, kropki kwantowe, Triluminos (nie każdy, tylko ten w W905A z 2013 i seriach X9), Nanocrystal – jest to jedno i to samo, nanocząsteczki umieszczone na diodach podświetlających panel, mające na celu zwiększenie palety barw. Samsung twierdzi, że używa nazwy nanocrystal, aby odróżnić je od tradycyjnych kropek kwantowych, gdyż ich implementacja nie zawiera kadmu, jest więc bardziej ekologiczna.

HDR, czyli High Dynamic Range. Szeroka dynamika tonalna. Co to oznacza? Najprościej – znacznie zwiększona jasność najjaśniejszych elementów, jak słońce pioruny, eksplozje – przy zachowaniu szczegółowości w cieniach. Osobiście za dobre porównanie uważam świat oglądany przez okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym. Sceptycy mówią, że HDR to tylko zwiększenie tryby żarówkowego, czyli żywego/dynamicznego tryby obrazu w telewizorach, jednak jest to zdecydowanie przesadzone. Dobrze zrealizowany HDR robi bardzo duże wrażenie. Widzimy jednocześnie detale cieni, a przy tym bardzo jasne, niemal jak żywe, słońce. Jednocześnie, obraz wygląda znacznie bardziej realistycznie, niż np. zdjęcia HDR w wielu aparatach, gdzie cienie są przeeksponowane, a highlighty niedoeksponowane.

OLED

Święty Graal telewizorów. Technologia teoretycznie pozbawiona wad. Łączy najważniejsze zalety plazm – niski czas reakcji, smoliste czernie, nieskończony kontrast, brak podświetlenia – oraz LCD – jasność, zużycie prądu, znacznie smuklejsze konstrukcje. Od lat widzimy je w telefonach, głównie Samsunga – największego producenta paneli OLED na rynku – oraz Motoroli. W telewizorach są to obecnie właściwie wyłącznie telewizory LG, zbudowane dzięki technologii Kodaka z czterema białymi subpikselami, z których trzy pokryte są filtrami w podstawowych kolorach – czerwonym, zielonym i niebieskim (stąd WOLED – white OLED). W 2013 roku, mniej więcej w tym samym momencie, w którym LG wypuścił swój pierwszy OLED, EC980, swój OLEDowy telewizor wypuścił na rynek Samsung. Był to tzw. True RGB OLED, czyli matryca zbudowana z trzech kolorowych – czerwonych, zielonych i niebieskich – subpikseli. Niestety, mimo lepszych ocen, sprzęt dostępny był bardzo krótko, a na polski rynek nie trafił nigdy. Samsung borykał się z podobnymi problemami, jakie mają panele LG, a ponieważ technologia RGB OLED jest dwukrotnie droższa w produkcji niż bałe panele pokryte kolorowymi filtrami, odstawił więc OLED na przyszłość.

Jakie to problemy sprawia OLED? Jak wspomniałem, technologia ta teoretycznie nie ma wad. Jednak teoria, ponownie, odległa jest od praktyki. OLED, niestety, dziedziczy po plazmie nie tylko zalety, ale i wady. Konkretnie – powidoki i wypalenia. Wielu użytkowników narzekało chociażby na widoczne już po jednym dwugodzinnym filmie w kinowym formacie 21:9 pasy na pełnoekranowym obrazie. Dodatkowo znacznie częściej niż w LCD trafiały się martwe piksele, choć przy tych ilościach to powinna już działać gwarancja. Dodatkowo, w przeciwieństwie do plazmy czy OLEDów Samsunga, WOLED od LG słabo radzi sobie z ruchem, a to z racji takiego sposobu odświeżania matrycy, jak robi się to w LCD, czyli metodzie sample & hold, co powoduje, że wyświetla on maksymalnie 300 linii ruchu. Obecny rozwój OLEDów powstrzymywany jest przede wszystkim przez to, że ich głównym producentem jest LG, którego procesory obrazu nie są tak dobre, jak Sony, Panasonica, czy Samsunga. Poza niedoskonałościami ruchu, wynikają z tego problemy jak np. niewyłączalna redukcja szumów, która niesie za sobą widoczną utratę detali.

Pojawiły się ostatnio informacje, jakoby Samsung również miał wejść w WOLED. Pytanie, o ile miałyby się te plotki potwierdzić, czy LG zechciał podzielić się patentami Kodaka, czy Samsung zamierza jakoś je obejść. Zobaczymy. Ja, osobiście, czekam z niecierpliwością na jakiś ruch w tej technologii, konkurencja może tu tylko pomóc.

Curved, telewizory z zakrzywionym/profilowanym ekranem

2013 rok przyniósł nowy format telewizora – telewizor zakrzywiony. Najpierw pojawiły się EC980 i S9C, czyli OLEDy odpowiednio od LG i Samsunga, natomiast nieco później Sony zaprezentował S990A – pierwszy na świecie zakrzywiony LED-LCD, w 65″. Interesującym efektem ubocznym był fakt, że wielu ludziom zakrzywienie spodobało się bardziej, niż inne zalety technologii OLED, jak smoliste czernie i doskonały kontrast. Różnica była taka, że Koreańczycy poniekąd musieli OLEDy wyprodukować zakrzywione, gdyż powodowało to mniejsze straty paneli w produkcji, a Sony, nie chcąc pozostać w tyle z designem, zrobił zakrzywionego LCD, bo się dało.

Jedni twierdzą, że zakrzywienie pogarsza obraz, inni, że polepsza. Trudno zdecydować, jak jest w rzeczywistości, bo to bardzo indywidualna kwestia. Pewne jest jedno – dobrze się to sprzedaje, nawet jeśli nie ze względu na zmiany w postrzeganiu wyświetlanego obrazu, ale przez to, że zakrzywiony panel jest znacznie bardziej interesującym meblem. W 2014 roku Samsung postawił dużo R&D i marketingu na wypromowanie zakrzywionych telewizorów jako technologii przyszłości. Dotychczas były to głównie wysokie modele, w najbliższej przyszłości zakrzywienie wchodzi już nawet do niższych modeli w 40″. Dodatkowo ekrany w różnych wielkościach miały będą różne promienie zakrzywienia, aby lepiej dostosować je do odległości, z jakich będą oglądane. Po tym, jak Samsung pokazał, że zakrzywienie dobrze się sprzedaje, pozostali producenci również w nie zainwestowali, aczkolwiek nikt nie skupił się na nim tak mocno, jak Samsung. LG wypuścił dwa modele, Sony jeden. W tym roku do zakrzywionych ekranów dołączył Panasonic.

Co nam daje zakrzywienie? Według producentów, zwiększa percepcję głębi, redukuje/załamuje odbicia, powiększa kąty widzenia. Według przeciwników – zwiększa odbicia, redukuje kąty widzenia. Trudno zaprzeczyć, że siedząc w tzw. sweet spot, czyli dokładnie na wprost ekranu, w odpowiedniej odległości, zwiększa się uczucie głębi, obraz nas bardziej otacza, a część odbić rzeczywiście jest załamywana przez panel. Patrząc z boków faktycznie pojawiają sie straty, jednak to samo ma miejsce przy płaskich ekranach. Przy zakrzywieniu, patrząc przykładowo z lewej strony, prawa krawędź ekranu widoczna jest lepiej, lewa gorzej, środek podobnie jak przy prostym. Bilans jest więc zerowy. Moim zdaniem zakrzywienie warte jest rozważenia, zwłaszcza jeśli oglądamy w niewielkim gronie. Ponadto, jedne z najbardziej interesująco zapowiadających się telewizorów na 2015 – JS9500 i JS9000 Samsunga – będą wyłącznie zakrzywione, nie będą miały odpowiedników płaskich, jak miało to miejsce w 2014 roku z modelami HU8500/8200 i HU7500. Ciekawie zapowiada się też tegoroczna linia telewizorów Panasonic, który nie tylko stawia niemal wyłącznie na panele VA, ale też sięga właśnie po zakrzywienie.

Input lag

Czyli czas, jaki następuje między np. naciśnięciem przycisku na kontrolerze, a reakcją ekranu. Mierzony w milisekundach. Najlepsze telewizory mają opóźnienie nawet poniżej 20ms, akceptowalne wyniki przy normalnym graniu w single player to nawet 60-70ms, choć najbardziej wymagające tytuły multiplayerowe są bezlitosne przy opóźnieniu powyżej 40ms. Najniższy input lag w ostatnim czasie to Sony W7 (poniżej 14ms).

Jako ciekawostka – Sony W905A z 2013 roku, czy też, jak ja go złośliwie nazywam, ostatni dobry Sony Full HD, miał input lag na poziomie ok. 8ms. Ale wtedy jeszcze nikt nie szalał na tym punkcie, nie zwracano na to uwagi ani marketingowo, ani specjalnie w recenzjach, nikt więc tego nie pamięta.

Kolory

Często możemy usłyszeć, że telewizor tego czy innego producenta źle pokazuje kolory, przejaskrawia, obcina je. W roku modelowym 2013/14 Sony przygotował nawet specjalne pliki, które miały pokazywać, że rzekomo telewizory konkurencji nie pokazują pełnej palety barw. Był tam na czerwonym tle napis Make sure your TV is not color blind, ostatnie dwa słowa napisano czerwonym kolorem. Napis widoczny był na telewizorach Sony, niewidoczny na Samsungach, LG itd. Czy oznacza to, że telewizory Koreańczyków nie radzą sobie z kolorami? Nie. Oznaczało to tyle, że Sony miał w tamtym roku modelowym sensowniejsze ustawienia w domyślnych trybach obrazu uruchomionych w sklepach. Zmierzam do tego, że każdy telewizor obecnie w sprzedaży obsługuje pełną paletę barw wyznaczoną przez rekomendację Rec. 709, o której pisałem wyżej. Żeby było śmieszniej, w roku modelowym 2014/15, to telewizory Sony w domyślnych trybach obrazu wyświetlały wymienione pliki z kolorem czerwonym gorzej, niż sprzęt konkurencji. I to również niczego nie dowodzi. Prawie każdy ekran (może wyłączając najtańszą taniznę czy dziwactwa pokroju RGBW w telewizorach 3K LG), zwłaszcza po profesjonalnej kalibracji, wyświetlał będzie pełną paletę barw. Kolory to jednak nie wszystko. Istotne są również, opisane wcześniej, odwzorowanie ruchu, kontrast (według ISF najistotniejszy składnik obrazu), czystość obrazu.

3D – aktywne, pasywne? Bezokularowe?

Kilka lat temu wszyscy producenci prześcigali się w demonstrowaniu stereoskopowych obrazów. Polega na wyświetlaniu jednocześnie dwóch różnych klatek dla prawego i lewego oka, by oszukać percepcję i dać wrażenie głębi. Najpierw wszyscy stosowali aktywne 3D, LG trzymało się pasywnego. Później coraz więcej producentów przeszło na pasywne, przy wyłącznie aktywnym pozostał tylko Samsung, a Sony zarezerwowało je dla najwyższych modeli. Podobieństwa są takie, że jedna i druga technologia daje nam obraz wzbogacony o głębię oraz to, że jedne i drugie powodują u niektórych bóle głowy. Na czym polegają różnice w tych dwóch technologiach?

Aktywne 3D, czyli migawkowe. Wymienione wczesniej dwie klatki wyświetlane są w pełnej rozdzielczości na przemian, dla prawego/lewego oka. Zsynchronizowane z telewizorem zasilane okulary wygaszają na przemian obraz dla prawego i lewego oka, co daje widzowi obraz stereoskopwowy. Największą przewagą aktywnego 3D jest obraz trójwymiarowy pełnej rozdzielczości – każde oko dostaje pełną klatkę obrazu, nic nie zostaje obcięte. Ponadto obraz 3D widoczny jest niezależnie od kąta widzenia. Największą wadą systemu migawkowego jest spadek jasności trójwymiarowego obrazu oraz, choć nie każdy je zauważa, migotanie obrazu podczas oglądania w oświetlonym pomieszczeniu. Ponadto czasem występuje crosstalk, czyli pojawienie się obrazu przewidzianego dla lewego oka w prawym oku, lub odwrotnie. Choć to zdarza się raczej jedynie przy mocno kontrastowych ujęciach. Aktywne 3D nie ma żadnego wpływu na oglądanie obrazu normalnego, dwuwymiarowego.

Pasywne 3D. W przeciwieństwie do technologii migawkowej, tu obraz dla prawego oka wyświetlany jest jednocześnie. Co druga linia przewidziana jest na przemian dla prawego i lewego oka. Na ekranie umieszczony jest filtr polaryzacyjny z różną polaryzacją dla co drugiej linii. Soczewki w okularach spolaryzowane są analogicznie i dzięki temu lewe i prawe oko dostają co drugą linię obrazu, w efekcie czego dostajemy obraz trójwymiarowy. Jak łatwo się domyślić, główną wadą tej technologii jest utrata połowy rozdzielczości obrazu, co za tym idzie – utrata szczegółowości. Obraz Full HD, 1920x1080px, staje się w efekcie obrazem 1920x540px. Dodatkowo, tracimy efekt 3D przy większych kątach pionowych, choć to nie jest zbyt duży problem raczej mało kto ogląda z poziomu podłogi albo drabiny. Największą zaletą pasywnego 3D jest bez wątpienia lekkość, dostępność i koszty okularów. Po pierwsze, nie wymagają one żadnego zasilania, są więc lekkie i nie musimy ich ładować/wymieniać baterii. Po drugie, okularów nie musimy nawet kupować, bo możemy używać bezproblemowo tych, które otrzymujemy w kinach za 3zł. A nawet jeśli chcemy kupić oryginalne, są one tańsze od aktywnych (choć te różnice nie są już tak duże jak kiedyś, przykładowo za dwie pary aktywnych okularów Samsunga zapłacimy 150zł, gdzie kiedyś musieliśmy zapłacić dwukrotnie więcej za jedną).

Jest jednak 2015 rok, 3D już mało kogo obchodzi. W 2014 pojawiły się pierwsze dobre telewizory pozbawione 3D – takie jak Sony W7, czy Samsung HU6900. Producenci 3D zostawiają w wyższych modelach, jednak traktują już po macoszemu – coraz więcej modeli w 2015 nie będzie miało w komplecie okularów, nigdzie właściwie nie ma już stoisk demonstracyjnych z okularami. 3D zostaje w kinie, tam gdzie sprawdza się na naprawdę dużym ekranie, a w telewizorach staje się już coraz mniej istotnym dodatkiem. Doszło nawet do tego, że w 2015 roku Samsung nie będzie dodawał okularów 3D nawet w swym flagowym modelu, JS9500.

I tu dochodzimy do, moim zdaniem, największej różnicy między 3D aktywnym, a pasywnym, czyli ich wpływu na obraz najważniejszy, dwuwymiarowy. Jak wspomniałem, telewizory w pasywnej technologii mają na ekranie filtr polaryzacyjny. Po pierwsze, powoduje on zmniejsze jasności panelu, po drugie – linie filtra są często bardzo widoczne, zwłaszcza na jasnych fragmentach ekranu. Jedni widzą je bardziej, inni mniej, jescze inni wcale. Jednak jest to podobna sytuacja jak z powidokiem lub martwym pikselem – możemy go nie zauważyć przez cały czas życia telewizora, jednak gdy raz już go zobaczymy, będziemy go widzieć zawsze. Dlatego też, z racji coraz mniejszej popularności 3D, częściej polecam sprzęt w technologii aktywnej – wprawdzie jeśli korzystamy z niego, musimy czasem dokupić baterie, bądź doładować je, ale nie będzie ono miało żadnego negatywnego wpływu na normalny obraz.

Dodatkowo można wspomnieć o 3D bezokularowym. Wielu producentów próbowało to zrobić, jednak efekty póki co były mało powalające. Raz, że rozdzielczość mocno spada – w przypadku matrycy 2160p było to zazwyczaj ok. 720p, dwa – znacznie mneijszy komfort ogladania, niż w okularach, gdyż podczas ogladania już mały ruch w bok powodował utratę stereoskopii i widzenie dwóch różnych obrazów, zamiast jednego trójwymiarowego. Jedyny telewizor z bezokularowym 3D, jaki wszedł na rynek, to była Toshiba ZL2 sprzed kilku lat.

Martwe piksele, awaryjność

Kiedyś było lepiej. Producenci wymieniali sprzęt już przy jednym martwym pikselu. Później niestety sytuacja się pogorszyła, pojawiły się normy ISO opisujące, jaka ilość pikseli na jakiej powierzchni panelu jest akceptowalna i nie podpada pod gwarancyjną wymianę panelu. Często słyszymy, że telewizory tej czy innej firmy są bardziej awaryjne, czy mają słabszą kontrolę jakości w fabrykach. Niestety, tu nie ma żadnych reguł. W jednym dniu zdarzało mi się trafić na klienta, który chciał tylko sprzęt producenta X, bo jego działa siedem lat bez zarzutu, jego teściowi działa osiem lat bez zarzutu. Nie minęła nawet godzina, przyszedł inny klient, który nie chciał słyszeć o sprzęcie tej samej marki, bo wszystkie jej produkty (telefon, telewizory, aparat) mu się psuły. Nie ma reguł co do producenta telewizora, matrycy, serii, technologii, wielkości. Jednemu sprzęt może hulać nawet 7-10 lat bez zarzutu, innemu – paść dzień po gwarancji.

Smart TV. Android TV, Firefox OS, Tizen, webOS

Internet-connected TV. Od paru lat telewizory możemy wpinać do sieci. Na początku były to tzw. widgety, czyli proste aplikacje – pokazujące pogodę, później serwisy VOD, wreszcie pełne przeglądarki, a nawet pełne systemy operacyjne. Dotychczas prym wiodły w tych technologiach koreańskie firmy, japońskie nieco odstawały. Do 2014 roku telewizory Sony nie miały nawet opcji czytania plików wideo z nośników USB, czy DLNA, a SmarTViera Panasonica do niedawna był tak dramatycznie słaby, że nie dało się z niego sensownie korzystać. Zanim mój ST60 zdoła pokazać mi zawartość podpiętego dysku, zdążę zaparzyć herbatę. W YouTube nie jestem w stanie obejrzeć zazwyczaj jednego klipu do końca, gdyż aplikacja nieustannie crashuje.

W ostatnich latach metody interakcji z Smart TV stawały się coraz wygodniejsze. Pojawiły się piloty z touchpadami, czy piloty ruchowe, z żyroskopami w środku. Ten typ pilota jako pierwszy wprowadził LG, jest to tzw. Magic Remote, w 2014 podobne piloty dołączał również Samsung. Wcześniej dołączał piloty z touchpadami, podobne widzieliśmy też u Panasonica czy Sony. Do wielu telewizorów możemy także podłączyć np. myszkę, czy klawiaturę z wbudowanym touchpadem. Telewizory obsługują większość klawiatur i myszek, aczkolwiek najlepiej pozostać przy sprawdzonych producentach typu Logitech, czy Microsoft. Najlepiej sprawdzić taką klawiaturę przed zakupem, gdyż często zdarza się, że nawet model wymieniany w instrukcji telewizora jako sprawdzony, nie działa jak powinien. Do niektórych modeli telewizorów możemy również machać i w ten sposób nimi sterować, aczkolwiek nikt nie traktuje tego specjalnie poważnie. Dzięki potężnej kampanii reklamowej sprzed paru lat wielu ludzi przekonanych było, że Smart TV oznacza telewizor obsługiwany gestami.

W 2015 sytuacja ze Smart TV zaczyna się wyrównywać. Samsung stawia na Tizena, który widzieliśmy już w innych ich produktach – smartwatchach, czy wypuszczonym na indyjski rynek smartfonie Z1. Panasonic rezygnuje ze swoich autorskich rozwiązań na rzecz Firefox OS. Sony idzie w Android TV, podobnie Philips. LG zostaje przy webOS, który wylicencjonował od HP, ten lata wcześniej zgarnął system podczas zakupu Palma.

Ciężko powiedzieć, który system jest najlepszy. Najdojrzalsze wydają się być Android TV oraz Tizen. Firefox OS oraz webOS dalej nie mogą się poważnie wykluć. Dziwi też decyzja Google, nie zezwalającego na stosowanie żyroskopowych pilotów w systemie, skazując użytkowników na touchpady. Nawet Samsung, zawsze przez lata trzymający się autorskich rozwiązań, zrezygnował w końcu z pilotów touchpadowych na rzecz tych ruchowych. Może sytuacja się zmieni, jednak póki co nie wygląda na to. Osobiście kibicuję Android TV i liczę, że nie będąc już ograniczonym wyłącznie do Nexus Playera, uda mu się rozwinąć skrzydła.

Tunery, PIP, moduły CAM/Common Interface/CI

Właściwie wszystkie telewizory dostępne na rynku mają wbudowane tunery DVB-T i DVB-C, czyli odpowiednio cyfrowej telewizji naziemnej i kablowej. Coraz więcej modeli wyposażonych jest też w dekodery telewizji satelitarnej, DVB-S. Jeśli w sklepie nie jest jasno opisane, czy dany telewizor ma dany typ tunera, wystarczy spojrzeć na wejścia. Tuner DVB-T/-C to wsuwane wejście antenowe, a DVB-S – wkręcane, gwintowane.

Aby móc korzystać z wbudowanego dekodera zamiast dostarczanego przez producenta zewnętrznego urządzenia, musimy otrzymać od operatora moduł dekodujący, tzw. moduł cam. Jest to karta PCMCIA, do której wsuwamy kartę z dekodera, a tuner w telewizorze robi resztę. Bardzo wygodne rozwiązanie, nie dość, że nie musimy stawiać przed telewizorem kolejnego urządzenia, to całą kontrolę nad telewizją mamy w jednym pilocie.

Ponadto, niektóre modele mają także podwójne tunery. Daje nam to na przykład możliwość podglądu drugiego kanału w mniejszym oknie – PIP, picture-in-picture. Poza tym możemy dzięki temu oglądać jednocześnie inny kanał, niż nagrywany na nośnik na USB, a nawet czasami wysyłać drugi kanał na inne urządzenie. Z tunerami telewizji satelitarnej jest o tyle trudniej, że dostawcy nie zawsze chcą dawać moduły do kart, a bez tego oglądać możemy jedynie bezpłatne, niekodowane kanały satelitarne. Obecnie podwójne tunery oferują Panasonic oraz Samsung.

Wbudowana kamera, okulary, klawiatury, inne akcesoria

Jeżeli kupujemy Smart TV, warto rozważyć, na ile zależy nam na jego byciu smart. Przykładowo, wysokie modele często mają wbudowane kamery. Pozwalają one korzystać ze Skype, u części producentów także z rozwiązań typu rozpoznawanie twarzy do logowania do serwisów w sieci, czy sterowanie gestami. Wprawdzie z dostępnością akcesoriów bywa krucho, ale zazwyczaj, w przypadku modeli nie mających wbudowanej kamery, można dokupić ją później, jako zewnętrzne urządzenie. Niestety, muszą to zawsze być oryginalne kamery producenta telewizora, nie możemy skorzystać z dowolnej kamerki, którą podłączamy do komputera. Dlatego też zazwyczaj nie są to najtańśze urządzenia.

Większość producentów oferuje dodatkowe piloty do sterowania aplikacjami, czy to jako akcesoria dostępne w zestawie, czy do dokupienia osobno. Różnie bywa z wygodą ich używania, ale nawet słaby pilot touchpadowy wygrywa z ciągłym wciskaniem strzałek na tradycyjnym pilocie, aby móc zaznaczyć link na stronie. Jednak, zważywszy, że teraz większość producentów stawia na Tizen, Android TV, Firefox OS, webOS – powinno być pod tym względem lepiej. Musimy jednak pamiętać także, że kompatybilność z urządzeniami sterującymi zależy nie tylko od producenta sprzętu, ale także developera aplikacji. Jeśli nie zaimplementuje on obsługi klawiatury, to na nic się nam ona w danej aplikacji nie zda, czego dotkliwie doświadczyło wielu użytkoników YouTube, w którym wciąż jest tylko klawiatura ABCD, nawet nie QWERTY, a wprowadzanie znaków z klawiatury nie działa.

Co po zakupie
Kalibracja

Ponieważ każdy telewizor, nawet przy tym samym modelu, na takim samym panelu i procesorze obrazu, jest inny, ciężko uzyskać referencyjny obraz posiłkując się jedynie czyimiś ustawieniami znalezionymi w sieci. Owszem, większość telewizorów uruchomionych w trybie filmowym będzie miała obraz bliski poprawnemu, jednak zdecydowanie warto rozważyć profesjonalną kalibrację, jesli chcemy wyciągnąć z nowego sprzętu pełnię możliwości. Zwłaszcza jeśli kupiliśmy wysoki, a więc i drogi model. Kalibracja to koszt kilkuset złotych, warto zrobić osobne profile kalibracyjne na dzień i na noc, gdyż zazwyczaj ustawienia dobre do oglądania przy rozświetlonym pomieszczeniu nie nadają się do wieczornych seansów przy przygaszonych światłach.

Przewody HDMI

Wszystkie przewody HDMI są takie same. W znaczeniu takim, że każdy przewód, który spełnia wymogi aktualnego standardu High-Speed/1.4, będzie przesyłał obraz tej samej jakości, niezależnie, czy będzie to NoName, Hama, Sony, ProfiGold, czy Monster Cable z końcówkami ze szczerego złota. HDMI (podobnie jak przewód optyczny) jest przewodem cyfrowym, co oznacza, że jego jakość/cena nie mają żadnego wpływu na przesyłany obraz. Jedyne, na co może mieć wpływ, to wytrzymałość przewodu – jest szansa, że przewód markowy, droższy, nie złamie się tak szybko, jak NoName za 15zł

Uchwyt na ścianę

Umówmy się, wiszący telewizor wygląda znacznie lepiej, niż stojący na stoliku. Jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy umieścić go na ścianie. Mamy kilka typów uchwytów: płaskie, uchylne, full-motion na pojedynczym oraz podwójnym ramieniu.

Zanim wybierzemy się do sklepu po uchwyt, musimy uzbroić się w pewną wiedzę. Jeśli powiemy sprzedawcy, że mamy takiego Aquosa 46”, ciężko będzie coś dobrać, gdyż telewizory na przestrzeni lat zmieniały rozstawy śrub montażowych oraz stawały się coraz lżejsze. W związku z tym, chcąc kupić uchwyt musimy wiedzeć albo dokładnie jaki to model telewizora (np. LG 47LA690, Panasonic 50ST60), albo trzy najważniejsze do doboru uchwytu parametry: rozstaw śrub montażowych (najczęściej 200x200mm dla mniejszych, 400x400mm dla większych telewizorów, 400×600/800mm dla tych naprawdę dużych), waga, wielkość ekranu w calach. Gdy sprzedawca otrzyma od nas te parametry, bezproblemowo dobierze uchwyt.

Zdaję sobię sprawę, że nawet tak obszerny tekst może nie rozjaśnić wszystkich wątpliwości. W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do komentarzy. Jeśli udało Ci się przeczytać ten tekst do końca, gratulacje – oto zdjęcie boczku:

 • Dzięki za boczek! ;-)

 • Kaczor Tusk

  Kolego tv LG 49UF8557 mówi ci to coś? Mało danych w sieci oraz sprzeczne informacje choćby 3D pasywne czy aktywne. Pytam bo chcę kupić. Dzięki

  • Krzysztof Hankiewicz

   Mówi, mówi. Nie jestem fanem tegorocznej linii LG, za mniejsze pieniądze możesz mieć kapitalnego Panasonica CX700. Raz, że ten LG ma matrycę 50Hz, a Panasonic 100, druga rzecz, typ matrycy – w Panasonicu jest VA i to w 50″ o najwyższym natywnym kontraście w całej serii, dodatkowo podświetlenie z ulepszonymi fosforami pozwalające uzyskać szerszą paletę barw – prawie 90% DCI-P3. W zasadzie jedyną przewagą tego LG byłyby funkcje smartowe, a to chyba jednak mniej ważne od jakości obrazu czy odwzorowania ruchu.
   Moim zdaniem ;-)

   • Los Diadioo’s Photo’s
    • Tak jest, dokładnie ten.

   • Piotr Wyrzycki

    To panas xc700 w końcu 100hz czy 120?

    Serio ten LG UF850V 55″ ma kontrast 450:1???
    Już prawie go kupiłem dzisiaj, na szczęście sklep był do 18 i nie zdążyłem no i znalazłem się tutaj. :) (y)

    Chyba wezmę tego panasa xc700 50″ z 4k skoro tak zachwalasz i też ma 3D ;) Chciałem wypróbować ten webOs 2.0 w lg , ale firefox też lubię ;)

    Może jeszcze, któryś samsung no ale za tą cenę 750£ to ciężko o 50 cali…
    Może masz jakiegoś innego pomysła panie Krzysztofie?

    • Krzysztof Hankiewicz

     100/120Hz to zasadniczo to samo, bo matryca może pracować w obydwu trybach. Czasem podaje się jedną wartość, czasem drugą – wzięło się to z różnych częstotliwości prądu w różnych obszarach. Jeśli chodzi o kontrast to trochę zależy od pomiaru i panelu, generalnie słabo nawet jak na IPS, większość testów podaje poniżej 700:1, a to bardzo słaby wynik.
     CX700 w 50″ to jeden z absolutnych tegorocznych best-buyów. Smarty pozostawiają trochę do życzenia, ale obrazowo jest kapitalnie, a to najważniejsze.
     Z Samsunga alternatywą mógłby być JU6800/6872, chociaż nie wiem, czy w UK (skoro podajesz kwoty w funtach) jest dostępny z tym samym numerem, bo to różne historie z nim krążyły. Jest wprawdzie matryca 60Hz, ale jako jedna z niewielu o tym odświeżaniu poprawnie odwzorowuje 24 klatki z filmów, do tego Samsung jako jeden z nielicznych producentów ma skuteczny upłynniacz przy 60Hz. I moim zdaniem ciekawszą technologię poszerzania palety barw, czyli kropki kwantowe (nano-crystal wg marketingu Samsunga ;-)), które dają nie tylko więcej kolorów, ale też czystsze światło. Na pewno ma lepszego smarta i do tego w 6872 jest wbudowany tuner DVB-S. Ale znowu brak 3D.

     • Piotr Wyrzycki

      Jest jest, dokładnie pod tą samą „nazwą” a więc JU6800 i właśnie przystanąłem przy nim na dłuższą chwilę ;)

      Hmm…nie umiem wybrać…damn :/
      Smart tv mało korzystam więc może lepiej postawić na jakość w Panasonic-u oraz tę ascetyczność (lubię!) ;)

      Ps.a te 60hz itp to starczy do oglądania materiałów uhd czy 4k w najlepszej możliwej jakości czy odbije się to na w/w?
      (choć ktoś pisał, że 4k nie ma bo to ponad 4000 w poziomie…hmm?)
      Piszesz o 24 fps a przecież Avatar z bluraya jest w 60fps!

      Ps.skoro matryce nie mają tylu herców ile piszą na pudełku to jak mogą tak kłamać w żywe oczy że pójdzie i 2k i 4k w kaźdym fps(klatki na sekundę)?

     • Krzysztof Hankiewicz

      Generalnie filmy kręci się w 24 klatkach, a treści telewizyjne 25 lub 50 w przeplocie. Są od tego wyjątki, jak np. Hobbit, ale zdecydowana większość contentu filmowego to niecałe 24 klatki na sekunde. Stąd też obraz kinowy, uznawany za referencyjny, nie jest płynny, ma tzw. judder, czyli drganie obrazu podczas jednostajnego ruchu kamery.
      Szybkość matrycy to nie wszystko. Dobra matryca 60Hz (jak w JU6800) z dobrą elektroniką może radzić sobie świetnie w filmach, jeśli jest w stanie poprawnie wyświetlić treści 24p oraz ma krótki czas reakcji i wysoki kontrast. A 6800 wszystko to spełnia. Przewaga szybszych matryc pojawia się głównie w tzw. treściach wideo, czyli np. sporcie, który kręcony jest inaczej niż filmy.

     • Piotr Wyrzycki

      A tu pisoczą na wygaszanie. W którymś z komentarzy jest nawet link na yt gdzie widać pojawiające się poziome paski…hmmm(?)

      http://www.hdtv.com.pl/forum/panasonic/118827-telewizor-firmy-panasonic-tx-55cx700-jeden-z-pierwszych-testow.html

     • Krzysztof Hankiewicz

      No niestety, przy krawędziowym podświetlaniu to zawsze trochę loteria, na jak równomiernie podświetlony panel trafimy. Taki urok technologii LED-LCD. Dlatego warto kupować w miejscu, które ma rozsądną politykę zwrotów ;-) A co do okularów, warto rozważyć zakup tych od Samsunga – odkąd pamiętam, zawsze parowały się z Panasonicami, sam przy swojej plazmie mam trzy pary samsungowych szkieł. Są tańsze od panasonicowych, a wygodniejsze (lżejsze) i tańsze.

     • Piotr Wyrzycki

      Tu też pół na pół ale ogólnie pozytwnie. (fakt, brak okularów 3D i dotykowego pilota ,ale pan sprzedawca poinformował mnie, że to jest pikuś, bo w modelach samsunga z najwyższej półki ( w uk) również traktują klienta po macoszemu) Na szczęście zakup jednej pary aktywnych okularów do panasa to podobno koszt rzędu 20-30£ a więc nie jest tak żle ;) Nie wiem jak pilot?)

     • Piotr Wyrzycki

      Ju7000 w tej samej cenie 749£ ale…. 40″ … :/
      A ja chcę większy, conajmniej 50″.

      6800 też jest w uk i ta sama cena.
      Hmm…zgłupiałem! ;)

     • Piotr Wyrzycki

      Pisze juz trzecią odp a wciaz ich nie widać! Wtf???

     • Piotr Wyrzycki
     • Krzysztof Hankiewicz

      Nic nie zmienia, to są najczęściej określenia na różne kraje/typy tunerów (MPEG2/MPEG4) itd.

     • Piotr Wyrzycki

      Tak też myślałem :)
      Pojechałem po tv zanim odczytałem pana odpowiedz no i teraz tym bardziej jestem zadowolony bo dokonałem zakupu. :)
      Padło na Panasonica CX700 i…..55″! :D
      Kosztował 150£ więcej (899), ale już z głowy na lata a przynajmniej na jakiś dłuższy czas (żona mnie zabije jak za rok będę chciał kupić dopracowanego OLED-a :p ;)
      Jestem baaardzo happy i z racji że już wszyscy domownicy śpią (wróciłem dopiero o 22 gdyż po ten model o tym rozmiarze musiałem jechać wieczorem 50km do innego sklepu!) rozpakuje go dopiero jutro…ehhh… (albo i mie bo nóżki ma strasznie szerokie, na samych końcach,krawędziach ekranu więc musimy dokupić tzw.tv unit vel komodę albo uchwyt na ścianę, będzie lepiej wyglądał a i dziecko przez „przypadek” go nie ściągnie na siebie).
      Dziękuję bardzo,bardzo,bardzo za pomoc. Dawno tak fachowej wiedzy nie czytałem i nawet sam teraz już zaginam irlandzkich „fachowców” w sklepach z rtv ;) (notabene tylko jeden wiedział o czym mówię, posiłkując się oczywiście pana wiedzą! Fakt, że zaufałem panu bezgranicznie, ale na zdrowy rozsądek pisze pan bardzo mądrze. A może nie dokońca wdzystko się zgadza?? Idąc za „ciosem” spytam: skąd taka wiedza, doświadczenie? Testował pan te wszystkie modele? ;)
      Pozdrawiam serdecznie i będę promował te wpisy w nieskończoność! ;) A może by tak stronkę pan jakąś stworzył? Gwarantuje sukces! Na pochybel wszystkim firmom i sieciom sprzedającym i próbującym wciskać ludziom badziewie.

     • Piotr Wyrzycki

      Ps. Panasonic jest oficjalnym sponsorem Letniej olimpiady w Rio. Mam nadzieję, że może któraś ze stacji w pl szarpnie się na zmiany i choć tą imprezę będzie nadawać w 4k? (wiem, za marzenia nie karają ;) )
      Jak nie to mam alternatywę w postaci angielskiego Sky, bo podobno już trzy stacje nadają w UHD (btsport, astra tv, i…coś tam jeszcze.) Oby! Bo byłoby to niesamowite przeżywanie rzutów Anity Włodarczyk ponad 81m młotem w najwyższej dostępnej „komercyjnej” rozdzielczości. ;)

 • Paweł K

  Witam, po kilku wizytach w rożnych sklepach i przeczytaniu rożnych opinii zastanawiam się nad zakupem telewizora Samsung UE48JU6000. Jestem zdecydowany na rozmiar 46-49 cali i kwotę za TV nie przekraczająca 3000 zł. Zależy mi na pełnej funkcjonalności Smart TV, wiem że z telewizor nie będzie komputerem, ale żeby był jak najbardziej zbliżony. Kwestia UHD czy HD to rzecz drugorzędna, albo inaczej, wolałbym dobre HD niż słabe UHD. Istotną rzeczą jest dla mnie wbudowane Wi-Fi oraz po przeczytaniu tego artykułu matryca nie gorsza niż 100Hz. Na 3D kompletnie mi nie zależy.
  Prosiłbym o podpowiedź/poradę czy ten TV jest warty uwagi, czy może w porównywalnej cenie jest coś bardziej interesującego, a przede wszystkim lepszego. Z góry dziękuję za porady.

  • Krzysztof Hankiewicz

   JU6000, jak wszystkie tegoroczne Samsungi UHD z serii 6., ma matrycę 60Hz, więc np. w sporcie może radzić sobie słabiej (w filmach to i tak raczej nie ma znaczenia, większość to 24p). Do trzech tysięcy bardziej poleciłbym albo Samsunga 48J6200, bo to w zasadzie następca genialnego ubiegłorocznego H6400, z matrycą 120Hz i synchronizacją podświetlania z odświeżaniem, czyli można mu kompletnie zniwelować smużenie. Ewentualnie, choć tutaj odrobinę przekraczamy trzy tysiące, Sony 50W755C. Też 120Hz (nie wiem tylko, czy jest zsynchronizowanie podświetlanie dla niwelacji smużenia), bez 3D, lepsze wykonanie od Samsunga, ale moim zdaniem gorszy smart – przed Android TV jeszcze długa droga, podczas gdy samsungowy Tizen jest jednak stabilniejszą platformą. Telewizory ogólnie bardzo podobnej klasy, więc sugerowałbym decydować portfelem i wyglądem sprzętu ;-) Obydwa spełniają wymienione wymagania.

   • Paweł K

    Bardzo dziękuje za odp i to tak szybką.
    Nad tym modelem Samsunga również się zastanawiałem, a teraz jestem bardziej przekonany. Do Sony jestem zrażony przez problemy z serwisowaniem/gwarancją oraz jakością nowego sprzętu, a ponoć ma być coraz gorzej. Fakt, że problem dotyczył telefonu Z3 compact. Ale straciłem zaufanie do tej firmy. Być może mylnie.
    Rozumiem, że model J6200 ma opcję podłączenia do niego myszki, sterownia smartphonem i takie tam dzisiejsze bajery niby ułatwiające użytkowanie.

    • Krzysztof Hankiewicz

     W tej branży jest taki problem, że sporo zmienia się z roku na rok, więc nie warto trzymać przyzwyczajenia i urazy. A serwisowaniem sprzętu RTV zajmują się inne firmy niż mobilnego. Nie znam niestety za bardzo opinii o serwisie RTV Sony.
     Co do akcesoriów – tak, bezproblemowo obsługuje wszelkie klawiatury itd. Sprawdzałem osobiście m.in. Logitech K400+, fajny model z wbudowanym touchpadem.

 • Lucyna Sych

  Na wstępie chcialbym podziekowac za artykul bardzo przydatny…
  dalej chcialbym prosic o porade i wyrazenie opini na temat tego modelu SAMSUNG UE55JU7500 jestem nim powaznie zainteresowany dotychczas wisial u mnie Samsung 50′ Plazma czas na zmiany.

  • Krzysztof Hankiewicz

   JU7500 jest jak najbardziej dobrym wyborem, jeden z fajniejszych modeli Samsunga w tym roku. Należy jednak pamiętać, że przechodząc z plazmy – nie będzie aż tak dobrego bezwzględnego poziomu czerni. Ogólnie bardzo dobry model zarówno pod względem jakości obrazu (lepszy np. od zbliżonego cenowo i specyfikacyjnie S85C Sony – u Japończyków trafimy na gorsze czernie i większy banding, czyli mniej płynne przejścia między kolorami) oraz, moim zdaniem, Smart TV, bo Tizen wciąż jest dojrzalszą platformą od Android TV.
   Dodatkowo z ciekawych rzeczy dostajemy w komplecie dwa piloty, tradycyjny i ruchowy, ponadto telewizor ma podwójne tunery, co przy odrobinie kooperacji z operatorem telewizji, da możliwość robienia obrazu w obrazie z różnych kanałów (picture-in-picutre, PIP), czy nawet nagrywania innego kanału niż oglądamy. Plus, jedna z moich ulubionych cech wyższych modeli Samsunga – część wejść, tych najczęściej wymienianych, wyprowadzona jest na zewnątrz telewizora do one-connect mini. Znajdują się tam wszystkie HDMI, dwa z trzech portów USB oraz wyjście optyczne. Te porty, które raczej zostawiamy w spokoju, czyli wejścia antenowe, zasilanie, LAN, są w samym panelu.
   W zasadzie jedyny moim zdaniem mankament JU7500 to przeciętne wykonanie, no ale nie to jest najważniejsze w telewizorze.

 • JacekWaszaj

  Cześć
  Nie jestem znawcą nowych technologii, czego najlepszym
  przykładem jest mój stary kineskopowy 25″ Samsung w salonie;-) ale
  przyszła pora na zakup nowego TV. Zmuszony więc byłem do lektury.
  Naczytałem się więc trochę i nadal zdecydować się nie mogę. Wymyśliłem,
  że ma to być kolejny Samsung tym razem 55″ UHD, Smart TV bez 3D i w
  pierwszej wersji ekran nie zakrzywiony. Wybrałem więc Samsunga
  UE55JU6872, ale po dalszej lekturze okazało się, że to chyba nie
  najlepszy wybór. Pomyślałem więc o Samsungu UE55JU6740 Curved ale nadal się waham. Bardzo proszę o pomoc w wyborze 55″ do 5000PLN

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej, dzięki za komentarz. Z JU6872 (czy jak pisałeś na Twitterze, JU6800 – to ten sam model, tylko 6872 ma dodatkowo tuner satelitarny) jest mały problem. W wersjach 50″ oraz 60″ mamy panele VA, w 55″, który Cię interesuje, niestety IPS. Oznacza to, że 55″ ma znacznie niższy kontrast statyczny od pozostałych (w 50″ ok. 4000:1 przed kalibracją, nawet 5000:1 po; w 55″ w granicach 1000:1), co moim zdaniem dyskwalifikuje go do oglądania wieczornego, bo czerń będzie po prostu świecić. Dlatego bardziej polecałbym w tej sytuacji 6740/6640/6650 (ten sam model w różnych sieciach sklepowych). Raz, że mamy znacznie lepsze czernie, dwa, że dostajemy w komplecie drugi, ruchowy pilot. Tracimy niestety kropki kwantowe przy podświetlaniu, ale ich nie wykorzystamy i tak w żadnych treściach poza blu-rayami Ultra HD, których nawet nie ma jeszcze na rynku. Zarówno 68xx jak i 6740 mają matryce 60Hz, ale przy tych zastosowaniach, o których piszesz – przede wszystkim filmy i bajki – nie będzie to miało specjalnego znaczenia, bo obydwa powinny poprawnie obsługiwać 24p, czyli klatkaż filmowy. 68xx na 100%. Niestety, najtańszy Samsung UHD z 120Hz matrycą to JU7000, któy w 55″ kosztuje wciąż prawie sześć tysięcy, co wykracza ponad podany budżet. Z drugiej strony, niedługo zaczyna się nowy rok modelowy, co zaowocuje obniżką cen aktualnych serii, więc może warto poczekać i wyrwać jakąś okazję na ten model?
   Sugerowałbym też może spojrzeć poza Samsunga, poniżej pięciu tysięcy można bezproblemowo dorwać Panasonica 55CX700, czyli jeden z bardziej udanych modeli Panasonica z tego roku. Mamy matrycę 120Hz, więc wszystkie klatkaże wyświetla prawidłowo, mamy w każdej wielkości panel VA, więc bardzo dobre czernie/kontrast, mamy też poszerzoną paletę barw (podobnie jak w JU68xx). Jedynie Smart TV pozostawia sporo do życzenia, bo nie wiadomo, czy będzie w ogóle dalej rozwijany, jeśli Mozilla odpuściła w ogóle temat Firefox OS. Pod względem jakości obrazu bardzo ciekawa propozycja, nawet jeśli nie odwzorowuje ruchu tak dobrze, jak wspomniany JU7000.

 • JacekWaszaj

  Dzięki serdeczne za błyskawiczną odpowiedź. Za niezwykle cenne rady też.

 • Marcin Wiśniewski

  Witam,
  najlepszy artykuł w sieci dla osób szukających telewizora. Pomimo lektury i kilku wizytach w salonach ciągle mam wątpliwości. Szukam TV 55 cali posiadającego conajmniej 100Hz. Jeśli UHD to z matrycą RGB, a nie RGBW. Czy w cenie max 4000-4500zł dostanie się coś sensownego? Ze względu moją uwagę przykuwają głównie Sony, Samsungi i LG.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć,
   dzięki za miłe słowa ;-) LG odpadają, bo w 55″ nie mają matryc 120Hz, wszystko 60Hz. Jedyny rozsądny UHD do 4500zł to Panasonic CX700, bo odpowiedniki zarówno Sony jak i Samsunga – odpowiedno X85C i JU7000 – są jednak sporo droższe. Jeśli FHD, to Sony 55W755C (lub W80xC, jeśli miałoby być 3D), albo Samsung J6200 (lub 6300, jeśli zakrzywiony). Niższe serie UHD to w większości matryce 60Hz. Jeśli nie ma pośpiechu, można uważnie poczekać jeszcze z miesiąc-dwa, ceny modeli 2015 będą wtedy niższe, bo 2016 już będą wchodziły.

 • jarek

  witam czy te modele czyli Panasonic CX700, Sony jak i Samsunga – odpowiedno X85C i JU7000 mają matryce RGB czyli prawdziwe 4K

  • Krzysztof Hankiewicz

   Jak najbardziej prawdziwe 4K. Z dużych producentów jedynie LG stosuje w swoich telewizorach matryce Green UHD z układem RGBW, czyli te pseudo-UHD.

 • jarek

  Dzwoniłem na infolinie panasonica, sony,samsung i niestety nie chcieli udzielić informacji na temat telewizorów 55″ z matrycami RGB. Jedynie LG udzieliło informacji iż w modelach 55 4K z serii UF77 oraz serii UF80 są matryce RGB

  • Krzysztof Hankiewicz

   Japończycy nie korzystają z paneli RGBW. Tak jak pisałem, jedynym dużym producentem z telewizorami z tymi panelami w Polsce jest LG, w seriach UF675/695 i prawie na pewno 640. Nie ma się czego bać, jeśli chodzi o Panasonica (przynajmniej „prawdziwe” Panasonica, jak CX700, nie CX400 od tureckiego Vestela), Sony, czy Samsunga. Wszystkie telewizory UHD tych trzech producentów spełniają wymogi Digital Europe, nawet najtańszy JU6000.

 • Krzysiek444

  Witam
  Mam dylemat. Zastanawiam się nad kupnem panas fhd z seri 55as800e czy samsunga 4k ju7500. Czytam czytam i nie mogę się zdecydować. Może coś doradzisz. Z góry dzięki.

  • Krzysztof Hankiewicz

   AS800 bym odradzał z kilku powodów. Po pierwsze, bo to IPS ze słabymi czerniami. Po drugie, to Panasonic ze starym softem, a producenci niechętnie dbają o starsze oprogramowanie po przejściu na inne. Ogólnie linia 2014 Panasonica poza midrange’ami nie była specjalnie udana. JU7500 wypada zdecydowanie lepiej pod każdym właściwie względem – czernie/kontrast, szczegółowość obrazu (FHD vs UHD), odwzorowanie ruchu, Smart TV. Plus z fajnych bajerów mamy tam one-connect mini, który pomaga zachować porządek w przewodach.

 • jacek l

  Jacek l.
  Witam ma pytanie odnośnie Panasonic TX-49CX750E tj. jaką ma matrycę 50/60Hz czy 100/120 Hz. Na pewno jest to matryca IPS a nie VA ale to akurat mi nie przeszkadza i wole pasywne 3D ze względu na moje oczy. Może jakaś porada. Końcowo jeśli można jeszcze pytanie o LG 49UF8579 tj. jak niektórzy twierdzą że tylko ten model z 9 na końcu ma matrycę 100/120 Hz i czy jest to matryca IPS czy VA. Z góry śliczne dzięki

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej,
   ciężko mi znaleźć jakieś informacje o panelu w CX750. Patrząc po serii, powinnna to być matryca 120Hz. Na pewno IPS (na tę chwilę nikt nie robi 49″ VA), więc słabsze czernie i kontrast i większe smużenie, ale szersze kąty widzenia. Generalnie uważam, że w obecnych czasach, gdy 3D wydaje się odchodzić do lamusa, nie powinno ono być istotnym czynnikiem w wyborze telewizora. No, chyba że ktoś jest faktycznie miłośnikiem tej technologii.
   Wspomniany przez Ciebie model LG to na 100% 60Hz. Wszystkie LG w tym roku poniżej 60″ mają panele 60Hz. Końcówki numerów modeli wskazują jedynie kolor ramki/podstawy – 9 to bodajże rose gold. I na pewno IPS. Z tych dwóch zdecydowanie polecałbym Panasonica, ze względu na znacznie lepszą elektronikę.

   • jacek l

    jacek l.

    Dzięki za poradę i faktycznie wezmę Panasonica Cx700E gdyż tańsze okluray aktywne od samsunga tj. SSG-5100 GB hulają z tym panasoniciem – na allegro około 50 zł sztuka więc rodzinka i czasem znajomi skorzystają

    • Krzysztof Hankiewicz

     No, to zawsze ceniłem sobie w okularach Samsunga, że można je było połączyć z Panasonicami. Sam mam jedną parę oryginalnych od ST60 i trzy samsungowe. Nie są może najporządniej wykonane, ale za to bardzo dobrze korzysta się z nich przy okularach korekcyjnych. Cieszę się, że mogłem pomóc.

 • Arkadiusz Sobczyk

  Witam Serdecznie

  Panie Krzysztofie, od około miesiąca czasu wnikliwie obserwuję i śledzę rynek TV i czytam wszelkie możliwe informacje na ten temat .Głównie skupiam się na TV Full HD 50 „, do tej pory niezawodny Samsung LE32R8. Chcę prosić o radę we właściwym wyborze. Mianowicie , jestem fanem filmów oraz sportu i jakość obrazu ma dla mnie znaczenie ( dobry Smart to drugorzędna sprawa ale nie bez znaczenia, niekoniecznie 3D ). Kwota jaką mogę przeznaczyć na ten cel to jedynie 3500 zł. Do tej pory znalazłem kilka w/g mnie ciekawych propozycji na rynku TV.Oto one : LG 50LF652V, PANASONIC TX-50CS520E i 630E, SONY KDL-50W705C(W755C,W756C,W705B), no i SAMSUNG UE50H6400 i UE50J6200. Mam oczywiście już swojego lidera wśród wymienionych ale jestem otwarty na inne propozycje. Pańskie zdanie będzie dla mnie wiążące w moim wyborze.

  Pozdrawiam i z góry dziękuję

  • Krzysztof Hankiewicz

   Ja bym z tych wybierał między Sony W75C a Samsungiem J6200. Takie same matryce, elektronika na identycznym poziomie. Sony ma dodatkowo tuner DVB-S, ale jego słabym punktem będzie Smart TV – wciąż np. brak nagrywania, duża niestabilność. Pozostałe wymienione bym odpuścił ze względu na słabsze odwzorowanie ruchu – wolniejsze panele i nie tak dobra elektronika jak u Samsunga i Sony. A w sporcie jednak to odwzorowanie ruchu jest najistotniejsze (obydwa poprawnie odwzorowują też filmy 24p, jak przystało na matryce 120Hz).
   H6400 bym już raczej odpuścił, nie wiadomo jak długo Samsung zdecyduje się wspierać starsze oprogramowanie (to już niemal dwuletni model!), a dodatkowo w J6200 mamy synchronizację diód z matrycą (tzw. scanning backlight), co jeszcze bardziej poprawia odwzorowanie ruchu. Nie jestem pewien, czy W75C ma tę synchronizację.

   • Arkadiusz Sobczyk

    Moim liderem w tym przedziale cenowym był SAMSUNG H6400 o którym piszą w samych superlatywach pomimo jego rocznika (2014) a zaraz potem na drugim miejscu SAMSUNG J6200 (2015) tu z kolei o tym modelu jest bardzo niewiele informacji.Dlatego też jeżeli to nie problem, proszę o porównanie tych dwóch rywali pod kątem technicznym i wskazanie mi na zwycięzcę.Jestem laikiem w sprawach technicznych opinie jakie czytałem tylko mi namąciły w głowie, a jedynie Pana sposób przekazania tych informacji jest dla mnie jasny i zrozumiały.

    Z góry dziękuję.

    • Krzysztof Hankiewicz

     Faktycznie, nowych modeli w FHD jest bardzo mało recenzji, bo większość skupia się już na UHD. Czy słusznie, to inny temat.
     Generalnie J6200 i H6400 to jest prawie ten sam telewizor, w temacie jakości obrazu mamy jedną różnicę – J6200 ma synchronizację matrycy z podświetlaniem, H6400 nie miał. Dla mnie kapitalna sprawa, dobrze zrobiony pozwala uzyskać odwzorowanie ruchu prawie jak na plazmach.
     Pozostałe różnice to drobiazgi – H6400 ma 3D, J6200 nie. H6400 ma pilot z żyroskopem w komplecie, J6200 nie. H6400 ma moim zdaniem paskudną zewnętrzną część ramy (przezroczysty plastik), J6200 nie – tylko cieńka czarna. H6400 ma „chromowaną” podstawę „classic Samsung”, czyli cztery nogi; J6200 matową w kształcie litery Y – ta druga IMO znacznie lepiej wygląda.
     Najistotniejszą moim zdaniem różnicą jest oprogramowanie. Tizen jest znacznie rozsądniej przemyślaną platformą, i jeśli chodzi o interfejs, i multitasking, no i na pewno będzie dłużej aktualizowany niż ten, który był w serii H.
     Moim zdaniem J6200 wygrywa lepszym odzworowaniem ruchu i softem, chociaż pilot od H6400 na pewno jest kuszącą opcją. Do 6200 możemy jedynie podłączyć myszkę/klawiaturę z touchpadem/sterować smartfonem lub tabletem. Albo w trybie serwisowym odblokować pilot żyroskopowy i kupić go na Allegro ;-)

     • Arkadiusz Sobczyk

      O to mi chodziło, bardzo dziękuję i pozdrawiam.

 • piotrek

  Dzień Dobry Panie Krzysztofie,

  Chciałem spytać czy Samsung UE55JU6000 to dobry wybór. Będę głównie oglądał tv (ok.50% czasu), dużo youtube (miałem do czynienia z tizenem u szwagra i mnie zadowala), 1-2 filmy w tygodniu (głównie z blue-ray’a, jakieś takie science-fiction z „wodotryskami”) i 2-3 mecze (kanał w HD na razie ale mam nadzieję, że to za parę lat się poprawi ;) i oglądanie częste zdjęć (dlatego chcę ultraHD). 3D nie potrzebuję. Jeśli to za słaby model to czy JU6400 lub JU6470 juz wystarczy?

  Chcę tez samsunga z tego względu że ma tą matrycę 100Hz? (o ile dobrze zrozumiałem artykuł). 55 cali do 4000zł to główne modele samsunga, które mnie interesują.

  Z góry dziękuję za odpowiedź i poradę.

  P.S. Pisał Pan też o Ultra HD Blu-ray które wchodzi. Prawdopodobnie raz na jakiś czas będę chciał wypożyczyc taki film lub obejrzeć ze streamingu. Czy ten model (JU6000) to „pociągnie”?

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej, dzięki za komentarz.
   JU6000 to panel 60Hz. W serii 6 w roku modelowym 2015/16 tylko modele FHD mają matyce 120Hz. W UHD dopiero od modelu JU7000 w górę. JU6000 jest ok, ale raczej sugerowałbym dołożyć trochę więcej i wyrwać JU64xx – też panel 60Hz, ale lepszy procesor obrazu, lepiej wykonany (centralna podstawa, nie nóżki), bluetooth do łączenia akcesoriów. Z tymi hercami jest tak, że jeśli głównie oglądamy TV i filmy, to 60Hz może wystarczyć. Najlepiej wziąć ze sobą pendrive z ulubionym filmem w dobrej jakości i przejść się do najbliższego sklepu RTV, aby samemu zobaczyć, jak z tym ruchem.
   Jeśli chodzi o odtwarzacze Blu-ray UHD, wszystkie modele Samsunga z obecnej linii modelowej mają pełne HDMI 2.0a, czyli przyjmą dowolny sygnał z tego typu odtwarzaczy.

 • darekh

  Witam. Chciałbym poprosić o Pańską opinię na temat Samsunga UE48JU6440. Zastanawiam sie nad jego zakupem. Z tego co wyczytałem ma chyba 60Hz matrycę, jednak jak sobie go „testowałem” w sklepie efekt był na pierwszy rzut oka zadowalajacy. Za Pana rada przyniosłem z domu własny film na blu-ray i odtwarzałem go na tym tv. Obraz bardzo mi się spodobał. Jest też bardzo wiele ustawień ale to mozna na spokojnie w domu dopiero. W porównaniu z moim dotychczasowym prawie 5 letnim Sony KDL EX720 to przepaść na korzysć Samsunga. Bardzo proszę o pana zdanie na temat tego modelu. Z góry dziekuję i pozdrawiam. Darek.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Moim zdaniem jeśli ruch wygląda ok (a w Samsungach upłynniacz np. do sportu można włączyć nawet na 60Hz panelach), to można spokojnie brać.

 • Andrzej Kawczyński

  Witam serdecznie. Od jakiegoś już czasu poszukuję małego ale dobrego TV do kuchni. Ograniczeniem jest rozmiar – max 22″… i wymóg wyjścia na słuchawki. I tu mam dylemat, bo w tym rozmiarze nie ma za bardzo z czego wybierać. Zastanawiam się pomiędzy Samsungiem UE22H5600AW (H5610AW) a Philipsem 22PFK4209/12. Tylko czy warto za tego 1. wykładać 1000 zł? Znalazłem też Sharpa LC-22CFE4000EW… ale jest tak topornie wykonany, że wątpię aby ktoś w ogóle to kupił. Poza tym, chyba wszystkie z nich są wyposażone w matrycę AV… co odbija się na kątach widzenia i w poziomie i pionie. Proszę o obiektywną poradę co by Pan wybrał na moim miejscu:-)
  Pozdrawiam / Andrzej

  • Krzysztof Hankiewicz

   Szczerze mówiąc, większość małych telewizorów to podobne serie. Jeśli to tylko kuchnia, to obejrzeć w sklepie, który ma najlepsze kąty pionowe i ten wziąć, bo to w tym wypadku będzie najistotniejsze.

 • Józef Szczuka

  Witam.Panie Krzysztofie mam do Pana gorąca prośbę muszę kupić nowy nowy telewizor wybór padł na Samsung UE48JU6740 Curved.Może mi Pan odpowiedzieć czy to dobry wybór, jeżeli nie to jaki w tej klasie mógłbym kupić telewizor?

  • Krzysztof Hankiewicz

   Wybór dobry, o ile odległość nie będzie większa od 3m, bo wtedy zakrzywienie może negatywnie wpływać na obraz. Ja osobiście wolałbym 50JU6800/6872 – szerokogamutowe podświetlanie, wyższy kontrast ale prosty i bez smart-pilota. Albo Panasonic CX700, więcej o tych dwóch modelach w najnowszym wpisie: http://kjhank.pl/best-buy-q1-2016-czyli-jaki-telewizor-kupic-w-pierwszym-kwartale/

   • Józef Szczuka

    Dziękuję za odpowiedź.też zastanawiałem się nad CX700 ale dla mnie trochę za duży.Ostatecznie zakupiłem Sony KDL-43W805C.Sprawdziłem parę telewizorów UHD za pomocą testu i one sobie gorzej radziły z wyświetleniem niż full HD.

    • Krzysztof Hankiewicz

     No, W8 z tych modeli na pewno najlepiej radzi sobie z ruchem.

 • Medard Buława

  Witam Serdecznie
  Zamierzam kupić nowy telewizor bo mój stary kineskop trochę się opatrzył i ma 11 lat.Zamierzam kupić tv. który będzie miał 120 Hz do oglądania sportu ale nie tylko. Ważna także jest dla mnie szybkość działania tzn. przełączam kanały i programy zmieniają się szybko wchodzę w internet i mam to szybko a nie wpatruję się w wiatraczek.Niestety mój wybór jest podyktowany wielkością tzn. 55 cali trochę za mało 65 trochę za duży i drogi a więc pozostaje 60 cali.Wybrałem Panasonic TX60CX740E ale czy ma 120Hz? Drugi LG 60UF850 ma na pewno 120Hz. Wolał bym matrycę VA ale nic w tym rozmiarze nie ma tylko IPS.Generalnie oglądam z 3 metrów na wprost i w dzień i w nocy ale przy włączonym świetle. Jakimś super wymagającym nie jestem ale 4K niech ma bo bardzo rzadko zmieniam tv.więc niech będzie na przyszłość.Czy orientuję się pan na temat tego Panasonica TX60CX740 albo 750E? Sony odpada ze względu na Android bo dla mnie trochę skomplikowany i nie nagrywa na USB.Samsunga się boję mała trwałość telewizorów.Podoba mi się TX55CX700 ale trochę mały.Może Pan coś doradzi sensownego a może coś zupełnie innego niż ja wymieniłem. Pozdrawiam Pana

  • Krzysztof Hankiewicz

   Wszystkie wymienione 60″ to 120Hz panele IPS. Na pewno modele Panasonica będą oferowały lepszą jakość obrazu ze względu na lepszą elektronikę. No i powinny być lepiej podświetlone, nie widziałem w tym roku większego LG, który by nie miał koszmarnie niedoświetlonych narożników. CX740 i 750 to ten sam model, tylko 740 pozbawiony jest podwójnych tunerów. CX700 byłby ciekawszym rozwiązaniem, ale faktycznie nie występuje w 60″, tylko 55″ i 65″. Ogólnie, niestety, mało mamy na rynku telewizorów 60″.
   Kanały wszystkie telewizory przełączają podobnie wolno, taki niestety wątpliwy urok telewizji cyfrowej.
   Trwałość wszystkich telewizorów jest taka sama, czyli losowa – zupełnie niezależna od producenta.

 • Medard Buława

  Witam raz jeszcze
  Bardzo dziękuję za odpowiedź i chyba tak zrobię,że kupię tego Panasonica 60 cali ale 740 bo pojedynczy tuner wystarczy ma on chyba także dodatkowo dwa piloty. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź
  Ps. a gdzie można w internecie znaleźć info na temat tych modeli?

 • Adam Marek Wnuk

  Panie Krzysztofie, witam, a przede wszystkim dziękuję za teksty dot. tv. Po ponad miesięcznych poszukiwaniach wreszcie znalazłem prawdziwie fachową pomoc. Jeżeli można mam pytanie. Zamierzam kupić nowy tv i waham się między dwoma modelami Samsunga: ju7500 i js8500. Bardzo proszę o poradę, który model wybrać? Czy JS 8500 jest wart wydatkowanej większej kwoty?.
  Serdecznie pozdrawiam.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Moim zdaniem JS8500 zdecydowanie wart dopłacenia. Po pierwsze, jest tam szerokogamutowe podświetlanie z ok. 93% pokrycia palety DCI-P3 i niezła obsługa HDR (do ok. 600nit), więc telewizor jest dobrze przygotowany pod Blu-raye UHD. Jest tam też dziesięciobitowy panel, więc wyświetla płynniejsze przejścia tonalne. Jedyne, co w nim jest słabsze od JU7500, to węższe kąty widzenia.

   • Adam Marek Wnuk

    Panie Krzysztofie, wiem że nadużywam uprzejmości, ale pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie. Czy z przedstawionymi przeze mnie ju 7500 oraz js8500 może konkurować Sony KD8505;07;09C ze swym b. ułomnym androidem. Czy Android nie przeszkadza w funkcjonowaniu samego tv?. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za poświęcony czas.
    Pozdrawiam

    • Krzysztof Hankiewicz

     X85C nijak nie może konkurować z JS8500, to po prostu półkę niższy model.
     Natomiast jeśli chodzi o Androida, to bardzo różnie z nim jest. Czasem zdarzają się błędy przeszkadzające w korzystaniu z nie-smartowych funkcji telewizora, bo po prostu lubi się cały telewizor zawiesić, zresetować, czy też bardzo długo uruchamiać. Nie mówiąc już o wciąż braku nagrywania czy możliwości korzystania z podwójnych tunerów.

     • Adam Marek Wnuk

      Bardzo dziękuję za poradę.

     • Krzysztof Hankiewicz

      Polecam się na przyszłość ;-)

 • Andrzej Narloch

  Witam Panie Krzysztofie,planuję kupno nowego tv w cenie 5-6 tyś.Telewizor miałby mi dawać satysfakcję z oglądania sportu (piłka nożna) oraz filmów (z zewnętrznych nośników) 55″ będzie zawieszony na ścianie,raczej Samsung,odległość od tv ok 4m na wprost .Z lewej strony telewizora na całej długości 5-cio metrowej ściany okna. Biorę pod uwagę dwa modele UE55JU7000L oraz UE55JU6640 aczkolwiek zastanawiam się czy ten drugi model nie będzie wyglądał trochę dziwacznie zawieszony na ścianie z racji tego ze jest to model zakrzywiony .Proszę o pomoc w wyborze.A może polecił by Pan coś od siebie ? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  • Krzysztof Hankiewicz

   JU7000 ma szybszą matrycę (120Hz), wyższy kontrast, one-connect mini, podwójne tunery, to znacznie lepszy model od 6640. Pisałem o nim jeszcze tutaj: http://kjhank.pl/best-buy-q1-2016-czyli-jaki-telewizor-kupic-w-pierwszym-kwartale/ Do sześciu tysięcy chyba najfaniejszy wybór obecnie.

   • Andrzej Narloch

    Witam Panie Krzysztofie raz jeszcze,

    Skusiłem się na tego JU7000 i powiem szczerze że nie żałuję!Obraz z NC+ jak dla mnie super! tv naprawdę daje radę juz na ustawieniach fabrycznych ,kanały HD bajka :-) a i i pozostałe nie najgorzej .Nie radze sobie jeszcze z ustawieniami obrazu podczas wyświetlania filmów z nośnika zewnętrznego ale to w wolnej chwili się jakoś ogarnie(niektóre filmy moim zdaniem aż za bardzo wyraźne,nie potrafię dokładnie opisać).Podsumowując, tv BOMBA!!!Także dziękuję Panie Krzysztofie za pomoc w wyborze.Z.e swojej strony polecam ten model z czystym sumieniem.

    • Krzysztof Hankiewicz

     Bardzo się cieszę, że mogłem pomóc i że zakup jest zadowalający. Jeśli filmy z dobrych źródeł (np. ciężkie ripy z sieci albo Blu-raye) wydają się zbyt wyraźne, sugerowałbym zredukować dla nich ostrość i powyłączać „poprawiacze” obrazu takie jak redukcja szumów itd. Dobrym źródłom najczęściej robią one więcej złego niż dobrego. Pisałem o tym trochę tutaj: http://kjhank.pl/jak-dobrze-ustawic-telewizor-kalibracja-na-oko/

 • Medard Buława

  Witam Pana Krzysztofa i pozostałych czytelników. Mam pytanie,czy tv. LG 60UF778V jest odbiornikiem 120 czy 60 Hz. Mój kolega zamierza znaleźć coś do sportu a ma być WEBOS. Niestety 60UF850V trochę przekracza budżet. Pozdrawiam

  • Krzysztof Hankiewicz

   No webOS, to tylko LG. UF7 w 60″ to prawie na pewno 120Hz panel.

 • Piotr

  Witam

  Panie Krzysztofie planuje kupno nowego TV w cenie do 4 tys,
  55 cali , Full HD . Chciałbym mieć matryce 120 Hz , i chciałbym żeby
  telewizor miał mały czas reakcji ( oprócz oglądania sportu :)
  chciałbym czerpać przyjemność z grania na konsoli :) ) Proszę o poradę
  jaki TV wybrać .

  • Medard Buława

   Witam myślę,że dobry był by UE55J6200 od Samsunga?

  • Krzysztof Hankiewicz

   Dwie opcje. Albo Sony 55W755C – da się go dostać poniżej czterech tysięcy. Jest panel 120Hz, jest niski input lag – ok. 36ms.
   Albo nieco taniej, Samsung 55J6200. Input lag ok. 43ms, też panel 120Hz.
   Z różnic – J6200 nie ma tunera telewizji satelitarnej, który jest w W755C. Sony jest też lepiej wykonany, elegancka aluminiowa ramka. J6200 natomiast powinien być bardziej równomiernie podświetlony oraz mieć lepsze odwzorowanie ruchu. Ma też rozsądniejsze fabryczne ustawienia obrazu, mniej trzeba będzie grzebać, żeby dobrze ustawić.

   • Piotr

    Dziękuję za szybka odpowiedz :) .

    Tak naprawdę tematem tym interesuje się już od ponad miesiąca. I dwa modele które Pan podał brałem pod uwagę, tyle że w Sonym obawiam się Androida bo wielu ludzi na niego narzeka .

    Przyznam też że zastanawiałem się nad dorzuceniem troszkę
    pieniędzy i kupnem TV w UHD, ale taki jakbym chciał 55JU7000 kosztuje
    jeszcze prawie 6 tys a nowych modeli z roku obecnego jeszcze niema :/ .
    Zastanawia mnie o ile mogą stanieć modele z 2015 roku, jak na rynek
    wejdą nowe, czy warto jest jeszcze czekać i inwestować w UHD? czy kupić
    dobry telewizor full HD?

    Pozdrawiam

    • Medard Buława

     Witaj TX55CX700 kosztuje poniżej 5 tys. Zobacz pod linkiem http://www.afgcomputers.pl/product_info.php?products_id=132820 albo zobacz na ceneo. Nie napisałeś nic o samsungu . Dlaczego on Tobie nie podchodzi?

     • Piotr

      Samsung 55J6200 był moim cichym faworytem :) , mam jeszcze obawę czy kupić go czyli dobry model Full HD czy czekać na obniżki modeli z 2015r bo jeśli miałby być to UHD to dużo dobrego naczytałem się o modelu 55JU7000. Natomiast nic nie wiem o tym Panasonicu czy ma matryce 120 hz, czy będzie miał dobrą konwersję, i czy jest to odpowiedni model do oglądania sportowych kanałów ( głównie piłka nożna no i czy do gier na konsole jest odpowiedni ? :)

      Pozdrawiam

     • Medard Buława

      Witaj Piotr jak chcesz odrobiny lektury to poczytaj to pod tym linkiem a rozwieje on wiele twoich…….zresztą zobacz http://hdtvpolska.com/topic/35098-test-panasonic-cx700-cxm710-cxe720-50-ultra-hd-4k-3d-led-lcd-firefox-os/

     • Piotr

      dziękuje za ciekawy artykuł ale mimo wszystko zdecyduje się na J6200

      Pozdrawiam

     • Adrian

      witam,
      Panie Piotrze czy ostatecznie zdecydował się Pan na tego Samsunga ?? Stoie przed tym samym dylematem czy wybrać Samsunga UE55J6200 czy Sony KDL-55W755C ?

     • Krzysztof Hankiewicz

      Jeśli najwyższym priorytetem jest oglądanie sportu, lepiej wziąć J6200 od CX700. Samsung będzie miał najlepsze odwzorowanie ruchu.

     • Piotr

      Oprócz oglądania sportu, jakiś film przez usb też się zobaczy :), myślę że na dzień dzisiejszy najlepszy będzie ten Samsung J6200, a za dwa lata wymieni się go na coś lepszego :). Panie Krzysztofie czy warto jest przedłużyć gwarancję ?

      Pozdrawiam

     • Krzysztof Hankiewicz

      Wybacz, przegapiłem ten post. Generalnie przedłużone gwarancje czasami się opłacają. W zasadzie w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jeśli mamy dużo czynników zwiększających ryzyko, typu małe dzieci. Zdecydowana większość wymian z ubezpieczalni jakie kojarze, to temat w stylu samochodzik wbity w matrycę.
      Drugi przypadek, to sklepy oferujące przedłużenie standardowej gwarancji w niedużej cenie. Ja do swojej plazmy brałem taką w Saturnie, bo było to bodajże 10% wartości sprzętu. Ale musisz też pamiętać, żeby dokładnie przeczytać warunku tych przedłużonych gwarancji i ubezpieczeń, żeby znać kruczki (np. często jest to wprawdzie pięć lat, ale dotyczy tylko jednej naprawy itp.).

     • Medard Buława

      Witam Pana a jeśli chodzi o tą dodatkową gwarancję to trochę wygórowana cena ale to moje osobiste zdanie.Jeśli telewizor będzie użytkowany więcej niż 6 godzin dziennie to można ewentualnie rozważyć zakup takowej.Gwarancja na nowy jest 24 miesiące i myślę,że ewentualne wady w tym okresie by wyszły a zużycia po tak krótkim okresie bym się nie spodziewał. Niestety decyzja należy do Pana Pozdrawiam

    • Krzysztof Hankiewicz

     Nie liczyłbym już na jakieś znaczące spadki cen. Obecnie na magazynach są już ostatnie sztuki serii 2015, więc już będzie coraz gorzej z dostępnością. Najlepsze oferty można dostać na sztuki wystawowe, ale tu trudno sprawdzić, jak długo telewizor świecił na ekspozycji. A sprzedawca zawsze powie, że góra miesiąc 😉

 • Grzegorz Pasierbski

  Witam Pana Krzysztofa serdecznie!

  Czytając różne opinie na temat szerokiej gamy telewizorów
  natknąłem się na Pana interesujące podpowiedzi i sugestie. Otóż idąc, jak to
  się często zdarza tropem „oby jak najtaniej” kupiłem pierwszy w swoim życiu telewizor ledowy
  – 65 calowy THOMSON 65UA6606. Radość jednak trwała krótko, bo w zderzeniu z
  poprzednią 50 calową plazmą Samsunga okazało się być to jakąś porażką. Jakieś
  smużenia, gorzej niż kiepska oglądalność pod nawet niewielkim kątem. W ustawowy
  terminie telewizor odesłałem. Nauczony doświadczeniem, że nie ma nic tanio i
  dobrze udałem się osobiście do sklepu. Mówiąc panom o swoich przygodach
  zaproponowali mi praktycznie za dwukrotnie większe pieniądze Samsunga JU7500,
  twierdząc, że zaspokoi wszystkie moje potrzeby. Osobiście nie potrzebuję
  żadnych dodatkowych „fajerwerków” w postaci 3D itp. Namiętnie oglądam
  całymi dniami jakieś wiadomości i filmy!! Oglądałem TV w sklepie kilka razy jak
  wygląda nasycenie barw i kontrast pod kątem, no i na tych wyświetlanych reklamówkach w
  rozdzielczości UHD według mnie było ok. W domu jednak po raz kolejny się
  rozczarowałem patrząc pod nawet niewielkim kątem z fotela, a nie z kanapy
  ustawionej centralnie przed telewizorem na jakieś TVN 24 :) Trochę lepiej niż
  poprzednik, ale za prawie 10 tyś zł spodziewałem się zdecydowanie czegoś
  lepszego !Dopiero po zakupie Samsunga wziąłem się za czytania różnych opinii, w
  tym Pańskich i niestety wyczytałem się że chcąc oglądać pod kątem, to lepiej
  wypadają matryce IPS stosowane w LG, a nie VA, którą zapewne mam w obecnym
  Samsungu. Oczywiście generalnie oglądam TV siedząc na wprost ekranu, ale nie
  ukrywam , ze siedząc przy bocznym stoliku w trakcie pracy często zerkam na
  niego z boku, no i spędza mi to sen z oczu, że za tyle pieniędzy mam zero
  radości. Wszystko jakieś blade, mdłe i bez kontrastu. Mam i teraz jeszcze kilka
  dni na ewentualny zwrot towaru, ale co dalej, do trzech razy sztuka? Już i
  rodzina się ze mnie śmieje, że znalazłem sobie nowy sposób na życie, czyli
  narzekanie na telewizory:)Czy są w ogóle telewizory LED na które z przyjemnością można patrzeć na
  wprost i niewiele utracą przy oglądaniu z boku( nie myślę o OLED) bo to jak
  patrzę póki co, są to jeszcze duże pieniądze? Już po zakupie spojrzałem na
  ceny Samsunga JS8500 ( obecnie jest niewiele droższy, bo na ceneo można go kupić za niewiele ponad 10 tyś), o
  którym tez wspominał Pan w swoich komentarzach, ze to już wyższa półka, ale
  zauważyłem tez wpis, że kąt widzenia ma gorszy od obecnego JU7500 ??

  Bardzo proszę o sugestię czy obracając się kwocie plus minus 10 tyś.

  powinienem się pogodzić z tą gorszą widocznością pod kątem i uznać, że taki urok telewizorów
  LED czy może miałby Pan jakąś propozycję na zakup kolejnego modelu?:)

  Może jakaś inna marka lub inny model Samsunga?

  Z poważaniem

  • Medard Buława

   Witam pana bardzo dobre kąty do oglądania z boku mają telewizory LG np. 65UF850V albo 65UF950V. Podsyłam panu linki do testu w którym są filmiki na temat kątów i nie tylko . Gdy by miał pan jakieś pytania proszę pisać .Oto linki http://hdtvpolska.com/topic/35355-test-lg-uf-950v-55-super-uhd/ albo http://hdtvpolska.com/topic/36158-test-lg-uf850v-55-ultra-hd-4k-lcd-led/

   • Grzegorz Pasierbski

    Wielkie dzięki! Podejmę ryzyko z tym LG 65UF950 :-)

    • Medard Buława

     Napisz o wrażeniach i spostrzezeniach.

     • Grzegorz Pasierbski

      Czekam na dostawę TV do sprzedawcy :-( Zamieniam u tego , u którego kupiłem Samsunga. Oczywiście dam znać :-)

     • Medard Buława

      Mozna jeszcze spróbować z panasonicem tx 60cx740e takze dobry model.Właściwie bardzo dobry

     • Medard Buława

      Witam i jak pan jest zadowolony z tego nowego tv.?

     • Medard Buława

      Widzę sporo wrażeń aż brak czasu?

  • Krzysztof Hankiewicz

   Tak, JS8500 będzie miał słabsze kąty od JU7500. A w zasadzie straty kontrastu/kolorów będą podobne, ale efekt halo, czyli jaśniejsze poświaty wokół obiektów na czarnym tle będą bardziej dotkliwe. Dlatego, jeśli zmiany kątów są tu tak istotne, polecałbym bardziej coś na panelu IPS. Tylko IPS-y znowu mają dłuższy czas reakcji od VA. Koniecznie 65″, czy 60″ też wchodzą w grę? Bo jeśli tak, to Panasonic 60CX750 byłby dobrą opcją. Jeśli zaś koniecznie 65″, to może LG 65UF950? Tylko trzeba uważać, bo to ultra-slim, więc może być słabo podświetlony (casus Sony X90C). Niestety, żaden telewizor na VA nie będzie miał szerszych kątów niż np. wymieniony JU7500, więc jeśli tam to było problemem – pozostają jedynie IPS-y.

   • Grzegorz Pasierbski

    Wielkie dzięki! Podejmę ryzyko z tym LG 65UF950 :-)

    • Krzysztof Hankiewicz

     Daj koniecznie znać, jak się sprawuje!

     • Grzegorz Pasierbski

      Witam ponownie!
      Wybieram się jutro oddać Samsunga. Potrzebuję jednak wsparcia z potwierdzeniem racjonalności wyboru tego LG 65UF950. Czy pozostałe parametry wg Panów oceny są porównywalne (daj Boże na korzyść tego LG :-))? A z tym podświetleniem co miał Pan na myśli? Czy to jakieś znaczące różnice w komforcie oglądania? Reasumując czy odstawiając na boczny tor gorszy kąt widzenia w Samsungu, czy gra jest warta świeczki odnośnie tej zamiany? Który wg Państwa jest bardziej godnym uwagi telewizorem? Z góry dziękuję!

     • Krzysztof Hankiewicz

      Nie zrozumieliśmy się. Jedyną przewagą UF950 będą kąty widzenia. Pozostałe parametry – kotrast, odwzorowanie ruchu, czas reakcji matrycy, ilość kolorów, kompatybilność z Blu-rayami UHD – tu Samsung z JS8500 wygrywa. 7500 zresztą też.
      JS8500 jest jednym z najlepszych telewizorów na rynku.
      Z podświetleniem miałem na myśli to, że im telewizor smuklejszy, tym większa szansa, że będzie źle podświetlony – clouding, backlight-bleed itd., czyli to, na co nagminnie cierpiał Sony X90C. Zazwyczaj, jeśli już się zdarzy, jest to widoczne raczej tylko w wieczornych warunkach, przy wyłączonych światłach, ale w przypadku ultra-slimów – zdarza się i w dziennych warunkach. Odsyłam np. do końcówki tego testu: http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1439556846
      Zaznaczę jedynie, że nie jest tak, że ultra slim = złe podświetlenie. Tylko problem w tym, że w nich zdarza się znacznie częściej, a na panelach IPS jest jeszcze bardziej widoczne.

     • Grzegorz Pasierbski

      Witam ponownie p. Krzysztofie
      Póki co tego Samsunga JU 7500 nie oddałem, bo zapewniają mnie w sklepie
      , że dopiero na poniedziałek ściągną mi tego LG 65UF950. Tak więc nie
      mogę się pochwalić jak wrażenia po zmianie:). Im dłużej jednak czekam,
      to co raz bardziej rozmyślam co mnie spotka po zmianie? Przypomnę, że
      zmieniam tego Samsunga ( a wcześniej oddałem nieszczęsnego Thomsona) ze
      względu na kiepski kąt widzenia ( radość z oglądania mają tylko ci
      domownicy siedzący na kanapie na wprost TV, siedzący trochę z boku na
      fotelach już mają cały świat zamglony, niestety TV ustawiony jest na
      dłuższym boku pokoju , bo nie ma innej opcji :( Trochę się martwię
      analizując wcześniejsze Pana odpowiedzi , że ten LG65UF950 może mieć
      gorsze podświetlenie, odwzorowanie ruchu,czerń i kontrast. Czy to jednak
      dla zwykłego śmiertelnika będzie znacząca różnica w stosunku do obecnego
      Samsunga, bo trochę się już do dobrego obrazu przyzwyczaiłem (
      oczywiście mając miejscówkę na wprost). Mam czas do poniedziałku stąd te
      ciągłe rozważania i ze względu na ten kąt widzenia nie chciałbym
      zamienić siekierki na kijek?? Temat z zamianą Samsunga na tego LG 65UF
      950 pierwszy podrzucił p. Medard Buława i tak trzymamy się tego modelu.
      A może p. Krzysztofie ma Pan jakiś swój inny typ 65calowego TV, który
      miałby niezgorsze parametry, a przy okazji dałby się oglądać z różnych
      punktów pokoju?Już zakodowałem sobie, że powinien byc pewnie z matrycą IPS?
      Na ceneo w podobnych cenach wyświetlają mi się jeszcze takie modele:LG ULTRA HD 65UG870V, LG 65UG8709,LG 4K ULTRA HD 65UB980V Jak one się mają do tego F950
      Przy okazji przepraszam za monotematyczne ciągnięcie
      tego mojego wątku !!
      Pozdrawiam
      Grzegorz

     • Krzysztof Hankiewicz

      Serie UB i UG omijać, to stare modele i nienajlepsze.
      Generalnie sprawa sprowadza się do tego:
      VA – wyższy statyczny kontrast (3000:1 – 6000:1), więc lepsze czernie; krótszy czas reakcji matrycy; najczęściej aktywne 3D; większe straty na kątach.
      IPS – niższy statyczny kontrast (max. 1200:1), więc słabsze czernie; dłuższy czas reakcji matrycy; najczęściej pasywne 3D; mniejsze straty na kątach.
      Ja osobiście nie toleruję IPS-ów przez brak czerni, ale czasem trzeba poświęcić nieco jakości na rzecz wygody. Ale to Ty musisz podjąć ostateczną decyzję.
      Tak jak pisałem, gdyby w grę wchodziło zejście z 65″ na 60″, bardziej polecałbym Panasonica z serii CX740 lub CX750, chyba jedne z najlepszych IPS-ów na rynku. Panasonic to znacznie lepsza elektronika od LG, lepsze odwzorowanie ruchu, gradacje kolorów itd.

     • Grzegorz Pasierbski

      Witam!

      Samsunga oddałem wczoraj ( aby w końcu nie minął termin), ale niestety póki co tego
      LGUF950V nie sprowadzili, obiecują na piątek! Tak więc nadal jestem w punkcie
      wyjścia co do zakupu TV:). Przeglądając Ceneo ( oczywiście pod katem zbliżonej
      ceny do LG) wyświetlają mi się również różne modele SONY i PANASONICA. Jak one
      p. Krzysiu maja się do oddanego JU7500 czy oczekiwanego LGUF950V. Jakie są w
      nich matryce IPS czy VA i czy 120Hz? Czy brać też pod uwagę któryś z poniższych
      modeli czy już pozostać przy tym LG 950V ?

      TX 65 CR850E

      TX65 CR730E

      TX65 CR800E

      TX65AXW804

      KD65S8505C

      KD65X8509C

      Pozdrawiam Grzegorz

     • Medard Buława

      Witam i jak wrażenia? Z tego co widzę brak czasu a więc wrażenia sięgają zenitu

     • Grzegorz Pasierbski

      Witam!
      Od wczoraj mam tego LG 65UF950 :-)
      Po tych kilku godzinach mogę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony.
      Kąty o niebo lepsze. Nie widzę wielkiej różnicy na kontrastach i czerni.
      Jedyna drobna wada to matryca, która odbija więcej obrazu zewnętrznego przy świetle dziennym.
      Pozdrawiam!

     • Krzysztof Hankiewicz

      No to super, że jesteś zadowolony!

     • Medard Buława

      Witam trochę poleciłem panu tego UF950 bo pan chciał 65 cali ale bardzo dobre kąty i prawie nie odbijającą matrycę ma panasonic TX-60CX750E niestety tylko 60cali a to spora różnica.Tam jest półmatowa matryca

     • Krzysztof Hankiewicz

      Fakt, najwyższe serie zazwyczaj są w połysku, niższe w półmacie. Ale też wysokie mają zwykle lepsze filtry.

     • Grzegorz Pasierbski

      Za TV dałem niecałe 9300 myślę, że to jedna z lepszych
      cen obecnie na rynku? Póki co jestem zadowolony, internet działa bez zarzutu, a
      i jeden pilot w porównaniu z Samsungiem to też dobre rozwiązanie. Zresztą
      bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze. Na systemie WebOS 2.0 wszystko hula
      pierwszorzędnie:)
      Może delikatnie gorsza czerń lub kontrast, ale możliwość
      oglądania z różnych miejsc w pokoju rekompensuje wszystko !! Co do czerni i
      kontrastu to może bardziej byłoby to zauważalne dla mnie jako laika, gdybym obok
      postawił poprzednie JU 7500 z matrycą VA
      :) Ogólnie naprawdę ok, a i design też elegancki.

      Oby tylko nie sprawiał kłopotów !! Rodzina też
      odetchnęła, że póki co nie zamierzam odsyłać kolejnego TV :) Pozdrawiam i
      dzięki za sugestie i pomoc w wyborze.

      Grzegorz

 • Faraon

  Witam Pana!
  Zastanawiam się nad zakupem telewizora 55 calowego do ~4000 zł. Warto pchać się w rozdzielczość UHD, czy lepiej zostać przy FHD w tej cenie?
  Zainteresowały mnie głównie telewizory samsunga,panasonica i lg.
  Czy byłby Pan w stanie coś doradzić, lub odnieść się do poniższych modeli?

  Panasonic TX-55CX670E

  Panasonic TX-55CX400E

  Samsung UE55JU6400

  Samsung UE55JU6000

  Telewizor LG 55UF680V

  • Krzysztof Hankiewicz

   Z wymienionych, to w zasadzie warte polecenia to tylko Samsungi. UF680 to matryca pseudo-UHD (pisałem o tym tutaj: http://kjhank.pl/inwazja-falszywych-ultra-hd-czyli-3k-w-natarciu/ ).
   CX400 to niestety Panasonic tylko ze znaczka, bo to bodajże turecki Vestel z naklejonym logo Panasonica – wielu producentów kupuje te telewizory i przebrandawia na swoje, robiła to Toshiba w ostatnich seriach, podobnie Sharp. Dlatego też np. piloty od „prawdziwych” Panasoniców nie działają z tym modelem, a piloty z niektórych Sharpów owszem. CX670 nie znam, aczkolwiek jest to faktycznie Panasonic, więc może nie być źle.
   JU6400 to już dobra seria, pod warunkiem, że nie będzie przeszkadzać matryca 60Hz. Polecam przejść się do sklepu, który ma ten model ze swoim nośnikiem z ulubionym filmem i zobaczyć, czy ruch nie wygląda dziwnie (i przy okazji pobawić się ustawieniami Motion Plus).
   Jeśli oglądasz dużo sportu, moim zdaniem lepiej wziąć solidny FHD ze 120Hz matrycą, jak J6200 Samsunga, CS630 Panasonica, czy W755C Sony.

  • Medard Buława

   Witam i przepraszam,że się wtrącam ale bardo dużo się naczytałem o tv. i np. mam taki typ jak Krzysztof zresztą też napisał. UE55J6200. profesjonalne testy są tutaj: http://hdtvpolska.com/topic/36505-test-samsung-j6300-j6200-55-full-hd/

  • Bogdan Balczun

   Witam, chciałbym prosić o pomoc w wyborze telewizora 50 cali marka nie jest ważna, tylko chciałbym aby był: UHD, 120Hz, w cenie do 4 tysiecy. I teraz jeśli chodzi o kąty widzenia to telewizor ma być zawieszony na środku ściany, miedzy dwoma oknami, a kanapa znajduje się z boku czyli będzie oglądany pod jakimś kątem. Dziękuję za radę i pozdrawiam.

 • MichalD

  Witam, bardzo dobry artykuł.

  Panie Krzysztofie, który tv by mi Pan polecił, tzn. zależy mi na 55 calach, matrycy 100Hz (do oglądania sportu oraz gry na konsoli). Chciałbym też skorzystać z oglądania 3D. Zastanawiam się nad dwoma modelami:

  Philips 55PFT6550/12

  LG 55LF652V

  Ogólnie to bardziej skłaniam się w stronę LG (bo czytałem w opiniach, że android póki co nie daje rady). Ponadto cenowo trochę lepiej. Jeśli chodzi o Philips`a to in plus wypada ambilight (sam jestem ciekaw czy warto) no i matryca VA, która osiąga lepszą czerń i kontrast. Telewizor będę oglądał na przeciwko, więc kąty widzenia nie do końca mnie obchodzą.
  Chyba, że byłby Pan w stanie polecić inny model z podobnej półki cenowej.
  Pozdrawiam.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć, dzięki!
   Pytanie, czy to 3D jest priorytetem? Bo ogólnie producenci się zdecydowanie już odwracają od tematu, dochodzą nam do dokupienia okulary, odtwarzacz itd. Bo znacznie ciekawszą opcją od wymienionych modeli byłby najlepszy tegoroczny stosunek cena/jakość FHD, czyli J6200 Samsunga. Jest panel VA, jest najlepsze (razem z Sony) na rynku odwzorowanie ruchu, jest bardzo wysoki kontrast (ponad 5000:1), tylko właśnie nie ma 3D.
   Philips, którego podałeś, ma Android TV, a jak sam zauważyłeś, wciąż zdarzają się z nim problemy. Ambilgitha bym nie polecał, jedynym sensownym jego zastosowaniem jest IMO ustawienie go na stałe na biały, aby sztucznie podnosić kontrast.

   • MichalD

    Dziękuję bardzo za odpowiedź.
    To może lepiej Samsunga H6400 (ma 3D w zestawie z okularami)? A dlaczego nie LG 55LF652V?
    Dziękuję za radę i pozdrawiam.

    • Krzysztof Hankiewicz

     H6400 byłby też dobrą opcją, pytanie jak z dostępnością, to jednak już niemal dwuletni model.
     LF652 to po pierwsze IPS, więc dłuższy czas reakcji, słabsze czernie, a więc niższy kontrast. No i chyba każdy LF652, jaki widziałem, miał koszmarnie niedoświetlone narożniki. Tak mocno, że widoczne nawet w normalnym oglądaniu, nie tylko na wzorcach testowych.

     • MichalD

      55H6400 jest dostępny i prawdę powiedziawszy jeszcze w tym miesiącu chcę go kupić. Zastanawiam się, czy można w jakiś sposób korzystać na nim z anteny zbiorczej (na budynku), ponieważ tv nie posiada wejścia sat. Jestem laikiem i do końca nie wiem, z jakimi konsekwencjami się wiąże brak wejścia na antenę sat. Na razie nie mam żadnego dostawcy na nowym mieszkaniu, w przyszłości najprawdopodobniej będzie to UPC, ale póki co chciałbym korzystać z bezpłatnej tv.
      Dziękuję za radę i pozdrawiam.

     • Krzysztof Hankiewicz

      Jasne, H6400, jak znakomita większość dostępnych obecnie telewizorów, ma wbudowany tuner telewizji naziemnej (DVB-T) oraz kablowej (DVB-C), nie będzie więc ani problemu z podpięciem do anteny zbiorczej, ani w przyszłości z kablówki bez zewnętrznego dekodera, jedynie z modułem CI z kartą wpiętym do slotu w telewizorze.

 • Bogdan Balczun

  Witam, chciałbym prosić o pomoc w wyborze telewizora 50 cali marka nie jest ważna, tylko chciałbym aby był: UHD, 120Hz, w cenie do 4 tysiecy. Moze sony 49x8005c Dziękuję za radę i pozdrawiam.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć,
   X80C nie polecam, jeśli już to X83C – lepsze odwzorowanie ruchu, lepsze wykonanie.
   Bardziej bym polecał chyba najpopularniejszy tu w komentarzach model, czyli CX700 Panasonica. Jest 120Hz, jest panel VA, więc znacznie lepszy kontrast niż na tych 49″ matrycach, jest szerokogamutowe podświetlanie, no i stabilniejszy smart. Trochę więcej o tym modelu pisałem tutaj: http://kjhank.pl/best-buy-q1-2016-czyli-jaki-telewizor-kupic-w-pierwszym-kwartale/#disqus_thread

   • Bogdan Balczun

    Witam, zapoznałem się z treścią tego artykułu i przeglądałem trochę internetu i zaczął mi się podobać samsung UE50JU6800. Głównie z powodu dobrych opinii i systemu tinzen, który wydaje mi sie ciekawszy niż firefox. Poza tym przeczytałem dość negatywny test Panasonica http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3059957.html dodam że sport to oglądam nie często tylko ważne wydarzenia.

    • Krzysztof Hankiewicz

     JU68xx bardzo polecam, bo to nietypowy (w pozytywnym tego znaczeniu) telewizor. Nietypowy dlatego, że rzadko kiedy spotyka się model, w którym priorytetem była jakość obrazu, zwłaszcza filmowego, bez dorzuconych bajerów, z których rzadko się korzysta. Ma wysoki kontrast, szerkogamutowe podświetlenie, krótki czas reakcji panelu. Nie ma 3D, bo umiera. Nie ma 120Hz, bo to i tak głównie do sportu, a 24p wyświetla poprawnie i bez tego. A jeśli chcemy oglądać na nim sport, i tak Samsung ma na tyle dobre upłynniacze, że działają swobodnie i na 60Hz panelu.
     Jednak, jak Elektrodę lubię, tak sugeruję unikać słynnego czarnego forum, do którego ona linkuję. Nie ma ono w branży najlepszej opinii, delikatnie mówiąc. Żeby daleko nie szukać, niedawno próbowano tam wmówić, że o częstotliwości odświeżania panelu mówi liczba herców na tabliczce znamionowej z tyłu telewizora. Podaje się tam, owszem, częstotliwość, ale prądu.

     • Bogdan Balczun

      Dzieki wielkie za pomoc w wyborze TV! Zamówiłem go przez allegro, mam nadzieje ze we wtorek będzie. Wybrałem samsunga. Pozdrawiam.

 • Sebastian Sujak

  Witam.
  Wspomniał Pan że nie poleca Sony X80C. Chciałem zapytać jako osoby obeznanej mocno z tematem jak wygląda Pana opinia jeśli chodzi o W80C (konkretnie model KDL-55W809C)?
  Używany byłby do oglądania filmów i grania na konsoli.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Krzysztof Hankiewicz

   W8C to jeden z najlepszych obecnie telewizorów Full HD, więc jak najbardziej polecam. Android TV powinien się przy okazji aktualizacji do 6.0 też poprawić, więc i ze smartem powinno być już ok.
   Pytanie jednak, czy nie lepiej w tej sytuacji W755C. 3D umiera, a do tego na W8 wyświetlane jest w niskiej rodzielczości (gorzej niż przy pasywnym) i przy ogromnym crosstalku (obrazy dla lewego oka przechodzą na prawe i odwrotnie). Zawsze to oszczędność paruset złotych, a pozostałe parametry telewizora są identyczne.

   • Sebastian Sujak

    Szczerze mówiąc brałem pod uwagę równierz ten 55W755C ale nie wiedziałem że poza 3D nic je niemal nie różni. Jeszcze raz dziękuję za poradę i pozdrawiam.

 • Wojtek

  Witam. Chciałbym spytać co Pan myśli o samsungu UE55JU6740? Rozważam jeszcze UE 55JU 6872 i 6650
  Syn ogląda sport, my z żoną filmy….
  Pozdrawiam. Wojtek.

  • Krzysztof Hankiewicz

   6740 i 6650 to ten sam telewizor w innej ramie, sprzedawany w różnych sieciach. Z 6872 jest ten kłopot, że w 55″ są tam matryce IPS, co oznacza, że będzie tam niższy kontrast/słabsze czernie od pozostałych dwóch. Ale dobrą robotę robią w nim kropki kwantowe, zwłaszcza teraz, gdy na rynek wychodzą blu-raye UHD. Generalnie jeśli nie będzie oglądany w zupełnym zaciemnieniu, IPS może być ok, ale bez światła czerń będzie świecić. Jaka odległość do TV? Bo jak za duża, zakrzywienie może bardziej przeszkadzać niż pomagać.

   • Wojtek

    Witam serdecznie i dziękuję za odpowiedź. TV oglądamy z odległości około 3 metrów. Zazwyczaj na wprost, czasem gdy oglądamy wszyscy razem, miescimy się „klinie”o kącie <około 50 stopni. Filmy lubimy oglądać jak w kinie, przy zaciemnieniu. Ogladamy tez zdjecia i filmy z zawodow syna. Nie wiem czy te kwantowe kropki zrekompensują brak matrycy VA. Najgorsze, że jak telewizor ma np. 4K, to przy 55' matryca jest gorsza, jak lepsza to TV mniejszy albo tylko full HD itd. Jak już ma to co chcę to kosztuje ok.7000. I nigdzie nie podają czy wejscia hdmi są 2.0 czy 1.4 a usb 3.0. Chciałbym się zmieścić w kwocie 5000zł max 5500. Już nawet zacząłem rozważać 60" lub 55"w wersji "tylko" Full HD. Biję się z myślami bo jednak 4K to przyszłość i ilość takich programów zapewne niebawem wzrośnie lawinowo, jak wcześniej w HD. Ponadto TV za taka kwote nie bede wymienial zbyt szybko. Rozglądałem sie w ofercie RTV E… A.. i Med.. Ex….
    Pozdrawiam serdecznie. Wojtek.
    PS. Wielki szacunek za bezinteresowną pomoc wielu osobom i za szeroką znajomość tematu.

    • Krzysztof Hankiewicz

     Na tej odległości zakrzywienie w 55″ będzie fajnie działać, więc bardziej brałbym 6650/6740, niż 6872, zwłaszcza jeśli filmy oglądacie w przyciemnionych warunkach. Tu by wychodziła niestety ta największa słabość 6872 w 55″.
     U Samsunga wszystkie UHD, nawet JU6000 mają HDMI 2.0a, czyli pełne 18Gbps z czytaniem metadanych HDR. I jedno z trzech USB od serii JU64x0 jest 3.0.
     Jak już pisałem tutaj: http://kjhank.pl/dlaczego-warto-kupic-telewizor-ultra-hd-4k/ moim zdaniem warto kupić już teraz TV UHD. Treści jest sporo, a będzie coraz więcej – kilka (3?) kanałów FTA na Astrze, coraz więcej treści streamingowych, u operatorów pojawiają się pierwsze dekodery z HEVC (chociaż większość TV i tak już je ma), a i pierwsze odtwarzacze BD-UHD na dniach powinny pojawić się na półkach cenowych.
     Dzięki za miłe słowa! Staram się jak mogę ;-)

     • Wojtek

      Bardzo dziękuję za wszystkie informacje Panie Krzysztofie. Cieszę się, że złącza są nowszego typu. Mniej rozterek. Myślę, że pańska opinia będzie dla mnie wiodąca i zdecyduję się na 6740. Jeszcze raz serdecznie dziękuję. Pańska pomoc jest dla mnie nieoceniona. Zawsze przy planowanym większym zakupie poświęcam sporo czasu na zapoznanie z tematem. Szukam testów, ocen, opinii ale jestem laikiem i opinia kogoś kto posiada głębszą lub fachową wiedzę naprawdę baaaardzo się przydaje i skraca poszukiwania. Pozdrawiam serdecznie. Wojtek.

     • Krzysztof Hankiewicz

      Cieszę się, że mogłem pomóc i mam nadzieję, że będziecie zadowoleni z nowego sprzętu :-)

     • Wojtek

      Witam. Od trzech dni jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami UE55JU6740 + soundbar Samsung HW-J450. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Jest duuużo większy od starego 42″. W miarę wzrastania kąta patrzenia kontrasty spadają, ale oglądamy niemalże na wprost i tak naprawdę nie ma to znaczenia. Obraz bardzo wyraźny, kontrastowy (mamy NC+), jeszcze nie zauważyłem smużeń. Programy przyrodnicze i filmy w HD ogląda się świetnie. Zdjęcia z aparatu także. Dodatkowy zestaw głośnikowy chociaż nie jest klasy „Hi”, po sprzężeniu z TV bardzo fajnie dopełnia dźwięki basem i przestrzenią nie zajmując wiele miejsca. Spokojnie można robić też głośną imprezę w 25-30m2 pokoju za pośrednictwem połączenia bluetooth z komputerem, smatrfonem itp. Jak dla mnie… w zupełności wystarczy. Nie jestem audiofilem. Jeśli mi czegoś brakuje, to tylko tunera radiowego w soundbarze. Jeszcze raz dziękuję. Rady bardzo się przydały. Pozdrawiam. Wojtek.

     • Krzysztof Hankiewicz

      Super, cieszy mnie, że zakup się udał. NC+ to raczej dobry sygnał, więc tym lepiej. Telewizory w dzisiejszych czasach już raczej nie smużą, no chyba że jakieś totalne tanizny. To nie czasy matryc TN sprzed paru lat ;-)
      No, niestety, z nieznanych przyczyn nie robi się już raczej soundbarów z tunerami. A szkoda, parę lat temu Samsung miał fajne rozwiązanie – był to bodajże model E8200 z 2012 roku, miał nie tylko radio, ale nawet odtwarzacz BD. J450 znam mało, bardziej J550, ale również cieszę się, że zadowalająco gra.

     • Wojtek

      Ja też znalazłem jakiegoś soundbara Sony z radiem, o futurystycznym wyglądzie, który mnie nie przekonał, również cenowo. Ten model E8200 jest super….ale niedostępny…a dla mnie także finansowo, więc pozostaje wybór przyzwoitego stosunku cena/jakość. Póki co – wystarczy zwłaszcza, że tego zakupu nie planowałem. Na szczęście są raty 40×0% :-)

     • Wojtek

      Czy jest płaski odpowiednik JU6740 [pytanie od żonki ;-)]?

     • Krzysztof Hankiewicz

      Nie bardzo. Jest niższa seria, JU64x0, ale tam też zdarzają się IPSy, do tego tracimy tuner DVB-S i pilota ruchowego. A później seria wyższa, JU7000, to wydatek powyżej 5500zł, aczkolwiek tam już zauważalnie wyższa klasa sprzętu – szybsza matryca, więc lepsze odwzorowanie ruchu, podwójne tunery, wyższy kontrast, lepsze filtry na panelu.

     • Wojtek

      Jeszcze raz bardzo dziękuję. Pozdrawiam serdecznie. Wojtek

   • Wojtek

    Przepraszam ale te dziwne znaki wskoczyly niezamierzenie, podczas wklejania napisanego tekstu. Pozdrawiam.

 • Marcin Budziarski

  Witam! Mam mały zgryz. Samsung 48JS8500, czy Panasonic 50CX800? Samsung chyba ma lepszy upłynniacz ruchu, Panasonic głębsze czernie i większy kontrast… Czy w ogóle odpuścić sobie te modele i kupić tańszego Samsunga 50JU6800 lub Panasonica 49CX740? Czy któryś z tych telewizorów lepiej potrafi rekompensować gorszą jakość sygnału (np. 720 lub mniej)?

  • Krzysztof Hankiewicz

   Bardziej bym polecał JS8500, świetny TV za teraz już niezłe pieniądze. Fakt, że statyczny kontrast ma niższy od CX800, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w obecnych czasach większej rozpiętości tonalnej plansze ANSI nie oddają tak dobrze możliwości sprzętu. Pisał o tym chyba Vincent Teoh z brytyjskiego hdtvtest, że być może pora na zmianę metodologii badań sprzętu.
   Wracając do meritum – JS8500 ma lepsze odwzorowanie ruchu (w Panasiu od lat ta sama historia, czyli brak precyzyjnej indywidualnej kontroli deblur/dejudder, tylko gotowe tryby płynności, które bardziej zwiększają efekt teatru, niż poprawiają ostrość w ruchu), większą rozpiętość tonalną, lepszą technologię podświetlania szerokogamutowego (kropki kwantowe dają czystsze światło od ulepszonych fosforów na diodach, czyli przede wszystkim podstawowe barwy R, G, B wyświetlane są bez zbędnych domieszek sąsiadujących kolorów spektrum), bogatszego smarta, no i małą, ale fajną rzecz – one-connect mini, czyli to rozwiązanie pomagające utrzymać porządek w przewodach, wyprowadzając część portóe na zewnątrz.

   • Marcin Budziarski

    Bardzo dziękuję za podpowiedź. Samsunga miałem już kupić parę dni temu, ale jeszcze odłożyliśmy decyzję. Dziękuję i pozdrawiam.

 • Marcin Budziarski

  Problem jest taki, że CX800 nie ma gdzie obejrzeć, by naocznie wybrać, który obraz jest dla mnie lepszy…

 • BreakingBad

  Posiadam Sony W905A i wiem, że prędko go nie zmienię

  • Krzysztof Hankiewicz

   Mam duży sentyment do tego modelu, świetny sprzęt. Zanim Sony zaczęło wydziwiać z montowaniem IPS-ów w wysokich seriach, czy dawania oprogramowania w wersji beta do większości modeli, albo tych idiotycznych wielkich głośników po bokach. W zasadzie jedynym poważniejszym mankamentem były problemy z kalibracją przez będące wówczas nowością kropki kwantowe.

   • BreakingBad

    Dokładnie tak jest i to prawda z tym, że obecnie chyba już nie kupi się tv z matrycą 240Hz, przestrzenią barw 12-bit plus super niskim czasem wygaszaniem pikseli. 46W905A dumnie błyszczy się w moim salonie jako ostatni „dobry” FullHD.

 • Marzena Wojciech Reclaf

  Witam serdecznie. Chciałam zrobić mężowi niespodziankę i kupić TV. Czytając Pana porady troszkę zaniepokoiłam się swoim wyborem. Zdecydowałam się na zakup LG 60UF778V. Wg mnie najlepszy stosunek jakości do ceny 60″. Czy aby się nie przeliczyłam?

  • Krzysztof Hankiewicz

   LG robi dobre panele, ale LG ma słabą elektronikę. Jeśli koniecznie ma to być 60″, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłby 60CX740/750 Panasonica, lub 60JU68xx Samsunga, ale to chyba spora różnica cenowa pod UF7. Dodatkowo doszły mnie słuchy, aczkolwiek niepotwierdzone, że seria UF7 LG też ma matryce typu RGBW, o których pisałem tutaj: http://kjhank.pl/inwazja-falszywych-ultra-hd-czyli-3k-w-natarciu/

   • Marzena Wojciech Reclaf

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Niekoniecznie musi to być 60 cali :) Jeżeli ma Pan jakiegos swojego faworyta 55” lub 65” proszę o sugestię. Napewno zasugeruję sie na Pana podpowiedzą :)
    Samsung 60JU6800 w sumie nie aż taka znacząca różnica cenowa. Pozdr Marzena

    • Marzena Wojciech Reclaf

     Dziękuję bardzo za pomoc. Zakupiłam polecanego Panasonica. Rewelacja. Dziękuję i pozdrawiam

 • Tomek

  Witam
  Przymierzam się do zakupu telewizora. Rozważam dwa modele: Samsung UE50H6400 i Samsung UE50J5500 Który by Pan polecił? A może jeszcze jakiś inny model?Cena tak do 3tyś i max 50 cali.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Poważniejsze różnice między tymi modelami są dwie: oprogramowanie i odświeżanie panelu. H6400, jako seria z 2014, ma starszy soft niż J5500, gdzie jest już Tizen. Ale H6400 ma szybszą – 120Hz – matrycę, więc lepsze odwzorowanie ruchu. Można by połączyć obydwie te cechy i wybrać J6200, który jako model 2015 ma Tizena, ale też 120Hz panel. Nie wiem, czy w 50″ są jeszcze dostępne, ale 48″ na pewno będą. Ewentualnie można spróbować złapać Sony 50W755C, czyli bliźniak J6200, aczkolwiek tu trafiamy na Android TV, który wciąż ma sporo niedociągnięć. I nieco słabsze odwzorowanie ruchu od J6200. Ale na pewno jest lepiej wykonany, całkiem elegancka metalowa rama.

 • Reginald Korona

  Witam. Mając plazmę LG 42″ niespełna 8 lat, postanowiłem pomału rozglądać się za czymś „na czasie”. Działa idealnie, ale no może by co zmienił. Ogląda się u nas TV z kąta prawie że 90 stopni. Od miesiąca bez ciśnienia chodzę sobie po sklepach i przeglądam to i tamto. Muszę stwierdzić, że IPS na który się ustawiałem cofnął moje zainteresowanie. Jakieś ciemne plamy na białym tle po rogach, to jakieś cienkie linie przy krawędziach, to czarny jakiś mleczny. VA znowu dla singla bym powiedział. Krok w bok i po obrazie. Trzeba dać za TV ze 4000, żeby trochę tych dyskondycji wyeliminować. Jednak kiedyś tam czytałem o OLEDzie. Śledzę ceny na allegro i na dzień dzisiejszy to już dobrze wygląda. Za 6000 i trochę można kupić OLED 55″. Widziałem to na żywo w MM i to jest to co po plazmie chcę mieć. Jak mam dać 4000 za TV, który nie do końca daje radę to dodam zaskórniaki i kupię OLEDa. Czy mam rację, czy nie? Fakt…FHD, ale treści w eterze (C+ u mnie) to jeszcze długo nie będzie.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć,
   z OLEDami, zwłaszcza modelami 1080p, jest pewien kłopot. Na tę chwilę właściwie monopol ma na nie LG, który robi bardzo dobre matryce, ale elektronika przy nich mocno odstaje. Mamy przez to słabą gradację czerni (tylko 7-bitowa precyzja), czego efektem jest tzw. black crush, czyli zlewanie się detali w prawie-czerniach w jedną smolistą plamę. Drugim problemem z nimi (zwłaszcza w serii EC930) jest nierównomierność panelu. Chodzi o spore przebarwienia widoczne na matrycy, gdzie często pół ekranu jest zazielenione, a drugie pół – zaróżowione. Polecam wrzucić w Google „oled uniformity issues”, dla mnie jako właściciela plazmy, takie coś przy ekranie emisyjnym byłby nie do zaakceptowania.
   Dodatkowo OLEDy LG niezbyt dobrze odwzorowują ruch, ponieważ odświeżane są metodą sample&hold, czyli taką samą jak LCD, a nie tak jak plazmy. W połączeniu z nie najlepszą elektroniką LG, dostajemy standardowe LCD-owe 300 linii ruchu, co dla Ciebie, jako użytkownika plazmy, może być sporym downgradem.
   Jest to raczej mało popularna w branży opinia, ale uważam, że z OLEDem trzeba poczekać, aż więcej producentów w niego wejdzie (Sony, więcej modeli Panasonic) lub wróci (Samsung, do dziś żaden TV nie zrobił na mnie takiego wrażenia jak S9C). Moim zdaniem ekrany z takimi często występującymi wadami, jakie wymieniłem, nie mogą pretendować do używanego przez producenta hasła „ultimate display”.
   Matryce VA w tegorocznych seriach wydają się mieć szersze kąty, niż miały modele 2015, może warto jeszcze trochę poczekać i zobaczyć, co się pojawi na rynku?

 • Arek Borowski

  Panie Krzysztofie czy mógłby mi Pan pomóc wybrać telewizor 4k tak do 5000tyś złotych. Zależy mi aby było to min 50 cali, szybka matryca (fanatyk piłkarski) no i ta czerń… Chciałbym również uniknąć jaśniejszych rogów. Obecnie męczę się w swoim starym tv z clouding-iem. Musiałem trafić kiepski model. Nie chciałbym powtórki z rozrywki. Ostatnio kolega polecał mi Panasonic TX-50CX700E ale wolę opinię experta:) Będę wdzięczny za odpowiedz.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Najlepsze odwzorowanie ruchu będą oferowały wyższe serie Samsunga, później Sony. CX700, mimo że to ogólnie świetny telewizor, nie ma tak dobrej elektroniki, jak tamci dwaj producenci, przez co odwzorowanie ruchu w nim odstaje od chociażby Samsunga JU7000 czy Sony X85C. Jeśli chodzi o równomierność podświetlenia, tu też JU7000 powinien najlepiej wypadać, ponieważ jest to direct-LED, nie krawędziówka, jak CX700 i X85C. Niestety, problem w tym, że JU7000 w 55″ nie mieści się w Twoim budżecie, a mieszczący się w nim 48″ – jest nieco mniejszy niż zakładałeś. Znowu X85C jest bliżej zmieszczenia się w 5000zł (wg ceneo od 5200), ale podświetlenie w nim umieszczono tylko na dole i często zdarzają się przez to niedoświetlenia.
   Trzeba pamiętać, że nierównomierności podświetlenia zawsze będą nieco loterią w przypadku LED-LCD, bo tak po prostu działa ta technologia.

   • Arek Borowski

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czy UE55JU7000 bardzo się różni od Samsung UE55JU7500 oprócz zakrzywionego ekranu?

    • Krzysztof Hankiewicz

     Niczym się nie różnią. Wprawdzie producent twierdzi, że jest tam ‚auto-depth enhancer’, który ma dawać jeszcze większe uczucie głębi, ale to w zasadzie czysty marketing, całe uczucie głębi wynika z zakrzywienia.

     • Arek Borowski

      Tak wiec wybór padł na Samsunga UE55JU7000. Mam nadzieję że będę zadowolony. Bardzo dziękuję za wszystkie uwagi. Pozdrawiam

     • Domin

      Witam, I jak śmiga JU7000? Właśnie po 2-tygodniowym reaserchu przymierzam się to tego modelu. Bedę wdzięczy za 2-3 zdania opini.

   • Piotr Wyrzycki

    Na angielskich stronkach, dwóch doczytałem, że cx700 w wersji 55″ ma podświetlenie centralne a nie krawedziowe…hmmm??

 • Krystyna Brodzka

  Witam, Panie Krzysztofie mam pytanko czy do zwykłego użytkowania tzn. oglądanie tv czasami jakieś filmy 4K nagrane telefonem i zdjęcia i smart aplikacje do seriali itp. To czy wystarczy najtańszy model tx-55cx400e, czy dołożyć i wziąć np tx-55cx680e lub tx-55cx700e Z sony kd-55x8005c chyba najniższy model czy kd-55x8509c jakie różnice między modelami zauważalne dla zwykłego użytkownika budżet to 5500zł jednak jak mam wydawać 2500 więcej za lepszy model nie widzę sensu. Jeśli by postawić obok siebie tx-55cx680e i kd-55x8005c to co będzie lepsze

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć! CX400 unikać jak ognia, to turecki Vestel z logo Panasonic, koszmarny sprzęt. Z wymienionych przez Ciebie modeli, polecałbym najbardziej CX700 Panasonica, czyli jeden z najlepszych stosunków cena/jakość mijającego roku modelowego. Sony X80C też raczej zignorować, oferuje wprawdzie wysoki kontrast, ale lepsza parametrów pozostawia sporo do życzenia.
   CX680 wypadnie lepiej od X80C. Niestety nie udało mi się nigdzie znaleźć 100% potwierdzenia, czy CX680 ma matrycę 60Hz, czy 120Hz.

 • Twiter

  Witam serdecznie Panie Krzysztofie.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć. Przepraszam, że tak późno, musiałem nie dostać powiadomienia o Twoim komentarzu. Loteria ze źle spasowanymi ramkami jest taka sama u każdego producenta ;-) Tak samo jak z równomiernością podświetlenia, chociaż przy jednokrawędziowym podświetlaniu w W755C jest znacznie większa szansa na nierówności.
   Plusem W755C na pewno będzie dostępność tunera DVB-S i lepsze materiały – aluminiowa rama. Ale Samsung na pewno lepiej wypadnie pod względem smartów, równomierności podświetlenia i odwzorowania ruchu. Ja osobiście wolałbym J6200.

 • Georgio Phoenix

  Witam serdecznie Panie Krzysztofie. Większość tematów dotyczy zakupu tv w budżecie przekraczającym moje możliwości. Zwracam się do Pana z prośbą o pomoc w wyborze tv ok 50″ idealnie byłoby 55″ ale wiem ze wiązało by się to z powiększeniem budżetu. Powiem tak: nie potrzebuje „wodotrysków” tak jak UHD, 3D, czy smart . Mam 2 tv sony Bravia 32″ i jestem z nich zadowolony ale chciałbym coś większego do 2500 PLN. Można znaleźć nawet tańsze modele natomiast jestem fanatykiem futbolu i dużo czasu spędzam na konsoli Xbox one wiec potrzebuje pomocy w znalezienieniu budżetowego tv z 100hz matryca. Z góry dziękuję za poświęcony czas i sugestię modeli.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć,
   w 55″ trudno coś o takich parametrach będzie znaleźć w podanym przez Ciebie budżecie. Najrozsądniejszy byłby Samsung J6200, ale w 55″ trzeba wydać na niego powyżej trzech tysięcy. W 50″ jest to ok. 2.5 tysiąca, w 48″ nieco poniżej. Gdybyś chciał się trzymać marki Sony, to musisz się liczyć z wydatkiem bliższym trzech tysięcy w 50″, bo wtedy model W755C wchodziłby w grę – jest to praktycznie bliźniak wymienionego Samsunga, jedynie z dodatkowo wbudowanym tunerem DVB-S, którego J6200 nie ma.

 • Andrzej Rzeszowski

  Witam. Panie Krzysztofie œświetny artykuł! Muszę kupić telewizor dla seniora. Zależy mi na 46-49cali, matryca 120hz, bez 3D, budżet 2300zł. Wybór padł na Samsunga 48h6400. Jednak wyczytałem na forach, że występuje problem z matrycami samsunga-kurzy się….Samsung 48J6200 jest nowym telewizorem i nie wiadomo czy już poprawiono problem z kurzeniem matrycy…Który telewizor by Pan polecił oprócz Samsunga? Pozdrawiam.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć. Powiem tak. Sporo słyszałem o tym kurzeniu się, nawet widziałem jedną sztukę, w której występowało. Z drugiej strony sprzedałem tych telewizorów (zarówno H6400, jak i jego następcy J6200) ogromne ilości, w tym kilkanaście znajomym i rodzinie i nikt z nich na ten problem nie narzekał. Widywałem to też w innych telewizorach, np. W80C Sony, czy LF652 LG. Jak to z każdą elektroniką, trzeba się liczyć z tym, że kontrola jakości tych produktów bywa różna i takie rzeczy mogą się zdarzać, ale nie muszą być regułą.
   A z innej beczki, polecałbym bardziej J6200 od H6400 ze względu na lepsze odwzorowanie ruchu oraz nowszy soft. I subtelniejszy design.

 • Kuba

  Witam
  Podobne pytanie już było ale jednak chciałbym o konkretną odpowiedź fachowca :) Otóż, przymierzam się do zakupu TV 55 cali, budżet ok 3tyś zł. Nie interesuje mnie 4k ani 3D. Dobra matryca, kolory – to najważniejsze. Na żywo widziałem Panasonica tx-55cs630e, a w internecie m. in. tu polecany samsung 55j6200 czy 6250. I teraz pytanie , który wybrać ? :) W popularnym sklepie namawiano mnie na mniejszy sony z androidem, ale jak się okazało był to Pan wysłany z Sony :)

  • Krzysztof Hankiewicz

   Między Panasonic a Samsung wybrałbym tego drugiego. Lepsze odwzorowanie ruchu, bardziej rozbudowany i przyjazny soft. Kolory jak to kolory – jak sobie ustawisz, takie będą, obydwa są w stanie wyświetlać poprawnie, obydwa w trybie filmowym i przy ciepłej temperaturze kolorów będą bliskie referencji, jak praktycznie każdy telewizor ;-) I jak pewnie zauważyłeś już w innych komentarzach, J6200 to obrazowo w zasadzie bliźniak Sony W755C, gdzie ten drugi ma dodatkowo tuner DVB-S. Obydwa równie warte polecenia, mimo całej mojej ogromnej sympatii do Panasonica.

   Tylko z tymi modelami trzeba się trochę już pospieszyć z zakupem, bo mamy końcówkę roku modelowego 2015 i już raczej końcówki serii są na sklepach.

   I mała dygresja dotycząca wspomnianego przez Ciebie Android TV (zawsze dodaję TV, bo trzeba pamiętać, że to nie jest do końca ten sam system, który mamy w telefonach): ja osobiście nie jestem miłośnikiem tego softu, zwłaszcza na telewizorach. Na Nexus Playerze jeszcze to ok działa, ale na telewizorach wydaje się mniej dopracowany, mniej stabilny (może to wina MediaTeków w Soniaczach, a może optymalizacji, nie wiem), z małą ilością aplikacji. Owszem, niektórzy powiedzą Ci, że możesz zainstalować dowolną aplikację z pendrive’a, ale chyba nie chodzi o to, żeby się bawić w ręczne pobieranie APK i całą tę robotę, tylko mieć to co najważniejsze w sklepie. Zwłaszcza, że aplikacje nie dostosowane interfejsem do telewizora, często nie dają się obsługiwać pilotem, a to w telwizorze trochę lipa ;-) Dlatego z rzucaniem się w Android TV bym jeszcze poczekał, a na razie postawił na coś bardziej sprawdzonego.

   • Kuba

    Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. W takim razie chyba będzie Samsung jak się jeszcze znajdzie :)

    Jeśli chodzi o Android TV podchodzę również z dystansem, za szybko jeszcze.

    Jeszcze raz dziękuję. Kłaniam się nisko takim fascynatom jak Pan.

    Pozdrawiam

 • Maciek

  Dzień dobry,
  i ja mam dylemat. Chciałbym kupić w miarę przyzwoity telewizor 55 cali w cenie max 4200zł. Waham się pomiędzy SONY KD-55X8005C a Samsungiem UE55JU6400. Oglądam głównie filmy i czasami sport. Kanapa na przeciwko telewizora więc nie mam problemów z kątem oglądania.
  Do niedawna używałem Panasonica, plazmy TH-42PY70PA ale był dla mnie trochę za mały, choć barwy miał super.

  Czy może Pan wskazać, który z modeli, o których myślę powinienem wybrać? A może jeszcze jakaś inna pozycja? Zależy mi na kolorach i braku problemów z pikselami/matrycą.
  Pozdrawiam,
  Maciek

  • Krzysztof Hankiewicz

   A może – chyba najbardziej tutaj polecany – Panasonic 55CX700? Bardzo wysoki kontrast dzięki samsungowej matrycy, szerokogamutowe podświetlanie, UHD, fajne wykonanie, szybki – choć niekoniecznie najbardziej rozbudowany – smart. Nie wiem jak jeszcze z jego dostępnością, ale kapitalny model za rozsądne pieniądze.

   • Maciek

    Dziękuję za odpowiedź i sugestie. Czy model oznaczony jako 55CX700E (czyli z E na końcu) to będzie to samo o czym Pan wspomniał? Czy ten model ma matrycę VA?
    Zawęziłem wybór Samsungów do JU6800 lub JU6200, ewentualnie 6650/6740. Teraz tylko wybór: czy polecany przez Pana Panasonic czy jednak któryś z Samsungów? Zdam się na Pana :)

   • Maciek

    Bardzo dziękuję za sugestie. Byłem w sklepie i popatrzyłem na żywo na wybrane modele. Jestem już prawie zdecydowany kupić Samsunga UE55JU6800. Dobry wybór, zwłaszcza w porównaniu z Panasonic 55CX700, którego Pan poleca?

    • Krzysztof Hankiewicz

     JU68xx w 55″ ma matrycę IPS (w przeciwieństwie do innych rozmiarów i do CX700, w których jest VA), co przełoży się na niższy kontrast/słabsze czernie, ale szersze kąty widzenia. No i CX700 ma matrycę 120Hz, gdzie w Samsungu siedzi 60Hz, aczkolwiek odwzorowanie ruchu mają podobne. JU68xx bardzo lubię, ale niestety w 55″ wypada słabiej niż w pozostałych dostępnych rozmiarach.

     • Maciek

      Hmm… ciekawe. Pan w sklepie twierdził, że matryce IPS ma model 6872 natomiast 6800 ma VA. Zgłupiałem…

     • Krzysztof Hankiewicz

      Nie. JU6800 i JU6872 różnią się jedynie dostępnym w tym drugim tunerem satelitarnym, poza tym to ten sam model, łącznie z tym, że w 50″ i 60″ mamy panel VA, w 55″ IPS. Aczkolwiek dochodziły mnie słuchy, że w późniejszych partiach montowano także VA w 55″. Łatwo sprawdzić – wystarczy podejść do telewizora i lekko stuknąć w matrycę – VA błyśnie/zamigocze, podczas gdy na IPS nic się nie wydarzy. Dodatkowo można przeciągnąć palcem po panelu – w VA będzie się za palcem ciągnął długi ślad, na IPS go nie będzie (lub będzie bardzo krótki).

     • Maciek

      Oki, super. Szukam więc Panasonica. Czy literka E na końcu ma znaczenie? Znalazłem bowiem Panasonic 55CX700E i nie wiem czy to ten sam model, który Pan poleca.
      Znalazłem też 55CXM710. Czy to jakiś ulepszony model siedemsetki?

     • Krzysztof Hankiewicz

      Cokolwiek jest po numerze nie ma znaczenia, to najczęściej są oznaczenia z fabryk lub określenia na różne regiony. 710 ma bodajże w komplecie pilot z touchpadem albo tuner DVB-S, w każdym razie obrazowo to to samo.

     • Maciek

      Bardzo Panu dziękuję, za fachowe podpowiedzi i cierpliwość :)
      Ostatnie pytanie, znów dotyczące literki: w modelu, który jest dostępny niedaleko mnie oznaczenie ma dodatkową literkę M czyli 55CXM710 a nie CX700. Jak rozumiem nie przejmować się tym CXM zamiast CX bo to obrazowo to samo? CXM jest nieco tańszy…

     • Krzysztof Hankiewicz

      To też to samo obrazowo, różne modele robione są dla różnych sieci, więc cenami mogą się różnić.

     • Maciek

      Dziękuję za radę. Wczoraj chciałem kupić CX700 ale wszędzie mają już tylko wystawowe modele. Dziś jadę zatem kupić CXM710, który jest dostępny niedaleko mnie. Jeszcze raz dziękuję za cierpliwość.

     • Domin

      Maciek – I jak sprawuje się ten CXM710? Po analizie Samsungów (JU7000; JU68xx) + Sony (bodajże X8507) dochodzę do wniosku że ten Panasonic to najrozsądniejszy wybór w 55″ (aktualnie 4,3 tyś.).

     • Maciek

      Hej, telewizor mam od 5 dni. Póki co jestem bardzo zadowolony. Obraz ok, czernie ok. Nawet menu aplikacji jest do przejścia. Nie ma tragedii. Youtube śmiga super. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że był to bardzo dobry wybór.
      Jedyne nad czym się zacząłem zastanawiać to czy nie wziąć jednak 65 cali. Znalazłem TX-65CX410E w sumie niewiele drożej niż ten 55 cali, który kupiłem. Czy to jest to samo tylko z większym ekranem?

     • Krzysztof Hankiewicz

      Serii CX4 (i jakichkolwiek niskich modeli Panasonic z 2015 roku) unikać jak ognia, bo to tureckie Vestele z logo Panasonic. Największa możliwa tanizna.

     • Maciek

      Rozumiem, przyjąłem. W takim razie zostaje przy dobrym wyborze. Na prawdę polecam. Dziękuję za radę.

     • Paweł

      Witam,

      proszę o opinię nt. panasonic 55cx700 vs panasonic 50cx700. Z tego co się zorientowałem, to większość parametrów wypada na korzyść tego mniejszego, pewnie oprócz ilości cali na korzyść tego większego. Ale wracajac do specyfikacji to 50cx ma panel super mva (innoluxa), a 55cx ma va (jaki producent?); kontrast rowniez jest na korzysc tego mniejszego. Prosze o wsparcie i opinie czy warto isc w wiekszy ekran, jesli nie koniecznie przemiawiaja za nim parametry?

      dziekuje!
      pawel

     • Krzysztof Hankiewicz

      W 55″, z tego co kojarzę, jest panel Samsung Display, czyli też jeden z wariantów VA. Różnice w kontraście nie powinny być więc jakieś oszałamiająco duże, w testach w obu przypadkach w granicach 4000:1.

     • Krzysztof Hankiewicz

      M chyba odnosi się właśnie do pilota. Na 100% obrazowo to samo.

     • Marcin

      Niedawno polasilem sie na cale i o maly wlos chciwosc by zostala ukarana.Na szczescie zdazylem zmienic zamowienie.Najlepiej zobrazuje to scren zaczerpniety z testu p.Tomasza Chmielewskiego poza tym autor uwaza ze: „…Model 50-calowy (50JU6800) ma jeden z najwyższych współczynników kontrastu wśród tegorocznych telewizorów tego producenta (powyżej 3000:1). Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że 50-calowy Samsung JU6800 to najlepszy telewizor Ultra HD Samsunga do 5000 zł…..”
      Mam nadzieje ze pomoglem)
      Moze mi pan zaopiniowc model Samsunga UE55JU6740 ?
      Z gory dziekuje.

     • Krzysztof Hankiewicz

      Tak, nie wiem co pokusiło Samsunga o wpakowanie IPS-a do 55″, aczkolwiek, jak już gdzieś tu pisałem, zdarzają się egzemplarze z VA, choć przez moje ręce żaden nie przeszedł jeszcze. Przez pewien okres również modele JU64x0 w 55″ miały panele IPS.
      JU6740 w 55″ to na pewno lepszy wybór pod względem kontrastu, zwłaszcza że tu trafiają tylko panele VA, aczkolwiek brak mu szerokogamutowego podświetlania z JU68xx. Ale jeśli chodzi o czernie i czas reakcji panelu – zdecydowanie lepiej. Plus, dostajemy pilota smartowego w zestawie.

     • Marcin

      Dziekuje za odpowiedz).Dziwie sie polityce samsunga,sami sobie psuja koniunkture takimi praktykami.Beda tracic klientow nowych i tych starych.Psuja cos co o co wszyscy walcza czyli sprzedaz a w tym sa chyba liderem ale nikt nie lubi byc kantowany (niedoinformowany?) oby nieprzekombinowali bo afera z matrycami jest kolejna po wtopie z 3D,

     • Krzysztof Hankiewicz

      Też mi się to nie podobało, zwłaszcza, że do ubiegłego roku Samsung był jedynym producentem, który stosował wyłącznie VA. Ale póki co wygląda, że modele 2016 są wszystkie z powrotem na tych panelach, nawet te 49″, których wielu się obawiało.

 • Piotr Mankiewicz

  Witam!

  Chcę kupić niedrogi telewizor 32′. W związku z tym man do Pana dwa pytania. 1. Rozważam dwa modele: Samsung UE32J5100 i Sony KDL-32R400C. Oglądam zasadniczo filmy, programy przyrodnicze, sportu raczej nie. Który model Pan rekomenduje i dlaczego? 2. Czytałem, że Samsung montuje w swoich TV panele od 3 róźnych producentów (najlepsze ponoć są Samsunga). Jak sobie z tym radzic, żeby nie kupić panelu o niskich parametrach (czerń, szybkinrych, nasycenie barw)?

  Z góry dziękuję za poradę i pozdarwiam,

  Piotr

  • Krzysztof Hankiewicz

   Tak, wszyscy producenci montują panele od różnych producentów. W tych wielkościach to raczej zbyt dużych różnic nie ma, niby R400C jest 720p, J5100 1080p, ale na panelu tej wielkości to nie ma znaczenia. Samsung będzie sobie lepiej radził z odtwarzaniem pików przez USB. Odwzorowanie ruchu, smużenie itd. raczej powinny być zbliżone, podobnie poziom czerni.

 • Patryk J

  Witam Panie Krzysztofie,

  Mam pytanie który model samsunga by Pan wybrał UE50JU6872 czy UE50JU6400??Z tego co się orientuje to ten pierwszy ma matryce 60HZ ale index Quality za to 1400 a drugi 100 a 900Hz index. Co jest ważniejsze i jakie są między nimi różnice?
  Proszę o pomoc:)

  • Krzysztof Hankiewicz

   Z tych dwóch wolałbym JU6872. Obydwa mają panele 60Hz, JU6872 jest moim zdaniem jednym z najfajniejszych modeli tego roku, więcej pisałem o nim tutaj: http://kjhank.pl/best-buy-q1-2016-czyli-jaki-telewizor-kupic-w-pierwszym-kwartale/ Podstawowa różnica jest taka, że JU68xx ma szerokogamutowe podświetlanie, czyli za pomocą kropek kwantowych przy podświetlaniu wyświetla więcej kolorów, jest więc przyzwoicie przygotowany do treści na UHD Blu-rayach.

   • Patryk J

    Początek Pana odpowiedzi sugeruje mi wyraźnie że ma Pan alternatywną i dużo lepszą propozycję TV w podobnej cenie. Proszę o sugestię , interesuje mnie maksymalnie 50 cali

    • Krzysztof Hankiewicz

     No właśnie jak piszę, JU68xx jest bardzo dobrym rozwiązaniem w fajnych pieniądzach.

 • marekmaz

  „Z tych dwóch wolałbym JU6872….” Panie Krzysztofie- a jak wyglądają na tym modelu relacje sportowe? Pozdrawiam

  • Krzysztof Hankiewicz

   Jak na 60Hz bardzo dobrze – Samsung ma bardzo skuteczne upłynniacze, do tego w 50″ panel ma bardzo krótki czas reakcji, więc telewizor wyświetla nawet 600 linii ruchu. Aczkolwiek jeśli najwyższym priorytetem jest sport, lepiej wziąć coś na 120Hz. JU68xx to telewizor bardziej pod filmy, niż sport.

 • marekmaz

  Dziękuję za odpowiedz, priorytetem nie jest sport,ale miałem na myśli brak smużenia, czy też innych denereujących rzeczy.
  Jeżeli można prosić, to co by Pan zaproponował z tv 4k w przedziale 43-50″ i w cenie podobnie jak do ju6872, aby był i do filmów i sportu? :} Pozdrawiam Może jeszcze nadmienie, że oglądanie tv będzie z odległości 3 do 3,5m

  • Krzysztof Hankiewicz

   JU68xx raczej mało smużą, bo te 50″ panele mają krótki czas reakcji.
   Jakim dysponujesz budżetem na telewizor?

 • marekmaz

  Możemy przyjąc do 3,700, W treści wyżej pisze Pan m.in. …”W przypadku modeli Ultra HD: wszystkie poza HU6900 mają matryce 100/120Hz. Niskie modele, seria czwarta i piąta, oraz wymieniony przed chwilą HU6900, działają na matrycach 50/60Hz. Wszystko to jest niezależne od wielkości, od 19″ do 85″… a w opisie modelu JU6872 napisane jest Seria (model na rok) Samsung Seria 6 / 2015 czyli nie jest to seria 4 ani 5 wiec wg pana opisu powinien miec matryce 100 120 hz i jeszcze jedno nigdzie nie widziałem, aby w opisie było napisane jaka jest matryca, a może żle paczę, a co pan sądzi o tym modelu Samsung UE43KU6072U tez niby seria 6 są także 50′ Pozdrawiam

  • Krzysztof Hankiewicz

   To co pisałem dotyczyło serii H, czyli modeli na 2014 rok. I w zasadzie przechodzi na kolejne lata do teraz, czyli u Samsunga w modelach HD mamy panele 60Hz w serii czwartej i piątej, a 120Hz w szóstej w Ultra HD natomiast – 60Hz w serii szóstej, 120Hz w serii siódmej i wyżej.
   Co do opisów – żaden producent nie podaje natywnego odświeżania matrycy, nigdzie tego w oficjalnych materiałach nie znajdziesz.
   KU60xx to taki następca JU64xx, czyli już całkiem przyzwoity model, aczkolwiek obecnie lepiej łapać wyższe serie z 2015.

 • marekmaz

  Dzięki za odpowiedz, a zastanawiał się Pan nad moją prośbą: tzn. co by Pan zaproponował z tv 4k w przedziale 46-50″ i w cenie podobnie jak do ju6872, aby był i do filmów i sportu? :} Możemy przyjąc do 3,700 Pozdrawiam

  • Krzysztof Hankiewicz

   Panasonic CX7xx ma panel 120Hz, aczkolwiek odwzorowanie ruchu ma podobne do JU68xx. Może wrzuć na pendrive jakiś fragment meczu i przejdź się do sklepu zobaczyć, jak z ruchem na telewizorze? Tylko pamiętaj, że w sklepach telewizory działają na najgorszych możliwych ustawieniach obrazu, więc kolory mogą razić. Na pewno sprzedawcy nie będzie przeszkadzało udostępnić Ci pilota, abyś poustawiał sobie jak chcesz.

   • marekmaz

    Dzięki za infurmacje, Pozdrawiam

 • Tomasz

  Witam Panie Krzysztofie. Planuję zakup TV 55cali 4k, budżet +/- 5000zl. Sygnał mam z dekodera cyfrowego Polsatu, filmy z BD i DVD, kamera fullHD , czyli przeglądanie zdjęć i filmów, interesują mnie treści w 4k oczywiście na razie z internetu. Lubię sport w TV, namiętnie piłka nożna, oczywiście film – to tak w skrócie, jak wykorzystuję telewizor. Do gier mam PC. Przeczytałem Pana artykuły i prześledziłem forum dyskusyjne, wyszukałem mnóstwo wiadomości dot. obecnej generacji telewizorów, zrobiłem objazd popularnych sklepów RTV, wysłuchałem sprzedawców (oczywiście z pewną rezerwą co do tematu) i niestety wciąż nie umiem się zdecydować.. Więc uprzejmie proszę Pana o pomoc i poradę :-) Podobają mi się takie modele: Samsung: UE55JU6740 curved , JU6500 i najdroższy JU7500. Sony: KD-55X850xC chociaż mam obawy co do Androida na pokładzie, Philips 55PUS7170/12 choć znowu jest wiele krytyki pod adresem Androida w tym TV. Wymieniany często przez Pana Panasonic CX700E , jest w tej chwili trudny do zdobycia. Wśród sprzedawców słyszałem wiele krytycznych uwag odnośnie obecnych telewizorów Samsunga, natomiast wielu polecało LG- nie mam zdania , znam jedynie temat matryc RGBW. Chciałbym poznać Pana zdanie w tym temacie i opinie o modelach które wymieniłem. Co Pan by wybrał, a może polecił coś innego do tych zastosowań? Pozdrawiam

  • Krzysztof Hankiewicz

   Jeśli sport jest najwyższym priorytetem, lepiej trzymać się modeli z panelami 120Hz (czyli Samsungi z szóstej serii UHD niekoniecznie) i VA. 120Hz da Ci ostrzejszy ruch w sporcie i większą kontrolę nad upłynniaczami, a VA generalnie mniej smużą od IPS-ów. Dlatego też odradzałbym raczej LG, bo to głównie IPS.
   Seria siódma Samsunga da Ci nieco lepsze odwzorowanie ruchu od X85C, aczkolwiek ten drugi ma dziesięciobitowy panel i szerokogamutowe podświetlanie, więc teoretycznie to mocniejsza specyfikacja. Z Android TV już jest lepiej, aczkolwiek dalej pozostawia sporo do życzenia. Co nie oznacza, z drugiej strony, że pozostałe platformy smartowe są jakoś kolosalnie lepsze od niego. Po prostu wciąż sprawia wrażenie systemu napisanego „na kolanie” – z mało przemyślanym interfejsem, brakiem jakiegokolwiek multitaskingu i drobnymi, ale czasem irytującymi błędami. Ale z drugiej strony, porządnie skonfigurowane Kodi potrafi z niego zrobić niezły kombajn do multimediów, nawet jeśli stabilność pozostawiać będzie nieco do życzenia.
   Z Panasonica warto spojrzeć na CXM710/720, to to samo co CX700, tylko lepiej wyposażone – pilot multimedialny itp. Ale nie tak dobre odwzorowanie ruchu jak Samsung i Sony.

   • Tomasz

    Dziękuję bardzo za odpowiedz, będę się trzymał Samsunga z serii 7 i Sony X85C – zobaczymy który będzie dostępny. Co do Panasonica, to znalazłem chyba model o którym Pan wspomniał, TX-55CXM710 alternatywa dla ww. telewizorow, cena jest zachecajaca 4299zl – czy tkwi w tym jakiś „haczyk” ? Jeszcze jedno pytanie jeśli mogę- widziałem w sklepach nowe modele Samsunga z serii KU , np. UE55KU6000 i KU6400 ,wszystkie poniżej 4500zl, przpuszczam ze oba maja matryce 60hz – jaka jest Pana opinia co do tych modeli?

    • Krzysztof Hankiewicz

     „Haczyk” tkwi w tym, że jest to model nieco słabszy od JU7000 i X85C (odwzorowanie ruchu, funkcje itd.), ale – w znacznie lepszej cenie.
     Seria 6 UHD u Samsunga to dalej panele 60Hz. KU64xx jeszcze nie widziałem, natomiast KU60xx to taki lepszy JU6000. Obraz na poziomie JU64xx, nowszy, szybszy Tizen.

     • Tomasz

      Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam!

 • Marek

  Witam Panie Krzysztofie. Zakupiłem Samsunga 50″ J6200. Pierwszy miał 7 martwych pikseli. Po wymianie na inny jest tylko/aż jeden martwy piksel. Jak to wygląda w tym modelu? Często zdarzają sie takie problemy, bo zastanawiam się czy tego tv znowu nie wymienić czy już go zostawić bo nie wiadomo co znowu dostanę. Proszę o pomoc

  • Krzysztof Hankiewicz

   Trudno powiedzieć, martwe piksele to bardzo losowa kwestia, niezależna od typu, czy producenta panelu. Generalnie uważam, że jeśli nie widać go podczas normalnego oglądania, można by zostawić, ale może być tak, że mając świadomość, że on tam jest, będziesz go cały czas widział.
   Ja na moim Panasonicu ST60 miałem jeden, ale okazał się być zawieszonym, nie martwym i się odblokował po pewnym czasie.

 • disqus_9Av3ZJDqa3

  Witam, co byłoby lepszym rozwiazaniem 50J6200 czy może 55J6200? Budżet najchętniej do 3K

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć. Zawsze większy = lepszy, jeśli znajdziesz J6200 w 55″ do 3K, bierz :-)

   • disqus_9Av3ZJDqa3

    Dziękuje. Rozumiem ze oba maja 120 Hz matryce? Znalazłem 55 troszkę powyżej zakładanej ceny ;)

    • Krzysztof Hankiewicz

     Tak, dokładnie ta sama specyfikacja. 55″ ma nawet nieco wyższy kontrast.

     • disqus_9Av3ZJDqa3

      Dziękuje!

 • zuzia piotrowska

  witam, jestem zainteresowany kupnem nowego telewizora samsung w rozsądnej cenie.. 50- 55 cali co Pan może polecić ?

  • Krzysztof Hankiewicz

   Przede wszystkim, co znaczy rozsądna cena? Rozsądne 50″ Ultra HD to wydatek od 3500; FHD od 2500.

   • zuzia piotrowska

    myślę nad 55j6800 tylko czy matryca ips w tym modelu jest naprawdę, aż tak zła…. ?

    • Krzysztof Hankiewicz

     Nie jest zła. Ma niższy kontrast, niż 50″ i 60″, więc przy wieczornym/nocnym oglądaniu czerń będzie jaśniejsza, ale za to szersze kąty widzenia, czyli mniejsze straty przy oglądaniu z boków.

 • Kamil Jastrzębski

  Witam, Panie Krzysztofie. Rozważam zakup Samsunga 55J6200, po głowie chodzi mi jeszcze rozmiar 60″. Jednak po przeczytaniu opinii użytkowników w 60″ dużo problemów sprawia awaryjność matrycy. Czym to jest podyktowane? Czy ma Pan wiedzę czy w obu przypadkach producent matryc jest ten sam, czy komfort oglądania nie różni się? Pozdrawiam

  • Krzysztof Hankiewicz

   W 55″ jest matryca albo AUO albo Samsung Display, w 60″ Sharp (wszystkie to VA). Mogą być pewne różnice w kątach i czerniach, ale nie jakieś ogromne. Awaryjność to zawsze losowy temat, niezależny od producenta, typu matrycy, czy jej wielkości.

 • Aneta Krzysztofiak

  Witam Panie Krzysztofie. Planuje zakuip tv ok. 50 cali. Rozwazam zakup
  tv sony: kdl-50w805c, kdl-50w805c lub kd-49x8005c. Najbardziej
  przekonywal mnie ten ostatni model bo ma juz UHD, jednak wystraszyla
  mnie optymalizacja obrazu 200Hz. czy to oznacza ze matryca jest tylko
  60Hz? to chyba troche slabo. Nie znam sie na tym kompletnie. Prosze o
  rade? moj budzet to ok. 3300zl

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć! Od X80C trzymałbym się z daleka, zwłaszcza w 49″. Po pierwsze, 49″ to IPS, mamy więc słabe czernie /niski kontrast (55″ to VA, czyli z czernią i kontrastem lepiej). Po drugie, jak słusznie zauważasz, w obydwu rozmiarach jest to 60Hz, czyli odwzorowanie ruchu nie będzie tak dobre jak w wymienionych przez Ciebie modelach FHD. Dodatkowo matryce IPS mają zazwyczaj dłuższy czas reakcji, przez co odwzorowanie ruchu może być jeszcze słabsze => większe smużenie. Raczej bym sugerował zostać przy modelu W80C (lub zrezygnować z 3D i oszczędzić parę stówek i W75C), jeśli wybierać tylko z Sony.

   • Aneta Krzysztofiak

    dziekuje za odpoweidz. a czy jest cos w tych pieniadzach co moglby Pan polecic, niekoniecznie sony, a warte uwagi?

    • Krzysztof Hankiewicz

     Niezmiennie Samsung J6200 (lub ew. J6300, czyli zakrzywiony odpowiednik), występuje w 48″ (50″ chyba już się skończyły) – też brak 3D, ale panel 120Hz, VA, więc dobre czernie, no i rozsądniejszy Smart TV niż Android TV. Tracimy natomiast 2″ na przekątnej, tuner satelitarny, no i niektórym nie odpowiada wykonanie Samsungów z serii 2015, bo to plastik, a nie tak elegancka rama, jak W80C/W75C. Sporym plusem J6200 jest natomiast podświetlanie direct-LED, a nie krawędziowe, czyli mamy mniejszą szansę na clouding – nierówności podświetlenia. Ogólnie bardzo zbliżone modele, różniące się wymienionymi powyżej detalami.

 • Konrad Kojot

  Witam Panie Krzysztofie. Przede wszystkim wielkie słowa uznania za powyższy artykuł, który tak kompleksowa objaśnia tematykę.
  Ja poszukuję TV 42-49 cali, UHD, Smart, z dobrym odświeżaniem 100Hz bo oglądam sport i niskim input-lag bo mam PS4.
  Budżet to ok 3000zł (moze 3500). Czy doradziłby mi Pan co wybrać bo znikąd pomocy? Na razie jestem najbliżej THOMSONA 49UZ8766.

 • Patryk J

  Panie Krzysztofie chciałbym kupić TV 50 cali w cenie do 3500zł. Polecano mi w sklepach trzy modele: Panasonic TX 50CX670E w cenie 2999zł, Samsung UE50JU6872 i LG 55UH600V (tu przekracza budżet 3899). Bardzo proszę o pomoc w wyborze któregoś z nich lub zasugerowanie jakiejś alternatywy w tym rozmiarze i pieniądzach. Oglądam głównie TV (filmy i sport) z kablówki UPC, Nie potrzebuję 3d.

 • Patryk J

  Samsung za 3299 bo pominąłem cenę.

 • Arek Borowski

  Panie Krzysztofie nie udało mi się kupić JU7000 (ciężko dostępny) więc zdecydowałem się na serię KS7000 lub KS75000. Mam jednak pytanie co z tym wygiętym ekranem? Kupić lepiej prosty KS7000 czy wygiety KS75000. No i to podświetlenie… Niestety brak direct led

  • Krzysztof Hankiewicz

   W kwestii podświetlania – we wszystkich testach jakie czytałem, chwalą równomierność podświetlania, mimo że jest ono krawędziowe. Aczkolwiek na pewno pozostaje większy potencjał nierówności, niż przy direct LED. Ale zarówno wszystkie sztuki jakie sam widziałem, jak i testy wydają się potwierdzać, że jest bardzo dobrze w tym roku, mimo edge-LED.
   Czy potrzebujesz zakrzywienia, to już musisz sam zdecydować. Jeśli siedzisz w odległości do 3m, powinieneś mieć fajny efekt głębi, ale nie jestem pewien, czy jest to warte dopłacenia niemal tysiąca.
   Dużym plusem nowych serii są znacznie lepsze filtry pochłaniające odbicia, nie mówiąc o 10-bitowym panelu, czy pełnej obsłudze HDR.

 • Kemo

  Witam Panie Krzysztofie. Potrzebuje Pana porady poniewaz przymierzam sie do zakupu tv. Napalilm sie na Samsungi UHD, zakrzywione i 55 calowe. Przed wakacjami bylo dostepnych sporo wariatow do wyboru , natomiast teraz zostało dostepnych okolo 2/3 modeli na polskim rynku. Zastanawian sie nad UE55JU6740 oraz tańszym o 300 zł UE55JU6640. Jaka jest różnica miedzy wspomnianymi wariantami? Moim priorytetem jest spor wiec celuje w matryce VA.
  Pozdrawiam :)

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć! Jeśli priorytetem jest sport, to czy nie lepiej pomyśleć o czymś na 120Hz panelu? Wymienione przez Ciebie modele mają matryce 60Hz. Najlepiej wrzuć jakiś materiał z dynamicznym ruchem na pendrive i przejdź się do sklepu, który ma wystawione któryś z tych modeli i oceń, czy nie przeszkadza Ci ruch na 60Hz. Bo generalnie Samsung ma dość dobre upłynniacze działające już na 60Hz, ale niektórym przeszkadza jakość ruchu na tych panelach, a nie wiem, na ile Twój wzrok jest uczulony na takie rzeczy. Chociaż absolutnie nie jest już tak, że panele 60Hz mają ogromne smugi za piłką itd., to już na szczęście nie te czasy. Ale zakrzywiony UHD w 55″ na 120Hz matrycy to już sporo wyższy koszt.
   Jeśli chodzi o różnice – JU6640/6740/6670 to ten sam telewizor robiony na wyłączność dla różnych sieci sklepowych, różnią się detalami kosmetycznymi, bierz więc najtańszy ;-) JU6500, jako niższy model, nie jest wyposażony w pilot żyroskopowy, a jedynie tradycyjny.

   • Kemo

    Dziekuje serdecznie za odpowiedz ! :)
    Mam jeszcze pytanie co do matrycy, rozumiem ze we wszystkich wspomnianych modelach jest to matryca VA ?

    • Krzysztof Hankiewicz

     Tak, wszystkie to VA. Jedyne modele Samsunga, w których póki co widziałem IPS-y, do JU68xx i JU64xx, ale to też nie wszystkie sztuki; zdarzały się VA.

     • Kemo

      Dzieki ! :)

     • Kemo

      Witam raz jeszcze Panie Krzysztofie. Niestety nie udało mi sie zakupic modelu JU6640 gdyż jest juz niedostepny w mojej lokalizacji natomiast cena modelu JU6740 podskoczyla o 700 PLN do 5k gdyz zostalo doslownie kilka sztuk. Teraz wiec rodzi sie pytanie co do serii UEKU6xxx. Czy to prawda ze te modele są z roku 2016? Zastanawiam sie obecnie nad modelem UE55KU6100W w cenie 4500. Dostepne sa rowniez drozsze z tej serii jak KU6670/6650/6640/6500. Czy moze mi Pan poweidziec czym sie rozni model ktorego mam na celowniku miedzy tymi 4 wspomnianymi ? Zastanawiam sie takze nad typem matrycy oraz ilosci Hz w modelu UE55KU6100W. Dziekuje z góry za pomoc.

     • Krzysztof Hankiewicz

      KU60xx to następca JU64xx z paroma obciętymi rzeczami – tracimy jeden port HDMI, jeden USB. KU64xx wydaje się ciekawym rozwiązaniem. Po pierwsze, jest ładniejszy, bo to już powrót Samsunga do slimów; po drugie, ma już szerokogamutowe podświetlanie, aczkolwiek trudno mi na razie powiedzieć, na ile efektywne w porównaniu do kropek kwantowych. Na pewno jest to panel VA, w przeciwieństwie do większości ubiegłorocznych JU64xx. Tak jak w ubiegłym roku, szóstki UHD to panele 60Hz.

     • Kemo

      Po cichu mialem nadzieje ze nowa seria posiada wieksze taktowanie :))
      Rozumiem ze roznica miedzy najtanszym modelem UE55KU6100W a resztą czyli KU6670/6650/6640/6500 jest tylko kosmetyczna czyli roznice w podstawach i obudowach?

     • Krzysztof Hankiewicz

      Wyższe serie (od KU64xx) mają szerokogamutowe podświetlanie, które Samsung nazywa Active Crystal Color. Wprawdzie nie są to kropki kwantowe, jak w wyższych seriach, które dają czystsze kolory, ale mamy już szerszą niż standardowo paletę barw. KU60xx/61xx tego nie mają, podobnie jak pilota multimedialnego – mają standardowy.

     • Kemo

      Dziekuje serdecznie za odpowiedz. Od wczoraj obniżyli cenę JU6740 do 4300 natomiast cena KU6100W wynosi 4500. Który model by Pan wybrał?

     • Krzysztof Hankiewicz

      Ja bym brał JU6740. Lepiej wyposażony (dwa piloty), wyższy model, chociaż z trochę starszym softem. Tylko pilnuj, żeby zamówić przed końcem weekendu, żeby Ci cena znowu nie uciekła ;-)

     • Kemo

      Witam poonwnie Panie Krzysztofie.

      Chcia bym sie dowiedziec jakie jest Pana zdanie na temat SAMSUNG UE55KU6450S jest obecnie dostepny w cenie 4000.

     • Krzysztof Hankiewicz

      Jak na te pieniądze moim zdaniem fajny wybór, tylko pamiętaj, że to 60Hz, więc najlepiej sprawdź na własnym materiale, czy odpowiada Ci odwzorowanie ruchu (i pobaw się ustawieniami upłynniaczy, bo domyślnie pewnie będzie efekt teatru). Wydaje mi się, że na ten moment KU64xx to jeden z fajniejszych średniopółkowców.

     • Kemo

      Dzieki wielkie za szybka odpowiedz :)

     • Kemo

      Witam ponownie Panie Krzysztofie

      Pragne sie dowiedziec jaka jest różnica między modelem UE55KU6400 a UE55KU6450S. Oprócz podstawy oraz ceny różnica ok.(500zl) nie jestem w stanie sie doszukac dodatkowych różnic.

     • Krzysztof Hankiewicz

      Obrazowo żadnych. Mogą się różnić designem, pilotem, ewentualnie obecnością tunera DVB-S. Wydaje mi się, że końcówka 00 oznaczała w tym wypadku tradycyjny pilot na podczerwień, nie nowy smart control

     • Kemo

      Panie Krzysztofie widzialem ostatnio model 55KU6450 oraz 55KU6000 stojace obok siebie w jednym ze sklepow rtv i musze powiedziec szczerze ze znaczacej różnicy nie odnotowałem w wyswietlanym obrazie. ku6450 posiada technologie Active Cristal Color , wbodowany tuner satelitarny oraz pilot smart. I teraz pytanie czy to wszystko jest warte roznicy 800 zl w porownaniu do KU6000? Czy mimo wszystko odradzal by pan zakupu najniższego modelu samsunga 4k z 2016 roku ?

     • Krzysztof Hankiewicz

      Szeroka paleta kolorów się przydaje. Jeśli będziesz chciał podpiąć kiedyś odtwarzacz Ultra HD Blu-ray, jeśli będziesz chciał grać na którejś z nowszych konsol, jeśli będziesz oglądał streaming w Ultra HD – szerokogamutowe podświetlanie zdecydowanie będzie tu dużo dawać. Tuner satelitarny także może się przydać. No i KU64xx jest znacznie ładniej skonstruowany ;-)

 • Michał

  Witam,

  Zastanawiam się nad kupnem Panasonica TX-40CS630.
  Trochę poczytałem, zastanawia mnie między innymi, czy system nie będzie, jak Pan to ujął: „do niedawna dramatycznie słaby”.
  Co Pan sądzi o tym modelu? Mnie skusiła m.in matryca ponoć 120Hz (opcja 3D mnie nie interesuje).
  Użytkowanie to głównie filmy i internet, może jakieś gry, oglądanie z odległości ok 2,2 metrów (nie za mały?). Jakaś inna propopozycja w budżecie 2-3tyś zł?
  Pozdrawiam

  • Krzysztof Hankiewicz

   40″ moim zdaniem może być nieco za mały, celowałbym w 48″. Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem od CS630 byłby Samsung J6200 w 48″. Obecnie za ok. 2400zł. Dostajesz lepsze odwzorowanie ruchu niż w Panasonicu, bardziej rozbudowane oprogramowanie.
   FxOS już nie jest dramatycznie słaby. Wprawdzie dalej nie ma w nim takiej ilości aplikacji jak chociażby w Tizenie, ale nadrabia szybkością. A większość istotnych aplikacji i tak jest dostępna.

 • Sławomir Woźniak

  Witam Panie Krzysztofie. Chce kupić telewizor do 3700 znalazłem taki model samsunga KU6470. Czy mógł by pan napisać coś więcej o tym modelu jaką ma Matyce, częstotliwość odświeżania itp.
  Z góry dziękuje za odpowiedz.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Niestety nie widziałem jeszcze KU64xx w 49″, trudno mi powiedzieć, jaki tam jest panel. Aczkolwiek 40″ i 55″ mają dobre czernie, wysoki kontrast, więc sądzę, że w 49″ też będzie panel VA. Na pewno 60Hz. Do grania będzie bardzo dobrze, bo input lag w tej serii wynosi ok. 25ms. W kwestii sportu – 60Hz, ale jak już pisałem, Samsung ma skuteczny upłynniacz nawet na 60Hz, więc moim zdaniem będzie ok, ale to zawsze warto sprawdzić w sklepie przychodząc ze swoimi wybranymi treściami na nośniku USB i ocenić samemu odwzorowanie ruchu.
   Ogólnie KU64xx to taki solidny średniak.

 • krampik

  Witam, zastanawiam się nad dwoma modelami: Samsung UE43KU6072U oraz zakrzywiony Samsung UE40K6370AS Curved, czy mógłbym prosić o jakąś poradę za i przeciw? pozdrawiam.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć. Jaka odległość do TV? Ile osób będzie go na raz oglądało? Będzie używany jako monitor do PC?

   • krampik

    1,5 m narazie tylko dwójka, niedługo dojdzie maluch. raczej tylko jako tv w tym dużo sportu.

    • Krzysztof Hankiewicz

     To bym raczej sugerował odpuścić powyższe modele i wybrać ubiegłoroczny model J6200. Ma matrycę 120Hz Full HD, prosty ekran, wprawdzie trochę wolniejszego ubiegłorocznego Tizena, tradycyjnego pilota i nie ma DVB-S, ale szybsza matryca przyda się w sporcie. Jeśli wybierać modele 4K, to raczej od KU64xx, ładniej wykonane i z lepszym obrazem niż KU60xx.
     Zakrzywienie w tej wielkości IMO nie ma sensu, służyłoby jedynie jako ciekawszy mebel.

     • krampik

      czyli przykładowo Samsung UE40KU6470S byłby rozsądniejszym wyborem, czy nie ma sensu przepłacać kilku stów i wybrać Samsung UE48J6200? z tym, że mam dość ograniczone pole manewru jeśli chodzi o ustawienie i może mi się 48 zwyczajnie nie zmieścić (aktualnie nie jestem w domu).

     • Krzysztof Hankiewicz

      48″ Full HD na 1.5m to może być trochę za duży sprzęt. KU64xx to na pewno sprzęt bardziej przyszłościowy, bo i UHD i fajnie wyposażony, ale wydaje mi się, że jego aktualna cena to jednak za dużo – cały czas płacisz tzw. podatek od nowości, bo modele te pojawiły się mniej niż miesiąc temu.
      Na tę chwilę bardziej polecałbym J6200, chyba że możesz poczekać parę tygodni, aż KU64xx potanieje nieco.

     • krampik

      wielkie dzięki za pomoc, przemyślę jeszcze i może faktycznie trochę poczekam i poobserwuję jak zachowuje się cena… jeszcze raz wielkie dzięki i pozdrawiam.

 • Paweł Maj

  Witam Panie Krzysztofie, będę wdzięczny za poradę. Chcę kupić TV 49-50 cali, FHD lub UHD, jak najlepsza jakość obrazu, nie zależy mi na 3D, z pewnością nie będzie służył do grania, budżet ok. 3500 zł. Mam kilka typów:
  Panasonic TX-50CX700E
  SONY 50W805C
  SAMSUNG UE50JU6872
  SAMSUNG UE50KU6072U
  SAMSUNG UE49KU6470S ( czy to nie jest przypadkiem IPS ? )
  w sumie najbliżej jestem z wyborem -> UE50JU6872 , ale sprzedawca namawiał mnie na nową serię KU o której kompletnie nic nie mogę znaleźć ( jakie matryce, odświeżanie etc ) .
  Oglądam głównie film , sport , sygnał z kablowa telewizja UPC. Chciałbym kupić coś sprawdzonego . Jeśli nie UE50JU6872 to może TX-50CX700E , ale nie wiem czy jest sens dopłacać jakieś 500 zł ? tego Panasonica albo ktoś wychwala albo zwraca do sklepu , z kolei SONY niby ok ale jakoś nie mogę przekonać się do systemu Android TV a nie wiem czy aktualizacja 6.x wniesie aż tyle dobrego
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć!
   Mocno Ci się spieszy? W ciągu dnia-dwóch będę miał potwierdzenie, czy KU6470 to VA czy IPS. Aczkolwiek póki co wszystkie 49″ Samsunga, które widziałem, to były VA.

   • Krzysztof Hankiewicz

    No i niestety muszę potwierdzić, KU6470 w 49″ to IPS. Pozostałe rozmiary – VA.
    JU68xx w 50″ to jeden z najwyższych współczynników kontrastu w ubiegłym roku, do tego szeroka paleta barw i bardzo krótki czas reakcji panelu. Wprawdzie nowy Tizen, ten z serii K, działa szybciej od J, ale J też był ok. Ja osobiście wolę JU68xx nad CX700, mimo 60Hz, ale obydwa to bardzo sprawne średniopółkowce.

 • Sylwia Szwechlik

  P. Krzysiu czy mogl bys mi pomoc Zastanawiam sie nad telewizorem Samsung UE48J5500 i Samsung UE48h6400 wiem mniej wiecej ze główna różnica to funkcja 3D Po wczorajszej wizycie w sklepie zglupialam na promocji piekny Philips55PFH5500 55cali tylko 2698 zl Nie duza różnica cenowa a wielka w calach Ale tv jest na androicie czytalam rozne opinie i chyba juz jest ich za duzo :D Podpowiesz mi cos ??

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć! Podstawowe różnice między J5500 a H6400 są dwie – wiek (J5500 to model 2015/16, H6400 – 2014/15) oraz częstotliwość odświeżania matrycy – odpowiednio 60 i 120Hz. Dodatkowo faktycznie H6400 ma 3D, ale to mniej istotne, oraz żyroskopowy pilot w komplecie.
   Moim zdaniem najlepiej byłoby połączyć zalety obydwu modeli i wybrać J6200, również występujący w 48″. Dostajesz Tizena, czyli nowszy soft Samsunga, no i panel 120Hz, czyli lepsze odwzorowanie ruchu. Obecnie 48J6200 dostaniesz w granicach 2300zł.
   Philipsa bym odpuścił. Dostajesz wprawdzie większy telewizor, ale po pierwsze 60Hz, po drugie Android TV, który w większości aspektów nie dorasta Tizenowi do pięt (no, chyba że spędzisz masę czasu na konfigurowaniu Kodi).

 • TosterX

  Witam Panie Krzysztofie. W odróżnieniu od innych szukających u Pana porady, szykuję się do zakupu swojego pierwszego telewizora, który nie chciałbym, aby przekraczał 43 cali. Do tego nastawiłem się na UHD i matrycę VA (do gier). Z moich kilkugodzinnych poszukiwań wynikły jedynie dwa modele:
  Samsung UE40KU6470S
  Samsung UE43KU6072U
  Podstawowe pytanie to czy na pewno są w nich matryce VA, ponieważ to jest najtrudniej ustalić, a można jedynie przypuszczać. Byłbym wdzięczny za sprawdzenie.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej! Na 100% obydwa modele to panele VA, sprawdzałem obydwa osobiście. KU64xx ma już w komplecie nowego smart-pilota Samsunga, który pozwala sterować innymi urządzeniami, działa przez bluetooth i jest znacznie wygodniejszy od tradycyjnego. Ponadto zastosowano tam już szerokogamutowe podświetlanie, więc telewizor obsługuje już poszerzoną paletę barw. Jeśli te 3″ nie robią Ci dużej różnicy, brałbym KU64. Zwłaszcza, że to też ładniejszy telewizor (mniejsza rama, smuklejszy). A i kąty widzenia wydają się lepsze, niż na KU60.
   Samemu łatwo można sprawdzić, czy matryca to VA czy IPS – wystarczy w nią delikatnie stuknąć. VA zamigocze w miejscu stuknięcia, ponadto pojawią się na niej „pływajace” ślady po przeciągnięciu po niej palcem. IPS w niektórych przypadkach też może mieć ten ślad, ale migał nie będzie.

   • TosterX

    Bardzo dziękuję za pomoc i instrukcję sprawdzania matryc. Na pewno przyda się na przyszłość!

 • Krzysztof

  Witam mojego imiennika. Na początku chciałbym wyrazić słowa uznania za wpis, gdyż jeszcze nie znalazłem tak rzeczowego artykułu. Chciałbym także poprosić o rade w wyborze nowego LED TV gdyż dotychczas użytkowany (notabene z którego byłem bardzo zadowolony – LG 37LV570S) skończył swój żywot z rozlaną matrycą. Zależy mi na tym aby czernie były głębokie, a biel bardziej wpadała w zimny odcień, rozmiar 43 cale (bez 3d i zakrzywionego ekranu) o dobrym odświeżaniu (sport). Na początku byłem zainteresowany serią JU/KU 60xx/64xx UHD Samsunga, natomiast niestety mam wrażenie, że widoczne jest zastosowanie matryc 60Hz. Dlatego postanowiłem wybrać dobry FullHD. Po przeczytaniu powyższego wpisu zebrałem się, żeby zobaczyć Samsunga UE40J6200 i przyznam że obraz spełnia moje oczekiwania, ale są także inne, np.: LG 43LF631V, czy Sony KDL-43W755C (już trochę droższy ale może warto dopłacić bo fundusze do 3 tys.). Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc w wyborze i to nie koniecznie tylko z tych trzech egzemplarzy, mogą być nawet UHD. Pozdrawiam serdecznie!

 • Ramon

  Witam. Bardzo ciekawy artykuł i zarazem bardzo pomocny. Dziś byłem w sklepie aby obejrzeć model ue48ju6440 i faktycznie, gdybym nie wiedział z jaką prędkością biegają piłkarze to bym pomyślał, że oglądam mecz tzw. ‚ludzi błyskawica’ – obraz ciągnął się niesamowicie… a już byłem zdecydowany go kupić bo jakość obrazu była ok jak na tą cenę. Czy zatem model UE48J6200 będzie lepszy bez konieczności sprawdzania? (brak w sklepie i generalnie model na ukończeniu). Mam jeszcze jeden model na oku (ze zbędnym dla mnie 3D) ale generalnie reszta wygląda ok… mówię o UE48H6400. Bardzo proszę o radę – zależy mi na dobrym smarcie i samsung chyba jest najlepszy pod tym względem.

  • Ramon

   No i chyba dałem się naciągnąć sprzedawcy… zdecydowałem się na ładny design i ładny obraz, ufając że UE49K5572SU ma 100Hz matrycę, gdy na jednej ze stron czeskich znalazłem informację o 50Hz.
   Generalnie tv jest ok, aczkolwiek czuję niedosyt, że chyba mogłem jednak wziąć tego 4k ;/

 • Piotr W.

  Witam.
  Od miesiąca wybieram telewizor. Za dużo tego robią ;-) Mój limit to 50″ i 4 tys. PLN
  Wybrałem w bólach 3 modele: Samsungi 49″ KU 6470 (6450), KU 6670 (6640) i Philipsa PUS 6561 Zależy mi na „szybkiej” matrycy, UHD, HDR, dobrym internecie. Do oglądania 1. sportu, 2. zdjęć 3. filmów i 4. internetu. Niestety w moim mieście nie da się ich wszystkich obejrzeć w akcji :-(
  Proszę o wsparcie bo nie wiem czy w dobrym kierunku idę i chyba utknąłem…

  • Krzysztof Hankiewicz

   PUS6561 ma szybsze odświeżanie panelu, ale KU6640/70 ma krótszy czas reakcji. Biorąc pod uwagę elektronikę Samsung vs. Philips, odwzorowanie ruchu powinno być podobne. KU6470 w 49″ to niestety też IPS. Żaden z tych modeli nie pokaże sensownie HDR ze względu na zbyt niską jasność oraz 8-bitowy panel. Chociaż muszę przyznać, że sprawdzałem ostatnio dziesięciobitowe gradienty na KU6470 i FRC/dithering musi być naprawdę sprawny, bo mimo ośmiobitowego panelu, przejścia były prawie tak płynne jak na natywnym 10-bit. Najlepszą czerń z tej trójki będzie miał KU6640/70, bo to VA.
   Smart TV zdecydowanie lepsze (szybsze, stabilniejsze, więcej aplikacji) w Samsungu, chyba że zależy Ci na Kodi, to wtedy ATV w Philipsie pozwoli na więcej.

   • Piotr W.

    Dzięki wielkie! Bezcenne podsumowanie. Pozdrawiam

 • Piotr

  Dzień dobry panie Krzysztofie! Jak większość zgłaszających się do Pana po poradę, stoję przed wyborem nowego telewizora. Od paru tygodni przekopuję internet, czytam, porównuję i… coraz mniej wiem. Jak ktoś przede mną już to napisał, za dużo tych modeli i roczników, oj, za dużo. 😉 Dlatego ośmielam się prosić Pana o pomoc.
  Jedynym konkretem, jaki udało mi się ustalić jest to, że to ma być Samsung, a do niedawna byłem przekonany, że to ma być zakrzywiony UE48J6300. Bo zobaczyłem taki gdzieś na ekspozycji i to był obraz taki, że z butów wyrywa. 🙂 Potem doczytałem jednak, że to jest „tylko” Full HD, a teraz warto jednak (a może nie…) postawić na 4K, Ultra HD czy jak to się tam nazywa. Później z kolei zacząłem się wahać, że może jednak 55 cali, bo podobno nie ma za dużych telewizorów. No, ale – zgodnie z kalkulatorem wielkości przekątnej ze strony hdtvpolska.com – kupowanie 4K 55 cali w sytuacji, gdy odległość od ekranu wynosi ok. 2,6 m (jak u mnie), mija się z celem. Czyli co: jednak Full HD?
  Chciałbym się zmieścić w 4000, a najchętniej w 3500 zł, telewizor ma być do filmów, sportu i normalnego oglądania, no i właśnie: pomiędzy 48 a 55 cali. W miarę nowoczesny, bo raczej wątpię, że za 5 lat pobiegnę do sklepu po nowszy model. Czyli pewnie jednak UHD, a więc nie J6300… To może UE55JU6400 albo UE55KU6000? Już sam nie wiem. Nie tracę nadziei, że znajdzie Pan chwilę na odpowiedź.
  Z wyrazami szacunku.
  Piotr

  • Krzysztof Hankiewicz

   Przepraszam, musiałem przegapić ten wpis.
   Na Twoją odległość zdecydowanie polecałbym wybrać 55″. Sam mam 50″ na też ok. 2.6m i w wielu sytuacjach, zwłaszcza podczas grania, brakuje tych kilku cali. Gorzej z treściami niskiej jakości, ale tych unikam.
   Tylko znowu pojawia się kwestia budżetu – w granicach 3.5 tysiąca jak sam zauważyłeś dostaniesz jedynie podstawowe modele UHD, a żeby zobaczyć konkretniejsze efekty nowego standardu, wypadałoby kupić coś co najmniej z poszerzoną paletą barw. Dlatego rozsądnym wyborem byłby Samsung JU6800/6872 (w tym momencie ok. czterech tysięcy), musiałbyś jednak dopilnować, aby trafić na sztukę z panelem VA. Z tego co widzę, obecnie już raczej nie ma tych z IPS-ami, ale musiałbyś trafić na sprzedawcę, który pójdzie Ci na rękę i pozwoli rozpakować sprzęt, aby to sprawdzić. Test na typ matrycy jest prosty (bo w sklepie nie zauważysz raczej różnic w kontraście): przesuwasz po niej oraz stukasz w nią palcem (przy włączonym TV) – VA mocno mignie, a w wypadku ruchu zostawi ślad jakbyś przeciągnął po wodzie. IPS najwyżej delikatnie zareaguje, ale na pewno nie w takim stopniu jak VA.
   I sprawdź w sklepie najlepiej na jakimś własnym materiale, czy nie przeszkadza Ci odwzorowanie ruchu na panelu 60Hz. Jedni nie widzą różnicy, innych razi.
   Jeśli decydowałbyś się jednak na Full HD, najlepszymi rozwiązaniami będą Samsung J6200/6300, ale tu może być trudno z dostępnością, albo Sony 55W75C/W80C, ale to już znowu zahaczamy o cztery tysiące.

 • Karol

  Witam Panie Krzysztofie. Chciałem kupić telewizor – jakiegoś smarta około 47 – 50″. Głównie do oglądania sportu i grania na PC.
  Pojechałem do jednego z marketów z elektroniką i doradzono mi LG49UF695V. Kupiłem go i okazało się że ma matryce 50Hz. Z powodu „braku satysfakcji” jak reklamuje producent mogę oddać telewizor lub zamienić ale nie chciałbym żeby mi więcej doradzano w tym sklepie.
  Czy ma Pan jakieś sugestie. Myślałem nad Philips PUS6501 , Sony KDL50w756C oraz KD 49X8309C. Oczywiście nie upieram się przy tych modelach może być coś zupełnie innego. Za Lg-ka dałem 2800zł mogę dołożyć +-400zł.

  Z góry dziękuje za odpowiedź

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć! Nie dość, że UF695 to 50Hz, jest to także IPS oraz matryca RGBW, czyli tzw. 3K. Z wymienionych przez Ciebie najrozsądniejszy będzie W75C. Panel VA o wysokim kontraście, 120Hz + świetna elektronika dają odwzorowanie ruchu równie dobre jak u Samsunga, więc w sporcie super. Ponadto w modelach FHD Sony jest chyba niedoścignione jeśli chodzi o input lag, czyli opóźnienie reakcji telewizora na akcję w grze. Do tego dostajesz kapitalne wykonanie. Rozsądną (bo W75C już się chyba kończyły) opcją jest też W80C, czyli ten sam model dodatkowo z 3D.
   X83C to wprawdzie UHD, ale o niskim kontraście, bo to IPS.
   Można też wziąć pod uwagę model J6200 Samsunga – VA, 120Hz, bardzo bogaty smart, korzystniejsza cena – ale dwa cale mniej, gorsze wykonanie, brak DVB-S.

   • Karol

    Czyli X83c nie za bardzo czy tez się nada? Bo zastanawiam się nad UHD jak ma to być zakup na lata to warto coś z nową technologią zakupić.

    • Krzysztof Hankiewicz

     Jeśli UHD, to lepiej poszukać gdzieś jeszcze Panasonica 50CX700/CXM710/720. Pięciokrotnie wyższy kontrast, szerokogamutowe podświetlanie, stabilniejszy i szybszy – choć uboższy – soft.

     • Karol

      Już kupiony Sony W80C 50″ – zaraz montaż:) Zobaczymy jak i co.
      Pozdrawiam i dziękuje.

 • Dominik Rutkowski

  Witam Panie Krzysztofie.Mam takie pytanie…kupiłem wczoraj samsunga UE40KU6470S i mam taki problem ze jak oglądam jakiś film na cyfrowym polsacie powiedzmy na HBO HD to obraz jest słabej jakości ale tylko w ciemnych miejscach.obraz jest jakby ziarnisty i jakby było widać piksele.wygląda to jakbym oglądał słabej jakości divixa.Sprawdziłem kable i podłączyłem nawet mojego starego samsunga 32FHD i tam tego nie ma.Czy to oznacza ze coś nie działa tak jak powinno?U mojego brata obok na czteroletnim philipsie obraz jest o niebo lepszy.Z góry dziekuję za odp i pozdrawiam.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Wyłącz wszystkie poprawiacze obrazu typu „redukcja szumów”, ” czysty obraz cyfrowy ” itd. Ostrość ustaw na max 20. Poprzesuwaj suwak od jasności o parę stopni w dół.
   Najlepiej wszystko w trybie filmowym.
   Rzuć okiem tutaj: http://kjhank.pl/jak-dobrze-ustawic-telewizor-kalibracja-na-oko/

 • Piotr

  Dzień dobry wieczór. Czy raczyłby Pan zerknąć na mojego posta z prośbą sprzed 15 dni? Z góry dziękuję 🙂
  Piotr

  • Krzysztof Hankiewicz

   Już, już, przepraszam, umknął mi ten komentarz.

 • Artur Adamczewski

  Witam. Mam zamiar kupić telewizor do ok 5000-5500 Upatrzony ma SONY LED KD-55X8508C czy w tej cenie może mi pan doradzić, polecić coś zastępczego. W sklepach większość sprzedawców naciska na Samsung i Sony. W 2012 roku kuzyn miał Samsunga Full HD ( dosyć wysoki model ) i pamiętam obraz z tego telewizora żyleta, kanały w hd z kablówki to był kosmos. I takiego obrazu chciałbym poszukać. Oglądam większości filmy oraz koncerty jak w dzień tak i w nocy ;-) Pozdrawiam

  • Krzysztof Hankiewicz

   W tym budżecie X85C to chyba najlepszy wybór. Jednak gdybyś mógł trochę dołożyć, mógłbyś już mieć Samsunga KS7000 w 55″. Obecnie wszędzie chyba za 5999, a dostajesz: pełną obsługę HDR (szczytowa jasność bodajże nawet 1400cd/m^2), wyższy statyczny kontrast niż w X85C, większe pokrycie szerokiej palety barw, matrycę w połysku i lepsze filtry redukujące odbicia, szybciej działające i mniej frustrujące oprogramowanie z większą ilością aplikacji, zwłaszcza wideo. Do tego jeszcze mniejsze straty na kątach i większy porządek w przewodach dzięki one-connect box. Może warto więc trochę więcej zainwestować, bądź poczekać na jakiś spadek cen?

   • Artur Adamczewski

    i na taką odpowiedz czekałem ;-) znajdę znajdę żeby dołożyć ( sprzedam butelki pod koniec wakacji) Pozdrawiam…i twoje zdrowie ;-)

    • Krzysztof Hankiewicz

     S to któreś z wewnętrznych oznaczeń, bodajże tuner DVB-S. O X90C myślę dużo negatywnych rzeczy. Bardzo nierównomierne podświetlenie i efekt brudnego ekranu wynikające z tej ultra-slim konstrukcji, do tego IPS, więc słabe czernie i kontrast, ponadto wiele problemów z rozchodzącymi się obudowami, choć to już zależy od sztuki i raczej częściej zdarzało się w 65″. Ogólnie największy zawód ubiegłego roku, jeśli o mnie chodzi ;-)

 • Ilona Anna

  Witam,
  Panie Krzysztofie z racji z byt dużej ilości inforacji na temat tv jakie są dostępne na rynku wraz z ich opisami, nie mogę się zdecydować na zakup. Prosiłbym o pomoc w wyborze tv, interesuje mnie tv full hd moze byc z 3d lecz to nie piorytet. Co chciałbym aby tv miał dobry kontrast i czerń, przeznczenie to oglądanie głównie filmów, gry i tv kablową na dzień dzisiejszy.Rozmiar to od 47-50 cali, zakres do 3 tyś.Proszę o pomoc.

  • Krzysztof Hankiewicz

   W tej kwocie lepiej są już naprawdę porządne FHD, czyli np. Sony 50W75C/W80C lub Panasonic 50DS630. Są tam podobne matryce, 120Hz VA, czyli masz bardzo dobre odwzorowanie ruchu i wysoki kontrast. W Panasonicu szybciej działający i stabilniejszy smart – Firefox OS, ale w Sony bardziej rozbudowany – Android TV.
   49UF695 trzymaj się z daleka. Po pierwsze jest to matryca RGBW/3K (pisałem o tym tutaj: http://kjhank.pl/inwazja-falszywych-ultra-hd-czyli-3k-w-natarciu/ ), po drugie IPS, więc niski kontrast/czerń. Z przyzwoitych UHD warto się rozejrzeć za Samsungiem 50JU6800/6872. Jest to wprawdzie matryca 60Hz, jak w UF695, ale ma krótszy czas reakcji, a i samsungowy upłynniacz jest skuteczniejszy. Do tego bardzo wysoki kontrast – rzędu 5000:1 – oraz poszerzoną paletę kolorów. Możesz też spróbować upolować jeszcze gdzieś Panasonica CX700/CXM710/720. Też szerokogamutowe podświetlenie, też wysoki kontrast, do tego matryca 120Hz. Ale tu z dostępnością już nie będzie łatwo.

   • Ilona Anna

    Witam,
    Dziękuje Panie Krzysztofie za odp. Mam jeszcze jedno pytanie. Panasonic 50DS630 jest to samo co Panasonic TX-50DS630E ?

    • Krzysztof Hankiewicz

     Tak, tak, dokładnie to samo, te końcówki nie są zawsze podawane po prostu.

 • Aneta Krzysztofiak

  Witam, Panie Krzysztofie poszlam dzis do sklepu z zamiarem zakupu tv sony kdl50w755C i juz go prawie mialam, ale spojrzalam na Panasonic tx-50dxu701 i oniemialam z wrazenia. No bez porownania, co prawda cenowo tez sie roznia bo sony 3000 a panasonic 3800, ale jestem w stanie dolozyc te kwote tylko pytanie czy warto? czy Pan moze polecic ten model, a jesli nie ten to jaki? przygladalam sie tez samsungowi ue50ku6072u (3000zl) – niby parametrowo podobny do panasonica, ale ta nizsza cena mnie zastanawia. bardzo prosze o porade, jak z internetem, bo wiem, ze na androida sa narzekania, a jak z firefoxem w panasonicu to ja kompeletnie nie wiem… pozdrawiam

  • Krzysztof Hankiewicz

   Panasonic DX7 ma wprawdzie tylko 60Hz matrycę, więc pod tym jednym względem wypada słabiej od Sony. Drugą przewagą W75C będzie niższy input lag (ok. 35ms vs ok. 55ms), ale nie jest to ogromna różnica. Panasonic ma jednak wyższy kontrast, pokrycie poszerzonej palety kolorów, skuteczny upłynniacz mimo 60Hz, chyba najrozsądniejsze fabryczne ustawienia obrazu, kilka bardzo ciekawych rozwiązań smartowych, jak TV Anywhere. Moim zdaniem warto dołożyć kilkaset złotych.
   Samsung to taki podstawowy UHD, bliżej tych trzech tysięcy jednak zostałbym raczej przy Sony.

   • Aneta Krzysztofiak

    dziekuje za odpowiedz. czyli tu jest matryca 60hz ;/ myslalam, ze juz 120, bo zasugerowalam sie tym co Pan napsal w artykule „W Ultra HD: seria szósta 60Hz, od siódmej 120Hz.” ale w takim razie DX7 nie oznacza siodmej serii?

    • Krzysztof Hankiewicz

     Tamten opis dotyczy serii 2015, modeli z C w nazwie. Zaraz to poprawię, żeby było bardziej czytelne. W tym roku w UHD u Panasonic jest od DX750/780. To jest ogólnie dość znana praktyka, robi się świetny model, który się dobrze sprzedaje (Panasonic CX700, Samsung H6400, Sony X85C, LG LA690), po czym w kolejnym roku robi się model z podobnym numerem (DX700, JU6400, XD85, UF695), ale w większości wypadków słabszą specyfikacją (odpowienio 60 zamiast 120Hz, średni UHD 60Hz zamiast rewelacyjnego FHD 120Hz, przeciętny IPS zamiast dobrego VA, koszmarny RGBW na 60Hz zamiast świetnego FHD na 120Hz).

     • Aneta Krzysztofiak

      ano wlasnie, czyli mozna by rzec, ze lepiej szukac cx700 2015 niz tegorocznego dx, chociaz to HDR w dx wyglada fajnie

     • Krzysztof Hankiewicz

      Ogólnie kontrast i szczytowa jasność w CX700 są bardzo podobne do DX700, podobnie pokrycie szerokiej palety kolorów, więc HDR będzie podobnie na obydwu wypadał. Podobnie, czyli bez szaleństw, bo do naprawdę solidnie zauważalnego efektu HDR musimy mieć jasność rzędu ok. 700 cd/m^2, a w DX/CX700 ta wypada ok. 400.

 • WOJCIECH GIL

  Witam Panie Krzysztofie…dwa tygodnie temu kupiłem telewizor samsung UE50KU6000W 4k …ogólnie jestem zadowolony z obrazu lecz w pewnym momencie zauważyłem pojawiające się jasne pasy pionowe o takiej samej grubości na całej powierzchni ekranu…dodam jeszcze że są one widoczny tylko w ciemnych scenach…czy to jest normalne ?
  proszę o pomoc….dziekuję

  • Krzysztof Hankiewicz

   Pewnie przebija podświetlenie. Jeśli mocno przeszkadza Ci w codziennym użytkowaniu, zawołaj serwis, mogą coś poprawić z dyfuzorem podświetlenia. Ale może być tak, że stwierdzą, że jest wszystko w normie.
   Często pomaga manipulowanie trochę ustawieniami jasności (podświetlenia, jasności itd.), lub wygaszania – smart LED (choć nie pamiętam, czy KU60 ma tę funkcję).

 • Dawid

  Witam Panie Krzysztofie
  Bardzo prosił bym o opinię na temat tv Samsung UE48J6370 w cenie 2700zł z zakrzywionym ekranem. Czy warto go kupić? Może jest coś innego godnego polecenia w tej cenie. Oprócz dobrego obrazu zależy mi na DVB-S.
  Pozdrawiam

  • Krzysztof Hankiewicz

   To był bardzo fajny model, z 120Hz z BLS, wysokim kontrastem, nawet tunerem DVB-S, co u Samsunga w ubiegłym roku się rzadko zdarzało ;-) Bez problemu będzie śmigać klawiatura z touchpadem, trzeba jednak pamiętać, że te akcesoria u żadnego producenta nie działają we wszystkich aplikacjach, jedynie w tych, do których developerzy zaimplementowali ich obsługę. Jest jeszcze jego prosty, nie zakrzywiony bliźniak – J6200 – ale może być słabo z dostępnością. Dobrą opcją będzie też Panasonic 50DS630, też 120Hz, też VA, więc bardzo dobre czernie, do tego dwa cale więcej. Ale za to uboższy smart, na FxOS jest znacznie mniej aplikacji.

 • duart1

  Dzień dobry, Panie Krzysztofie, jak każdy tu piszący proszę o radę. Sporo się dowiedziałem z niniejszego forum, jednak nadal nie wiem na co się zdecydować. Znalazłem też posty opisujące podobną do mojej sytuacje, jednakże nie w 100%, stąd moje zapytanie. Szukam dużego tv, budżet to ok. 6kpln. 65′ odpada z uwagi na cenę, ale w zakresie 58-60 cali jest już niemały wybór. Oglądane będzie wszystko, bez szczególnych preferencji, w niedalekiej przyszłości pewnie też dzieciaki z xboxem. Póki co jest antena na dachu, do końca roku ma być też światłowód. Mój faworyt to dx700/720, choć – czego dowiedziałem się po czasie – matryca to 50Hz, HDR nie jest „w pełni obslugiwany”. Czy jest to wyraźnie zauważalne porównując do dx750/780, czy na moje potrzeby ;) wystarczy? Czy warto zwiększyć budżet o 20% i jednak wybrać dx750/780? Wiem też o istnieniu KS7000, jednak ani ja, ani żona nie jesteśmy przekonani do tego producenta. Z góry dziękuję za wszelką pomoc w zawiłościach wyboru tv.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć,
   zacznę od końca. To jest elektronika, tu nie ma miejsca ani na przyzwyczajenia ani na uprzedzenia do marek, bo za dużo się zmienia. W budżecie do 6K, KS7000 to zdecydowanie najmocniejszy zawodnik. Pełna obsługa HDR (10-bitowa matryca, szerokogamutowe podświetlanie, szczytowa jasność prawie 1500cd/m^2), świetne filtry antyodbiciowe na ekranie, fajnie wykonany (choć trafiają się podobno sztuki z niespasowanymi ramkami, ale wtedy to temat na wymianę sztuka za sztukę w sklepie), referencyjne odwzorowanie ruchu, bardzo dobry poziom czerni, chyba najlepszy na ten moment smart TV, do tego udogodnienia w postaci one-connect box i pilota potrafiącego uczyć się obsługi innych urządzeń.
   W Panasonicu DX7 jak sam zauważasz do 60Hz, HDR ma tylko teoretycznie, bo nie osiąga nawet połowy wymaganej przez standard UHD Premium jasności (ok. 400cd/m^2), ma 8-bitowy panel, uboższego smarta. Z drugiej strony Panasonic ma przewagę w statycznym kontraście ANSI (choć te pomiary różnią się w zależności od testu, np. wg rtings.com KS7000 ma statyczny kontrast na poziomie niemal 7000:1) oraz kilku ciekawych funkcjach smart – jak np. TV Anywhere, czyli możliwość streamowania sygnału z wbudowanych tunerów do innych urządzeń podłączonych do internetu. Dopiero DX8 może się równać z KS7000 (choć i tu mamy zbyt niską szczytową jasność oraz ośmiobitową matrycę).
   Jeśli koniecznie ma to być Panasonic, to co najmniej DX750/750.

 • Adam

  Witam Pana Krzysztofa. Proszę o pomoc w wyborze TV między Samsung UE60J6200 a UE55KU6400, dodam, że posiadam na ścianie UE55J6200 i zastanawiam się czy jest sens zmieniać na któryś z w/w.

  Różnica pomiędzy 55j6200 a 60j6200 to 5″ cali więcej i prawdopodobnie z tego co wyczytałem inna matryca jest w 60″ ?.
  60KU6400 to 4K HDR ale znowu 50/60Hz matryca, nowszy tizen (naprawdę lepszy niż w serii 2015?)

  Pozdrawiam i z góry dziękuję za poradę!

 • Maciej

  Witam serdecznie Panie Krzysztofie, jestem zainteresowany kupnem telewizora samsung UE55KU6072U. Co sądzi Pan na temat tego telewizora. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć. Ogólnie to już niezły model. Dobry kontrast, jak na 60Hz niezłe odwzorowanie ruchu. Nie jest to najlepszy UHD na rynku, ale o rząd wielkości lepszy od czegokolwiek w podobnym budżecie (np. pseudo-4K LG UH600). Do tego bardzo fajny smart.

 • wujek ściema

  Witam, Panie Krzysztofie, dzięki za kompendium wiedzy n/t telewizorów oraz nowinek technologicznych. Stoję właśnie przed wyborem modelu dla siebie. Obecnie posiadam Plazmę Panasonic TX-P46G30E, ale chciałem kupić coś większego (mimo, że oglądam z narożnika w odległości od 1.7m do 3.5m to mam w planach go powiesić na ścianie). Wiem, że nie będzie łatwo dogonić parametry obrazu, tego jestem świadom, ale zdecydowałem, że trzeba iść nieco z duchem czasu, a że mam okazję go sprzedać….także do rzeczy…
  Zależy mi na 3D, bo polubiłem oglądanie w okularkach, jednak jak dotąd mam do czynienia jedynie z pasywnym 3d z modelu LF652V od LG. Nie wiem jak to jest z aktywnym 3D, nie próbowałem dlatego mam pewne obawy…
  Moje typy to: Sony 55W805C, 55W809C, 55W808C (co je różni,nie bardzo wiem) ewentualnie bez 3D 55W755C, albo coś z Philipsa, np. model 6550, 6510 ewentualnie Panasonic CS630.
  W Sony martwi mnie Android, naczytałem się o błędach, zawieszaniu się, restartach oraz to aktywne 3D.
  W Philipsie zachęca Ambilight, ale znów Android, no i większy input lag (czasem gram na Xboxsie) i znów aktywne 3D (czy oprócz LG ktokolwiek jeszcze robi pasywne??).
  W Panasonicu też spory input lag oraz brak jakiegokolwiek systemu, co znaczy, że tak jak w przypadku mojej plazmy, mogą nagle wyłączyć Youtube i narka…
  Bardzo mile widziane jakiekolwiek wskazówki, myślę, że nie tylko ja mam podobny dylemat, więc może i innym coś się rozjaśni temat…
  Pozdrawiam

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej,
   jeśli priorytetem jest dla Ciebie odwzorowanie ruchu, to najlepiej radzą sobie z nim Samsung i Sony przy 120Hz matrycach. Jeśli zależy Ci na 3D, to Samsung odpada, zostaje więc Sony z modelem W80C, które wymieniłeś. W specyfikacji nie różnią się niczym, końcówki oznaczają jedynie różne warianty kolorystyczne.
   Jeśli przechodzisz z plazmy, zdecydowanie unikaj LG, bo różnica w kontraście będzie bardzo dotkliwa. Ale przygotuj się, że nawet na dobrym VA, który siedzi w W80C, nie uzyskasz aż tak dobrej czerni jak w swoim Panasonicu.
   Jak już jesteśmy przy Panasonicu, to też dobra opcja, jeśli chodzi o kontrast czy obecność 3D, ale Sony lepiej będzie sobie radził z odwzorowaniem ruchu, mimo że tu i tu jest 120Hz panel.
   3D aktywne różni się w paru aspektach od pasywnego. Po pierwsze, oferuje lepszą jakość obrazu, bo dostajesz pełną rozdzielczość, nie połowę, jak w wypadku pasywnego. Po drugie jednak, nieco mniejszą wygodę – musisz ładować lub kupować baterie do okularów, bo to technologia migawkowa.
   Ambilightem się nie przejmuj, bo to wprawdzie efektowny bajer, ale źle wpływa na odbiór kolorów, więc jeśli zależy Ci na wiernym obrazie, nie jest to dobra opcja.
   W80C to też niski input lag, przy graniu na konsoli bardzo ważna sprawa.
   Youtube przestał być wspierany w telewizorach sprzed paru lat, bo przeszli na HTML5, a telewizory nie obsługiwały jeszcze wtedy sprzętowo kodeków typu VP8, który jest w YT.

   • wujek ściema

    Ok,zgrałem parę materiałów FullHD 1080p na pendrive (np. avatar hd test, helikopter hd, transformersów i banding test z zieloną trawką i niebem) po czym wybrałem się do sklepu na testy. Pomijając fakt, że na miejscu nie zastałem wielu wysokich modeli do testów, to miałem pod ręką 55W805C i jazda…Na początek pixel-banding-clouding test. Po chwili szukałem wiadra, bo myślałem, że od tego skakania obrazu się spawiuję na miejscu. Potem Transformersy, znowu lipa, a demo nagrane w 60fps…i ja tak pacze…sprzedawca na mnie…no kupa, jakieś artefakty latające, smugi miejscami, niewyraźne kolory, sprzedawca pobawił się chwilę pilotem, poustawiał tryby kinowe, kino pro, więc lepszy obraz to już nie będzie…i znowu testy…no i może deko lepiej…ale to nie jest to. Może gdybym nie stał 1.5m od tv, albo nie testował wcześniej tych filmików na swojej plazmie…ale sorry, jak to ma być obraz który będę oglądał na co dzień (dekoder Dreambox DM800HD i karta NC+) to ja dziękuję…
    Potem przeszedłem się w stronę przykuwających oko TV 4K UHD, tam świetny obraz, chłop sushi robi. Wkładam pendraka w 55X8505C i co ja PACZE!!?? No hujnia z patatajnią, sprzedawca rozłożył ręce i słyszę pytania w stylu „a ile MB mają te filmiki, bo może w słabej jakości je ściągnąłem”??!! Serio??!
    Nie wiem sam. Może ja jakiś nadwrażliwy jestem. Może coś źle robię, nie wiem, źle testuję, na złych plikach…nie włączam tego co trzeba i oczekuję wodotrysków…
    Bawiłem się ustawieniami przez chwilę u kumpla w 50W815B i powiem tak, nie udało mi się ujrzeć płynnego obrazu. Judder pogania za obrysem postaci. Za to sprawdziłem aktywne 3D. Nie da się tego oglądać w dzień, bo wszystko co jasne w otoczeniu od razu miga. W nocy jest do przyjęcia, ale jeszcze nie obejrzałem filmu w całości. Androida w W805C, W755C i X8005 nie będę komentował, bo pozostawia wiele do życzenia, ale podobno poprawki naprawiają część tematów, a kolejne w drodze…no to bym jeszcze przetrwał…
    I teraz nie wiem, wybrać się na wycieczkę do jakiegoś większego sklepu…chyba tylko to pozostaje.
    No i teraz to mam w głowie tylko dwa modele Samsung 55JU7000 albo zacisnąć poślady i zapodać LG 55EG910V??? Czego on taki drogi, stanieją na święta? Help please…
    P.S. Jeden ze sprzedawców na sam początek zapytał, co ja chcę od mojej plazmy….też się zaczynam zastanawiać…

 • Marcin Knapiński

  Witam, temat znany, dylemat nad wyborem telewizora. Odległość do kanapy 2,5-3 m, budżet około 3 tyś. Sygnał nc+ głównie mecze i filmy.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć. Polecam Panasonica 55CS630. Wprawdzie ubiegłoroczny model, ale jeszcze dostępny. Wysoki kontrast i dobre odwzorowanie ruchu, bo to VA 120Hz. Wprawdzie stary soft Panasa, ale podstawowe aplikacje są, a dostajesz bardzo dobry TV za 3100zł. Tylko będziesz musiał zostać z dekoderem nc+, bo telewizor nie ma wbudowanego tunera DVB-S.

 • Marcin Knapiński

  Zastanawiałem się jeszcze nad Sony KDL-50W755C, raczej nie zależy mi 3d, żona pozwoliła na przeciągnięcie budżetu do 3500 tys :-)

  • Krzysztof Hankiewicz

   Bardzo podobne modele, ale z dostępnością W755C może być trudno, dość dawno już go nie widziałem. Ale w tej kwocie dalej bym brał Panasonica, większy TV za podobne pieniądze. Chociaż Android TV na pewno pozwoli na więcej w kwestii multimediów. O ile będzie stabilnie działał.

 • Marcin Knapiński

  Znalazłem w niższej cenie jeszcze taki model Panasonic TX-55DS503E

  • Krzysztof Hankiewicz

   Dalej bym bardziej polecał CS630, bo to 120Hz, a DS530 to 60Hz.

 • Marcin Knapiński

  Ewentualnie PANASONIC TX-50CX680E

  • Krzysztof Hankiewicz

   Jeśli z serii CX, to lepiej 700, bo to 120Hz, ale to już chyba nie do dostania.

 • Aneta Krzysztofiak

  Witam kolejny raz ;) Dzieki Pana poradom moge sie cieszyc w koncu nowym tv ;) moj strzal to sony 50w755c. tylko pojawil mi sie jeden problem i szukam pomocy juz wszedzie, mianowicie nie dziala mi cast i nie moge puszczac muzyki z telefonu z yt na tv. osobno wszytsko dziala, jest yt na telefonie, jest na tv, ale na lini tel – tv cos „nie lapie”. Wifi jest to samo na obu urzadzeniach. wydaje mi sie, ze popsulo sie to po aktualizacji androida. ale tez dziwna sprawa, bo rodzice kupili sobie ten sam tv i tez aktualizowali i u nich wszystko dziala ;/ dodaje rowniez, ze video&tv side view dziala bez zarzutu, Moze wie Pan o co chodzi? Pozdrawiam

  • Krzysztof Hankiewicz

   Ostatnio były ogólnie jakieś problemy z castowaniem, np. mój Nexus Player od aktualizacji do 7.0 kompletnie gubi synchronizację audio/video. Jeśli nie pomagają restarty TV, telefonu, routera, ostatecznie możesz spróbować przywrócić fabryczne ustawienia telewizora.

 • Michał W

  Witam co lepiej wybrać Samsung seria ku 6470 czy Panasonic Dx700.Chodzi mi o model 50 cali.Wiem że oba mają matrycę 60Hz,ale raczej bym się skłaniał przy budżecie do 4000zł.Głównie do oglądania filmów i sportu.Źródło sygnału tv kablowa w przyszłości chciałbym podłączyć konsole.Czy moze jest jeszcze coś podobnego.I czy są jakie różnice między dx700 a dx 710/30.

 • Michał W

  Witam.Interesuje mnie 50 celowy telewizor.No i pytanie który lepszy Samsung ku6470 czy Panasonic dx700.Chodzi mi o odwzorowanie kolorów,płynność ruchu.Bo głównie będzie interesował mnie do filmów i sportu.Wiem że matryca to 60Hz ale cena 5000 żeby mieć 120 to zbyt dużo.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej, wybacz, nie zauważyłem wcześniej. To ogólnie dość podobne modele, ale raczej polecałbym Panasonica. Odwzorowanie ruchu będzie podobne, DX700 ma jednak matrycę VA, natomiast KU64xx w 49″ to póki co niestety IPS, więc w Panasonicu dostaniesz znacznie głębsze czernie. Odwzorowanie kolorów to zawsze kwestia wyboru odpowiedniego trybu obrazu – kinowego/IFC/filmowego/THX, więc tym się nie martw. Samsung to wprawdzie lepszy Smart TV od Panasonica, ale to nie powinno nigdy być kryterium wyboru telewizora.

 • Krzysztof

  Dzień dobry. Wybór TV w obecnych czasach to jakiś koszmar. Naczytałem się, naszukałem i mam wrażenie im więcej szukam i czytam tym mam większy mętlik. To forum też przejrzałem od a do z i nadal nie potrafię znaleźć odpowiedniego TV dla siebie.

  Odległość Tv-kanapa ok 4,5-5m
  Materiał oglądany: filmy + sport (sygnał z talerza C+)
  Zakrzywiony: NIE
  3D: nie musi być

  W rachubę wchodzi przekątna 55-58”, cena w okolicach 4.000. +/- 500zł
  I teraz pytanie główne, czy kupić FHD (na wypasie) czy UHD? Czy z takiej odległości będzie widoczna różnica? A może średni UHD będzie i tak technologicznie i programowo bardziej zaawansowany niż FHD?
  Czy matryca koniecznie VA 100-120Hz czy może miec 60Hz bo technologia upłynniania jest tak zaawansowana, że nie zauważę różnicy?

  Bardzo proszę i pomoc w ogarnięciu tematu, gdyż Pana opinie są najbardziej wiarygodne gdziekolwiek szukałem :)

  • Krzysztof

   Panie Krzysztofie,
   Czy jest jakas szansa na poradę?

   • Krzysztof Hankiewicz

    Cześć, przepraszam, przegapiłem.
    W kwestii herców, powiem Ci to, co wszystkim – zabierz ze sobą materiał, który znasz, w którym wiesz, jak wygląda ruch, i pójdź do sklepu. Sprawdź sam, jak odwzorowują ruch 120Hz FHD (jak wymieniony przez Ciebie Panasonic), a jak dobre 60Hz UHD ze skutecznymi (skuteczne to Sony i Samsung) upłynniaczami – jak np. Samsung KU64xx. Jeśli nie widzisz różnic w odwzorowaniu ruchu (nie patrz na kolory, ostrość, czernie i całą resztę, bo to zawsze temat na pogrzebanie w ustawieniach), warto rozważyć jakiś przyzwoity UHD, jak wymieniony Samsung.
    Do UHD 120Hz takiego, żebyś zobaczył duże różnice, musiałbyś dołożyć co najmniej tysiąc złotych – w okolicach 5.5 tysiąca dostaniesz już Samsunga KS7000, czyli chyba najlepszy stosunek cena/jakość na rynku (spełnia wszystkie wymogi Ultra HD Premium – 10-bit, głęboka czerń, wysoka punktowa jasność, pokrycie DCI-P3 powyżej 90%; do tego 120Hz, bardzo skuteczne filtry antyodbiciowe na ekranie).
    Z modeli 1080p ten Panasonic to świetny wybór. PUS6561 to w miarę przyzwoity model, ale ja mam problemy z polecaniem z czystym sumieniem telewizorów na panelach IPS, jeśli nie siedzisz z całą rodziną w różnych kątach pokoju, bo straty w kontraście są zbyt duże. Android TV to drugi temat, lubi się przywiesić/zresetować, aplikacje lubią crashować.

    • Krzysztof

     Metodą odrzucania na placu boju zostały w klasie FHD:
     * Panasonic TX-55CS630
     * Samsung UE55J6200
     W klasie UHD:

     * Panasonic TX-55CX700E* Samsung UE55KU6450 – osobiście mam problem z przekonaniem się do 60Hz matrycy

     I mam rzucić monetą? czy może są jakieś niuansy, które dają przewagę jednemu nad drugim? Jeżeli coś jeszcze jest na co warto zwrócić uwagę, proszę o info. Np. direct LED / edge LED?

     tu są wszystkie 4.
     http://www.displayspecifications.com/en/comparison/084f5606

     • Krzysztof Hankiewicz

      J6200 raczej już zapakowanego nie dostaniesz, CS630 raczej tak. Z CX700 i JU7000 też będzie trudno.
      Aha, displayspecifiactions.com nie zawsze jest dobrym źródłem, wyłapałem u nich swego czasu parę błędów.

     • Krzysztof

      Z J6200 faktycznie, pojedyncze sztuki gdzieś są, odpuściłem Samsunga całkowicie.
      Byłem w sklepach, porównywałem filmy zgrane na pendrive na różnych TV. Głównie męczyłem Pansa CS630 i SONY 55W809C.
      No i żona na to „ja nie chcę srebrnej ramki” :) więc wybór pozostał przy soniaczu. Ból to ten android, ale ja jakoś za dużo nie korzystam. Zobaczymy. Dam znać jak już będzie wisiał.
      Krzysztof, dziękuję za wsparcie w temacie :)

 • Bartosz

  Witam Panie Krzysztofie.Od kilku dni jestem posiadaczem samsunga ks7000.Obraz rewelacja,wszytsko ostre ,piekne kolory,ale zauwazylem jeden problem.Czasmi podczas ogladania obraz jakby na chwile spowalnia-tak na 1 sec,glownie przy jakims ruchy albo dynamicznej scenie.nie jest to uciazliwe bo zdaza sie sporadycznie ale zastanawiam sie czy moze jest to jakas wada tv.Posiadam dekoder z Vectry(nie wiem moze to wina sygnalu).Czy jest jakis sposob aby to usunac?
  pzdr

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej. Najpierw sprawdź, czy dzieje się to też na innych źródłach – puść coś przez USB, z Youtube, z blu-raya. Brzmi to jak tzw. micro-stutter, który wynika z artefaktów powodowanych upłynniaczami ruchu, jeśli będzie się to działo wszędzie – wówczas musisz pomanipulować ustawieniami auto motion plus w ustawieniach obrazu. Najlepiej ustawić tryb „użytkownika”, czy „własny” (nie pamiętam jak się nazywa dokładnie) i pomanipulować suwakami. Generalnie najlepsze efekty zazwyczaj przynosi ustawienie suwaka de-blur wysoko, de-judder nisko (pierwszy wyostrza ruch, drugi upłynnia), aczkolwiek niektórzy lubią efekt, który powoduje duże upłynnienie. Dlatego musisz wybrać tryb, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.
   Jeśli jednak te problemy pojawiają się jedynie w obrazie z dekodera, zajrzyj do jego ustawień wyjścia wideo. Sprawdź, czy jest ustawiony na 1080i, czy na 720p – spróbuj zmienić i zobaczyć, czy to się nadal dzieje.
   No i pamiętaj, że Twój telewizor ma wbudowany tuner DVB-C, więc możesz zrezygnować z dekodera i używać tego wbudowanego.

  • Jarek

   Witam Bartosz!!! Możesz coś powiedzieć o KS7000, tzn. czy Samsung ma rzeczywiście taki przekolorowany obraz? z jakich urządzeń zewnętrznych korzystach? czy masz podłączoną jakąś konsole? jak sprawuje się TIzen? cały czas mam problem czy Sony XD83 czy Ks7000;-/. dzięki za odpowiedź

 • Jarek

  Witam panie Krzysztofie!! Może będę mógł spokojnie spać dzięki pańskiej odpowiedzi:-)
  Mam dosyć skromny budżet, bo około 5000zł i chcę zmienić mój Sony KDL 37 Ex720 na telewizor 49-50 cali (odległość 210cm). Niestety przeraża mnie ten marketingowy szał producentów i sam czytając niektóre opinie oraz recenzje już głupieje. Poszedłem sprawdzonym tropem i wybrałem Sony model 49 XD8005: https://scentre.pl/shop/product/show?produkt=kd49xd8005baep_49_telewizor_4k_hdr_zplatform%C4%85_android_tv_5_lat_gwarancji_gratis
  Parę dni temu pojawił się jednak model XD83 z częstotliwością 120hz i tutaj znów chwila wahania czy dopłacić za te Hz??? Telewizor używał głownie do PC, PS4 oraz filmów 720p, 1080p, sporadycznie jakieś ipla, netflix .
  Chyba że źle mierzę i powinienem wybrać inną markę?? Niestety LG z tymi parametrami ma srebrna ramką to odpada, samsung jest klejony (rama), panasonic nie przekonuje. Sam już nie wiem;-(
  Liczę na podpowiedź.
  pozdrawiam

  • Krzysztof Hankiewicz

   Jeśli koniecznie zależy Ci na Sony, to lepiej XD83. Jest to wprawdzie matryca IPS, więc czerń będzie sporo gorsza niż na Twoim obecnym EX, ale odwzorowanie ruchu i szczegółowość obrazu lepsze.
   W tym budżecie warto też rozważyć Panasonica DX780/DX750. Znacznie lepsze czernie od Sony, podobne odwzorowanie ruchu, szeroka paleta barw.
   Samsungi nie są klejone, są na zatrzaski. I też najlepszym wyborem w tym budżecie byłby właśnie KS7000. Zarówno obrazowo i pod względem input lag do grania.
   LG bym odpuścił, tegoroczne serie pozostawiają w większości sporo do życzenia. Wprawdzie od UH77xx są przyzwoite, ale daleko im do wymienionych powyżej.

   • Jarek

    Właśnie cały czas mam twardy orzech do zgryzienia xd83 vs. ks7000. Do dziś myślałem iż model KS7000 to to samo co KS8000 w USA i innych krajach, ale z tego porównania wynika iż nie:
    http://www.displayspecifications.com/en/comparison/895d499
    Jednak to co mnie w Samsungu nie przekonuje to jego plastikowość i gama kolorów, czy tylko według mnie obraz na Samsungu jest przekolorowany albo pokolorowany na sposób Samsunga? No i ten cały Tizen, który jeśli dobrze rozumiem jest martwym systemem, tzn. nie będzie on posiadał żadnych aktualizacji?? Nad Panasonic;iem nie zastanawiałem się, gdyż jakoś nigdzie nie miałem przekonania do tej marki (wyjątek plazmy).
    Tylko czy wymagania jakie sobie założyłem: tv zarówno pod filmy i gry jest do spełnienia, czy któryś TV w cenie ok. 5000+ (niewielki) i rozmiarem max 50 cali jest w stanie spełnić takie wymagania?

    • Krzysztof Hankiewicz

     Europejski KS7000 to jak najbardziej amerykański KS8000. Porównujesz tam europejski KS8000 do europejskiego KS7000. Generalnie nie sugerowałbym się tą stroną, bywają na niej błędy (np. taki, że KS7000 ma 10-bitowy panel).
     Kolory to zawsze jest kwestia ustawień. Każdy TV ma je koszmarne w większości ustawień fabrycznych (poza filmowym/kinowym), niemal każdy TV jest w stanie odwzorować je referencyjnie (w trybie kinowym/filmowym, najlepiej z kalibracją). Po to są te różne tryby obrazu oraz szczegółowe ustawienia, aby wybrać obraz taki, jaki lubimy, albo realistyczny.
     Tizen zdecydowanie nie jest martwy. Aplikacji pojawia się z dnia na dzień coraz więcej, cieszy też to, że nie ma już tylu śmieci, co parę lat temu (np. aplikacji PizzaPortal, czy Pudelka). Aktualizacja też są bardzo często – parę miesięcy temu pojawiła się taka, która wprowadziła bardzo ciekawy tryb obrazu, jakim jest HDR+ (taki filmowy tryb zmapowany pod szeroką paletę kolorów i jasności HDR). Niedawno inna, pozwalająca uruchomić tryb gry z pełną obsługą HDR. Jeśli coś ma problem z aktualizacjami, to prędzej właśnie Android TV – jakieś miesiąc temu mieliśmy premierę Androida 7.0/Nougata, który wprowadził szereg fajnych usprawnień, tym czasem Sony dopiero zaczęło aktualizować sprzęty do 6.0/Marshmallow. Do tego Android TV to też mała ilość aplikacji, zwłaszcza tych najważniejszych – VOD, czy też polskich. Chociaż np. gier jest więcej (w Tizenie raczej streamowanie przez Gamefly albo Steam Link).

     • Jarek

      Jedyna rzeczą na ktorej mi zależy w TV to jakość obrazu i jego ostrość . Nie ważne jakie ma głośniki , bo mam zewnętrzne tanoy’e z kina domowego, nie ważne jakie ma gry, bo mam konsole i PC. Dla mnie liczy sie tylko obraz i w miarę solidny styl wykonani tv.
      Reasumując lepiej wybrać ks7000 niż Xd83 ? Dla wymagań jakie mam i samsung nie poraza tandeta wykonania ?
      Korzystam tez ze strony rtings.com ale ona chyba sponsorowana jest przez samsunga , sadzać po opiniach :-) chociaż mogę sie mylić

     • Krzysztof Hankiewicz

      KS7000 pod każdym względem poza kątami widzenia przebija X83. W kwestii „tandety wykonania” – jak pisałem, zdarzyło mi się widzieć jedną sztukę z niespasowaną do końca ramką – odczepionym jednym zatrzaskiem, który po przyciśnięciu się zamknął i wciąż trzyma od paru miesięcy. Na dziesiątki, jeśli nie setki sprzedanych przeze mnie tych telewizorów, uważam, że to nie jest zbyt powszechne.
      Rtings.com jest jednym z najlepszych źródeł informacji – raz, że każdy telewizor testują tak samo, robiąc czyste pomiary; dwa, że każdy sprzęt kupują sami, testują więc normalne sztuki, nie wybrane najlepsze egzemplarze, jak w testach gdzie producent dostarcza sprzęt.

     • Jarek

      mówimy oczywiście o Sony xd 83, a nie x 83?

     • Jarek

      witam kolejny raz:-)
      moje dalej nie jestem zdecydowany. padło na sony 49 xd83, ale niestety na stronie scenter.pl nie było przez pewien czas promocji z 5 letnią gwarancja i to był błąd, gdyż w międzyczasie zacząłem się zastanawiać nad modelem sony 49 xd80, bo różnica w cenie to 1000zł, ale czy ja dobrze rozumuję iż te 1000 zł to jedynie różnica w :
      – odświeżaniu xd80 50 Hz , a xd83 100Hz,
      – xd80 to android tv a xd83 android – nie wiem w czym tu róznica, ale i tak nie zalezy mi na smart tv, a jedynie na jakości obrazu

      Czy warto placic 1000 zl za te 50Hz przy uzywaniu tv do filmów jakości 1080p (w chwili obecniej) , konsoli ps4 i pc?
      Czy sa jeszcze jakies inne roznice, o ktorych nie wiem

      dziekuje i mam nadzieje iz do tego miesiaca sie zdecyduje

      pozdrawiam

 • Tomasz Kamiński

  Witam Panie Krzysztofie.
  Mam zamiar kupić TV około 50-55 cali. Kryterium jest takie aby był bez technologii 3D, reszta tak jak wszyscy czyli: dobra czerń, matryca, szybkość reakcji i dobry panel na pewno RGB a nie RGBW. Po paru dniach grzebania w sieci mam kilka wyodrębnionych pozycji. Są to:
  1) Samsung UE50JU6400
  2) Samsung UE55JU6800
  3) Samsung UE55KU6000
  4) Panasonic TX-55CX680E
  5) LG 55UF675V
  6) LG 55UF695V
  7) TCL U55S6806S
  8) LG 55UH600V
  Byłbym wdzięczny za przeanalizowanie tych kandydatów i pomoc w wyborze jednego z nich.
  Oczywiście jest jeszcze Samsung UE49KS7000S ale ma „tylko” 49 cali i jest w dalszym ciągu dosyć drogi ale może jest jakiś zbliżony do tego KS7000 tylko tańszy na panelu RGB z prawdziwym 4K ?
  Dziękuję.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Jeśli nie chcesz RGBW, odpuść LG z Twojej listy; na pewno 55UH600 to właśnie te pseudo-4K, UF675/95 prawie na pewno też. No i jeśli zależy Ci na czerniach, LG też nie bardzo, bo wszystkie to panele IPS.
   Ja z tej listy najbardziej polecałbym JU6800/6872 – przede wszystkim jedyny budżetowy Ultra HD z szeroką paletą kolorów. Ponadto późniejsze sztuki miały już porządne panele VA, nie IPS, jak na początku.

   • Tomasz Kamiński

    ok, dziękuj ę bardzo

    • Krzysztof Hankiewicz

     KS7000 to znacznie lepszy parametrowo sprzęt (10-bit, szeroka paleta kolorów, HDR, filtry antyrefleksyjne na ekranie), ale też sporo mniejszy. Ponadto wątpię, czy uda Ci się dorwać jeszcze gdzieś oryginalnie spakowany JU7000.

   • kirioo

    Witam!Czy przypadkiem JU6800/6872 w wielkości 55″ nie jest gorszą chińską matrycą typu IPS (BOE, Pekin) mającą tragiczny kontrast w porównaniu z mniejszym o 5″ odpowiednikiem VA (Innolux)??

    • Krzysztof Hankiewicz

     W pierwszych seriach rzeczywiście były IPS-y, ale w późniejszych już widziałem same VA.

     • kirioo

      To jak wg Pana można rozróżnić 55ju6800/6872 pod względem matryc??mam liczyć że sprzedawca będzie uczciwy zapewniając mnie że to nowszy model z nowszą matrycą??I mam jeszcze jedno pytanie, czy ta seria jest jedyną serią która ma to tzw Quantum Dot no i zalążek HDR-u??czy po prostu by uzyskać, lepszą jakość obrazu, UHD Premium musiałbym przesiąść się na serie KS7000?Zakładam że model JU7000 nie ma takich parametrów wyświetlania jak ju6800??

 • Paweł Gaik

  Witam Panie Krzysztofie

  Krąży w sieci o Panu opinia specjalisty w tematyce Sprzętu TV więc postanowiłem poprosić Pana o poradę i sugestie jak wielu innych internautów.

  Chodzi o zakup Telewizora jak sadze max 50 cali gdyż odległość od telewizora będzie 3 m i mniej.
  Skoncentrowany jestem na sprzęcie samsunga, gdyż taki używam obecnie i jest generalnie bez zarzutu.
  Chciałbym na zakup przeznaczyć ok 4000 pl i otrzymać w tej cenie najwiecej jak sie da.
  Przy czym telewizor absolutnie nie musi byc zakrzywiony.
  Priorytetem jest natomiast możliwość współpracy z innymi sprzętami rownież iPhone oraz odtwarzanie plików video w różnych rozszerzeniach (dostępność kodeków).
  Fajnie gdyby było 3D i 4K.

  Z góry dziękuje za poradę :-)

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej, cześć.
   Ogólnie, w kwestii Samsunga, to 3D już nie dostaniesz – nawet flagowce pokroju KS9500 już go nie mają. Do czterech tysięcy najlepszą opcją od tego producenta będzie model 50JU6800/6872, który powinien jeszcze być dostępny w niektórych miejscach. Jeśli jednak mógłbyś podnieść trochę ten budżet – załapałbyś się już na rewelacyjny 49KS7000, czyli najtańszy na rynku telewizor spełniający pełną specyfikację UHD Premium (piszę o tym tutaj: http://kjhank.pl/co-to-jest-hdr/). JU68xx wprawdzie jako jedyny ubiegłoroczny średniopółkowiec oferował szeroką paletę barw oraz cząstkową obsługę HDR (cząstkowa, bo rozpoznawał metadane, ale oferował zbyt niską jasność) i jest zdecydowanie tańszym telewizorem, jednak KS7000 oferuje sporo lepszą jakość obrazu (wyższy kontrast, jasność, szybszą matrycę), lepsze filtry andyrefleksyjne, lepsze materiały wykonania – aluminiowa ramka. Nowsze oprogramowanie też jest sporym plusem KS7000, bo działa szybciej i jest rozsądniej zrobione.
   Z łączeniem z urządzeniami na iOS nie będzie kłopotu w obydwu przypadkach – aplikacja Smart View jest dostępna na ten system, ponadto, jeśli dobrze pamiętam, w sklepie w telewizorze były dostępne jakieś aplikacje obsługujące AirDrop.

   • Paweł Gaik

    Dzięki wielkie za podpowiedź.
    Przyznam ze czytając inne posty miałem pokusę, aby nabyć KS7000 ale uznałem ze moze cos sensownego w niższym budżecie poszukać.
    Wyglada jednak na to ze budżet trzeba naciągnąć i pomyśleć o czymś lepszym :-)

    Dzięki za sugestie!
    Pozdrawiam

 • Kinga Olszewska

  Dzień dobry Panie Krzysztofie, bardzo proszę o poradę w sprawie zakupu telewizora. W Media Markt polecili mi tv UHD ze względu na jakość obrazu ( faktycznie jak patrzyłam wydaje się być lepszy) i zaproponowali mi Samsunga UE55JU6000 oraz LG55UH605V, co Pan myśli tych telewizorach ? Czytałam, że wiele osób narzeka na głośniki w LG. Mój budżet to 3000-3500 zł. Myślałam o rozmiarze 50-55 cali.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej. Z tych dwóch zdecydowanie wybrałbym Samsunga, z jednej prostej przyczyny. Obydwa telewizory to, jak można się domyślić z ceny, nie jest najwyższa półka, jednak LG w wypadku m.in. tego modelu (i wszystkich do UH75 włącznie) stosuje, delikatnie mówiąc, kontrowersyjne matryce RGBW, o których pisałem tutaj: http://kjhank.pl/inwazja-falszywych-ultra-hd-czyli-3k-w-natarciu/
   Matryce te mają problemy m.in. z poprawnym odwzorowaniem barw. Ponadto matryca w Samsungu to matryca VA, czyli z o wyższym kontraście niż IPS w LG.
   Z drugiej strony, jeśli myślisz też o 50″, w podanym budżecie można już złowić wyższe modele, np. spróbować jeszcze znaleźć 50JU6800/6872 Samsunga. Dostajesz już wtedy szerokogamutowe podświetlanie, jaśniejszy panel niż w KU60, ogólnie z poprzedniej linii modelowej jeden z fajniejszych stosunków ceny do jakości.
   Z trzeciej strony ;-) w 55″ możesz mieć bardzo dobry telewizor Full HD, np. Panasonic 55CS630, lub Sony 55W80C. Przewagą ich będą szybsze matryce, czyli w przypadku oglądania dużej ilości sportu, powinny lepiej radzić sobie z ruchem (aczkolwiek to dość indywidualna kwestia, na ile jest to zauważalne).

   • Kinga Olszewska

    Dzień dobry, bardzo dziękuję za odpowiedź :) Byłam dzisiaj w euroagd i panowie odradzali mi zakup samsunga ze względu na matrycę, a mocno polecali sony49wd759, który w dodatku jest tańszy o 500 zł – co Pan myśli o tym telewizorze ?

    • Kinga Olszewska

     Dodam jeszcze że sony 55w80c nie udało mi się znaleźć w zakładanym budżecie, kosztował prawie 4 tys, a panasonica mieli tylko jako towar z ekspozycji, dlatego się wstrzymałam z zakupem.

     • Krzysztof Hankiewicz

      Jest jeszcze jedna bardzo fajna opcja, widziałem, że jeszcze się zdarzały jakieś sztuki ostatnio – Samsung 50JU6872/6800. Jeden z fajniejszych modeli jeśli chodzi o stosunek cena jakość. Pisałem o nim trochę tutaj: http://kjhank.pl/best-buy-q1-2016-czyli-jaki-telewizor-kupic-w-pierwszym-kwartale/

     • Kinga Olszewska

      Dzień dobry Panie Krzysztofie :) bardzo dziękuję za porady, udało mi się kupić Samsunga 50JU6872 w euro AGD :)

     • Krzysztof Hankiewicz

      Super, mam nadzieję, że będziesz zadowolona ☺️

    • Krzysztof Hankiewicz

     WD759 w 49″ to niestety IPS (w 43″ to VA), więc z kontrastem nie będzie za dobrze, do tego Smart TV w tegorocznych modelach FHD Sony pozostawia sporo do życzenia. Może jest jeszcze gdzieś dostępny W80C w 50″? VA, 120Hz, Android TV.

 • Wojciech KMKM

  Witam Panie Krzysztofie. Postaram się krótko. A mianowicie planuje zakup tv w cenie około 5000 zł w 55-58′ co automatycznie odrzuca mojego faworyta ks 7000(nie mogę czekać aż cena spadnie). TV ma być głównie do oglądania filmów i meczy chętnie też skorzystam z możliwości połączenia tv z smart fonem no i netfix. Ostatnio rozważam bardzo poważnie nowe modele Panasonica (niestety starszy cx700 już nie do dostania jak i ju 7000 samsunga) tylko nie bardzo wiem jaka różnica pomiędzy dx700 a dx701 ( różnica około 600 zł czy warto dołożyć do 701??) no i ten TX-58DXE720E oraz TX-58DXM710 czy warto dopłacać?? Reasumując po przeczytaniu wszystkiego co dałem rade stawiam na 58dx700 cena około 4800 (martwi mnie jedynie to 60Hz gdzieś coś czytałem ale nie wiem na ile to jest problem ) ale wydając takie pieniądze chce mieć pewność czy nie warto ciut dołorzyć?? A może Sony lub niższa półka samsunga (6…)??

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej,
   jeśli chodzi o te modele Panasonica, to z tego, co udało mi się ustalić, nie różnią się one niczym poza detalami takimi jak design, czy wyposażenie. Zasadniczo dopłacać nie ma do czego. Jeśli TV głównie do oglądania filmów, to bym się nie przejmował za bardzo 60Hz panelem. Odpowiednikiem serii DX70 w Samsungu będzie model KU64 (6400/6450/6470). Też 60Hz, szeroka paleta kolorów, zdecydowanie lepszy Smart TV. Panasonic to jednak 3″ więcej, a obrazowo wypadać będą podobnie.

 • grzeluz

  Witam,
  Panie Krzysztofie, mam gorącą prośbę o wskazanie 2 modeli, ktore zaspokoja potrzeby gracza ps4.
  Budzet do 3000 + max 43 cale.
  Z gory dziekuje za podpowiedz.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej, cześć. Jeśli pod konsolę, to najważniejszy będzie niski input lag, więc z 43″ polecałbym Sony WD75 (43WD750/759/755), natomiast z 40″ – w tym budżecie można dostać już fajny model UHD z niskim input lagiem (21ms), czyli Samsunga 40KU64xx (6400/6450/6470), do tego oferujący przynajmniej szczątkową obsługę HDR (a nawet pierwsze PS4 dostało aktualizację do HDR) i szeroką paletę barw.

   • grzeluz

    Witam,
    z góry dziękuję za błyskawiczną odpowiedź, zmotywowal mnie Pan do dalszych poszukiwań. Jedyne co mnie hamuje przed zakupem ww. modeli to wart. 50 Hz odświeżania matrycy. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę. Może jest Pan w stanie polecić jakiś model FHD oraz UHD ze 100 Hz – budżet można podnieść.

    • Krzysztof Hankiewicz

     Jeśli do telewizor przede wszystkim pod konsolę, nie potrzebujesz szybszej matrycy.
     Jeśli mówimy o podnoszeniu budżetu, może warto rozważyć 43KS7500? Jedyny w tej wielkości telewizor spełniający wymogi Ultra HD Premium. Aczkolwiek zakrzywiony, no i ten budżet już wtedy wysoko leci.

 • Jacek Blicharz

  Witam Panie Krzysztofie , który tv wybrać samsung ue49js8500 czy ue49ks7000 jaka jest między nimi różnica oprócz 3D z góry dziękuję za odpowiedż

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej,
   ja bym wybrał KS7000. Wyższy kontrast, lepszy HDR (ponad dwukrotnie wyższa szczytowa jasność), nowsze i szybsze oprogramowanie, filtry antyrefleksyjne na panelu, subtelniejszy design, no i cal więcej – JS8500 to 48″.
   Na korzyść JS8500 przemawia żyroskopowy pilot obok tradycyjnego, a jeśli siedzisz blisko – zakrzywienie panelu.

 • Waldek

  Witam Panie Krzysztofie. Przyznaję, że zakup telewizora w obecnym czasie jest już kłopotliwe. Dla laika, tak naprawdę, jedyne co da się porównać pośród danych technicznych różnych producentów, to format panelu, ilość i rodzaj wejść i wyjść. Cała reszta, to dżungla. Przeczytałem sporo postów z Pana radami i nie znalazłem odpowiedzi na moją wątpliwość. Mianowicie LG chwali się na stronach Media Markt i Saturna, że model 49UH610V oparty jest o matrycę IPS 4K (w innych oferowanych modelach piszą jedynie o IPS). Wiem z Pana postów i artykułów, że IPS-y LG są panelami RGBW o rzeczywistej rozdzielczości 3K. Czy ma Pan wiedzę, jak jest naprawdę z tą matrycą IPS 4K we wskazanym modelu ? Czy to faktyczne jest 4K, czy też kolejny wybieg producenta ? Bardzo bym prosił o info, jak Pan porównuje wymieniony przeze mnie LG 49UH610V z Samsungiem UE50JU6800 ? Oba telewizory są w tej samej półce cenowej. A może jeszcze coś innego jest warte zainteresowania ? Serdecznie pozdrawiam.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej, cześć. Wszystkie tegoroczne LG do modelu UH75xx włącznie to te 3K/RGBW, więc UH610 jak najbardziej wpada do tej niechlubnej kategorii. Zdecydowanie bym ten model wobec tego odradzał. JU6800 Samsunga to znacznie lepsza opcja. Raz, że to matryca z rzeczywistą rozdzielczością Ultra HD/4K; dwa, że jako jedyny średniopółkowiec oferuje kropki kwantowe poszerzające paletę kolorów; trzy, że 50″ wersja ma naprawdę wysoki kontrast.

   • Waldek

    Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

 • Ludek

  Witam Panie Krzysztofie, będę bardzo wdzięczny za pomoc w doborze TV w cenie 5-6 TPLN. TV przede wszystkim do oglądania sportowych kanałów oraz filmów. Co sądzi Pan o LG 55EG910V ? Czy jest może coś lepszego w tej cenie do kupienia. Będę wdzięczny za pomoc. Najlepiej gdyby TV nie był CURVED :) Dziękuję z góry, Mateusz.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć. Kłopot z EG910V jest taki, że to chyba najmniej udany OLED. W tej – i EC930 – serii było najwięcej problemów z przebarwieniami ekranu, nierównościami w prawie-czerniach i zbyt agresywnym ABL. No i jest zakrzywiony ;-) Pytanie, czy nie lepiej złapać jakiś wysoki model LCD? Chociażby polecany tu chyba najczęściej z tegorocznych serii KS7000 Samsunga. Wprawdzie nie radzi sobie tak dobrze z czerniami jak OLED, ale z LED-LCD jest to jeden z najlepszych wyborów. Będzie lepiej sobie radził właśnie w sporcie, do tego dostajesz pełną obsługę HDR, szeroką paletę kolorów, znacznie niższy input lag, gdybyś podłączał konsolę i lepsze filtry na ekranie (EG910 odbijał bardzo mocno i na fioletowo).

 • MP

  Witam, tak jak większość tutaj stoję przed dylematem co kupić :)
  Mam kilka opcji i ciężko jest mi się konkretnie zdecydować. Wybór padł na Samsunga, chyba głównie ze względu na szybki i łatwy dostęp do internetu. Głównie oglądam filmy z internetu, no i standardowo, mecze, bajki i na wspólnej…

  Oto moje typy w budżecie ok 3,5-4,5tys na TV 55″

  1. JU7000 lub 7500 ale nie są juz łatwo dostępne pewnie musiałby być z wystawy ze sklepu.

  2. KU6400 albo 6500 ale różnice chyba nie są na tyle duże między nimi żeby dopłacać 600zł (3,8,- lub 4,4,- zł.)

  Te modele z 2015 roku JU wybrałem ze względu na odswieżanie 120Hz ale czy będzie to na tyle duża różnica żeby kupować starszy model? Czy z roku 2016 KU mają na tyle dużo wspomagaczy że lepiej będą się sprawować. Od razu napiszę że ks7000 odpada ze względu na cenę 6,0tys zł.! ;)

 • Szyszka

  Witam mam pytanie ;) czy Samsung UE43J5600 obsługuje flash ponieważ zależy mi na TV do oglądania filmów przez przęgladarke, jezeli nie to jaki TV do 2000 pan poleca (smart) ? pozdrawiam

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej,
   żaden telewizor od dwóch lat nie obsługuje flasha. Generalnie większość serwisów przechodzi już raczej na wideo HTML5. Jedyną opcją na TV z flash playerem byłoby dorwanie jeszcze gdzieś H6400, ale wątpię, aby udało się złowić jeszcze nówkę.

   • Szyszka

    Samsung UE43J5600 dobry ? ;)

    • Krzysztof Hankiewicz

     Dobry. Ja osobiście wolę serię K (5500/5572/5600), ze względu na szybciej działające oprogramowanie, ale K to tylko 40″ i potem 49″, brak 43″. Obrazowo podobne.

 • Agnieszka

  Dzień dobry,
  Jak inni uczestnicy dyskusji kupuję telewizor. Zastanawiam się nad następującymi modelami:
  SAMSUNG UE55KU6450S
  SAMSUNG UE55JU6800
  SONY KD-55XD7005
  Gdy przystąpiłam do zakupów myślałam, że to będzie Sony, jako, że obiegowo od lat słynęły z najlepszych parametrów odtwarzania/najlepszego odwzorowania kolorów, ale im więcej czytam i słucham tym bardziej zaczynam się zwracać ku telewizorom SAMSUNG. Sony wydaje się kompletnie nie nadążać z oprogramowaniem, jeśli coś ma być dostępne to będzie dopiero po aktualizacjach. Przecież nie po to płacimy 4 czy 5 tys. za telewizor, żeby zacząć korzystać w pełni z jego możliwości za pół roku.. albo nigdy. No i ten połowiczny bluetooth – jak urządzenie posiadające bluetooth może nie łączyć się ze słuchawkami, tego już nie pojmuje.
  Mój telewizor będzie wykorzystywany głównie do oglądania filmów, najchętniej z dysku, więc ważna jest możliwość wyświetlania i dostosowywania (powiększania) napisów (i tu samsung wydaje się wypadać lepiej niż sony, choć i tu i tu czasem trzeba się namęczyć). Będzie też podpięty do kina domowego (blue ray (bajki dla dzieci :D ), amplituner, router itp.) – więc chciałabym, żeby wszystko ładnie współpracowało.
  Ale najważniejszy jest jednak obraz – i tu mam problem, ponieważ nie jestem w stanie porównywać różnych technologii, dostarczanych przez różnych producentów. Dlatego proszę o wsparcie: oczywiście po kalibracji (bo fabryczne ustawienia ma lepsze zwykle sony), który telewizor według Pana zapewnia lepszą jakość obraz (kontrast, odwzorowanie koloru itp.) i pytanie dodatkowe (bo zaczęło do mnie docierać, że może to być również ważne): który z tych telewizorów, będzie w stanie lepiej podrasowywać obraz płynący ze źródeł o gorszej jakości.
  Bardzo proszę o komentarz odnośnie moich refleksji i o poradę w wyborze modelu. Dodam, że ceny ich oscylują między 4 a 4,5 tys. i to jest maksymalny budżet, jaki chciałabym poświęcić na nowy nabytek.
  Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam

 • Evil

  Witam serdecznie. Widzę że wszystkim Pan pomaga to może i mi się poszczęści ;)
  Słowem wstępu mam obecnie 55H6400AW a więc 3D, full hd, 120HZ matryca. Jest ogólnie dobrze ale korci mnie kaprys żeby go zmienić na 4K (nie wiem czy jest sens). Czytam, biegam za tym tematem od miesiąca :/

  Teraz już sam nie wiem czy zmieniać czy siedzieć na tzw. tyłku i czekać na wiosnę i nowe modele ;)

  Budżet około 5 tys. ale już obecnie i 8 jakoś mi nie straszne chyba (za 65″).

  Odtwarzane treści u mnie to głównie filmy na bluray wieczorem (czy upscaling do 4K daje jakiś efekt WOW ?), tv cyfrowa naziemna (obecny tv daje tu radę – nie ma pixelozy ani rozmyć – ale to full hd – jak by taki sygał wyglądał na 4K ? Pewno gorzej…). Do tego czasem coś na PS4.

  Celowałem w JS8500/9000 ale obecnie ciężko je dostać nie licząc ekspozycyjnych z wypalonymi 330 dniami ciągłego grania (dwa takie sprawdziłem w menu serwisowym i masakra – oba około 230 tys. min. przepracowane – czyli grał na okrągło przez 12 godzin otwarcia sklepu przez 320 dni – w takie coś chyba nie ma co wchodzić mimo że proponują relatywnie dobrą cenę i gwarancję 3 lata ?)

  Seria K mnie średnio interesuje z racji na brak 3D na którym jednak mi zależy bo mam kilka filmów i cały czas wychodzą nowe wbrew powszechnej opinii o końcu tej technologii.

  Gdzie bym nie poszedł namawiają mnie na Sony. W sumie może i bym się przesiadł po 2 telewizorach samsunga pod rząd ale jak poczytałem o problemach z tym androidem….

  Zastanawiałem się też nad Oledem 55EG910V za 5,8 tys. ale matryca 60Hz oraz kilka opinii odstrasza jakoś…

  Panasoniki i inne wynalazki jakoś mentalnie odpadają u mnie. Więc albo Samsung albo Sony – ostatecznie LG…

  Resumując. Co by Pan polecił kupić ?
  4K 55″ z 3D za około 5 tys.
  FullHD 65″ np.: Sony za około 6 tys.
  Oleda za 6
  Znośnego 65″ 4K za 8….
  a może lepiej przeczekać pół roku (ciężko może być bo się nakręciłem) ?

  • Krzysztof Hankiewicz

   EG910 bym odradzał, w tych (i EC930) modelach było sporo problemów z gradacją czerni i przebarwieniami paneli. Do tego, jak piszesz, z odwzorowaniem ruchu jest średnio. Nie wynika to z technologii panelu, a z tego, jak LG je steruje – używa metody sample & hold, czyli odświeżania ekranu jak LCD, nie jak np. plazmy, która powoduje obniżenie ostrości ruchomego obrazu.
   Z UHD, jeśli KS odpadają przez brak 3D, zostaje Ci albo Sony XD93, ale to kosmiczne ceny za 65″, albo Panasonic DX750, ale to też powyżej 9000. Może Panasonic 58DX780? 58″, wysoki kontrast, 120Hz, 3D, UHD, szeroka paleta kolorów, aczkolwiek dość niska jasność HDR, no i 8-bitowy panel.
   Jeśli FHD, to Sony 65W855C jest praktycznie identycznym modelem, jak Twój H6400, tylko lepiej wykonanym i z niższym input lagiem.

   • Piotr Wyrzycki

    8 bitów + frc = 10 bitów :)

 • Piotr Przydatek

  Witam, zastanawiam sie nad zakupem telewizora 40-50cali, kwota jaka moge przeznaczyc to okolo 2300-2600zl.
  Wywnioskowalem ze w tej kwocie najlepszym producentem bedzie Sony i Samsung.
  Czy moglbym prosic jakies modele godne polecenia ?
  W tej polce cenowej przewaga samsunga jest 4k.

  Pozdrawiam.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej,
   zależy prawdę mówiąc, czy bliżej tych 40″, czy 50″. W 40, polecałbym Samsunga KU6470/6450, bo to już fajny UHD, ale w 49″ wypada nieco gorzej (niższy kontrast – inna matryca) i, rzecz jasna, drożej (ok. trzech tysięcy). Możesz spróbować w tym budżecie złapać jeszcze Sony W75C, ale może być trudno z dostępnością. Jest to jednak bardzo fajny model FHD.

 • prvWojtek

  Witam
  Mam pytanie dot. kupna TV. Stoję przed wyborem TV takim 49-50 cali, najchętniej w UHD (4K). I teraz mam dylemat. Kilka lat temu jak kupowałem TV było 50Hz, 100 HZ, 200Hz i tyle, a teraz jakieś PQi itp itd. Panie Krzysztofie doradztwo w kupnie TV takiego żeby szybkość matrycy była dobra w stosunku do ceny (nie lubię cieni podążających za piłką :)), mam na to przeznaczone tak ok. 3500 zł. Proszę o podpowiedź i pozdrawiam. A dodam jeszcze że sport to tak bardziej sporadycznie. Jakiś taki telewizor w miarę uniwersalny, i do blu-ray`a i do sportu (w postaci piłki nożnej)

  • Krzysztof Hankiewicz

   Producenci od dość dawna nie podają już natywnego odświeżania matrycy (to obecnie może być 50/60 lub 100/120Hz). Zamiast tego mamy różnie wyliczane współczynniki jakości obrazu – PQI, PMI, Motionflow XR, BMR, inne pierdoły. Jak łatwo się domyślić, nie jest to porównywalne między producentami.
   Jeśli sport raczej sporadycznie, spokojnie wystarczy Ci dobra 60Hz. Może Panasonic DX700 (czasem jako DXU701 itp)? Wysoki kontrast, szerokogamutowe podświetlanie, cenowo chyba obecnie poniżej 3500.

   • prvWojtek

    Dziękuję za odpowiedź i podpowiedź. A jeszcze chciałbym poznać Pana opinię o Philips 49pus7101, bo tak mogę go mieć w ciekawych przedziałach cenowych. Takie moje ostatnie pytanie. :)

 • Elżbieta Kózka

  Witam Panie Krzysztofie :-)
  Od pół roku zastanawiamy się z żoną nad kupnem telewizora minimum 65 „.
  Oczywiście jako zwykli użytkownicy tv mamy problem, nasz budżet to nie więcej niż 8000 zł .
  Nie jesteśmy fanami telewizorów zakrzywionych i nie koniecznie 3D .
  Prosimy również o dobranie do TV regulowanego wieszaka w rożnych płaszczyznach ( oglądanie z różnych pomieszczeń ).
  Pozdrawiamy

  • Krzysztof Hankiewicz

   Polecę to, co polecam najbardziej w tym sezonie: Samsung KS7000. U żadnego producenta nie ma w tym roku tak dobrego stosunku cena/jakość – 10-bit, 120Hz, HDR, kropki kwantowe itd. Wprawdzie ogólnie oscyluje pomiędzy 8000-8500zł, ale ostatnio często były różne promo (w Euro wypadał za ok. 8050, w Neonecie chyba nawet ok. 7800).

   • Elżbieta Kózka

    Dziękujemy za pomoc :-)
    Pozdrawiamy :-)

 • Sylwek

  Witam!

  Pytanie jaki wybrać tv , czy Samsung J5100 albo może TCL F403813 lub Manta LED4004 ??
  Czym ja się sugeruje obraz, dźwięk, cena i co mało kto umi odpowiedzieć , który z modeli jest lepiej wykonany?

 • Karol Kruk

  Witam Panie Krzysztofie. Bardzo prosiłbym o poradę, już mi głowa puchnie od tych różnych parametrów… Proszę mi doradzić model telewizora który chciałbym dobrać do Xbox One S, by wykorzystywać jego możliwości na maxa lub prawie na maxa. Będę również korzystał z tego TV „klasycznie” tz. kablówka, odtwarzanie filmów z dysku i sieci oraz Smart TV. polecono mi ostatnio dwa modele: LG 49UH610V oraz Samsung UE50KU6000. samsung ponoć ma dobry input lag ale ma też tylko 50/60 herców. O LG wiem najmniej ponoć ma 100/120 herców ale nie wiem jaki ma input lag. Zależy mi też na tej nowości czyli HDR. Podobno oba mają czterordzeniowe procesory. No i w którym płynniej będzie działać Smart. Cena oscylująca w granicach + – 3000zł. Z góry dziękuję za radę. Pozdrawiam.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Obydwa to 60Hz panele (w Samsungu od serii siódmej w UHD mamy 120Hz, w LG od modelu UH77). Zasadniczo smarty będą działały podobnie szybko, z tym, że samsungowy Tizen jest moim zdaniem bardziej przemyślany pod względem interfejsu, no i pod względem ilości aplikacji. HDR na żadnym z tych telewizorów nie będzie rewelacyjny, bo obydwa mają niską jasność w HDR. Ponadto LG to nie jest prawdziwe Ultra HD, tylko tzw. 3K – kjhank.pl/inwazja-falszywych-ultra-hd-czyli-3k-w-natarciu/
   Samsung da Ci ok. pięciokrotnie wyższy kontrast (niecałe 1:1100 do niecałych 1:5500), większą równomierność podświetlenia (chociaż to zawsze zależy od sztuki), nieco wyższa jasność w HDR, lepsze odwzorowanie barw w trybie fabrycznym (ponadto te RGBW nie są podatne na kalibrację). Odwzorowanie ruchu będzie podobne, natomiast input lag przy graniu w Samsungu sporo niższy (ok. 20ms w każdym trybie gry, niezależnie, czy to sygnał z HDR, czy bez; w LG w zwykłym trybie gry ok. 40ms).
   Niestety, żaden z tych telewizorów nie oferuje szerokiej palety kolorów i ma dość niską jasność, więc efekt HDR będzie znikomy. Sensowniejszy HDR uzyskałbyś w Samsungu 49KU6470/6450/6400, ale tam znowu jest matryca IPS (w większości; ja jeszcze nie trafiłem na VA, a sprzedałem ich sporo), czyli kontrast będzie niższy. Dużym plusem będzie jednak właśnie szeroka paleta kolorów, wykonanie/design, no i wyższa jasnosć, więc powinien sobie lepiej dawać radę z HDR.

   • Piotr Wyrzycki

    Poraz kolejny…Jaki hdr bez braku kompatybilność z hdr nie wspomnę już o jasności conajmniej 500cd/m2!

 • Karol Kruk

  Witam. Czy mógł by Pan napisać mi coś o modelach samsung ue50ku6000 oraz lg 49uh610v. jakie maja matryce, ile maja herców czy posiadają upłynniacze jakie procesory (ile rdzeni). Chcę z nich korzystać głownie jako telewizor do kablówki odtwarzania z dysku twardego oraz grać na Xbox One S. A może coś innego w podobnym budżecie Pan poleci?

 • Tomasz

  Witam Panie Krzysztofie
  Mam dylemat, chce kupić telewizor maksymalnie do kwoty 2800zł, najlepiej 48-49 cali, ale biorę też pod uwagę 43calowe. Głównie planuję mieć podłączony tv do komputera zastosowanie było by następujące filmy(bez3d)->graniePC->sport. Moje typy padają na: SONY KDL-48W705C lub SAMSUNG UE49KU6400. Co mógłby mi Pan doradzić, który z tych dwóch wybrać, czy może jakiś inny model może mi Pan zasugerować żeby kupić??
  Dodatkowe pytanie brzmi, czy w przypadku podłączenia pendriva do TV i puszczenia filmu, wchodzi on w tryb „PCtowy” i nie ma znaczenia szybkość matrycy???
  Drugie pytanie z tego co się orientuje, to oba te modele nie posiadają matryc 100/120Hz więc czy można to obejść powiedzmy zakupując do komputera kartę TV i puszczają sygnał TV z niej po kablu HDMI do TV co wyeliminowałoby smużenie typowe dla 60Hz matryc :)
  Z góry dziękuję za odpowiedz.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Podajesz tu bardzo duży rozstrzał – podstawowy model FHD, średniopółkowy model UHD, wysoki model FHD. W filmach z tej trójki najlepiej sprawdzi się Panasonic, ale znowu w graniu najgorzej – ma najwyższy input lag z całej trójki, ponad 60ms. Sony w W70C to ok. 15ms, Samsung KU64 to 20ms. Panasonic najlepiej poradzi sobie w sporcie.
   Gdybyśmy mówili o innych rozmiarach, z tej trójki poleciłbym Samsunga, jako najbardziej wyważony do Twoich potrzeb, ale z racji tego, że w 49″ jest panel IPS – nie VA jak w pozostałych rozmiarach – to wybrałbym chyba Panasonica DS630, bo to chyba najfajniej świecący obecnie model FHD na rynku.
   Trudno mi coś powiedzieć o tym kombinowaniu z puszczaniem sygnału przez PC, natomiast nie demonizowałbym tak tych 60Hz z Sony i Samsunga, nie każdy panel 60Hz to smużenie, to już nie te czasy.

   • Piotr Wyrzycki

    Panas ma 350dc/m2, nawet nieźle ale dupy nie urywa ;)

 • uru28

  Witam Serdecznie.
  Jeśli to nie będzie wielki problem to mam pytanie odnośnie Sony KD-55XD7005 .TV ma być głównie do Play Station 4 Pro (obecnie podpięte do samsunga FHD) oraz Netflixa/youtube (aczkolwiek zarówno Netflix jak i youtube, nie są priorytetem jeśli chodzi o treści UHD). HDR jest w tym modelu, jednak w specyfikacji Brightness to tylko 500 cd/m2 (czy to nie za mało jak na HDR?). Główne pytanie na którym mi najbardziej zależy to input lag. Nigdzie nie mogę znaleźć na ten temat informacji (Sony oczywiście nie podaje). Na rtings.com znalazłem co prawda parametry serii X700D( odesłał mnie tam sprzedawca w jednym z marketów) ale wydaje mi się że to inna seria niż XD70.
  Będę niezmiernie wdzięczny za odpowiedź lub polecenie jakiegoś modelu 55″ UHD z HDR pod PS 4 PRO

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej,
   XD70 to to samo co X70D, Sony stosuje inną numerację modeli w różnych regionach. Z 55″ w budżecie ok. czterech tysięcy bardziej poleciłbym Samsunga KU64xx. Lepszy obrazowo – szerokogamutowe podświetlanie (ok. 94% pokrycia DCI-P3), które jest istotne przy HDR (część tytułów na PS4 Pro go wykorzystuje), ok. pięciokrotnie wyższy kontrast, nieco ostrzejszy obraz w ruchu (chociaż Sony ma krótszy czas reakcji => mniej smuży). Samsung będzie miał też niższy input lag – ok 20-21ms zarówno w HDR jak i w SDR, no i mniej uciążliwe oprogramowanie. Niestety obydwa telewizory oferują stosunkowo niską szczytową jasność w HDR – rozsądny efekt uzyskujemy dopiero przy 600-700cd/m^2.

   • uru28

    Ogromnie dziękuję za odpowiedź bardzo mi Pan pomógł. Podziwiam fachowość i wiedzę. Gdyby miał Pan kiedyś pytanie odnośnie okładzin ceramicznych czy samych prac okładzinowych, to być może się zrewanżuję (jestem jednym z bodaj 16tu rzeczoznawców w kraju w tym temacie ;) )
    Pozdrawiam Serdecznie.

    • Krzysztof Hankiewicz

     Hehe, spoko, będę pamiętał ;-)

 • Andrzej

  Witam Panie Krzysztofie mam duży dylemat co kupić może rada eksperta by pomogła mianowicie czy Panasonic 58 cali DX 780/750 czy Samsung 60 cali KS 7000.Pozdrawiam i proszę o sugestię.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Ogólnie polecałbym bardziej KS7000, ale niestety w 60″ jest nieco słabszy panel – robiony przez Sharpa, nie Samsung Display – co powoduje, że telewizor ten nie wypada tak dobrze, jak w pozostałych rozmiarach, pod względem kontrastu.
   No i ramki są większe, niż w 49/55/65″, ale to moim zdaniem mało istotne.

   • Piotr Wyrzycki

    Potwierdzam. To 10bitowy, va, 120Hz panel Sharpa ale sświeci zacnie bo ma aż 1000cd/m2! :)

 • Adi

  Witam, mam pytanie.Zamówiłem telewizor samsung ue50j6240 przekonany że jest to matryca 120hz. po głębokim przekopaniu internetów wyczytałem, że są różne matryce w tym modelu – 60 lub 120. Proszę o pomoc.

  • Krzysztof Hankiewicz

   50J6240 to 120Hz, można to sprawdzić łatwo w trybie serwisowym – ale sterowanie tymi 120Hz jest, nie wiedzieć czemu, ograniczone w oprogramowaniu, dlatego mamy jeden suwak w ustawieniach upłynniaczy.

 • Dennis

  Witam Panie Krzysztofie!
  mam pytanie, mianowicie chodzi o wybór telewizora, który w 90% będzie pod konsole.
  Trochę czytałem w internecie o tym, że najważniejsze w tej kwestii jest input lag i hz.
  Znalazłem 2 modele, Samsunga KU6470S i Sony KDL-48W705C.
  Telewizor ma mieć około 50cali.
  Czy te modele się nadają? Który z nich będzie „lepszym” ?
  Zaznaczam dodatkowo, że chciałbym kupić telewizor na pare dobrych lat i nie zmieniać go szybko.
  Dziękuje z góry

  • Krzysztof Hankiewicz

   Obydwa telewizory mają bardzo niski input lag, co w graniu jest najważniejsze. Również obydwa mają 60Hz, co przy konsoli absolutnie wystarcza.. Samsung na pewno lepiej wypadnie przy graniu w HDR – szeroka paleta kolorów, wyższa jasność itd. Sony, jako że to model FHD, w ogóle nie zrozumie sygnału HDR. No i raczej trudno będzie już z jego dostępnością, bo to ubiegłoroczny model, ja dość dawno już go nie widziałem.
   KU64, z racji tego, że to UHD i ma częściową obsługę HDR, zdecydowanie będzie telewizorem bardziej przyszłościoodpornym.

   • Dennis

    to dobrze, bo samsung przypadł mi bardziej do gustu. :)
    a niech mi Pan powie, czy telewizor ten(Samsung KU6470) jest dobry, czy warto dołożyć pare groszy i kupić coś lepszego?

   • Piotr Wyrzycki

    Nie ma czegosgitary takiego jak częściowa obsługa hdr. Albo jest kompatybilny albo nie, a jasność którą ma tv i czy odda efekt hdr to już inna inszość…Dziś to jakiś „chłyt” marketingowy sie się zrobił bo z prawdziwym hdr nie, ma to nic wspólnego. By efekt był widoczny to oprócz w/w kompatybilność potrzeba co najmniej 500-700cd/m2 o 1000 nie wspomnę i wtedy mamy efekt „Wow” oraz certyfikat UHD Premium.

 • Michał

  Witam.

  Proszę o pomoc w wyborze TV, prezentu dla rodziców (60+)
  Obecnie oglądają 29calowy CRT – kablówka i DTV z odległości ok. 2,5-3 m.

  To co znalazłem w sieci i wydaje mi się na poziomie to:
  1. Panasonic TX 40DSE630 (jest jeszcze TX 40DSE630 E ale nie wiem czym się różnią)
  2.SONY KDL-43WD750 (jest jeszcze KDL-43WD750BAEP ale nie wiem czym się różnią)
  3.LG 42LF652V
  Byłbym niezmiernie wdzięczny za podpowiedź, z którego osoby starsze byłyby najbardziej zadowolone? A może ma Pan jakieś inne typy, modele?
  TV ma być tylko do oglądania kablówki i DTV, żadnych smartów i innych wodotrysków być nie musi.
  pozdrawiam
  Michał

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej. Z tej trójki brałbym Panasonica. Wprawdzie najmniejszy, ale ma zarówno 120Hz, jak i panel VA, ogólnie jest to jeden z najmocniejszych modeli FHD obecnie (o ile nie najmocniejszy). Sony to 60Hz, a LG to IPS, więc sporo niższy kontrast.
   Głowy sobie nie dam uciąć, ale „E” w Panasonicu to chyba jakiś kosmetyczny detal. Natomiast ta dłuższa nazwa w Sony to po prostu pełna nazwa, najczęściej operuje się skróconymi – tak jak w Panasonicu omija się TX, tak w Samsungu często pomija się UE, a w Sony KDL. Bo ma to każdy z telewizorów danego producenta.

   • Michał

    Witam,
    teraz już nie mam żadnych wątpliwości co będzie prezentem.
    Bardzo, bardzo dziękuję i pozdrawiam
    Michał.
    BTW. Wspaniały blog i super artykuły. Proszę o więcej : )

 • Jarek

  Witam panie Krzysztofie po raz kolejny:-)
  Mam nadzieję że odpowiedzi na poniższe pytania rozświetlą mój umysł na tyle aby do końca roku kupić TV. Byłem już zdecydowany na 49 KS8000L, ale po zgraniu materiału testowego na pendrive i sprawdzeniu w sklepie na 65 calowej wersji tego modelu zobaczyłem niepokojące rzeczy w materiale 1080p, tzn. na demie Skyfall przy przejściu z ciemnej do jasnej sceny w pewnych miejscach pojawiały się niewielkie kwadraty i obraz w tym miejscu tracił jasność, ale po paru sekundach ją odzyskiwał, nie wiem jak nazywa się to fachowo, ale jeśli dla osoby która nie jest jakimś specem jest to widoczne w warunkach sklepowych to co dopiero w domu. Czy to może wina tylko tego egzemplarza, nie wiem ale zaniepokoiło mnie to i nie kupiłem:-(.
  Niestety w żadnych modelu Sony nie dało się odtworzyć materiału testowego z pendrive, pewnie trzeba wgrać jakąć apkę, ale to w sklepie raczej nie możliwe. Czy można w jakiś inny sposób sprawdzić film FHD w tv sony w sklepie?
  Obecnie mam Sony 37 ex 720, wiem że to panel 100hz ale nie wiem jaki typ matrycy VA czy IPS, bo nigdzie nie ma takiego info, obraz na nim wygląda niczego sobie. Chce zamienić na większy typ, ale nie kosztem 10 000pln i więcej.
  Znów dochodzę do dylematu czy Sony xd83 czy jednak wybrać 49 ks8000L i liczyć na szczęście iż z matrycą będzie ok? a może kupić FHD na najbliższe 3 lata , a po tym okresie pomyśleć o OLED’zie ? Niestety tv fhd teraz jest jak na lekarstwo, rządzi 4K. Nie chcę teraz wydawać 5-7 tysięcy, a po 2 latach wysyłać TV na serwis.

  Pozdrawia zagubiony kupiec TV:-)

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej,
   pamiętaj, że telewizory – zwłaszcza w ustawieniach sklepowych – mają najgorsze możliwe ustawienia. Przede wszystkim wszystkie najbardziej niepotrzebne „ulepszacze” są wówczas włączone, w tym funkcje od przesadnego wygaszania do uzyskania niby lepszej czerni, czy dynamiczne kontrasty oraz zbyt agresywne poprawianie przez zbytne wyostrzanie, redukcje szumów itd. – co właśnie jest odpowiedzialne za te kwadratowe artefakty, które widziałeś.
   Sony z ATV mają domyślnie zainstalowane aplikacje do odtwarzania wideo, ale jak to ATV, mają z tym spore problemy – trzeba kilkukrotnie wpinać/wypinać nośnik itd.
   Kwestie serwisowe są niezależne od matryc, producentów itd, więc w każdym wypadku możesz po dwóch latach go wysyłać.
   Jeśli dobrze pamiętam, w EX-ach były same lub prawie same VA.

   • Jarek

    HEJ,

    Kupiłem za drugim podejściem Samsung 49 KS8000 i jestem bardzo zadowolony co do jakości obrazu, systemu Tizen, a także samego wizualnego wyglądu. Jednak dolna część ramki, ta z przodu po lewej stronie podczas dotyku jakoś tak dziwnie , lekko trzeszczy – tak ma ten model. Reszta obudowy spasowana idealnie. Dostałem jeszcze 4 lata gwarancji od Samsung Brand Store, ale potwierdzenie tej przedłużonej gwarancji jest totalnie nieczytelne- wysłałem maila o czytelne potwierdzenie.
    Jednak system Tizen na chwile obecna jest chyba najlepszym smart systemem:-) Chociaż i tak jakością obrazu ten samsung przebija mój wcześniejszy typ 49 xd83, bo to chyba raczej inna półka.
    Teraz jedynie wybrać jakieś sensowne ustawienia obrazu i …. :-)

    pozdrawiam

 • Michal Paruch

  Witam. Widzę że jest Pan niesamowitym ekspertem w znajomości telewizorów. Ja już od kilku dni zagłębiam ten temat chcąc kupić 40-43 calowy telewizor będąc posiadaczem 32 calowego kilkuletniego Blaupunkta. Telewizor wykorzystuję do oglądania głównie telewizji. Kilka dni temu zakupiłem Samsunga UE40KU6020 i po dwóch dniach niestety go oddałem nie mogąc strawić utraty kolorów pod kątem. Mam salon razem z kuchnia i oglądam tv z różnych kątów. Nie wiedziałem dotychczas o rodzajach matryc i o utracie kolorów itd Teraz wiem co nieco jednak ciągle mam obawy i wątpliwości. Czy jest jakiś model Samsunga w którym utraty kolorów są mniejsze? Zastanawiałem się nad Samsungiem UE40 lub UE43KU6400 jednak nie wiem czy to nie to samo co w poprzednim. Myślałem też nad Sony KDL-43WD75 jednak martwi mnie brak systemu Android (a może jego brak to zaleta bo słyszałem że nie należy do najlepszych systemów). Dodam że nie zależy mi na 4K. Wiem że LG mają matryce IPS w któych utrata jest najmniejsza jednak jakoś nie jestem przekonany do LG których telewizory FHD i UHD są nieco toporne i wykonane z słabych materiałów.
  W związku z powyższym prosiłbym Pana o pomoc w doborze odpowiedniego modelu.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Te Samsungi będą miały podobne straty na kątach. Możesz podać, jaki budżet masz przeznaczony na telewizor?

   • Michal Paruch

    Witam i dziekuję za odpowiedź. Budżet to 2000 – 3000.

 • Michał

  Witam Panie Krzysztofie, przymierzam się do kupna Samsunga smart TV UHD KU 6100 55″, czy to dobry wybór, czy też proponowałby Pan coś innego w tej wielkości i cenie? Pozdrawiam

  • Krzysztof Hankiewicz

   Mocno zależy Ci na zakrzywieniu? Bo w podobnych pieniądzach obecnie dostaniesz lepszy KU64 – szeroka paleta kolorów, lepsze wykonanie, smartowy pilot (w KU6470/6450).
   Aha, pamiętaj, że Samsung oferuje do 11.12 cashback na 400zł do wszystkich UHD 55″.

 • Paweł Cieślik

  Już mnie boli głowa od przeglądania telewizorów. Zdecydowałem się na 2 modele. Pierwszy to Philips 43PUS6401. Drugi Samsung 40J6240. Panie Krzysztofie witam i proszę o pomoc, który tv wybrać? Różnica w cenie ok. 350 zł między tymi modelami. Mam mętlik w głowie. A jutro musze kupić TV. Bardzo prosze o pomoc.

 • elmisfits1

  Witam mam pytanie proszę o pomoc w wyborze telewizora, głownie chodzi mi o telewizor tylko do konsoli PS4 PRO temat na czasie ponieważ dużo osób przesiada się właśnie ze starszego tv i konsolki na nowy sprzęt, wyczytałem w necie ze najlepszy będzie SAMSUNG KS7000 ma on juz matrycę 120Hz ale na to budżet mi nie pozwala, szukam czegoś tańszego chodzi mi głownie o opcje HDR 4KUHD i żeby obraz nie rozmazywał się podczas grania tylko trzymał ostrość najlepszym wyborem powinna być matryca VA 120 HZ tak myślę chociaż ciężko jest znaleść TV z taką matrycą tak do 2800zł wiekszość Philipsów LG ma IPS matryca dająca więcej kolorów ale mniejsze kontrasty
  Wcześniej ktoś napisał że za darmo nie chciał by TV z matrycą 50/60Hz że różnice widać odrazu na matrycy 120Hz obraz jest lepszy i nie rozmazuje się podczas dynamicznych scen Hm?
  Wybór wiec pada na
  – Samsung UE43KU6400 cena 2 490,00 zł matryca 60Hz Input Lag poniżej 20 rodzaj panelu VA pytanie czy ta matryca pociągnie PS4 PRO ? z różnych artykułów wynika ze słabe te HDR w tym telewizorze i rozmazuje obraz podczas dynamicznych scen
  – Samsung UE40KU6470S cena 2 549,00 zł nie wiem jaka w nim siedzi matryca i rodzaj panelu modelowo raczej nowszy ?
  – PHILIPS LED 43PUS6501 cena 2 499,00 zł matryca IPS wyprodukowaną przez firmę LG 50/60Hz czy 120Hz ? tego nie wiem
  – Philips 49PUS6561 cena 2 949,00 zł Najdroższy z propozycji przekraczający trochę mój budżet może 40cali był by tańszy ale nie mogę nigdzie wyszukać 40cali ani 43 cale do kupienia w sieci ..
  Myślę że najlepszą opcja będzie matryca 120Hz cena TV do 2600zł 2700zł
  siedzę już drugi tydzień i czytam i mam mętlik w głowie a telewizor muszę kupić na dniach będę wdzięczny za odpowiedz z góry dzięki i pozdrawiam :)

  • Michał Jarosz

   Witam, właśnie którąś godzinę z rzędu śledzę internet w poszukiwaniu mniej więcej tego czego szukasz Ty. U mnie sytuacja wygląda tak że telewizor służy mi jako monitor do PC. Dotychczas używam TV Philips 49PUS7809/12 kupiłem go troszeczkę pochopnie (głownie przez Ambi Light) ale okazało się że owy nie obsługuje 4K @ 60Hz to głównie do pulpitu i przeglądania stron , grać w 4k @ 60 hz na moim GTX 970 raczej nie będę,granie w FHD . Generalnie z moich dotychczasowych doświadczeń wynika że, poza zwróceniem uwagi na input lag(ciężko znaleźć w specyfikacjach) , matryca powinna być min 100-120 hz, złącza HDMI i tu do końca nie wiem czy standard 2.0 czy 2.2 wiem że moja karta i w nowym PS4 ma standard HDCP 2.2 i takie też złącza powinien posiadać TV. Moje poszukiwania ograniczają się w tej chwili do TV Panasonica gdyż w wyższych seriach faktycznie są matryce 120Hz i nie koniecznie interesuje mnie UHD. Polecam też tą stronę gdzie jest sporo specyfikacji tylko często trzeba usunąć np. literę „E” która oznacza pewnie Europę i tam jest wszystko na temat zastosowanych matryc.
   link: http://www.displayspecifications.com/en

   • Krzysztof Hankiewicz

    Pamiętaj, że na tej stronie często zdarzają się błędne informacje, więc sugerowałbym podchodzić do niej z odrobiną dystansu. Ogólnie jest to niezłe źródło, ale nie jest pozbawione błędów. Nie mówiąc już o różnicach w modelach o podobnych numerach przeznaczonych na różne rynki.

    • Michał Jarosz

     Zawsze sprawdzam w kilku źródłach :) Zdecydowałem się jednak na 35″ monitor od AOC. Nie chcę mi się kombinować z TV i ich ustawieniami. Swoją drogą w sklepach jest wszystko „przebrane” a niektórych produktów wcale nie ma wbrew temu co zamieszcza producent na swoich stronach, np. monitor 38″ od LG jest nie do kupienia…

  • Krzysztof Hankiewicz

   Pytanie, czy na pewno potrzebujesz panelu 120Hz? Jeśli głównie oglądasz sport, to tak. Jeśli ma to być sprzęt przede wszystkim, jak piszesz, pod konsolę, zwłaszcza PS4 Pro, lepiej weź Samsunga KU64xx – niższy input lag, ale przede wszystkim matryca VA, więc wyższy kontrast, a to kluczowy element przy HDR. Wymienione przez Ciebie Philipsy to wprawdzie 120Hz, ale po pierwsze – IPS, więc gorzej z kontrastem niż w Samsungu, ponadto – brak im szerokiej palety kolorów, która jest drugim istotnym elementem HDR. A 120Hz przy konsoli jest niepotrzebne.
   W każdym telewizorze poniżej 4500zł w 49″ HDR będzie przeciętny, porządne efekty uzyskasz dopiero w modelach klasy KS7000/DX800.

 • Dennis

  Witam!
  proszę o małą radę.. mianowicie chce kupić telewizor 49calowy, i mam już 2 wybrane modele:
  -Sony XD8305 (2016)
  -Samsung KS7000
  który z nich będzie lepszym wyborem?
  telewizor używany będzie do konsoli i podłączony do NC+.
  Czy może uderzyć w coś innego?
  Pozdrawiam i dziękuję z góry

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć,
   KS7000 to dużo lepszy telewizor. Dużo wyższy kontrast, znacznie lepsze odwzorowanie HDR, niższy input lag, fajniejsze oprogramowanie, lepsze radzenie sobie z odbiciami.

 • Szymon

  Witam,

  Samsung UE49K5572SU, proszę o komentarze odnośnie tego modelu. Pragnę podkreślić że TV zwrócił moją uwagę głównie z powodu ceny oraz korzysztnej ofery 0%raty ;) TV używam jedynie do oglądania seriali przed snem czasem mecz :)

  • Krzysztof Hankiewicz

   To fajny model, zwłaszcza ze względu na bardzo wysoki kontrast. Ewentualnie alternatywą może być 50DS630 Panasonica – lepsze odwzorowanie ruchu w sporcie, ale niższy kontrast i sporo słabsze oprogramowanie.

   • Szymon

    Panasonica sobie raczej odpuszczę czas spróbować czegoś nowego;) Dzięki za pomoc.

 • Szymon

  Witam, Samsung UE49K5572SU proszę o opinie. Dodam że TV służy mi głównie do oglądania seriali czasem jakiś mecz.

 • Piotr Wiszniewski

  Dzień dobry, przede wszystkim chciałbym zaznaczyć, że jestem pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu artykułów. Przed ich przeczytaniem wydawało mi się, że zakup telewizora będzie w miarę prosty… Chciałbym prosić o sugestię dotyczącą zakupu telewizora LED, max 40 cali. Myślę o Samsungu 4k UHD, prosty ekran, Smart TV (wiem, jakie jest Pana zdanie). Czy mógłbym prosić o jakąś sugestię? Byłbym niezmiernie wdzięczny?

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej, dzięki za miłe słowa.
   Idealnym wyborem dla Ciebie będzie model 40KU64xx – 6400/6450/6470. Spełnia wszystkie Twoje wymagania. UHD, smart, prosty, do tego wysoki kontrast, szerokogamutowe podświetlanie i w 6450/70 nowy pilot smart control.

   • Piotr Wiszniewski

    Pięknie dziękuję za szybką i fachową pomoc. Jeden z wymienionych modeli po cichu obstawiałem. Raz jeszcze dziękuję!

 • Janusz

  Witam,
  Panie Krzysztofie mam następujące pytanie:
  czy telewizor Samsung UE40J6240 ma podobnie jak J6200 matryce 120Hz ?
  Oglądam głównie sport i jak zorientowałem się po dyskusji warto mieć 120Hz.
  Proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Janusz Rudzki

  • Krzysztof Hankiewicz

   Chodzą różne słuchy, ponoć zdarza się, że w jednej sztuce dają 120Hz, w drugiej 60Hz. Lepiej wziąć pewniaka 120Hz – DS630 Panasonica.

 • Przemysław Nowogórski

  Szukam telewizora dla mamy do 2000zł i max 40 cali(miejsce, gdzie będzie stał ma maksynalnie 95 szerokości, więc nawet nie wszystkie 40 się mieszczą). W sumie zależałoby mi na czymś, co męczyło by w najmiejszym stopniu oczy. Może bylby pan coś w stanie poradzić?

  • Krzysztof Hankiewicz

   Może Panasonic 40Ds630? Bardzo dobry model FHD.

   • Przemysław Nowogórski

    Wczoraj zrobiłem zamówienie, a teraz widzę na poczcie odpowiedź i trochę się bałem kliknąć, żebym nie żałował tego co kupiłem ;)
    Ale okazało się, że to ten sam model – tylko z E na końcu, a to chyba to samo? Dziękuję za odpoeiwdż :)
    Fajna strona/blog.

    • Krzysztof Hankiewicz

     Tak, to to samo – nie zawsze podaje się pełną nazwę modelu.

 • Dennis

  Witam!
  Panie Krzysztofie, proszę o pomoc.
  Chcę kupić telewizor do 3tys zł, mam 2 modele, będzie oglądana piłka nożna i grane dużo na konsoli. do tego również nc+ i to dość często.
  mam jeden z 4k, drugi z full HD.
  1. Samsung Ku 6470
  2. Sony KDL w755c
  oba 50cali.
  Sony przekonuje mnie bo ma matryce 120hz, zaś samsung 60hz.
  ale już sam nie wiem co wybrać, a ta soniawka została niby wybrana przez użytkowników jako najlepszy FHD z sony..
  bardzo proszę o pomoc.
  Dziękuję z góry!

  • Krzysztof Hankiewicz

   Jeśli dużo sportu, to lepiej trzymać się dobrego FHD ze 120Hz, a takim modelem jest właśnie W755.

   • Dennis

    dziękuje za szybką odpowiedź!
    super, bo bardziej mi pasuje Sony..

    a jeszcze mam ostatnie pytanie, i już daje spokój..
    uroczyło mnie to 4k, ale chce zostać faktycznie przy tych 120hz..

    no i znalazłem coś,

    Sony X8309C

    Philips 49PUS7101

    który z nich będzie trafniejszym wyborem? Zarówno do konsoli jak i oglądania TV (nc+ i mecze) ?
    Pozdrawiam

    • Krzysztof Hankiewicz

     Kupowanie UHD bez szerokiej palety kolorów i HDR (a obydwa te modele wyposażone są w matryce IPS, na których nie da się pokazać HDR) jest średnim pomysłem. W755C będzie miał przede wszystkim dużo wyższy kontrast od tych dwóch modeli. A do tego upłynniacze ruchu w Philipsach pozostawiają sporo do życzenia.
     Jeśli chcesz dobre UHD (HDR, 10-bitowy panel, szeroki gamut) na 120Hz, to najsensowniejszą opcją będzie 49KS7000. Ale tutaj idziemy w górę z budżetem.

     • Dennis

      ten model Samsunga to takie moje ciche marzenie.. :)
      bardzo się ciesze że Pan mi odpisał tak szybko.
      W takim razie dziękuje i życze Wesołych!
      Pozdrawiam

   • Artur Adamik

    Dzień dobry Panie Krzysztofie.
    Po długich i męczących przemyśleniach, zdecydowałem się na Sony KDL-55W755C. W jednym ze sklepów, z braku tego modelu zaoferowano mi KDL-55W808C – 4000 zl. Sprzedawca kusi rabatem 300 zł lub 500 w zakupionych akcesoriach. Czy wg Pana, telewizor wart jest tej ceny? Czy oprócz 3D (którego tak na prawdę nie potrzebuję) nie powinno być widać różnicy między tymi modelami?
    Pozdrawiam, Artur

 • Bartosz

  Witam panie Krzysztofie, czy mógłby mi pan doradzić, szukam prezentu dla rodziców w kwocie ok 4500 zł, pokój ma 5,5×3,5, światło z boku, sygnał to zwykła kablówka, internet wifi. Zależy mi najbardziej na jakości obrazu, smart to głównie youtube, wyszukiwarka, ew jakieś vody do filmów i seriali nic więcej. Zastanawiam się czy brać 55″ z niższej serii albo 49″-50″ z wyższej. Mógłby mi pan zaproponować jakieś konkretne modele ? Z tego co się ostatnio naczytałem to dobrymi wyborami będą TX-50DX780E albo TX-50DX750E,LG-49UH7707(ips niestety, jedyna wada?), z 55″ to PHILIPS 55PUS7181/12 ale ponoć ma jakieś problemy z obrazem ? No i również ips…

  Wesołych Świąt!

 • Lukasz Wojtowicz

  Witam Panie Krzysztofie
  Jestem na etapie kupna tv.czy moze pan polecic jakis model w przedziale 3-3,5 tys.dokldnie mi chodzi o Uhd z hdr 49-55 cali z matryca 60-100hz.
  Dziekuje serdecznie i pozdrawiam
  Chcialbym zaznaczyc ze mieszkam w anglii i ten przedzial mi trudno dokladnie okreslic bo nie wiem jakie dokladnie sa ceny tv w Pl
  Dziekuje jeszcze raz

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej,
   polecam Panasonica DX700 w 50″ – bardzo dobry kontrast, szeroka paleta kolorów, fajnie wykonany, szybki (choć niezbyt bogaty) smart. Nic Ultra HD na 100Hz się w tym budżecie nie znajdzie.

   • Lukasz Wojtowicz

    Witam.Dziekuje za odpowiedz.Chyba jednak przeznacze troche wiecej.mam dwie opcje lg uh770v lub samsung ks7000?producenci lg pisza ze tez ma 10 bitowy panel?czy to sie zgadza?
    ktory jest godny poleceni?
    Pozdrawiam

    • Krzysztof Hankiewicz

     KS7000 to o dobrą klasę lepszy model – dużo wyższy kontrast/lepsza czerń, lepsze odwzorowanie ruchu, lepszy HDR, lepsza technologia uzyskiwania szerokiej palety barw (kropki kwantowe dają czystsze światło i wyższą jakość przy niższym zużyciu prądu), moim zdaniem – lepszy smart.
     55″ nie będzie za duży na 3m. Szybko się przyzwyczaisz. Ja mam 2.30m i teraz na pewno bym brał 55″ (mam 50″ FHD).

     • Lukasz Wojtowicz

      Dziekuje bardzo za opinie.Zdecydowalem sie na 55′ ks7000 tak jak Pan polecal.Juz nie moge sie doczekac przyjazdu kuriera!
      Pozdrawiam

 • mkralias

  Witam,
  Panie Krzysztofie
  kupiłem sony kd-55xd8577 (chciałem samsung ks7000 ale głupi sprzedawca w saturnie walną rejtana że mi lepszy pokaże i że na 100% jest VA – a coś tam wcześniej się dowiadywałem w necie więc już byłem ogłupiały)
  jak nie zgaszę światła do jednej tylko 400lm żarówki skierowanej w podłogę za szafką to ogląda się go miło i pysznie.
  mogę go jeszcze oddać.
  a może pokalibrować chaupniczo?
  czy subiektywnie ks7000 ma taką czerń że nie będzie najjaśniejszym punktem słabo oświetlonego pokoju?
  czy ks7000 obsłuży mi cdp.pl z poziomu przeglądarki?
  subiektywna rada Pańska – oddać i brać samsunga?

  Michał

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej,
   XD85 nie jest na VA, jest na IPS-ie, więc masz już podstawę do zwrotu ze względu na niezgodność towaru z umową ;-) KS7000 to telewizor pod każdym obrazowym względem lepszy – czerń/kontrast, jasność w HDR, sposób uzyskania szerokiej palety barw (kropki kwantowe => czystsze światło przy niższym zużyciu prądu); do tego sprawniejsze i bardziej rozbudowane oprogramowanie.
   Rozumiem, że chodziło o cda, nie cdp? Bezproblemowo odpali, tak samo jak każdą inną stronę z wideo w HTML5 (bo flasha już, na szczęście, żaden telewizor nie obsługuje).
   Ja bym wymieniał bez wahania.

 • Małgorzata Roik

  Dzień dobry, a co myśli Pan o telewizorze Hitachi 43F501HG2W69? Mój chłopak jest sknerą i nie chce przeznaczyć na tv więcej niż 1000 zł (składamy się po połowie, więc mamy 2000) osobiście wolałabym Telewizor SONY LED KD-49XD7005BAEP polecił mi go sprzedawca w media expert zalezy mi na UHD i fajnym smart tv, bo nie mamy telewizji satelitarnej, wiec liczę na telewizje internetową, vod i netflix.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hitachi to, podobnie jak wiele innych obecnie telewizorów, turecki Vestel z takim, czy innym znaczkiem. Szkoda na to nerwów, bo ani nie oferuje to dobrej jakości obrazu, ani wygodnej i sprawnej obsługi. XD70, nawet jeśli to najniższy model Sony w obecnym roku modelowym, to znacznie lepszy wybór. Aczkolwiek tutaj bardziej poleciłbym Samsunga w modelu 49KU64xx (6400/6450/6470) – wprawdzie, podobnie jak XD70, są to w dalszym ciągu w większości IPS-y, ale 1) oferuje już poszerzoną paletę kolorów, czego brak w XD70; 2) ma znacznie subtelniejszy design od XD70 – bardziej płytki, mniejsze ramki; 3) dużo lepsze oprogramowanie – szybsze, stabilniejsze, oferujące więcej aplikacji.
   Nawet jeśli w MediaExpert powiedzą Ci, że Samsung to największy chłam – a bardzo lubią tam tak ściemniać.

   • Małgorzata Roik

    Panie Krzysztofie bardzo dziękuję za odpowiedź. Dzisiaj zamawiam KU6470. Dobrego dnia 🙂

 • Bartek

  Witam mysle na zmianą tv to co mnie interesuje to te modele co pan sadzi o nich ,lub jakas inna propozycje ? kTÓRY Z NICH DAJE NAJWIEKSZA JAKOSC DO CENY ?
  z góry dziekuje .
  Tylko baRdziej ciągnie mnie w strone panasonic .
  Panasonic DX750
  Samsung KS7000
  Sony KD-55XD8599

 • Bartek

  Witam mysle na zmianą tv to co mnie interesuje to te modele co pan sadzi o nich ,lub jakas inna propozycje ? kTÓRY Z NICH DAJE NAJWIEKSZA JAKOSC DO CENY ?
  z góry dziekuje .
  Tylko baRdziej ciągnie mnie w strone panasonic .
  Panasonic DX750
  Samsung KS7000
  Sony KD-55XD8599

  • Krzysztof Hankiewicz

   KS7000 to zdecydowanie najlepszy stosunek jakości do ceny. DX750 to też udany model, aczkolwiek KS7000 wypada lepiej – i obrazowo i multimedialnie i przy graniu – niższy input lag. XD85 odpuść.

 • Szymon

  Dzień dobry,
  Panie Krzysztofie stoję przed wyborem TV do 2000zł (full HD, VA), do oglądania satelity (filmy tak, sport niekoniecznie) i grania na konsoli. Nie musi mieć super bajerów, najbardziej zależy mi na dobrym plastycznym obrazie. Ładnej czerni i kolorach. Wielkość 40″ w górę, ale przy tym budżecie to chyba jednak 40″ ;) Już sobie wybiłem z głowy Hitachi, LG i najtańsze Panasonic’i. Waham się między Sony i Samsungiem. Który aktualnie dostępny model będzie wg. Pana najlepszy? Dzięki za podpowiedź i pozdrawiam!

  • Krzysztof Hankiewicz

   Polecam Samsunga 40K5500/5572/5600 – bardzo wysoki kontrast jak na LED-LCD, fajnie wygląda, super smart, input lag < 20ms. W tej cenie masz ewentualnie jeszcze Sony WD6, ale wypada gorzej – i obrazowo, i multimedialnie.

   • Szymon

    Dzięki! A co Pan powie o tym wynalazku? Samsung UE49K5100AW. Czy obrazowo będzie odbiegał od 40K5500/5572/5600 ? I jaki ma input lag? Nigdzie nic nie znalazłem na ten temat. Pozdrawiam :)

    • Krzysztof Hankiewicz

     Z input lagiem trudno powiedzieć – nikt nie testuje podstawowych modeli. Natomiast obrazowo (kontrast, smużenie), czy jeśli chodzi o np. równomierność podświetlenia, wykonanie itd. – jest w wypadku K5100 dużo gorzej od K55/56.

 • grzegorz

  Panasonic 55ds630 czy Sony55w755,jako następca plazmy hd ?

  • Krzysztof Hankiewicz

   DS630 – wyższy kontrast, lepsze odwzorowanie barw w fabrycznych trybach obrazu, mniej frustrujące (choć też mniej rozbudowane) oprogramowanie.

   • grzegorz

    Jaki model jeśli; 4k,natywna 100hz,va,ok,4 tys.zł do filmów ?

    • Krzysztof Hankiewicz

     Najlepiej 49KS7000. Ewentualnie 50DX750.
     Samsung lepszy obrazowo – kontrast, jasność HDR, kropki kwantowe, ale Panasonic cal większy.

 • Łukasz

  Dzień dobry. Proszę o pomoc w wyborze telewizora dobrej jakości obrazu do 3300zl, 49-55cali, 100hz do oglądania cyfrowej platformy(
  ogólnie, sportu i filmów). Wole dobre Full Hd niż słabe 4k ale o wskazanie modeli do rozważenia proszę Pana. Obecnie dostępne są: Panasonic TX-50DS630E, TX-50CX700E, Samsungi 50hz z
  wymuszanym odświeżaniem modele: 49K6370, 49K6300, 49K5572, 49KU6640, 49KU6470, 49KU6450, 49KU6172, 50KU6072,50KU6000. Podobają mi się też telewizory zakrzywione czy z tych modeli wymienionych coś by uszło w moich kryteriach. Dziękuję

 • Megi

  Witam, jaki telewizor polecicie 40 calowy, który będzie miał niski input
  lag na gry, brak smuzenia na piłce nożnej. Myślę o modelu Samsung UE40KU6470S lub Panasonic
  40DXU601 lub Smasung UE40Ku6000. Pytanie, czy jak nie ma bluetooth (a
  by pasowało) to czy można zastosować jakiś mały odbiornik bluetooth i
  czy go wykryje, by móc podłączyć mysz bluetooth? Jakie ewentualnie
  modele proponujecie? Głównie to piłka nożna brak smużenia, gry-mały
  input lag i by czerń, jakość obrazu była dobra.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Z tej trójki KU6470/6450 to najlepszy wybór – przede wszystkim oferuje poszerzoną paletę kolorów, najwyższy kontrast no i ma też bluetooth. Telewizor raczej nie rozpozna zewnętrznego odbiornika BT.
   KU64xx to niezły czas reakcji panelu, wysoki kontrast, więc dobra czerń, input lag < 21ms.

   • Megi

    Przemyślałam temat tv i decyzja zapadła, że nie będzie grania na tv,
    czyli input lag odpada. Więc zastanawiam się teraz nad tańszym modelem
    panasonic tx-40ds630e. Proszę o informację, czy to dobry wybór i jak
    wygląda sprawa w tych tv z cloudingiem? czy jeśli go zakupie i będzie
    clouding to czy to norma czy go oddać i zamawiać kolejną sztukę?

 • Krystian Wierzbicki

  Witam,
  Panie Krzysztofie widzę, że ma Pan bardzo dużą wiedzę na temat TV, mam nadzieję, że doradzi mi Pan w kwestii kupna nowego telewizora. Mianowicie zastanawiam się nad kupnem Curved, 55”, obecnie przyglądam się modelowi Samsung UE55JU6740 Curved, który w promocji jest do nabycia za 3400 zł. Telewizor będzie służył głównie do oglądania filmów i sporadycznie do wydarzeń sportowych. Będę wdzięczny za opinię lub polecenie innego modelu w budżecie 4500 zł. Pozdrawiam.

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cześć,
   dzięki za miłe słowa.
   JU6740 raczej nie będzie do dostania nowy. Jest to model z 2015 roku, więc prawie na pewno wszystko to ekspozycyjne/poekspozycyjne sztuki z wieloma godzinami, więc radziłbym odpuścić. Jest natomiast jego następca, jeśli chcesz zakrzywiony – KU6670/6640. Oferuje wyższy kontrast, szeroką paletę kolorów, wyższą jasność przy HDR, ładniejszy design, szybsze oprogramowanie.

   • Krystian Wierzbicki

    Mam jeszcze jedno pytanie, czy osobiście wybrałby Pan zakrzywiony czy prosty ekran, jeżeli telewizor miałby mieć 55 cali i służyłby do oglądania filmów?

    • Krzysztof Hankiewicz

     Jeśli będziesz oglądał z odległości do 2.5m, zakrzywienie może być ok. Z większej odległości nie ma sensu.

 • Magda Stefaniak

  Witam,
  poszukuje TV 49 cali full hd do oglądania kablówki, blurey, sportu i grania w PS4, kwota do 2500zł.
  Zastanawiam się na modelami samsunga ue48j6300 i rok mlodszy uek6300. Pierwszy oferuje 100hz drugi tylko 60hz. Który powinienem wybrać, cena podobna.
  Może jakis inny TV Pan proonuje?

  Pozdrawiam

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej,
   więcej sportu czy grania? Bo J6300 to wprawdzie 120Hz, ale K6300/6370 to niższy input lag, wyższy kontrast, ładniejszy design, szybsze oprogramowanie. Ogólnie K6300 wypada lepiej – chyba, że absolutnym priorytetem byłby sport.

   • Magda Stefaniak

    hmm… zdecyduje sie na k6300. Wiecej bede grać :D no i jak sie okazało J6300 nigdzie nie moge znaleźć ;)
    Dziękuje za rade

    • Krzysztof Hankiewicz

     Super, mam nadzieję, że będziesz zadowolona.

 • michal9

  Witam Pana,
  Poszukuję telewizora FULL HD 48- 52 cala, najlepiej z matrycą 3D o ile jeszcze takie są. Cena max 2500 zł. Głównie do oglądania filmów oraz Sportu (piłka nożna). Z tego co się orientuję konieczne tu będzie 100 HZ. Co by Pan polecił?

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej,
   najlepszą opcją tu będzie Panasonic 50DS630 – 120Hz, 3D, bardzo dobry kontrast. Jeden z ostatnich dostępnych TV z 3D.

   • michal9

    a jeśli bez 3D?

    • Krzysztof Hankiewicz

     Możesz spróbować poszukać jeszcze Sony W755C, ale nie sądzę, aby udało Ci się go jeszcze gdzieś dorwać. No i DS630 to po prostu lepszy model.

   • Piotr Wyrzycki

    Nowy Panas DX750 również/wciąż jest z 3D :)

 • michal9

  Witam, chciałbym się upewnić co do modelu PANASONIC TX-50DS630E. Pan twierdzi że TV posiada 120 HZ, a producent mówi, że jest to fizyczne 50 HZ. Jak to zweryfikować? i czy może jest jakiś lepszy TV FULL HD bez 3D z pewnym 100 HZ?

  • Krzysztof Hankiewicz

   Na pewno jest 100/120Hz. Po pierwsze – wynika to z testów, po drugie – jest jedna rzecz, która zawsze zdradza szybsze matryce – na 60Hz nie zrobisz aktywnego 3D. A takie właśnie jest w DS630.

 • michal9

  Dziękuję bardzo za pomoc.

 • Mariusz Brzenszczynczykiewicz

  Ja również zadam pytanie czy SAMSUNG UE40J6240 jest wystarczający do oglądania filmów z pendrive chodzi o efekty itd (60hz)?? Sportu mało dojdą jeszcze gry na konsoli. Jeszcze ważna sprawa sprawny internet myśle że tutaj sobie poradzi. Czy do tego modelu można dokupić jakiś pilot pod smarta? orientuje sie pan? Pozdrawiam

  • Krzysztof Hankiewicz

   Ja bym wolał K5500/5572/5600 – wyższy kontrast od 6240, szybsze oprogramowanie, moim zdaniem ładniejszy design. Pilota nie dokupisz, ale bardzo dobrze sprawdzi się zarówno klawiatura z touchpadem (np. Logitech K400), czy po prostu aplikacja w smartfonie – masz tam touchpad, który bardzo fajnie działa np. w przeglądarce.

   • Mariusz Brzenszczynczykiewicz

    Witam no niestety ale zakup już poszedł zanim pan odpisał :-) Mam nadzieje że na te dwa lata będę zadowolony i że ten tv aż takiego złego obrazu nie daje :-)??? później coś lepszego się kupi;-) A możesz podpowiedzieć jaka aplikacja dokładnie na smartfona??

   • Mariusz Brzenszczynczykiewicz

    Czy konfiguracja smart hub pierwsza może trwać długo samo pobieranie trwa i trwa jakieś 40minut i nadal nic. Udostępniłem nawet lte z tel zeby było szybciej ale nie wiem czy aż tyle plików tv musi sobie pobrać albo coś jest nie tak???

    • Krzysztof Hankiewicz

     Absolutnie nie powinna. Może być jakiś problem po stronie serwerów producenta – w tej sytuacji pozostaje poczekać.

     • Mariusz Brzenszczynczykiewicz

      Aha czyli jeśli tv łączy się https://uploads.disquscdn.com/images/85a4286da885ee4cd7315572e5817d7a6ab99d636ee2ef7061b57feb9f2e6df3.jpg z netem ale nie mogę wejść w smarta bo ciągle mam to logo musze odpuścic i spróbować z rana? To bywają takie problemy z serwerem??? Ale jak już się ma aktywnego smarta to te problemy też się objawiają?? bo w innym tv nigdy tego nie doświadczyłem?

     • Krzysztof Hankiewicz

      Pierwszy raz się z tym spotykam, więc raczej nie. Po akceptacji już nie powinno robić kłopotów.

     • Mariusz Brzenszczynczykiewicz

      sprawdze jutro rano jeszcze raz przywróce fabryczne i zobacze jak pójdzie konfiguracja mam nadzieje że bezproblemowo a tak orientacyjnie ile to powinno trwać? kilka minut? kwestia też predkości internetu.

     • Krzysztof Hankiewicz

      Kilka chwil, to tylko trochę tekstu i checkbox do zaznaczenia.

     • Mariusz Brzenszczynczykiewicz

      To raczej nie wina serwera cały czas jest to samo dostałem jeszcze informacje że mogą być jakieś porty zablokowane ale mam drugi tv ze starszym smartem i wszystko działa robiłem też wifi z telefonu i też jest to samo, jak wchodzę w pomoc techn. i wybieram diagnostyka i robię test połączenia Smart Hub Brama w toku przechodzi DNS też, test isp blocking w toku również a poźniej wyskakuje nie można ukończyć testu Samsung Apps. Czasem wyskakuje nie można ukończyć testu ISP blocking.
      Zgłosiłem sprawę do samsung mają w czwartek przyjechać ale czy to wina TV nie wiem :(

     • Mariusz Brzenszczynczykiewicz

      Męczyło mnie i męczyło to grzebanie i co się okazało zawsze robiłem w ustawieniach systemu reset i smart nie chciał się. Przed chwilą wszedłem w pomoc tech. w diagnostykę i tam na dole wcisnąłem reset TV włączył się w stanie początkowym z muzyką logo smarta pisało jedynie że nie zostanie zresetowane ustawienie sieci. Zacząłem konfiguracje informacje o warunkach usługi smart i zasady ochrony prywatności wyskoczyły odrazu bez czekania i wszystko działa smart odpala odrazu :( nie wiem działem że ten reset w ustawieniach to było za mało a trzeba było zrobić reset w pomocy technicznej. A co najlepsze jak teraz robię reset w ustawieniach wszystko resetuje sie już prawidłowo. Czy to mogło być jakieś zawieszenie systemowe??? ten cały problem.
      Będę musiał zadzwonić i anulować zgłoszenie bo już chyba po usterce :-)?????

     • Mariusz Brzenszczynczykiewicz

      Narazie nie ma problemu z TV jedynie co to czasem muszę odświeżyć połączenie tv z routerem bo niestety mam go w innym pokoju i nie zawsze złapie sygnał, muszę pomyśleć może o wzmacniaczu sygnału.
      Kolejka ciekawostka której myślałem że niema to to że można sparować np słuchawki przez bluetooth i używać jej bez przewodu myślałem że on tej funkcji nie posiada :-)

 • Reginald Korona

  Cześć. Wymieniłem plazmę LG PG200R (chociaż jeszcze ją mam) na LG OLED EG920v. Plazma HD Ready, Oled UHD. W plazmie obraz płynny cały czas (z NBox 5800, Enigma2, 720p 50Hz, NC+), a w oled przy szybkich ruchach coś jakby 20kl/s się robi (z NBox 5800, Enigma2, 1080i, 50Hz, NC+). Widać to jak śledzi się obiekt ruszający. Np. ktoś ruszy ręką szybciej, jadące auto, czy litery przesuwające się dołem ekranu. Tryb truemotion niby to eliminuje, ale co kilka, kilkanaście sekund przytnie i puści ten szybki obiekt w innym miejscu. Na module CI+ jest to samo. To jest to odświeżanie ? Część programów telewizyjnych ma ten efekt wyraźniejszy, część mniej. Kurcze plazma obraz na luzie miała, a tu taki spięty jakby chciał, a nie mógł płynności osiągnąć.

  • Reginald Korona

   Już nieaktualne. Jest dobrze. Te klatki idą na DOMO w Cudotwórcach, na Discovery z Auto reaktywacja i jeszcze na kilku. Reszta idzie dobrze i płynnie jak na telewizję. TV parę dni w domu i nie specjalnie oglądałem w tygodniu, a jak zacząłem się tym bawić to się zamieszałem.

   • Piotr Wyrzycki

    No polska tv pozostawia wiele do życzenia…toż to nawet full hd nie jest więc nie ma się co dziwić! :)

 • Marek Drzazga

  Witam, chciałbym kupić telewizor 40 calowy do nie za dużego pokoju, cena tak do ok. 2100zł. Przeznaczenie to zwykłe oglądanie telewizji w domu. Mysłałem o Panasonic TX-40DS630E lub Samsung UE40K6300 Curved itp. Co Pan sądzi o tych modelach lub jeśli mógł by Pan polecic jakiś dobry telewizor 40 calowy do 2100 zł. Z góry dziękuję za zainteresowanie i pomoc. Pozdrawiam

  • Krzysztof Hankiewicz

   Wybacz, że dopiero teraz – przegapiłem. Dużo oglądasz sportu? Jeśli tak, to DS630, bo ma 120Hz panel. Jeśli niekoniecznie – ja bym wolał Samsunga K5500/5572/5600/5572 – wyższy kontrast, lepszy smart, wbudowany tuner DVB-S/2. K6300/6370 to to samo, tylko zakrzywione.

 • Zakapi

  Witam. Stanąłem przed dylematem kupna TV. Dylematem dla tego że czytamłem mnustwo artykułów (między innymi Pański :) ) i mam już mętlik w głowie. Rozważam 3 opcje.
  Samsung 55KS7000
  Panasonic TX-58DX750E
  Sony KD55XD8505
  Który by Pan polecił i dla czego? Czy w tym przedziale cenowym warto płacic za HDR czy będzie on znikomy? Każdy z nich ma inny system smart, który z nich najlepiej sprawdza się przy śmiganiu po necie i oglądaniu z youtube bo w sklepie co sprzedawca to inna opinia.
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  • Krzysztof Hankiewicz

   XD85 odpuść od razu, bo to IPS o bardzo niskiej jasności, nie oferuje więc ani dobrej czerni (kontrast poniżej 1000:1, gdzie w Panasonicu masz ponad 4000:1, w Samsungu niecałe 7000:1), ani dobrego HDR (szczytowa jasność ok. 300cd/m²; DX750 ponad 500cd/m²; Samsung nawet do 1400cd/m²).
   Zostają Panasonic i Samsung. Panasonic wygrywa na pewno rozmiarem, a także stabilnością jasności HDR (Samsung trzyma te swoje 1400 nitów w HDR przez kilkadziesiąt sekund, później spada do ok. 600; Panasonic nie gubi jasności). Obydwa modele to bardzo udane telewizory, obydwa mają bardzo dobre fabryczne ustawienia obrazu w filmowych/kinowych trybach. W kwestii jeszcze HDR, Samsung robi lepszy tone-mapping, czyli lepiej skaluje efekty, których nie jest w stanie wyświetlić (np. te o jasności 4000 nitów) do swoich możliwości.
   Samsung na pewno ma bardziej rozbudowanego smarta – dużo więcej aplikacji, bardziej intuicyjny interfejs, oferuje także niższy input lag, jeśli zamierzasz grać na konsoli.
   Smart w Pansonicu będzie natomiast nieco szybszy, niż samsungowy Tizen, natomiast obydwa są znacznie lepsze od Android TV w Sony, który dalej jest systemem pozostawiającym dużo do życzenia.

   • Michal

    Cześć :) Dzięki za stronkę i rzeczowe wypowiedzi, bo naprawdę dają wiele ;) Ale mam ostateczny dylemat i jestem w punkcie, dlatego chciałem jeszcze zapytać o poradę – Panasonic TX-58DX750E vs LG 55EG910V. OS’em się nie przejmuje, zastanawia mnie jedno czy faktycznie 4k w przeciągu kilku lat będzie na tyle powszechne, że wybór LG w pewnym momencie zablokuje możliwości oglądania takich treści. Dzięki za odpowiedź!

    • Piotr Wyrzycki

     Odp. Za pana Krzysia. LG nie, nie i jeszcze raz nie! Wystarczy poczytać moją konwersacje z panem Krzysztofem.
     Ps.chociaż ten 910V może być ok, nie wiem, ale tak czy siak zrazilem się do lg za te ich pół produkty z panelami ips w 75% towarów.
     Pozdr.

    • Piotr Wyrzycki

     To ten LG to nie 4k???

   • Piotr Wyrzycki

    Znalazłem info że starszy model Panasonic cx700, ten ktory mam oprócz tego że wygaszanie pionowe w wersji 50″ to i jasność ma gorszą od 55″ wynoszącą 470cd/m2 podług brata” bliźniaka” 55″ gdzie jest aż 640cd/m2. Źródło bodajże z hdtv polska. Aż dziwne, że nowszy model byłby ciemniejszy,gorszy…? (Mówię o dx700/750)

 • Tomasz

  Witam Panie Krzysztofie.
  Przymierzam się do kupna TV i mam „na oku” : Panasonic TX-58DX800E , SONY KD-55XD9305
  Proszę o radę który z nich ma lepszy obraz ( efekt 3D nie ma dla mnie znaczenia, raczej nie będę używał) bardziej zależy mi na płynności (oglądam mecze).Matryce w obu 100Hz (chyba). Sony ma optymalizację ruchu Motionflow XR 1000 Hz , a Panasonic Backlight Motion Rate 4K 2000 Hz IFC. Producenci chyba specjalnie wymyślają sobie każdy swoje oznaczenia tych Hz żeby klient nie wiedział czyje wydajniejsze. Czy HDR będzie rzeczywiście robił dużą różnicę, w moim przypadku sygnał mam ze światłowodu u dostawcy internetu oczywiście podepnę kabelek LAN do TV a oglądam częściej przy włączonym świetle niż po ciemku. Z tego co się oriętuję Panasinic ma 2 tunery i dzięki temu PIP (czasem by się przydał) , a Sony to już sam nie jestem pewien bo różnie podają , nie wiem też czy w soniaku można nagrywać na pendrive czy tylko odtwarzać? Co ze smart TV, który daje większe możliwości i płynniej działa – a może podobnie? A jeszcze jest clouding i banding trudny albo nie możliwy do wychwycenia w sklepie jak te TV sobie z tym radzą?
  Będę wdzięczny za odpowiedzi na w/w pytania. Pozdro i szacun za wiedzę.

 • Piotr Wyrzycki

  Co pan sądzi o modelu LGUH49620V ?

  Pewnie matryca IPS itp.(?)
  Kosztuje tylko 420 funtów z 600′

  Chcę sprzedać swojego Panasa CX700 zaoszczędzić (wciąż) trochę kasy, kupić tego lg (pewnie słabszy) i dołożyć do narożnika…niestety… :(
  Pocieszam się że minął rok i ten lg może być nawet lepszy? Piszo że „4k” i hdr Pro… :D
  Z gory dziękuję za pomoc i najlepiej na wczoraj bow klient ma być popołudniu ;)

  • Krzysztof Hankiewicz

   Cokolwiek z serii UH6xxx to będzie ogromny względem CX700 – dużo niższy kontrast, brak prawdziwej rozdzielczości Ultra HD, 60Hz, brak szerokiej palety kolorów. HDR na IPS nie ma sensu.

   • Piotr Wyrzycki

    A w cx700 jest hdr???

    • Krzysztof Hankiewicz

     Jest w stanie odtwarzać HDR w streamingu, nie wiem jednak, czy dostał aktualizację do HDR przez HDMI.

     • Piotr Wyrzycki

      Aaa takie buty….Myślałem, że to jedno i to samo…No nic, kiedyś spróbuję bo aktualizacja była tylko nie mam jak sprawdzić- brak sprzętu…(wystarczy odtwarzacz 4k czy, musi być 4k hdr czy jakoś tak??)

     • Piotr Wyrzycki

      Nic,żadnej aktualizacji do hdr10

 • Piotr Wyrzycki

  Lub prawie to samo, większy LG 55″ UH625V?

  W poprzednim doczytałem że niby podświetlone z tyłu (direct)
  A w tym większym że krawędzie…
  Większy ładniej wygląda, chrom na ramie a mały czarny ;)
  Nie o wygląd chodzi to oczywiste aczkolwiek… ;)
  Oba to IPS i wciąż 3k czy już lg zrobiło robote? :)

  • Krzysztof Hankiewicz

   LG ewidentnie LCD traktuje już jako produkty czwartej kategorii, jedyne, co obecnie ma z ich produktów sens, to OLEDy i to też nie wszystkie. Ja bym zdecydowanie, zdecydowanie polecał zostać przy CX700.

   • Piotr Wyrzycki

    Dziękuję, chyba tak zrobię czyli go nie sprzedam, zresztą klient się rozmyslił i niby kupił lepszy tv samsunga ale nie podał modelu ito. ;)
    Chyba los chce by został u nas… :)
    Mnie go szkoda osobiście, bo uleglem zauroczeniu za pana sprawą.

    Ps.a jak ma się hdr w cx700 bo niby DCI 88% i kontrast duży, ale sam już nie wiem czy pociągnie coś w HDR?

    • Piotr Wyrzycki

     Ponawiam pytanie.

     • Krzysztof Hankiewicz

      Pociągnie, bo ma bardzo dobry kontrast i szeroką paletę barw, natomiast efekt nie będzie tak dobry, jak w nowych modelach, ze względu na stosunkowo niską jasność.

     • Piotr Wyrzycki

      Super, dziękuję. (y)
      A pamięta pan jaka tam jest jasność? Będzie ze 400-500?

     • Piotr Wyrzycki

      ps.Poczekam jeszcze z rok i wymienię już na jakiś Oled.

     • Piotr Wyrzycki

      Znów mnie ludzie molestują bo wciąż jest wystawiony na sprzedaż. Dają nawet prawie 700! :D
      Może jednak sprzedam i kupie coś dokładają stowke lub dwie?

      Może LG ale wyższa seria?
      Np to?
      49UH850V

      http://www.currys.co.uk/gbuk/tv-and-home-entertainment/televisions/televisions/lg-49uh850v-smart-3d-4k-ultra-hd-hdr-49-led-tv-10144245-pdt.html

     • Krzysztof Hankiewicz

      To dalej duży downgrade względem CX700. Chcesz coś lepszego, weź Panasonica DX750/780 lub Samsunga KS7000.

     • Piotr Wyrzycki

      Po przeczytaniu dokopalem się właśnie i przystanalem nad tymi dwoma modelami :D
      Dziękuję za potwierdzenie…i odp oczywiście.
      Samsung tylko w 49″ jeszcze można trafić ten flagowy najtańszy model ale 7500 wszechobecny tylko droższy, ale za 900£ bodajże 55″ można kupić a ten rozmiar akurat mi wystarczy.
      Przemyślę wszystko. :)

     • Piotr Wyrzycki

      Ten Panas za 940 funtów ale 58″.
      Samsung już prawie nie do kupienia bo model 7500 go wyparł, ale jest tylko że mały, bodajże 49″‚

     • Piotr Wyrzycki
     • Piotr Wyrzycki

      Czytałem, że jasność słabsza w tym dx750 od cx700 no ale jest hdr (paradoks?) A samsung traci swą jasność z tych mega 1400 nitów spada do niecałych 600 a Panas niby trzyma, więc sam już nie wiem którego wziąć? :(
      Sentyment do japonczyka vs design samsunga i te jego różne bajery ;)

     • Piotr Wyrzycki

      Poczytałem tu i ówdzie i nie jest już laikiem i stwierdzam że nic nie pociągnie bo hdr to pewien standard kodowany jak plyty bluray uhd itp.
      Mój tv jest jak bmw z doklejonym znaczkiem M, ale to nie znaczy, że pod maską ma 300koni ;)
      Ps.paleta barw rozszerzona,kontradt duży, jasność też, oki, ale to nijak się ma do hdr. Tzn.napewno wyświetli uhd ale nie podbije fizycznie dynamicznosci bo nawet nie jest 10bitowy.

 • Rafał Aneta Cholewa

  Witam chce tv. do tylko tv. naziemnej. Czy lepszy wybór to 49k5572 DVBT2 czy Samsung UE50J6240 DVBT

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej,
   ja bym wolał K5572 – wyższy kontrast, nowsze oprogramowanie, bardziej subtelny design. I wbudowany tuner satelitarny, gdyby była telewizja satelitarna w domu.

   • Rafał Aneta Cholewa

    Dziękuje za poradę- pozdrawiam.

 • Robert Tomaszewski

  Szanowni eksperci i amatorzy kina. Poszukuje od dłuższego czasu telewizora do 5k PLN. Gram głównie na konsoli Xbox One S i oglądam sporo Netflix i Youtube. Od telewizora oczekuje doskonalego obrazu (+10bit), przyzwoity HDR lub Dolby Vision, ekran o wielkosci 49-55″ oraz z matrycą 100/120 Hz. Szukałem samodzielnie telewizorów i głównie przyciągnęły moją uwagę TV od SAMSUNGa. Prawdopodobnie najlepiej świecą z niżej wymienionych, lecz wolę naturalne kolory niż te sztucznie przejaskrawione/nasycone.
  UE49-55 KS7500, 8000, 9000
  Ciekawie zapowiadają się telewizory od LG.
  49-55 UH7709, 7507, 8507
  I polecane przez doradców Media wzięty telewizora Sony seria XD na 2016 oraz XE na 2017.
  Nie wiem jak to jest z odwzorowaniem barw.. Ile ludzi tyle opinii na ten temat. Jest idealne i zarówno jest to dno…. Dlatego zgłosiłem się do was. Może macie lepsze propozycje? https://uploads.disquscdn.com/images/8f171cbca4a492d6808796582f4aa56abba53443abdf3dba100364f62b47dc13.jpg
  https://uploads.disquscdn.com/images/efc98d6131e5b7d8b4f2d99caa7ad880f22cf663a1e10751889860ff0785ec65.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/6b3a9504de34e1af719550372c6691d72950f88aebe53dd8ffdbc03870293abc.jpg

  • Krzysztof Hankiewicz

   Z wymienionych przez Ciebie, zdecydowanie modele Samsunga. Przede wszystkim ze względu na to, że wszystkie (z wyjątkiem XE85 i w górę) pozostałe to sprzęt na matrycach IPS. Wiąże się to przede wszystkim z niższym kontrastem, a więc zarówno gorszą (jaśniejszą) czernią, jak i słabszym efektem HDR. LG ponadto ma słabszą elektronikę, niż Sony i Samsung, więc odwzorowanie ruchu nie jest tak dobre (TruMotion robi sporo artefaktów).
   W kwestii formatów HDR – Dolby Vision ma większe znaczenie przy słabszych ekranach, więc HDR10 (zwłaszcza z dynamicznymi metadanymi HDR10+, który został już zapowiedziany także dla serii 2016) jest spokojnie wystarczającym formatem.
   W kwestii kolorów, w większości testów wynikało dość jasno, że Samsung oferował świetne odwzorowanie barw (z błędami poniżej progu widzialności ludzkiego oka), więc nie rozumiem za bardzo fragmentu o „sztucznych/przejaskrawionych kolorach”.
   Sieć sklepów, o której wspominasz, to najwięksi ściemniacze z jakimi spotkałem się w branży, więc nie polegałbym specjalnie na ich opiniach.

   • Robert Tomaszewski

    Wcześniej wyczytałem,, że SAMSUNG ma takie kolory o wspomniałem. Prawdopodobnie ktoś po prostu źle skalibrował telewizor. Wczoraj przeszedłem się do MediaMarkt i sam sprawdziłem jak to wyglada. Chyba żaden TV nie miał podjazdu do tego co wyswietlały samsungi, nawet OLED za 15 tysięcy nie zrobił na mnie takiego wrazenia. Dzięki za pomoc. Teraz jestem już prawie pewien co zakupie.

 • Paulina

  Witam Panie Krzysztofie, jeśli to możliwe chciałabym prosić i ja o pomoc. Pewnie nic nowego nie napisze – musze kupić telewizor….Próbowałam się przegryzc przez artykuł powyżej, ale trochę to dla mnie czarna magia…. zatem chciałam poprosić o wskazanie tv, który będzie w miarę ok. Nie mam zbyt wygórowanych wymagań ☺ ale wolalabym nie kupić totalnego dna… Budżet to max 4.000zl. Cale…. hmmmm….Mam dość spora odległość z sofy do ściany na której będzie wisiał ten tv bo ok.4-5m…. Im większy tym pewnie lepiej ale czy w tym zakresie cenowym można coś dostać? Fajnie gdyby było sMart tv i wi-fi. Telewizor generalnie do ogadania…..Da się coś możliwego znaleźć? Z góry dziękuję za pomoc… pozdrawiam Paulina

  • Krzysztof Hankiewicz

   Hej,
   możesz spróbować dorwać jeszcze gdzieś Panasonica DX700 w 58″ (58DX700, 58DXU701 itp.). Dostajesz duży, dobry ekran – z głęboką czernią, szeroką paletą barw, choć nienajwyższą jasnością. Ma smarta, może nie najbogatszego, ale większość najważniejszych aplikacji jest. Jego następca (EX700) już niestety jest sporo droższy – w granicach 5000.
   Ewentualnie, też już coś z ubiegłorocznej serii – nieco słabszy model Samsunga. Nie oferuje szerokiej palety kolorów, i ze względu na matrycę Sharpa w tym rozmiarze, nieco niższy kontrast – jest to model 60KU6000/6072. Też już ze względu na ubiegłoroczne pochodzenie może być go trudno dostać, ale masz 5cm więcej na przekątnej, lepszego smarta, w wypadku 6072 tuner satelitarny.

   • Paulina

    Serdeczne dzięki za poradę. W granicach 5.000zl będzie dużo większy wybor? A może lepiej byłoby kupić tv bez opcji smart, może byłby wtedy większy wybór a smart podpiąć zewnętrznym tv boxem? Z gory dziękuję za opinie ☺

   • Paulina

    a takie dwa typy Philips 65PUS6121, samsung UE60J6240, cenowo oba są w moim zasiegu, tylko nie wiem czy warto ?

    • Krzysztof Hankiewicz

     Przepraszam, przegapiłem maila z powiadomieniem z disqus o tym komentarzu. Ja bym wolał Samsunga – wprawdzie mniejszy, ale oferuje lepsze odwzorowanie ruchu, lepsze fabryczne ustawienia kolorów, no i nie ma Android TV, co z mojego punktu widzenia jest dużym plusem.

 • KRZYSZTOF STEPIEN

  Witam
  Panie Krzysztofie jaki pan poleci telewizor 43 calowy 4k do oglądania głównie filmów . Będzie używany częściej wieczorem niż w dzień. Z potrzebnych bajerów to musi mieć bluetooth smart i androida.
  Pozdrawiam

 • Pan Bryndzymon

  Cześć, powiedz, który z tych modeli byś polecił najbardziej bo chwilowo są na promocji:
  Samsung UE40J6240 – 1500 zł, 100 Hz, ale stary
  Panasonic TX-40DXU601 – 1800 zł, 60 Hz
  Sony KDL-40RE450 – 1600 zł (niestety 60 Hz)
  Samsung UE40K6300 – 1800 zł – też 60 Hz, ale zakrzywiony

  Pewnie jakby był jakiś dostępny to do filmów z naziemnej i pendrivera kupiłbym 40J6370 bo zakrzywiony i 100 Hz ale nie ma :(

  • Krzysztof Hankiewicz

   A może 43M5602 Samsunga? Obecnie poniżej 1800zł, najlepszy ekran 1080p na rynku. Mimo 60Hz, na odpowiednich ustawieniach jest w stanie osiągnąć 1080 linii rozdzielczości dynamicznej. Do tego świetny kontrast, bardzo dobre ustawienia fabryczne.

   • Pan Bryndzymon

    A jak on wypada na tle TELEWIZOR LG 43UJ635V oraz
    TELEWIZOR SAMSUNG UE43MU6172, bo byłem w kilku sklepach i w sumie te polecali, coś mówil że jak jest uht to mus być mocniejsza matryca i obraz będzie ok. Ale sam nie wiem, zobacz te modele.

    • Krzysztof Hankiewicz

     UJ635 to jest oszukane UHD, więc zdecydowanie odradzam: http://kjhank.pl/inwazja-falszywych-ultra-hd-czyli-3k-w-natarciu/
     6172 na pewno lepszy od tego LG. Ale ja i tak bym bardziej polecał M56. Wyższy kontrast, jaśniejszy panel, ładniejszy design. A różnica w rozdzielczości na tej wielkości jest nie do zauważenia.

     • Pan Bryndzymon

      Rozumiem, dzięki, że odradziłeś LG bo tak miałem ochotę na niego bardziej nawet, obstawiam, że LG 6517 też będzie oszukany?
      Czyli ogólnie mówisz m5602 lepszy od 6172? Przykładowo obraz, kolory ? A jeżeli chodzi o filmy typu full HD to lepsza jakość będzie na 6127 czy to obojętne?

     • Krzysztof Hankiewicz

      Wszystkie LG do modelu SJ810 to pseudo-4K, więc odpuścić. Kolory w trybie filmowym obydwa modele mają bliski referencji. W 6172 można niestety czasem trafić na matrycę IPS, więc tracisz dużo na kontraście.

     • Pan Bryndzymon

      Czyli jakby w 6172 była matryca vr to wtedy który lepszy?

     • Krzysztof Hankiewicz

      Dalej M56 lepszy. Jaśniejszy, lepiej z ruchem.

     • Pan Bryndzymon

      Dzięki za podpowiedzi :), w takim razie przy jakiejś promocji w grudniu kupię M56.

     • Pan Bryndzymon

      Jeszcze staranie pytanie czy występuje ten telewizor w czarnym kolorze czy tylko srebrnym?

     • Krzysztof Hankiewicz

      Jest jeszcze M5502/5572, który jest tym samym w wersji grafitowej. Czarnego nie ma.

     • Pan Bryndzymon

      Ok, jeszcze ostatnie pytanie, wszystkie wymienione tv nie mają błyszczącego ekranu, tylko matowe – prawda?

     • Krzysztof Hankiewicz

      Półmat. Z reguły najwyższe serie są w połysku, niższe – półmacie.

     • Pan Bryndzymon

      A tak z ciekawości – jest jakiś uht podobny jakościowo do tego full hd, tak żeby porównać ceny ?

     • Krzysztof Hankiewicz

      Hmmm, 40MU6472? UHD, wyższa jasność i szeroka paleta kolorów.

     • Pan Bryndzymon

      A coś z 43 cali?

     • Pan Bryndzymon

      Panie Krzysztofie, proszę podać jakiś model 43 cale uhd, tak żeby był lepszy od 602 – zobaczę cenę z ciekawości.

     • Krzysztof Hankiewicz

      Niestety, trudno o porządne 43″ UHD. Jedyną względnie sensowną opcją jest Sony 44XE80, ale to znowu IPS, więc bardzo niski kontrast/brak czerni i nieszczęsny Android TV.

     • Pan Bryndzymon

      A co Pan powie o 43PUS6501 i 43X8309, oba mają 100 Hz i uhd, Sony zapewne ma matrycę va, cena około 2500. Jak wypadają w stosunku Samsunga 5602 bo zastanawiam się czy opłaca się dopłacić?

     • Pan Bryndzymon

      Pomyłka, sony chyba też ma matrycę ips. Aczkolwiek 100 lub nawet 120 Hz matryca to plus.
      Który z nich byłby bardziej zbliżony do VA, ładniejsze kolory, kontrast itd? No i jak wypadają w stosunku do 5602?